حمایت از کالای داخلی؛ فرهنگی که باید نهادینه شود
بهترین نسخه برای درمان اقتصاد کشور پایبندی به اقتصاد مقاومتی است .دال مرکزی گفتمان اقتصاد مقاومتی حمایت از تولید ملی است . حمایتی که درون زایی اقتصاد را نشان می دهد .این بحث نسخه منحصر به فرد برای ایران نیست، بلکه هر کشوری که امروز داعیه پیشرفت اقتصادی دارد از همین مسیر یعنی حمایت از کالای داخلی و تحمل سختی های ناشی از آن برای قدرتمند شدن اقتصاد ملی عبور کرده اند.
مبعث پرچم علم و معرفت را برافراشت
«جاهلیّت را یک امر مربوط به یک مقطع تاریخیِ مشخّص و معیّنی نباید دانست که بگوییم آن روز پیغمبر در مقابل جاهلیّت قرار داشت و آن روز گذشت؛ جاهلیّت مخصوص آن روز نیست؛ جاهلیّت ادامه دارد، همچنان‌که بعثت ادامه دارد»
بررسی جولان هالیوود در عربستان
گفتگوی بصیرت با سعید مستغاثی کارشناس و منتقد سینما؛
حضور عربستان در بازار هالیوود موید همان قضیه ایدئولوژیک بودن سینما است. امروزه عربستان در بخش اقتصادی و نظامی غرب حضور فعال دارد، حالا در بخش فرهنگی هم حضور فعال پیدا کرده است.
آوینی و هنر انقلاب اسلامی در یک قاب
به بهانه روز هنر انقلاب اسلامی :
عبارت «هنر انقلاب اسلامی» که در تقویم، همزمان با شهادت آوینی ثبت شده تنها یک اصطلاح یا عنوان برای توصیف سبک خاصی از هنر نیست، بلکه نمایه ای از یک سلوک فردی-اجتماعی است که در قالب آثار هنری تجلی می یابد.
کاهش ارتباطات اجتماعی علت اصلی گرایش افراطی به فضای مجازی است
گفتگوی بصیرت با دکتر محمدحسین ساعی کارشناس رسانه و ارتباطات؛
فرآیندهای جامعه به گونه ای ترتیب داده شوند که افراد اگر بیش از از اندازه و به صورت غیرکاربردی از ابزارهایی که در اختیارشان است استفاده کنند، از فرآیند پیشرفت در جامعه عقب بمانند و چون عقب می مانند به لحاظ ساختاری و نظام مند مجبور می شوند از هرچیزی از جمله شبکه های اجتماعی به صورت مناسب استفاده کنند
فرهنگ زیبایی یا زیبایی های فرهنگ ؟!
زمان با رشد افسارگسیخته استفاده زنان و دختران ایرانی از وسائل آرایشی، آمارهای مربوط به شاخه های فرهنگی این سرزمین، روز به روز در حال افول است؛ آماری که از کتاب خوانی و عدم استقبال زنان و دختران از رشته های علوم انسانی را شامل می شود تا موسیقی و سینما و دیگر هنرهایی که به عنوان شاخص، طراز فرهنگی یک جامعه را تعیین می کنند.
وضعیت سینما در سال 96
گزارش ویژه بصیرت ازسینمای ایران:
سینمای ایران در سال 96 به طور آشکاری دچار فقر در مضامین و عدم تنوع موضوعی بود. این فقر وقتی بغرنج و نگران کننده به نظر می رسد که فیلم های سی و ششمین جشنواره فجر که قرار است طی سال جاری به نمایش در آیند نیز به همین وضعیت دچار هستند.
10 رویداد فرهنگی مهم در سال ۹۶
فرهنگ و هنر ایران در سال 96 با فراز و فرودها و اتفاقات تلخ و شیرین بسیاری همراه بود. در این دوره نیز فضای فرهنگی کشورمان بر مدار بیم و امید گذشت و ستاره‌هایی درخشیدند و ستاره‌هایی خاموش شدند.
پیوست فرهنگی در فضای مجازی و تولیدات فرهنگی
عدم پیوست فرهنگی باعث شده است بار فرهنگی آنچه با عناوین ذکر شده در سطح داخلی و وارداتی، مانند مجلات، کتب، بازی های رایانه ای و... مورد استفاده قرار می گیرد، حامل تهدیداتی باشد.
آسیب‌شناسی مراسم چهارشنبه سوری
چهارشنبه سوری یکی از آئین‌های سنتی و باستانی ایران است که هر ساله در آخرین چهارشنبه سال برگزار می‌شود. با این حال، آنچه که در سال‌های اخیر در این روز و به بهانه‌ی گرامی‌داشت چهارشنبه سوری انجام می‌شود، نه تنها فاصله‌ی زیادی با آنچه که در گذشته مرسوم بوده، دارد، بلکه حتی می‌توان گفت که نسبتی هم با آن ندارد
هویت زنانه در غرب به بن بست رسیده است و برای آن بدیلی ندارند/ اسلام می تواند بهترین بدیل را برای هویت زنان ارائه دهد
گفتگوی بصیرت با دکتر اردبیلی آینده پژوه و محقق حوزه زنان و خانواده
هویت مستقل زن مسلمان از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به رسمیت شناخته شد، اما نکته ای که وجود دارد این است که ابعادش به درستی ترسیم نشده بود؛ یعنی تعریف عملی و عینی و کاربردی این هویت اتفاق نیفتاد و هنوز هم کاملا اتفاق نیفتاده است.
چهارشنبه سرخ یا چهارشنبه سیاه؟
حتی اگر با فلسفه جشن کهن چهارشنبه سوری موافق بود که به نظر از سوی بزرگان دینی مخالفتی با آن نشده است، اما آنچه امروز اتفاق می ‌افتد ربطی به آن مراسم قدیمی ندارد و اگر کسی امروز با این حرکات ضدعقل و ضدانسانی مخالفت می‌ کند نباید مخالف شادی و جشن معرفی شود.
قبلی۳بعدی