کرمانشاه  >>  عمومی >> مقاله
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۵  ، 
شناسه خبر: ۳۰۷۴۸۵
در پاسخ به توئیت تاجزاده:
اگر چه کشور یمن در نقطه سوق الجیشی باب المندب قرار دارد، لکن این مسئله هیچ ارزشی در راهبردهای کلان نظام اسلامی ندارد. بلکه از آنجایی که انقلاب اسلامی یک انقلاب با ماهیت فرهنگی است، ابعاد فرهنگی ناظر به تربیت انسان اهمیت خاص دارد. تربیت انسانی نیز در پرتو آموزه های دین مبین اسلام تحقق می یابد.
پایگاه بصیرت / محمدباقر عباسی
عرصه خاورمیانه یا به صورت صریح تر، منطقه شبه جزیر، شام و عراق عرب، امروزه عرصه تحولات شدید است. با ظهور گروه های تکفیری همانند داعش و جبهۀ النصره در سوریه این تحولات شدت یافت. اوج آن نیز با حمله رژیم سعودی به مسلمانان یمن، نمایان گشت. به همت جوانان مسلمان اعم از شیعه و سنی به رهبری عالمان دینی آگاه به زمان در سایه الطاف الهی، فتنه نظامی داعش در منطقه خنثی شد. اما هنوز حمله سعودی ها به سرزمین اویس قرنی، ادامه دارد. فرماندهی محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حسب وظیفه دینی و انسانی خود، اعلام نمودند که به یمن کمک مستشاری داده می شود. صرف نظر از اعلام این موضع توسط ایشان، این مسئله، یک آموزه مهم در منظومه دینی و انقلابی اسلام است. اهمیت این آموزه تا آنجاست که امام خامنه ای (حفظه الله) در فرموده اند: «ما هر مقداری که بتوانیم از مظلوم حمایت می کنیم و هر مقداری که توانایی‌های ما و وسع ما باشد وظیفه ما است.» ( ۱۳۹۴/۰۲/۲۶ بیانات در دیدار مسئولان نظام و سفراى کشورهاى اسلامى) با توجه به این بیان راهبردی؛ وظیفه هر مسلمان انقلابی است که از مظلوم دفاع نماید. در این دفاع نیز مسلمان بودن مظلوم شرط نشده است. لذا رهبری انقلاب، در کمک خود به مظلوم، اسلام را شر نمی سازد بلکه با صراحت و به صورت مطلق می گویند که در هر کجا مظلومی باشد، ما در حد توان از او حمایت می کنیم. بیان معظم له مطلق است. یعنی آن مظلوم خواه مسلمان باشد یا غیر مسلمان، همینکه مظلوم واقع شده است، مورد حمایت جامعه انقلابی ایران است.
از سوی دیگر؛ برخی از افراد معلوم الحال، با اغماض از این اموزه راهبردی، به بیان فرماندهی محترم سپاه پاسداران ایراد گرفته  و گفته اند: «یمن در اشغال داعش نیست، حرم ندارد و هم‌مرز اسرائیل هم نیست که به اصطلاح آقایان عمق استراتژیک جمهوری اسلامی محسوب شود. اعلان کمک مستشاری ایران در یمن توسط سردار جعفری در شرایطی که ترامپ در پی اثبات دخالت سپاه در امور داخلی کشورهای دیگر است، چه معنا و چه لزومی دارد؟» (توتیت تاجزاده در صفحه شخصی توئیتر) در این عبارت، مغالطه های فراوان وجود دارد که پاسخ به هر یک از آنان و همچنین تکنیک های جنگ روانی استفاده شده در آن، ارزش نگارش یک کتاب را دارد. لکن به دلیل صرفه جویی در وقت به چند نکته اساسی و بنیادین در پاسخ به این اظهارت بسنده می گردد.
نکته اول؛ عمق استراتژیک
در عبارت مغالطه آمیز فوق بیان شده است که ایران در یمن عمق استراتژیک ندارد. صرف نظر از پاسخ تفصیلی به این مسئله؛ ضرورت دارد که مفهوم عمق استراتژیک به درستی تبیین گردد. برای یک کشور یا ملت، خاک و سرزمین عمق استراتژیک است. برای یکی دیگر کار و سرمایه و برای یک کشور نیز حدود عقاید عمق استراتژیک محسوب می گردد. برای یک جامعه انقلابی و شیعی همانند ایران، اماکن مقدسه، در هر نقطه از دنیا که باشد، عمق استراتژیک محسوب می گردد. تا اینجا، جمله آقای تاجزاده درست است. اما مغالطه بیان مذکور در آن است که عمق استراتژیک را محصور در این مسائل نموده است. مسائل مذکور مبتنی بر ابعاد اجتماعی، اعتقادی و جغرافیایی است. در حالی که انسان دارای ابعاد دیگری نیز می باشد که بر اساس آن عمق استراتژیک نیز عمیق می گردد.
یکی از ابعاد استراتژیکی انسان، انسانیت او است. اگر انسان این عمق را از دست دهد، از انسانیت مسخ خواهد شد. لذا تلاش شیطان برای مسخ نمودن انسان بر آن تمرکز می یابد. لذا از مجاهدت در این عرصه یعنی احیاء عمق استراتژیک انسانیت، به جهاد اکبر تعبیر می گردد. از این رو؛ شاید در یمن حرم وجود نداشته باشد، یا با اسرائیل مرز مشترک نداشته باشد و به تعبیر ایشان عمق استراتژیک نداشته باشیم، اما یمن انسان دارد و جامعه انقلابی ایران نیز انسان است. پس عمق استراتژیک انسانیت در آنجا وجود دارد.
نکته دوم؛ وظیفه انسانی
صرف نظر از عمق استراتژیک انسانیت، هر انسانی با توجه به فطرت انسانی خود، هرگاه ظلمی را در عالم می بینید، اگر ذره ای وجدان بیدار داشته باشد، برای مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم بر می خیزد. در نتیجه در حد توان خود قدم برمی دارد. یکی با ساختن فیلم و گزارش خبر، دیگری با جمع آوری کمک و اعانه، یکی هم با راهپیمایی و دیگری با کمک مستشاری؛ هر کسی در حد توان خود برای دفع ظلم و احیای مظلوم قدم بر می دارد. به عبارتی؛ هر کسی که ذره ای وجدان بیدار دارد، درک می کند که کمک به مظلوم وظیفه انسانی اوست.
نکته سوم؛ وظیفه دینی
کمک به مظلوم؛ فراتر از یک ادراک وجدانی، در آموزه های دینی نیز جایگاه ویژه دارد. امام صادق ع از رسول خدا ص نقل می کنند و می فرمایند: «مَنْ أَصْبَحَ لَا يَهْتَمُّ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِينَ فَلَيْسَ مِنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلًا يُنَادِي يَا لَلْمُسْلِمِينَ فَلَمْ يُجِبْهُ فَلَيْسَ بِمُسْلِم‏» (الكافي، ثقة الاسلام کلینی ج‏ ۲، ص ۱۶۴ ح ۵ ؛ تهذیب الاحکام، شیخ طوسی، ج ۶، ص ۱۷۵، ح ۲۹ ؛ بحارالانوار، علامه مجلسی، ج ۷۱، ص ۳۳۹، ح ۱۲۰.(یعنی هر کسی که صبح کند و به اامور مسلمین اهتمام نداشته باشد، از مسلمانان نیست. در ادامه آن می فرماید که اگر شخصی ندا دهد که ای مسلمانان به من کمک نمائید و آن مسلمان جواب آن شخص را ندهد، مسلمان نیست. عبارت مذکور می گوید: «رجلا» یعنی شخصی و تعیین نمی کند که این شخص مسلمان است یا کافر. بلکه به مظلوم بودن او بسنده می نماید. پس کمک به مظلوم خواه مسلمان باشد یا کافر، وظیفه دینی هر مسلمانی است و عدول از این حد، سبب خروج از اسلام است.
با توجه به این روایت و روایات همانند ان که در آموزه های دینی بسیار زیاد هستند، کمک به مظلومان جایگاه ویژه دارد. این حمایت نیز مشروط به اسلام نیست. لذا امام خامنه ای به عنوان یک رهبر آگاه و عالم به زمان، با ادراک صحیح مسئله، بدون توجه به گرایش دینی مظلوم، صرف مظلوم بودن او را برای حمایت جامعه انقلابی و مسلمان از آن مظلوم، کافی می داند. (۱۳۹۴/۰۲/۲۶ بیانات در دیدار مسئولان نظام و سفراى کشورهاى اسلامى) با توجه به این وظیفه دینی، مردم یمن، هم مظلوم هستند. در نیتجه روایت مذکور که در صدر آن اهتمام به امور مسلمین و در ذیل آن ندای مظلوم بیان شده است، به تمامه شامل آن می گردد. زیرا مردم یمن هم مظلوم و هم مسلمان هستند.
نکته چهارم؛ قلب مؤمن
یکی دیگر از مغالطات عبارت فوق الذکر؛ آن است که یمن حرم ندارد. حرم دارای لایه های مختلف است. یک حرم، حرم ظاهر است. اما حرم دارای لایه های باطنی است. قلب مؤمن در نزد خدای متعال ارزش خاص دارد و عرش الهی شمرده شده است. در روایت آمده است: «قلب المؤمن حرم اللّه» (تفسير المحيط الأعظم ج ٣ ص ٣۴٠ التعليق ١٧٢)یعنی قلب مؤمن حرم الهی است و حرمت حرم الهی دارد. اگر حرم و اماکن مقدسه، عمق استراتژیک جمهوری اسلامی است، جایی که قلب مؤمن وجود دارد، عمق استراتژیکی واقعی جمهوری اسلامی می باشد. در یمن، صدها هزار مسلمان مؤمن که همانند کوه استوار هستند، مورد تهاجم رژیم سعودی واقع شده اند. به عبارتی؛ یک عمق استراتژیکی واقعی مورد تهاجم دشمن قرار دارد. پس حضور همه جانبه مسملانان انقلابی برای دفاع از حرم در آن منطقه ضرورت دارد.
نکته پنجم؛ راهبرد انقلاب اسلامی
انقلاب اسلامی دارای راهبردهایی است که پرچمدار ان، تک تک آن راهبردها را تبیین می نماید. امام خامنه ای به عنوان پرچمدار نظام جمهوری اسلامی در تبیین راهبرد جمهوری اسلامی می فرمایند: «اینكه فرمود: كُونا لِلظّالِمِ خَصماً و لِلمَظلُومِ عَوناً، این یك وظیفه است، این یك راهبرد كلّی است. راهبرد تكیه‌ی به آراء مردم و آنچه كه مردم‌سالاری را تشكیل میدهد و راهبردهایی از این قبیل؛ اینها سیاستهای كلان و اساسی و راهبردهای اصلی نظام جمهوری اسلامی است برای رسیدن به آن آرمانها؛ كار عمومی، تلاش عمومی، ابتكار عمومی، وحدت ملّی، و از این قبیل چیزهایی كه وجود دارد». (۱۳۹۲/۰۶/۱۴ بیانات در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری)
همچنین در جای دیگر می فرمایند: «اصلی‌ترین شعارهائی که در این انقلاب بر روی پرچم انقلاب نوشته شده است، شعار اسلامی بودن؛ پایبند بودن به مبانی دین و اصول و قواعد دینی؛ سلطه‌ستیزی؛ ستیزه‌ی با استکبار و دفاع از مظلومان عالم است، آن هم دفاع صریح و صادقانه‌ی از همه‌ی مظلومان». (۱۳۸۷/۰۳/۱۴ بیانات در مراسم نوزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره)) دفاع از مظلوم یک آموزه راهبردی در منظومه فکری و عملیاتی جمهوری اسلامی است. این راهبردی نیز بر گرفته از مجموعه آیات و روایات است. به عبارتی؛ این راهبرد در بردارندۀ مبانی عقلی و نقلی است.
نکته ششم؛ موقعیت سوق الجیشی یمن
اگر چه حمایت از مردم مسلمان و مؤمن یمن یک وظیفه شرعی و انسانی است، لکن برخی از انسانیت و شرع بیگانه هستند. این افراد به روش کینز و نئوکینز فقط به سود و زیان مادی می اندیشند. صرف نظر از ابعاد دینی و انسانی حمایت از مسلمانان یمن، مسئله یمن دارای ابعاد مادی نیز می باشد. یمن از منظر جغرافیایی، در تنگه باب المندب قرار دارد. این تنگه در باب المندب است. باب‌المندب تنگه آبی در قسمت جنوبی دریای سرخ به اقیانوس هند. تنگه باب‌المندب آبراهی است بسیار استراتژیک که راه کشتی‌های کالاهی و تجارتی وهم همچنین مسافرتی «در دوران قدیم» از خلیج عدن و اقیانوس هند به درون دریای سرخ هدایت می‌دهد وپس از گذر از کانال سوئز به سوی دریای مدیترانه ادامه می‌دهد.
با اندکی دقت، می توان به راحتی درک نمود که اگر یک کشور در این نقطه بسیار مهم، با ایران ارتباط حسنه داشته باشد، تا چه حدی می تواند بر حمل و نقل دریایی و در نتیجه تعاملات اقتصادی و سیاسی کشور تأثیر گذار باشد. درک این مسئله برای یک فرد سیاسی، هوش چندان نمی خواهد. در کسی که ذره ای هوش و تجربه در عرصه سیاسی داشته باشد، به راحتی می-تواند اهمیت ان را درک نماید.
نتیجه
اگر چه کشور یمن در نقطه سوق الجیشی باب المندب قرار دارد، لکن این مسئله هیچ ارزشی در راهبردهای کلان نظام اسلامی ندارد. بلکه از آنجایی که انقلاب اسلامی یک انقلاب با ماهیت فرهنگی است، ابعاد فرهنگی ناظر به تربیت انسان اهمیت خاص دارد. تربیت انسانی نیز در پرتو آموزه های دین مبین اسلام تحقق می یابد. از این رو؛ دو مسئله اول؛ یعنی انسانیت و دین مبین اسلام، حکم می کند که از مظلوم در هر نقطه از دنیا که باشد، حمایت گردد. این مسئله به علت مسلمان بودن، در مردم مظلوم یمن نیز مضاعف می گردد. با توجه به آنچه که بیان شد؛ خرده گیران بر انقلاب، یا در انسانیت مشکل دارند، یا درک صحیح از آموزه های دینی ندارند و یا انکه بنا بر مقاصد خاص از سوی جریان خاص، تلاش بر کتمان حقیقت دارند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات