پیام های نشست سه جانبه مسکو
با توجه به نشست اخیر وزرای خارجه ایران، روسیه و سوریه
در نشست مسکو، ترکیه حضور نداشت. برخی ناظران گفته اند موضوع جلسه ارتباط چندانی با ترکیه نداشته است؛ ضمن آن که ترکیه از جمله نخستین کشورهایی بود که از حمله امریکا به سوریه استقبال کرد و بار دیگر بر مواضع اولیه خود علیه نظام بشار اسد پافشاری کرد.
ترکیه از آغاز بحران در سوریه تاکنون سیاست ها و اقدامات زیادی را برای دستیابی به اهداف خود در این کشور اجرا کرده است. حمایت های نظامی و سیاسی از معارضان و تروریست ها و مداخله نظامی و اشغال مناطق شمالی سوریه بخشی از از اقدامات آنکارا در بحران سوریه بوده است. اما به تازگی گزارش ها حاکی از آن است که این کشور به سبک و روش اسرائیلی ها در حال خرید زمین های مردم واقع در شهر الباب هستند.
رئیس جمهوری آمریکا می گوید از نتیجه استفاده از بمب فوق العاده قوی در افغانستان راضی است و دستوراتش در راستای تفویض اختیار کامل به ارتش آمریکا صادر می شود.
تأملی بر سیاست آمریکا در قبال داعش در افغانستان
با توجه به انفجار بزرگترین بمب غیرهسته ای آمریکا در افغانستان
ترامپ هنوز سیاست مشخصی در مورد افغانستان اتخاذ نکرده است، اما این تحلیل اساسی وجود دارد که هدف از پرتاب بمب 11 تنی، ارسال پیام و سیگنال هایی به بازیگران موثر از جمله طالبان، روسیه و ... است.
عضو شورای اطلاعات ملی آمریکا معتقد است سعودی‌ها همواره به دنبال توسعه برنامه هسته‌ای خود بوده و احتمال ورود آژانس بین المللی انرژی اتمی به موضوع هسته‌ای عربستان وجود دارد.
یک فرمانده عراقی اعلام کرد که تروریست‌های داعش فقط بر 6.8 درصد عراق تسلط دارند در حالی که در سال 2014 یک چهارم کشور در اشغال داعش بود.
آمریکا به شدّت در پی جداسازی اقلیم کردستان از عراق است
هانی زاده در گفتگو با بصیرت، با اشاره به آخرین تحولات عراق مطرح کرد:
با قطع ارتباط داعش در موصل و سوریه، تقریبا عمر داعش در عراق به پایان خواهد رسید و عراق شاهد دوره جدیدی از آرامش و استقرار خواهد بود، اما این به مفهوم پایان کار در عراق نیست، زیرا بحران های دیگری از جمله موضوع کرکوک و اقلیم کردستان مطرح خواهد شد.
حمله موشکی آمریکا به سوریه، اهداف و پیامدها
به دنبال اتهام علیه سوریه در حمله شیمیایی به خان شیخون، دولت این کشور اسناد و مدارک موثقی را در اختیار سازمان منع استفاده از سلاح‌ های شیمیایی قرار داد. این اسناد دال بر قاچاق 12 دستگاه کامیون حامل کپسول‌ های حاوی گاز خردل و سارین و گازهای سمی دیگر با اطلاع مقامات ترکیه است. گروه‌های تروریستی این مواد سمی را در کپسول‌ های گاز قرار می‌ دهند تا در صورت لزوم از آن استفاده کنند. ...
آمریکا و مصر به دنبال احیاء روابط راهبردی نظامی خود هستند!
قنادباشی با اشاره به چرایی آزادی مبارک و روابط اخیر مصر و آمریکا، در گفتگو با بصیرت:
دستگاه قضایی مصر از جمله بخش هایی از حکومت دوران دیکتاتوری مبارک است که در جریان بیداری اسلامی و انقلاب مردم این کشور، دست نخورده باقی ماند و ماهیت ضد مردمی خود را همچنان حفظ کرده است. البته علت این امر را باید در به سرانجام نرسیدن انقلاب مردم در فروپاشی کامل رژیم سیاسی مبارک و شکست آن در این خصوص، جستجو کرد.
در حالی که چندی بیش از پایان عملیات «سپر فرات» از سوی ترکیه ـ که به بهانه پاکسازی مرزهای این کشور با سوریه از تروریست ها و کردها صورت گرفت ـ نمی گذرد، امروز رجب طیب اردوغان در مصاحبه با تلویزیون دولتی ترکیه و یک شبکه خبری دیگر، بیان کرده که فاز جدید عملیات سپر فرات در عراق آغاز و دنبال خواهد شد.
در حالی که چندی بیش از پایان عملیات «سپر فرات» از سوی ترکیه ـ که به بهانه پاکسازی مرزهای این کشور با سوریه از تروریست ها و کردها صورت گرفت ـ نمی گذرد، امروز رجب طیب اردوغان در مصاحبه با تلویزیون دولتی ترکیه و یک شبکه خبری دیگر، بیان کرده که فاز جدید عملیات سپر فرات در عراق آغاز و دنبال خواهد شد.
بنا به گزارش منتشره از سوی مؤسسه علوم و امنیت بین المللی واشنگتن، عربستان سعودی فعالانه به دنبال دستیابی به سلاح های اتمی و کشتار جمعی است تا بتواند به این طریق، به رقابت با ایران ـ که اکنون توانسته است برنامه هسته ای خود را به شکل مستقل پیش برد ـ بپردازد و ایران را به لحاظ نظامی مهار کند.
قبلی۴