فرهنگی  >>  فیلم وسریال >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲  ، 
شناسه خبر: ۲۹۸۵۷۶
این بار سقف قیمت بلیت جشنواره به یک میلیون و صد هزار تومان رسید و این رقم نیز متعلق به سینماملت تحت عنوان «کاخ مردمی» جشنواره است؛ جایی که طبیعتاً باید اقشار مختلف مردم بتوانند در آن حضور یابند اما با این قیمت، قسمتِ از ما بهتران می شود!
به نقل از تابناک، سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در شرایطی از دوازده روز دیگر آغاز می شود که قیمت بالای بلیت فروشی این رویداد برای کاخ مردمی جشنواره، هیچ ارتباطی با لفظ «مردم» ندارد و چنین تصور می شود که دسترسی عمومی به جشنواره برای عموم سال به سال دشوارتر خواهد شد و این رویداد با بلیت فروشی به سمت طبقات خاص سوق پیدا خواهد کرد.
 
به گزارش «تابناک»؛ گمانه زنی ها درباره بلیت های جشنواره فیلم فجر به عنوان مهم ترین رویداد فرهنگی کشور تقریباً درست از آب درآمد و این بار سقف قیمت بلیت جشنواره به یک میلیون و صد هزار تومان رسید و این رقم نیز متعلق به سینماملت تحت عنوان «کاخ مردمی» جشنواره است؛ جایی که طبیعتاً باید اقشار مختلف مردم بتوانند در آن حضور یابند اما با این قیمت، قسمتِ از ما بهتران می شود!
 
یکی از رویکردهایی که همواره در جشنواره فیلم فجر برقرار بوده و به این وضعیت نابرابری در دسترسی عمومی به جشنواره دامن زده، فروش «سری» بلیت های جشنواره است. بر مبنای سیاستی که مسئولان این رویداد در اکثر دوره ها داشته اند، بلیت ها در قالب چند گروه به صورت سری ده تایی فروخته می شود و کسی که طالب تماشای چند فیلم از گروه های مختلف باشد، به ناچار مجبور به پرداخت بیش از پانصد هزار تومان تا یک میلیون و صد هزار تومان -بسته به سینمای انتخابی- خواهد بود.
 
این سیاست با این هدف پی گرفته می شود که فیلم های کم مخاطب تر که تماشاچی کمتری دارند، با این مدل بلیت فروشی صاحب تماشاچی شوند و هیچ سانسی از جشنواره خالی نماند. طبیعتاً این رویکرد به ویژه برای سینماداران بسیار مثبت و سودآور است اما طبقات متوسط و پایین مردم را به شدت تحت فشار می گذارد و به همین دلیل بسیاری از مردم در ایام برگزاری جشنواره صرفاً به سردر سینماها خیره می شوند! البته به صورت محدود شاهد بلیت فروشیِ تک در مقابل سالن های میزبان جشنواره فجر بوده و خواهیم بود اما این میزان بسیار محدود است و پاسخگوی طیف وسیعی از مردم نیست.
 
بر اساس اعلام رسمی هر کاربر مجاز به تهیه حداکثر 4 سری و در هر سری حداکثر 2 صندلی است. سینما گالری ملت امسال کاخ مردمی جشنواره بوده و قیمت صندلی در هر سانس هر بلیت 25 هزار تومان است که با خرید سری قیمت آن ها هر بلیت 22هزار تومان محاسبه خواهد شد. قیمت صندلی در هر سانس سینماهای تهران هر بلیت 12 هزار تومان است که با خرید سری قیمت آن ها هر بلیط 10 هزار تومان محاسبه خواهد شد.
 
ارزان ترین قیمت بلیت نیز به سینماهای رایگا، کیان، و تماشا اختصاص دارد؛ قیمت صندلی در هر سانس این سینماها هر بلیت 10 هزار تومان است که با خرید سری قیمت آن ها هر بلیت 8 هزار تومان محاسبه خواهد شد. مهمانان ویژه گروه «الف» مجاز به انتخاب حداکثر 4 صندلی خواهد بود. هرکاربر از این گروه می تواند در 2 سری 2 صندلی انتخاب نماید یا در 4 سری یک صندلی. مهمانان ویژه گروه «ب» هر کاربر از این گروه می تواند حداکثر 2 صندلی انتخاب نماید. 
 
البته ناگفته نماند که این شیوه بلیت فروشی صرفاً برای فروش رفتن بلیت همه فیلم های سینمایی نیست، بلکه انگیزه های تسریع در سازماندهی نیز در این شیوه مستتر است. به تعبیر ساده تر، در صورتی که بلیت ها به صورت تک به تک به فروش می رفت، توزیع این حجم بلیت به صورت قطعه به قطعه میان جمعیتی که به مراتب وسیع تر می شد، احتمالاً چندین برابر زمانبرتر بود و از این حیث شاید آمادگی پشتیبانی لازم و باکیفیت وجود نداشته باشد.
 
به نظر می رسد رویه منطقی، حرکت به سمت فروش بلیت ها به صورت تک به جای فروش به صورت سری است. این شیوه با وجود زحمات فراوانی که در حوزه سازماندهی برای چاپ و توزیع بلیت ها در پی دارد، از هر نظر امکان حضور گروه وسیع تری از مردم را در جشنواره فراهم می سازد و در عین حال مشکل گران بودن بلیت جشنواره را نیز به مراتب کاهش می دهد. البته طبیعتاً در این روش بلیت برخی فیلم ها به طور کامل فروش نمی رود و این منطقی است که باید حاکم شود و به زور مخاطب را پای فیلم بد ننشاند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات