سیاسی  >>  انتخابات >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۵  ، 
شناسه خبر: ۳۰۱۱۷۰
بسیاری از رسانه های معتبر خارجی گزارش ها و خبرهای لحظه به لحظه ای را از حواشی حضور مردم در انتخابات امروز در ایران را انعکاس دادند. همچنین، بیشتر رسانه‌های بین‌المللی به تاثیر انتخابات بر روابط ایران با جامعه جهانی پرداخته و انتخابات کنونی را «سرنوشت‌ساز» خوانده‌اند.
انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا که از صبح امروز با حضور باشکوه مردم در پای صندوق های رای آغاز شد و اکنون به ساعت پایانی خود رسیده است، بازتاب بسیار گسترده ای را در رسانه های مختلف خارجی داشته است.
 
به گزارش تابناک، بسیاری از رسانه های معتبر خارجی گزارش ها و خبرهای لحظه به لحظه ای را از حواشی حضور مردم در انتخابات امروز در ایران را انعکاس دادند. همچنین، بیشتر رسانه‌های بین‌المللی به تاثیر انتخابات بر روابط ایران با جامعه جهانی پرداخته و انتخابات کنونی را «سرنوشت‌ساز» خوانده‌اند.
 
 
 
دویچه وله

بخش آلمانی دویچه وله نیز رقابت میان روحانی و رئیسی را انتخابی میان گشایش سیاست در قبال جامعه بین‌المللی یا فرورفتن در انزوای سیاسی برای کشور ایران دانسته است. بنا به تفسیر دویچه وله انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ انتخابی مهم برای جهت‌گیری آتی ایران است.  در این گزارش آمده است که حضور نظامی ایران در سوریه و حمایت از بشار اسد با تغییر رئیس جمهور دستخوش دگرگونی نخواهد شد.

 
 خبرگزاری رویترز

خبرگزاری رویترز گزارش داد که ایرانی‌ها رای دادن در انتخاباتی که رقابتی تنگاتنگ میان «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری فعلی و «ابراهیم رئیسی» است را آغاز کردند. این انتخابات می‌تواند سرعت اصلاحات اجتماعی و اقتصادی و همچنین تعامل مجدد ایران با جهان را تعیین کند.

 جمهوریت ترکیه

روزنامه «جمهوریت» چاپ استانبول نیز انتخابات ۱۳۹۶ را «مهم‌ترین انتخابات از زمان انقلاب ۵۷ تا کنون» در ایران دانسته است. این روزنامه با اشاره به انتخابات پارلمانی دو سال پیش که تحت نظارت دولت روحانی برگزار شد تاکید کرده که انتخابات امسال نیز احتمالاً با مشارکت بالایی مواجه خواهد شد. «جمهوریت» روحانی را تنها کاندیدای معتدلی دانسته که می‌تواند روابط ایران با جامعه بین‌المللی را بهبود بخشد.

 گاردین
 
  به نوشته روزنامه گاردین، مردم ایران روز جمعه در حالی پای صندوق‌های رای رفته‌اند که گفته می‌شود نتایج آن می‌تواند مسیر این کشور برای یک نسل را مشخص کند. پیروز این رقابت‌ها نه تنها بر آینده تاثیرگذار است، بلکه مسیر آینده کشور را تعیین خواهد کرد. رقبای اصلی در این انتخابات حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران و ابراهیم رئیسی هستند.
 
 
 
کومرسانت روسیه

روزنامه روسی «کومرسانت» با اشاره به نظر مخالفان روحانی می‌نویسد که بسیاری در ایران «وضعیت نامساعد معیشتی، بیکاری، تورم و عدم مقاومت در مقابل فشارهای خارجی» را معلول سیاست‌های دولت کنونی می‌دانند. این روزنامه می‌نویسد: «این برای نخستین بار نیست که نتیجه انتخابات در ایران می‌تواند همه را شگفت‌زده کند. پیروزی در این انتخابات وابسته به تصمیم رای‌‌دهندگان مردد است.»

المیادین و المنار

این دو شبکه خبری با انتشار گزارش‌هایی درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران، میزان مشارکت مردم را گسترده توصیف کردند. خبرگزاری المیادین گزارش داد که میزان حضور مردم در این دوره از انتخابات در شهر مشهد سه برابر انتخابات دوره قبلی است.

 
 نویه تسوریشر تسایتونگ سوئیس

«نویه تسوریشر تسایتونگ» چاپ سوئیس نیز در تحلیلی از انتخابات ایران یادآور می‌شود که وضعیت ایران شبیه اتحاد جماهیر شوروی در زمان گورباچف نیست و نباید انتظار «پرسترویکا»(بازسازی و نوسازی) در این کشور را داشت.  بنا به ادعای مفسر این روزنامه، سرعت «پیشرفت» در ایران بسیار کند است و نامزدهای مخالف دولت از وضعیت بد اقتصادی برای حمله به روحانی بیشترین بهره را برده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس

در این گزارش هم از انتخابات ریاست‌جمهوری پس از توافق هسته ای یاد شده و رای‌گیری به چالشی سنگین برای روحانی  با رئیسی تعبیر شده است.