صفحه نخست  >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۷  ، 
شناسه خبر: ۳۱۰۵۴۲
امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی): ما قصد دخالت در کشورها را نداریم؛ حضور ما در منطقه به خواست دولت‌ها و ملت‌هاست و همه بدانند هر کمکی که شده، با محاسبات بسیار منطقی انجام گرفته است.(1397/1/1)
نشریه اخبار و تحلیل‌ها word
نشریه اخبار و تحلیل‌ها pdf

▼ حرف روز
رهنمودهایی برای ترسیم راه

امسال نیز همچون سنوات گذشته در نخستین روز از سال جدید و طلیعه بهار طبیعت، رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع عظیم و باشکوه زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی سخنان مهمی را ایراد کردند و با اشاره به استحکام و نشاط انقلاب اسلامی در چهل ‌سالگی و خنثی شدن نقشه‌ شوم آمریکایی‌ها برای منطقه، چرایی، الزامات و راه‌های تحقق شعار سال، یعنی «حمایت از کالای ایرانی» را تبیین کردند.
زوایای گوناگون سخنان جامع و راهبردی رهبر حکیم و فرزانه انقلاب نیازمند تبیین و تحلیل دقیق است تا نقشه راه حرکت در مسیر اعتلای کشور و تحقق آرمان‌ها و اهداف عالیه انقلاب اسلامی برای سال جدید و سال‌های آتی باشد؛ اما در این میان چند نکته به صورت ویژه مورد تأکید معظم‌له قرار گرفت؛ اول اینکه در کشور هیچ مشکل غیر قابل حلی وجود ندارد و کلید حل مشکلات نیز در دست مسئولان و ملت ایران است و نه در دست بیگانگان و تنها با تکیه بر قدرت و توان درونی می‌توان به مصاف مشکلات رفت.
دومین نکته هم این بود که انقلاب اسلامی با قدرت و نشاط و با حفظ شعارها و اصول بنیادین پیش می‌رود و چهل‌ سالگی انقلاب، دوران پختگی و نشاط آن است و نه دوران پیری و عقب‌گرد. رهبر معظم انقلاب پیشتر نیز آفت همه انقلاب‌ها را «ارتجاع» به معنای سست ‌شدن، توقف و بازگشت به اوضاع قبلی دانسته بودند که تقریباً همه انقلاب‌های شناخته شده جهان در همان سال‌های نزدیک به آن دچار شده‌اند.
نکته سومی که در بیانات رهبری به صورت ویژه بر آن تأکید شد‌ـ به طوری که معظم‌له بیش از ۴۰ بار از واژه «جوان» استفاده کردندـ این بود که جوانان، سرمایه‌ ارزشمند و امید کشور هستند و در میدان‌های مهمی، همچون صنایع برتر، فرهنگ و هنر، نظامی‌گری و فرماندهی و مدیریت حضور دارند که در مدیریت‌ها باید بیشتر از این سرمایه‌ ارزشمند استفاده شود.
نکته بعدی این بود که با وجود امید واهی دشمن به روی‌گردانی نسل سوم و چهارم از انقلاب، گرایش و پایبندی این دو نسل، بسیار عمیق است و اگر از نسل اول بیشتر نباشد، کمتر نیست و بالاخره اینکه دشمن، تلاش زیادی برای بزرگ‌نمایی بیش از حد مشکلات دارد؛ اما همه‌ این مشکلات به دست جوانان و با توفیق الهی قابل حل است و برای همین، دشمن به ‌شدت از بالندگی نسل جوان، ناراحت و عصبانی است.

