تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۶  ، 
شناسه خبر: ۲۹۷۴۷۴
عربستان سعودی استفاده از تسلیحات ممنوعه بمب خوشه‌ای را در حملات هوایی این رژیم به یمن تائید کرده است.
به نقل از پرس تی وی، احمد العسیری، سخنگوی نیروهای عربستان سعودی در یمن، دوشنبه (29 آذر 95) گفت: «آشکار است که استفاده نیروهای ائتلاف از مهمات خوشه‌ای BL755 ساخت بریتانیا در یمن محدود شده است.»

وی در ادامه ادعاهای خود افزود این بمب‌ها فقط اهداف نظامی خاصی را هدف قرار داده‌اند و پادشاهی عربستان عضو کنوانسیونی که استفاده از چنین مهماتی را منع می‌کند، نیست.

وی گفت: «برخی از کشورها پس از عضویت در کنوانسیون 2008 درزمینۀ منع استفاده از مهمات خوشه‌ای، متعهد شدند تا از استفاده از چنین تسلیحاتی خودداری کنند. نه عربستان و نه شرکای ائتلافی آن عضو کنوانسیون 2008 نیستند و بنابراین مطابق با قوانین بین‌المللی استفاده از مهمات خوشه‌ای نقض تعهدات این کشورها نیست.»

وی یادآور شد ریاض تصمیم گرفته است تا استفاده از بمب‌های خوشه‌ای را متوقف کند و دولت بریتانیا را نیز از این تصمیم خود مطلع ساخته است.

اظهارات این مقام سعودی پس‌ازآن بیان شد که تحقیقات وزارت دفاع بریتانیا نشان داده است ریاض در یمن از بمب‌های خوشه‌ای که لندن در اختیار عربستان قرار داده بود، استفاده کرده است.

عبدالعزیز صالح بن حبتور، نخست‌وزیر جدید یمن، چهارشنبه (24 آذر) بریتانیا را به ارتکاب «جنایات جنگی» در یمن متهم کرد.

حبتور گفت بریتانیا «بمب‌های خوشه‌ای به عربستان سعودی» فروخته است و اطلاع دارد که سعودی‌ها از تسلیحات انگلیسی برای «بمباران علیه مردم» استفاده خواهند کرد. وی تصریح کرد: «آن‌ها (بریتانیا) در بمباران مردم یمن مشارکت دارند.»

در همین حال، عادل الجبیر، وزیر خارجۀ عربستان سعودی نیز روز یکشنبه (28 آذر) ضمن رد گزارش‌ها دربارۀ این‌که امریکا حمایت نظامی خود را از ریاض به علت جنگ یمن محدود می‌کند، گفت کشورش منتظر دریافت بمب‌های هوشمند است.

وی در یک اجلاس خبری مشترک با جان کری، همتای امریکایی خود، تأکید کرد عربستان سعودی به‌طور رسمی از چنین تصمیمی که وی آن را مغایر واقعیت دانست، مطلع نشده است.

عربستان از فروردین 1394 به‌منظور بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن و تضعیف جنبش انصار الله حمله‌های هوایی خود را به این کشور عربی فقیر آغاز کرده است.

در جریان این تجاوز تاکنون بیش از 11 هزار و 400 یمنی که بیشترشان غیرنظامی بودند، کشته‌شده‌اند.

گروه‌های حقوق بشر ازجمله عفو بین‌المللی و دیده‌بان حقوق بشر بارها گزارش کرده‌اند که عربستان سعودی از بمب‌های خوشه‌ای غیرقانونی علیه یمن استفاده کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات