مروری مقایسه ای بر کارکرد حکومت پهلوی با چهار دهه انقلاب اسلامی ایران (قسمت دوم) گزارش ویژه سایت بصیرت

مروری مقایسه ای بر کارکرد حکومت پهلوی با چهار دهه انقلاب اسلامی ایران (قسمت دوم)

براساس آمار رسمی کشور، بخش بزرگی از شهر‌ها و روستاهای کشور در آستانه‌ انقلاب اسلامی، محروم از پزشک و امکانات بهداشتی بودند و در این میان زنان و کودکان سهم بیشتری از این محرومیت داشتند؛ با یک مقایسه آماری، می‌توان تفاوت وضعیت بهداشت، درمان و سلامت مردم در حکومت پهلوی و بعد از انقلاب اسلامی را متوجه شد.
حقوق اهل سنت در کارنامه انقلاب

حقوق اهل سنت در کارنامه انقلاب

با وقوع انقلاب اسلامی در ایران گام‌های مهمی در جهت احقاق حقوق مختلف ملت، اعم از زن و مرد و شیعه و سنی و ... برداشته شد و نگاهی متوازن و متعادل به حقوق آحاد ملت حاکم شد. در این میان، کارنامه‌ انقلاب در زمینه‌ توجه به حقوق مختلف هم‌وطنان اهل سنت، کارنامه‌ درخشانی است.
پرده نگار/ دستاوردها و چالش های سی و نه ساله جمهوری اسلامی ایران

پرده نگار/ دستاوردها و چالش های سی و نه ساله جمهوری اسلامی ایران

در این پرده نگار به بررسی ارزش های شش گانه نظام های حاکم و میزان پیشرفت این ارزش ها در انقلاب اسلامی ایران پرداخته شده است.
مروری مقایسه ای بر کارکرد حکومت پهلوی با 
چهار دهه انقلاب اسلامی ایران (قسمت اول)
گزارش ویژه پایگاه تحلیلی بصیرت:

مروری مقایسه ای بر کارکرد حکومت پهلوی با چهار دهه انقلاب اسلامی ایران (قسمت اول)

برای بررسی موفقیت و یا عدم موفقیت یک نظام سیاسی و ارائه تحلیل درست و منطبق با واقع مزیت‌های آن، نسبت به مصادیق ملی و جهانی، راهی جز بهره­گیری از روش قیاس نداریم....
انقلاب سینما را احیا کرد، سینما برای انقلاب چه کرد؟
نسبت هنر هفتم با بزرگترین واقعه تاریخ معاصر ایران

انقلاب سینما را احیا کرد، سینما برای انقلاب چه کرد؟

یکی از عواملی که سبب شده تا فیلم های قابل توجهی درباره انقلاب ساخته نشود، کمبود منبع الهام و اقتباس است. یعنی ما داستان و رمان های خوبی که به اصل و متن انقلاب پرداخته باشند، بسیار کم داریم
نیم نگاهی به دستاوردهای انقلاب اسلامی

نیم نگاهی به دستاوردهای انقلاب اسلامی

برای درک واقعیات انقلاب اسلامی، توجه به وضعیت ایران در دوران رژیم طاغوت از جهات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک ضرورت است. بدون توجه به شرایط داخلی و خارجی ایران در دوران ماقبل از انقلاب اسلامی، نمی‌توان به اهمیت و عظمت دستاوردهای این انقلاب بزرگ پی برد.
انقلاب اسلامی، موتورمحرکه آگاهی ، آزادی و آبادانی

انقلاب اسلامی، موتورمحرکه آگاهی ، آزادی و آبادانی

در دوران معاصر که عصر اطلاعات و آگاهی است انقلاب اسلامی به عنوان یک انقلاب آگاهی بخش، به دنبال صدور فزاینده این آگاهی در اقصی نقاط جهان جهت شکل دادن نظم نوین انقلابی در جهت آزادی و آبادانی جوامع بشری است و رمز تداوم انقلاب نیز در همبسته بودن این سه عنصر در یک فرایند منطقی و مستمر است .
فیلم59/ اقتدار انقلاب

فیلم59/ اقتدار انقلاب

سوال اساسی این است که چرا امریکا به دنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی و متوقف نمودن انقلاب اسلامی ایران است؟
انقلابی‌گری؛ اصلی هویت‌بخش

انقلابی‌گری؛ اصلی هویت‌بخش

دو نوع دوقطبی‌سازی ممکن است اتفاق بیفتد؛ یکی دوقطبی‌ میان نیروهای داخلی کشور و معتقد به اصول و مبانی انقلاب که امری مضر بوده و باید بشدت از آن اجتناب شود؛ دیگری دوقطبی میان مجموعه نیروهای انقلاب از یک‌سو و ضدانقلاب و معاندین از سوی دیگر که اساسا هدف از طرح موضوع انقلابی‌گری نیز همین است؛ این نوع دوقطبی مثبت است زیرا در این صورت مرز میان انقلاب با ضدانقلاب مشخص و هویت انقلابی معنا می یابد.
موشن گرافیک/

موشن گرافیک/ "پرواز 4721" از نوفل لوشاتو تا تهران

سرنوشت برخی از همراهان امام خمینی(ره) از نوفل لوشاتو تا تهران
۱
نشریات