▼ گزارش روز
معنای روشن

«بن سلمان، ولی‌عهد جوان دربار سعودی قرار است به عراق سفر کند»؛ همین خبر کافی بود تا خیابان‌های پایتخت عراق و چند شهر دیگر در این کشور شاهد تجمع و تظاهرات هزاران نفر از مردم عراق علیه رژیم آل سعود و سفر پسر پادشاه این کشور به بغداد باشد. مردم خشمگین عراق به دلیل حمایت تمام‌عیار رژیم سعودی از تروریست‌های تکفیری از جمله داعش که چندین سال این کشور را درگیر جنگ کرده و هزینه زیادی را بر این کشور متحمل کرده است، آنقدر در خیابان‌ ماندند تا برنامه سفر این مقام سعودی به کشورشان لغو شد؛ اعتراضی که البته به تجمع‌کنندگان در خیابان‌ها محدود نبود و در فضای مجازی نیز مردم عراق به شکل گسترده از این موضوع انتقاد کردند و نوشتند که مقامات عراقی از اعتماد به شاهزادگان سعودی جز خرابی و ویرانی چیزی به دست نخواهند آورد. موضوعی که رسانه‌های غربی چندان به آن نپرداختند و رسانه‌های عربی منطقه از جمله رسانه‌های سعودی و اماراتی نیز تلاش کردند به سادگی از کنار آن گذشته و آن را نادیده بگیرند. این واکنش با وجود تلاش گسترده عربستانی‌ها در ماه‌های اخیر برای ایجاد روابط حسنه با دولت عراق و انتشار اخباری از برنامه‌ها و پیشنهادهای ویژه سعودی‌ها برای کمک به بازسازی عراق و سرمایه‌گذاری در این کشور و البته مهم‌تر از آن نزدیک بودن انتخابات پارلمانی در این کشور و تلاش و امید رژیم سعودی برای پیروزی جریان‌های نزدیک به عربستان و غرب در این انتخابات معانی فراوانی داشت که مهم‌ترین و کلیدی‌ترین موضوع در این زمینه، روشن شدن این موضوع بود که ملت‌های منطقه از جمله ملت عراق درباره جریان‌ها، نقش بازیگران منطقه و سهم کشورها در مشکلات منطقه به میزانی از درک و بصیرت رسیده‌اند که دیگر دلارهای نفتی عربستانی‌ها و غول‌های رسانه‌ای غربی و عربی و بازی‌های سیاسی این بلوک هم نخواهد توانست معادلات را وارونه جلوه دهد و ملت‌های منطقه تصمیم خود را برای پایان دادن به سناریوهای ارتجاع و استکبار گرفته‌اند.

▼ خبر ویژه         
حمایت آشکار عربستان از رژیم صهیونیستی

«محمدبن‌سلمان» در مصاحبه با «آتلانتیک» گفت: ما در تلاش هستیم اقدامات ایران در منطقه را خنثی کنیم؛ ما این را در آفریقا، آسیا، مالزی، سودان، عراق، یمن و لبنان انجام داده‌ایم. ولی‌عهد سعودی با بیان اینکه ایران بخشی از مثلث شرارت در منطقه است، افزود: ایران، حزب‌الله، حماس، القاعده و داعش تهدید علیه عربستان هستند. بن سلمان همچنین گفت: ما منافع مشترک زیادی با اسرائیل[رژیم صهیونیستی] داریم و اگر توافق صلح حاصل شود، منافع بسیار بیشتری بین اسرائیل و کشورهای شورای همکاری خلیج[فارس] و کشورهایی، مانند مصر و اردن به ‌وجود خواهد آمد. این سخنان در شرایطی ایراد شده که در خبرها آمده است ولی‌عهد سعودی با مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی هم دیدار کرده است. «دی آیزنکوت» رئیس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی این خبر را تأیید کرده، اما به جزئیات این دیدار، از جمله زمان، مکان و موضوع‌های مطرح‌شده در آن اشاره‌ای نکرده و تنها بر انطباق منافع میان رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در ارتباط با ایران تأکید کرده است. گفتنی است، در حالی که مقامات سعودی تاکنون درباره دیدار ولی‌عهد عربستان با مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی سکوت کرده‌اند، رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش داده‌اند که محمدبن‌سلمان در سفر اخیر خود به آمریکا با رؤسای چند سازمان مهم یهودی، از جمله «آیپک» نیز دیدارهایی داشته است.

▼ اخبار
1ـ آل سعود بدون حمایت آمریکا فرو می‌پاشد
«آرون دیوید میلر» تحلیلگر برجسته آمریکایی و مدیر برنامه غرب آسیای اندیشکده «ویلسون» به تهدید موشکی تهران از سوی یکی از مقامات سعودی واکنش نشان داد و در صفحه‌اش در توئیتر نوشت: «با داشتن سومین بودجه بزرگ نظامی دنیا، باز هم سعودی‌ها دلیلی برای رجز خواندن ندارند. اگر حمایت آمریکا نباشد، آنها مانند خانه پوشالی فرو می‌ریزند. ببینید که بدون مداخله آمریکا، بین صدام و کویت چه اتفاقی افتاد.» اشاره میلر به حمله دولت بعث عراق به کویت در سال 1369 است؛ در آن سال، صدام با بهانه بخشیده نشدن بدهی 30 میلیارد دلاری از سوی کویت، به این کشور حمله و آن را اشغال کرد. نه دیگر کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج‌فارس در حمایت از کویت قدمی برداشتند و نه صدام گوشش به قطعنامه‌های شورای امنیت بدهکار بود. سرانجام آمریکا با تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی، به ارتشی که هشت سال برای جنگ با ایران تجهیز شده بود، حمله کرد و صدام را از کویت بیرون راند.

2ـ مخالفت ایران با حضور فرانسه در نشست صلح سوریه

روزنامه «دیلی صباح» نوشت: یک مقام ترکیه‌ای که نخواست نامش فاش شود، مدعی شده است «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه خواستار حضور در نشست صلح سوریه بوده که بناست امروز (سه‌شنبه 14 فروردین) در آنکارا برگزار شود؛ ولی ایران با این درخواست مخالفت کرده است. رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه امروز در آنکارا گردهم می‌آیند تا روند ادامه کمک به حل سیاسی بحران سوریه را بررسی کنند. این دومین نشست سران سه کشور در این قالب است. اولین نشست اول آذر 96 در شهر ساحلی سوچی روسیه برگزار شد. گفتنی است، آخرین دیدار علنی مقامات بلندپایه ایران و فرانسه، در اواسط اسفند 96 برگزار شد؛ آن روزها «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه به تهران سفر کرد. چند روز پس از این سفر، اروپایی‌ها گفتند که فضای حاکم بر دیدار لودریان با امیر دریابان «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، چندان ملایم نبوده است.

3ـ ادعاهای واهی انگلیس علیه جمهوری اسلامی ایران

دولت انگلیس در سند بازبینی امنیت ملی این کشور که نهم فروردین رسانه‌ای شد، فعالیت‌های ایران در غرب آسیا را ثبات‌زدا توصیف و تهران را به مخاصمه‌جویی متهم کرد. به گزارش روزنامه «اکسپرس»، وزیر دفاع انگلیس اظهارات تازه‌ای مطرح و اتهام‌های حاضر در این سند علیه روسیه و ایران را تکرار کرد. وی در بخش مربوط به ایران مدعی شد: «حضور نظامی نیابتی ایران در عراق، سوریه و یمن و جاه‌طلبی‌های اتمی آن برای همگان شناخته شده است.» «گاوین ویلیامسون» درباره روسیه نیز با خطاب قرار دادن رئیس‌جمهور این کشور گفت: «پوتین در حال سرمایه‌گذاری روی موشک‌های برد بلند است و به سیستم‌های اتمی افتخار کرده و مشغول به عملیات سایبری مخرب است.» او همچنین با بیان اینکه «ما باید با تهدیدات دولت‌پایه مقابله کنیم و به بی‌ثباتی جهانی روزافزون واکنش نشان دهیم»، اتهام‌زنی‌های قبلی مقامات لندن علیه روسیه، چین، کره شمالی و ایران را تکرار کرد.

4ـ سکوت سازمان ‌ملل زمینه‌ساز کشتار مردم فلسطین

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به جنایت اخیر صهیونیست‌ها در نوار غزه، گفت: دیگر به سکوت سازمان بین‌الملل و نهادهای مدعی دفاع از حقوق بشر در بحث جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین عادت کرده‌ایم و نهادهای بین‌المللی سکوت در مقابل جنایت صهیونیست‌ها را به یک اصل برای خود تعریف کرده‌اند. سیدحسین نقوی‌حسینی با بیان اینکه «سازمان ملل با سکوت در قبال جنایات صهیونیست‌ها زمینه را برای کشتار مردم فلسطین فراهم کرده است»، گفت: مجلس شورای اسلامی جنایات اخیر صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین را بررسی خواهد کرد.

▼ اخبار کوتاه
عسکری، رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه در سال 96 حجم تجارت خارجی به 98 میلیارد دلار رسید، اظهار داشت:‌ سال گذشته تشریفات 12 میلیون تن کالای ترانزیت خارجی با رشد 28/3 درصد انجام شد. وی با بیان اینکه 22 هزار و 300 میلیارد تومان حقوق ورودی وصول شد، گفت: این رقم 5 هزار میلیارد تومان بیشتر از پیش‌بینی قانون بودجه سال 96 بود. عسکری افزود: همچنین گمرک 12 هزار و 300 میلیارد تومان مالیات بر ارزش‌افزوده با رشد 31 درصدی وصول کرد.
جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با بیان اینکه دولت تمایل دارد کسری بودجه خود را از طریق افزایش قیمت ارز جبران کند، گفت: در اواخر سال 96 افزایش قیمت ارز رخ داد و دولت اقدام مؤثری در این زمینه انجام نداد که این موضوع موجب نگرانی نمایندگان شد. وی گفت: اختلاف 1500 تومانی فروش ارز در بازار با قیمت تعیین شده در قانون بودجه می‌تواند کسری بودجه دولت را جبران کند؛ اما از سویی آسیب‌های جدی نیز به تولید وارد می‌کند.
یدالله طاهرنژاد، فعال اصلاح‌طلب و نماینده اسبق مجلس با انتقاد از عملکرد دولت، گفت: انتظارات مردم از دولت روحانی، بیش از این مسائل بود. متأسفانه جامعه پس از سه،‌ چهار ماه به این جمع‌بندی رسید که دولت پاسخگوی انتظارات و توقعاتش نیست و این اتفاق در نوع خود ضایعه محسوب می‌شود. دولت‌ها معمولاً در سال‌های آخر دور دوم با چنین شرایطی مواجه می‌شوند، اما دولت روحانی بسیار زودهنگام به این نقطه رسید.
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: روابط کنونی با آمریکا، انگلیس و دیگر کشورها در وضعی بدتر از زمان جنگ سرد است. وی همچنین با بیان اینکه آمریکا طی چند ماه اخیر به شدت در سوریه فعالیت کرده، گفت: «حضور نظامیان آمریکایی در خاک سوریه غیر قانونی و برخلاف منشور سازمان ملل است.»
اسماعیل اسفندیاری‌پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اعلام اینکه نرخ خرید تضمینی گندم برخلاف قانون اعلام نشده است و این موضوع انگیزه کشاورزان را کاهش می‌دهد، گفت: برخی گروه‌ها به جای تقویت تولید داخلی به دنبال واردات گندم هستند.
براساس داده‌های شرکت مدیریت منابع آب ایران، میزان بارندگی در سال زراعی و آبی جاری نسبت به میانگین دوره‌ مشابه سال گذشته 49 درصد کاهش داشته است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات