تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۲  ، 
شناسه خبر: ۳۰۴۴۶۷
جریانات سیاسی در آینه مطبوعات7
مطبوعات و نشریات سیاسی اعم از اصولگرا و اصلاح طلب در این هفته انعکاس جنایت کشتار مسلمانان میانمار را در دستور کار خود قرار دادند. تقریبا تمام نشریات سیاسی فعال و تأثیر گذار کشور از مردم ، دانشجویان و بویژه دولت خواستند که برای توقف این نسل کشی اقدامی انجام دهند.
پایگاه بصیرت / گروه سیاسی/ مصطفی ایزدی
کشتار بی رحمانه مردم میانمار در قاب مطبوعاتمطبوعات و نشریات سیاسی اعم از اصولگرا و اصلاح طلب در این هفته انعکاس جنایت کشتار مسلمانان میانمار را در دستور کار خود قرار دادند. تقریبا تمام نشریات سیاسی فعال و تأثیر گذار کشور از مردم ، دانشجویان و بویژه دولت خواستند که برای توقف این نسل کشی اقدامی انجام دهند. تلاش دولت برای این اقدام نیز مورد توجه مطبوعات داخلی قرار گرفت. بسیاری از نشریات مانند اعتماد و سیاست روز به انعکاس زوایای جنایت پرداختند و برخی نیز مانند جوان و مردمسالاری به نقش خباثت آمیز سوچی به عنوان بانوی صلح و فرافکنی او از جایت میانمار به شکل کاریکاتور انتقاد کردند. 
یکی ازموضوعاتی که به شدت مورد توجه رسانه های اصلاح طلب قرار گرفت، ماجرای ورود زنان سوری در ورزشگاه آزادی و ممانعت از ورود زنان ایرانی در این ورزشگاه بود که با رنگ و لعاب فمینیستی به تیتر یک بسیاری از رسانه های اصلاح طلب تبدیل شد. روزنامه اعتماد در روز چهارشنبه گذشته تصویر یک خود را به این موضوع اختصاص داد و نوشت: «زنان سوری در ورزشگاه و زنان ایرانی پشت آزادی»، روزنامه بهار نیز در تیتر یک خود با عنوان «پارادوکس ایرانی!» این موضوع را در صدر موضوعات خود قرار داد. روزنامه شرق نیز با تیتر «جای خالی زنان ایرانی در آزادی» واکنشی سیاسی نسبت این موضوع نشان داد. نکته قابل توجه استفاده ابزاری این دسته از نشریات از عنوان «آزادی» در انعکاس این خبر بود و چنین به مخاطب القاء می کردند که این موضوع مغایرت با آزادی دارد!

کشتار بی رحمانه مردم میانمار در قاب مطبوعات

موضوع حصر نیز بار دیگر به موضوع مشترک و هماهنگ بیشتر نشریات اصلاح طلب تبدیل شد. این موضوع که از هفته قبل و پس از پاسخ سخنگوی دستگاه قضا خطاب به خبرنگاران دوباره در عرصه رسانه ها رخ نمایی کرد با تلاش نشریات اصلاح طلب ادامه پیدا کرد. نکته قابل تأمل اینکه روزنامه های اصلاح طلب اجازه نمی دهند موضوعاتی که با نگاه آنها همخوانی دارد به راحتی از ارزش خبری بیفتند. موضوعی که نشریات اصولگرا کمتر به آن توجه می کنند و به نوعی می توان گفت که اصلاح طلبان در این موضوع حرفه ای تر عمل می کنند. به عنوان نمونه موضوع گزارش دیوان محاسبات مجلس در تبرئه دریافت حقوق های نجومی که مورد علاقه نشریات اصولگرا بود به راحتی از صدر اخبار کنار رفت وفقط یک الی دو  روز به عنوان موضوعی زنده در رسانه ها مورد واکاوی قرار گرفت. انتشار بخشی از صحبت های سخنگوی دولت در مورد حصر، تیتر یک آرمان در روز چهارشنبه بود که  نمونه ای از اقدامات زنجیره ای نشریات اصلاح طلب است. روزنامه ایران نیز به نقل از آقای نوبخت، سخنگوی دولت نوشت: «مشکل حصر باید حل شود». روزنامه شرق نیز در صفحه اول خود تیتر کوچکی را به این موضوع اختصاص داد و نوشت: «مواضع رئیس جمهوری شفاف است، حصر باید حل شود». روزنامه مردم سالاری نیز با تیتر «سه روایت از ماجرای حصر» در این موضوع همراه سایر نشریات شاخص اصلاح طلب در روز چهارشنبه شد. روزنامه ستاره صبح نیز با تیتر «توضیح درباره حصر» سعی کرد از این قافله عقب نماند.

کشتار بی رحمانه مردم میانمار در قاب مطبوعات

بازشدن پای شهردار تهران به جلسات هیأت دولت که 14 سال است تعطیل شده مورد استقبال شدید رسانه های همسو با دولت قرار گرفت. روزنامه اعتماد در روز چهارشنبه با تیتر «بازگشت شهردار به هیأت دولت» یکی از اولین واکنش ها نسبت به این موضوع بود. آرمان با تیتر کوچکی تحت عنوان دعوت پاستور از نجفی به انعکاس این خبر پرداخت، روزنامه ایران نیز با انتشارجمله ای از نجفی تحت عنوان اینکه هیچ کس از طرف من حق تصمیم گیری ندارد به انعکاس این خبر پرداخت؛ روزنامه ابتکار «پایان فراق 18 ساله دولت و شهرداری» را به عنوان تیتر یک خود در روز پنج شنبه انتخاب کرد. اما این خبر از نگاهی دیگر نیز مورد توجه روزنامه کیهان قرار گرفت. این روزنامه اصولگرا در صفحه اول خود در روز پنج شنبه نوشت: «مشکلات تهران در سالهای گذشته اهمیت نداشت؟!» و بدین وسیله از اینکه دولت روحانی در طول سالیان گذشته این اقدام را انجام نداده است گلایه کرد؛ روزنامه اصولگرای سیاست روز نیز در سرمقاله خود با عنوان «مهم شدن مدیریت شهری با تأخیر چهارساله» رویکردی انتقادی نسبت به این موضوع را انتخاب کرد

کشتار بی رحمانه مردم میانمار در قاب مطبوعات

ماجرای کشته شدن دوکولبر و مصاحبه با بهزاد نبوی دو محور مهم مطبوعات اصلاح طلب در یک هفته گذشته بود. در حالی که روزنامه های اصولگرا در موضوع کولبرها سعی کردند خود را مدافع حقوق مردم و با ژست اپوزسیون در مقابل نظام بایستند روزنامه های اصولگرا ضمن اینکه بسیار محدود به این موضوع واکنش دادند سعی کردند کشته شدن این دو کولبر را سیاسی نکرده و نظام را مقصر اصل در این ماجرا معرفی نکنند. جریان اصلاح طلب با توجه با ساختار سیاسی جامعه ایران برای جلب افکار عمومی چنین رویکردی را انتخاب کرد؛ شرق تیتر یک خود را در روز چهارشنبه به این موضوع اختصاص داد. روزنامه اعتماد نیز در مطلبی کوتاه این مضوع را در صفحه نخست خود انتشار داد؛ روزنامه های آفتاب یزد، ابتکار و مردم سالاری نیز با عناوین متفاوتی به انعکاس خبر این حادثه و تحلیل آن پرداختند. روزنامه اعتماد نیز در ستون نگاه روز خود در روز دوشنبه به تحلیل این موضوع پرداخت. روزنامه قانون نیز در روز سه شنبه این موضوع را در تیتر یک خود قرار داد و همراهی با سایر نشریات اصلاح طلب را از دست نداد.نحوه پرداختن نشریات اصلاح طلب نیز حائز اهمیت است به گونه ای که از روز چهارشنبه هفته قبل تا امروز(سه شنبه) ادامه دارد و هر روز به گونه ای در تعدادی از نشریات این جریان به این موضوع پرداخته شده است.

