عقاید یک دلقک
شاید مهم ترین نکته سخنرانی پمپئو همان عنوان آن باشد. او آمریکا را «نیروی خیر» یا همان «فرشته نجات» برای منطقه و کل جهان می نامد. این ادعا را می توان بزرگ ترین دروغ ممکن در روزگار «اخبار جعلی» یا همان «فیک نیوز» دانست.
چوب کبریتِ خروج از سوریه و برج در حال سقوط آمریکا
نگاهی به بحران ناکارآمدی حکومت آمریکا
ترامپ با اتخاذ تصمیماتی سطحی –مانند خروج نیروهای خود از آمریکا- می کوشد مرهمی بر بحران ناکارآمدی حکومت آمریکا بگذارد اما این بحران عمیق تر از این حرفهاست. بقول آریانا هافینگتون نویسنده آمریکایی: « آمریکا مانند میان سالی است که همچنان تصوری 23 ساله از خود دارد، بی توجه به چین و چروک ها و نقاط طاسی که در آیینه می بیند و زانوی ضعیف و سرخرگ های مسدودی که هر لحظه می تواند باعث ایستادن قلبش از تپش شود.»
پشت پرده پیشنهاد H-SPV به ایران
چرا نباید پیشنهاد تحقیرآمیز اروپا را پذیرفت؟
اروپا با عقب نشینی در مقابل ترامپ تصمیم گرفته است تا تبادل اقتصادی خود با کشورمان را حتی در چهارچوب کانال ویژه مالی، تنها به شکل بشردوستانه (Humanitarian) ادامه دهد لذا طرح جدید اتحادیه اروپا H-SPV نامیده می شود!
خشم فرانسوی علیه عوارض سرمایه داری
اعتراضات و نا آرامی های اخیر فرانسه در گفتگو با دکتر حنیف غفاری
اعتراضات جاری در فرانسه، ماهیتی بنیادین و زیربنایی دارد. به عبارت بهتر، در اینجا ما با پدیده‌ای سطحی و روبنایی مواجه نیستیم. نوع رفتار معترضین، شعارهایی که آنها سر می دهند و خشمی که بر فضای تظاهرات حاکم است، نشان دهنده انفجار جامعه فرانسه و تمایل ذاتی آن مبنی بر گذار از وضعیت موجود جامعه است. از این رو، بی دلیل نیست که سه بار عقب نشینی مکرون در برابر معترضین منجر به پایان اعتراضات نشده است.
فقر و بی عدالتی، قاره سبز را زرد می کند؟
«فرانسه به دو بخش تقسیم شده است. یکی فرانسه ثروتمندان که دولت نیز با آن همراه است و یکی فرانسه فقرا که دولت نه تنها آنها را رها کرده بلکه سیاست هایی را در پیش گرفته است که فشار را بر این قشر افزایش داده و به سود ثروتمندان تمام می شود.»
پایان پرونده یک جنایتکار جنگی
بوش پدر چه میراثی از خود برجای گذاشت؟
روزی که سابقه و عملکرد او در دوره ریاست بر سیا (سال 1976 تا 1977) از حالت محرمانه خارج شود، میراث شوم بوش پدر بیش از آنچه امروز می دانیم، خواهد بود. پرونده سیاه و پر جنایت این سیاستمدار آمریکایی روز جمعه نهم آذر ماه در 94 سالگی بسته شد تا او نیز به کسانی همچون ریگان و سناتور مک کین بپیوندد.
غول های رسانه ای آمریکا شریک جنایت علیه مردم یمن هستند
گفتگوی اختصاصی بصیرت با جورج کاپاچیو نویسنده و فعال ضدجنگ آمریکا
نویسنده و فعال ضدجنگ آمریکایی در گفتگو با بصیرت: فکر می کنم که فقط یک درصد از هموطنان آمریکایی من واقعا در مورد آنچه که در یمن یا در مکان هایی مانند یمن اتفاق می افتد، آگاهی دارند. آیا مرگ از شدت گرسنگی نزدیک به یک صد هزار کودک در یمن برای آنها اهمیت دارد؟ امیدوارم این طور باشد!
جلیقه زردها پشت دیوار الیزه
تاملی بر ریشه ها و پیامدهای اعتراضات اخیر در فرانسه
سياست هاي نئوليبراليستي دو دهه گذشته در فرانسه به شدت حاشيه نشينان حومه هاي شهرهاي بزرگ را از متن زندگي اجتماعي و سياسي کشور جدا کرده است، اين مناطق در تمام اين سال ها هميشه آبستن اعتراضات خشونت آميزي بوده که ساختار سياسي اين کشور هنوز هيچ راه حلي را براي آن ها نيافته است.
کانادا؛ تاجر مرگ و مدعی حقوق بشر
نگاهی به قطعنامه ضد ایرانی اخیر
حقوق بشر همواره برای غرب به عنوان یک دستاویز در جهت تعیین نوع رفتار با بازیگران دیگر مطرح بوده است. در واقع کشورهایی که در راستای اهداف غرب حرکت می کنند و به نوعی پیرو سیاست های آن ها باشند در زمینه حقوق بشر هیچ دغدغه ای ندارند و آزادانه و بدون هراس می توانند به نقض گسترده حقوق بشر بپردازند.
آمریکا و پایان قدرت نرم
جوزف نای چندی پیش در مقاله ای که در پایگاه پراجکت سیندیکت منتشر شد، اذعان به فرسایش قدرت نرم امریکا نموده و می نویسد: «شواهد مشخص است. ریاست جمهوری دونالد ترامپ، باعث فرسایش قدرت نرم امریکا شده است. در رأی گیری موسسه گالوپ که در 134 کشور برگزار شده است تنها 30 درصد به مطلوبیت ایالت متحده تحت رهبری ترامپ رای داده اند که کاهش 120 امتیازی در مقایسه با دوران اوباما است.»
ایران تحریم‌پذیر نیست
به زعم کارشناسان حوزه انرژی و سیاست، دو دلیل عمده وجود دارد که آمریکا نتوانست فروش نفت ایران را به صفر برساند؛ یکی اینکه در وضعیت فعلی جهان نفت اضافی وجود ندارد و هر گونه حذف تولید نفت توازن بازار و به اصطلاح عرضه و تقاضا را به هم می‌ریزد و موجب افزایش قیمت نفت و فرآورده‌های آن، مانند بنزین می‌شود. دوم اینکه، آمریکا با مستثنی کردن هشت کشور عمده خریدار نفت ایران، استیصال خود را به نمایش گذاشت و پایه ساختمان تحریم ثانویه خود را سست کرد.
رفراندومِ زودهنگام ترامپ
بررسی اهمیت انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا
یکی از فاکتورهای مهم در انتخابات میان دوره ای کنگره، میزان محبوبیت و رضایت از عملکرد رئیس جمهور است. اکثریت مردم آمریکا از عملکرد دونالد ترامپ راضی نیستند. 52.9 درصد از مردم مخالف عملکرد ترامپ و 42.1 درصد موافق عملکرد وی هستند. این مسئله شاخص مهمی برای پیش بینی نتایج انتخابات میان دوره ای کنگره است.
قبلی۲بعدی