کاخ سفید در بیانیه ای به اعلام توجیهات این کشور در قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری امروز و نیز توافق ۱۰ ساله ۳۵۰ میلیارد دلاری برای فروش تسلیحات این کشور به ریاض پرداخت.
درک سیاست ترامپ در منطقه غرب آسیا
یادداشتی ارسالی استاد تاریخ دانشگاه کالیفرنیا
حمله موشکی ترامپ به سوریه حاکی از آن نیست که امریکا به‌دنبال درگیری و دخالت بیشتر در سوریه می‌باشد. این حمله موشکی با این ضرب‌المثل امریکایی سنخیت دارد «یکبار برای همیشه». با به قدرت رسیدن ترامپ، امریکا به یک بازیگر حاشیه‌ای در سوریه تبدیل شده بود. دیپلمات‌های امریکا به‌سختی توانستند در مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» حضور داشته باشند. علاوه بر این دولت سوریه با کمک خارجی توانسته تا حدی مخالفان را به عقب براند که تنها چیزی باقی مانده است، مذاکره برای چگونگی تسلیم شدن مخالفان است
پیوند دفاعی بین دولت های عربی منطقه با رژیم صهیونیستی همواره در دستور آمریکا بوده است
بررسی «ناتوی خاورمیانه» در گفتگوی محمدی با بصیرت:
آن چیزی که بیشتر مدنظر رژیم صهیونیستی قرار دارد این که بتواند به شکل علنی مسئله فلسطین را از بحث مجموعه کشورهای عربی منطقه خارج کند تا بتواند از مزایای روابط خودش برای ایجاد یک تضاد یا ائتلاف منطقه ای علیه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران استفاده کند.
فرصت ها و چالش های توافق آستانه
تحولات میدانی سوریه حاکی از آن است که دو کشور ایران و روسیه در تداوم اقدامات سازنده خود همواره بر ضرورت تداوم و گسترش آتش بس، لزوم امداد رسانی و ادامه اقدام های بشر دوستانه، فراهم آوردن شرایط لازم برای دسترسی آزادانه همه سوری ها در شهرها و مناطق مختلف به کمک ها و خدمات مورد نیاز و نیز حفظ یکپارچگی و احترام به حاکمیت ملی این کشور تاکید کرده و در جهت خواست ملت سوریه حرکت کرده اند.
چرایی علاقه مندی محمدبن سلمان به ترامپ
بن سلمان می خواهد قبل از آمدن ترامپ به عربستان، از وجود رابطه ای محکم بین دولت عربستان به نمایندگی از خود با دولت ترامپ سخن بگوید، اما همچنان که گفته شد ترامپ نگاه ابزاری و تجاری به بن سلمان و کلیت نظام پادشاهی عربستان دارد و دیگر این که رؤسای جمهور آمریکا بر مبنای مطلوبیت های خود و ساختار آمریکا تصمیم می گیرند، نه بر مبنای پیام هایی که عربستان و بن سلمان به آن ها می فرستند
مسائل حل ناشده در روابط ایران و افغانستان
اقدامات غیرقانونی افغانستان در انسداد دهانه ورودی آب رودخانه هیرمند و انشعاب دادن آن و ایجاد نهر لشکری، يا احداث بند در عرض رودخانه، هدايت آب به سمت «چغانسور»، ولسوالی (شهرستان) «چنگ» و شمال «نیمروز» مانع جریان طبیعی آب شده است، اما مقامات افغانستان همواره خشکسالی و کاهش نزولات جوی را عامل عمل نكردن به حقابه آب رود هيرمند عنوان مي‌كند.
اهمیت الگویی مردم سالاری دینی در شرایط کنونی منطقه
به هم پیوستگی نقش مردم و دین در یک نظام سیاسی، اکنون با برگزاری بیش از 30 انتخابات در ایران، آن هم در امنیت کامل و متکی به قانون، نوعی از الگوی مردم سالاری را در سطح منطقه ارائه می کند که مبتنی بر اعتقادات اسلامی مردم است و از این رو مورد استقبال ملت های منطقه قرار می گیرد و الگوی اسلام لیبرالی ترکیه آن هم بعد از تیشه های اردوغان به ریشه این الگو، به حاشیه می رود.
چرخش راهبردی در سند سیاسی جدید حماس؟!
حماس قصد دارد در جهت عادی سازی روابط میان اعراب و رژیم صهیونیستی گام بردارد که از سال ها پیش سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) پیشتاز آن بود و در ماه های اخیر روند آن شدت یافته است. به همین دلیل برخی تحلیلگران سند جدید حماس را تکرار تجربه ساف توصیف کرده اند که در پی آن سلسله مذاکرات با رژیم صهیونیستی آغاز شد.
خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس شامگاه دوشنبه در مراسم اعلام سند سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در دوحه قطر گفت: سند جدید سیاسی حماس به معنای به رسمیت شناختن اسرائیل نیست.
نیروهای جبهه مقاومت درصدد هستند با پاکسازی مناطق شرقی علاوه بر تامین امنیت مناطق شمالی فرودگاه تی ۴ و میادین گازی و نفتی شمالی، مسیر ارتباطی شهرک «عقیربات» با فرودگاه تی ۴ و شهر تدمر قطع کنند.
در راستای گسترش همکاری‌های صهیونیستی – سعودی، رسانه‌ها از طرح احداث خط آهن سراسری که سرزمین اشغالی را به عربستان سعودی ارتباط می‌دهد و فروش سهام آرامکو به بانک‌های صهیونیستی خبر دادند.
حمله طالبان به سپاه 209 شاهین و گسترش تروریسم در آسیای میانه
بخش هایی از دولت کنونی افغانستان در شکل گیری حادثه اخیر نیز تأثیرگذار بودند. هم امریکا و هم جناح اشرف غنی، یک هدف عمده مشترک دارند و آن انتقال جغرافیای تروریسم به شمال افغانستان که مدت ها منطقه امن این کشور بوده است.این که طالبان می تواند قندوز را تصرف کند یا به آسانی وارد دومین پادگان بزرگ افغانستان شوند و بیش از 300 سرباز غیرمسلح را در حال نماز شهید کنند، بدون دست های پشت پرده و دخالت امریکا و متحدان منطقه ای اش صورت نمی گیرد
قبلی۲بعدی