در روز دوشنبه مصاحبه ایسنا با بهزاد نبوی مورد استقبال زیاد مطبوعات اصلاح طلب قرار گرفت و روزنامه های آرمان و آفتاب یزد با انتشار تصاویری بزرگ از بهزاد نبوی، بخش هایی از این مصاحبه را انعکاس دادند و روزنامه اعتماد نیز با تیتر «چریک ستیزی چریک پیر» به عنوان تیتر یک خود به این موضوع پرداخت؛ روزنامه آفتاب یزد برای تیتر یک خود در روز دوشنبه از عبارت «سیاستمدار اصیل» استفاده کرد. نکته قابل توجه در این موضوع نپرداختن بسیاری از روزنامه های اصلاح طلب از جمله شرق، مردم سالاری،ابتکار و ... بود و نشان می دهد که روزنامه های آفتاب یزد، اعتماد و آرمان گرایشات سیاسی بیشتری را انعکاس  و تحلیل حوادث دخیل می کنند. هدف اصلی از انتشار این مطالب زنده کردن نام بهزاد نبوی است و این موضوع در روزنامه آفتاب یزد به صورت علنی بیان می شود. این روزنامه می نویسد که به بهانه مصاحبه ایسنا با بهزاد نبوی به بررسی ابعاد فعالیت های سیاسی وی می پردازیم!

کشتار بی رحمانه مردم میانمار در قاب مطبوعات

اما روزنامه های اصولگرا در این هفته دو موضوع را بیش از سایر موضوعات در صدر اخبار و تحلیل های خود قرار دادند. تلاش آمریکا برای تعلیق برجام یکی از این موضوعات بود. روزنامه جوان در مطلبی با عنوان «آمریکا در پی برجام معلق» نوشت: اگر دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور امريكا، تعهد ايران به توافق هسته‌اي را تأييد نكند، به معناي خروج امريكا از برجام نيست؛ اظهاراتي كه نشان مي‌دهد واشنگتن مي‌خواهد برجام را به يك توافق بي خاصيت براي ايران تبديل كند.» روزنامه کیهان نیز تیتر یک خود در روز پنجشنبه را به این موضوع اختصاص داد و نوشت «آمریکا هم کلاه گشاد برجام را تأیید کرد» این نشریه در توضیح این مطلب نوشت: «این مقام آمریکایی (نیکی هیلی) مدعی شده است که اجرای کامل برجام از سوی ایران به معنای پایبندی نیست!.» روزنامه خراسان نیز در روز پنج شنبه این موضوع را در صفحه نخست خود مورد بررسی قرار داد.

کشتار بی رحمانه مردم میانمار در قاب مطبوعات

موضع دیگری که در این هفته محور فضای رسانه ای جریان اصولگرا قرار گرفت بحث افشای بخش دیگری از اسناد مربوط به نقش عربستان در حادثه 11 سپتامبر بود. این نشریات با هدف اقناع افکار عمومی نسبت به قابل اعتماد نبودن آمریکا به انعکاس گسترده این خبر پرداختند. بدیهی است زمانی که آمریکاییها قراردادهای سنگین نظامی با عربستان می بندند در حالی که از نقش عربستان در عملیات تروریستی 11 سپتامبر آگاهند حاکی از آن است که آمریکاییها همه چیز را در مقابل پول و قدرت قابل معامله می دانند و نمی توان با این کشور به شیوه عربستان رابطه داشت. شاید بتوان گفت مهمترین هدف نشریات اصولگرا در این محور خلاصه شود. در این راستا روزنامه های خراسان، رسالت و سیاست روز در صفحه نخست خود در روز دوشنبه به این موضوع پرداختند. البته این روزنامه ها سعی کردند این موضوع بیش از اندازه در رسانه ها مورد توجه قرار نگیرد و تیتر یک هیچ کدام از آنها نشد چرا که روابط ایران و عربستان تا حدی رو به بهبودی است و در حالی که تعداد زیادی از حجاج ایرانی در عربستان حضور دارند، تحریک عربستان کار مناسبی نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات