صفحه نخست  >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲  ، 
شناسه خبر: ۳۱۰۶۴۵
1ـ حتی یک میلیمتر هم نباید عقب بنشینیم!
«سعید لیلاز» فعال اقتصادی اصلاح‌طلبان و از اعضای حزب کارگزاران به تازگی در مصاحبه‌ای متفاوت از آنچه پیشتر از او و همفکرانش شنیده بودیم، با اشاره به بحران نرخ ارز اذعان کرده است: «من معتقدم اتفاقی که از اواخر دی ماه ۱۳۹۶ به این طرف در بازار ارز افتاده، ادامه همان توطئه ناآرامی‌های دی ماه ۹۶ است. باید توجه کرد آشفتگی بازار ارز یک موضوع سیاسی داخلی و بین‌المللی است. جنبه بین‌المللی آن این است که دولت دونالد ترامپ دارد حلقه محاصره اقتصادی جمهوری اسلامی را تنگ‌تر و تنگ‌تر می‌کند و همه گله من از نظام جمهوری اسلامی این است که شواهد نشان می‌دهد نظام در مقابله با آمریکا نه جدی است و نه صادق. اگر جمهوری اسلامی در مقابله با آمریکا جدی و صادق باشد، این بار باید بتوانیم پوزه آمریکا را به خاک بمالیم. من با یک میلیمتر عقب‌نشینی جمهوری اسلامی در برابر باج‌خواهی دولت جدید آمریکا موافق نیستم. باید به شدت با باج‌خواهی دولت جدید آمریکا برخورد شود.»

2ـ وارونه‌انگاری از دلایل بی‌نتیجه ماندن برجام

«بهزاد نبوی» فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه سال ۸۸ بدون اشاره به نقض عهدهای آشکار غربی‌ها در برجام با وارونه‌انگاری، دلایل بی‌نتیجه بودن برجام را به فعالیت‌های منطقه‌ای کشورمان ربط می‌دهد و می‌گوید: «خوشبختانه بلافاصله پس از امضای برجام، ده‌ها هیئت بزرگ اروپایی، ژاپنی، کره‌ای و... وارد کشور شدند و به دنبال سرمایه‌گذاری بودند که متأسفانه، در اثر اتخاذ سیاست‌های ماجراجویانه که طبعاً ریسک سرمایه‌گذاری را در کشور بالا برد، آن استقبال اولیه از بین رفت و تقریباً تمام سرمایه‌گذاران کشورمان را ترک کردند... اگر امروز هم بتوانیم ریسک سرمایه‌گذاری را با توقف سیاست‌های ماجراجویانه و تشنج‌آفرین در کشور کاهش دهیم، مطمئناً ترامپ و امثال او نمی‌توانند جلوی سرمایه‌گذاران بایستند.» سخنانی که نتیجه منطقی آن حرکت به سوی برجام منطقه‌ای و موشکی خواهد بود.

3ـ جریمه‌ شرکت چینی متهم به نقض تحریم‌های ایران

وزارت بازرگانی آمریکا با متهم کردن شرکت چینی «زد.تی.ای» به نقض قوانین تحریم‌ها، فروش قطعات از سوی شرکت‌های آمریکایی به این شرکت تولیدکننده تجهیزات مخابراتی را برای مدت هفت سال ممنوع اعلام کرده است. «زد.تی.ای» سال گذشته به اتهام معامله با ایران و نقض قوانین تحریم‌های بین‌المللی در دادگاه‌های آمریکایی مجرم شناخته شده و به پرداخت میلیون‌ها دلار جریمه محکوم شده بود. این شرکت با تنظیم‌کنندگان مالی آمریکا توافق کرد در صورتی که مقامات آمریکایی نقض قوانین تحریم‌ها را پیگیری نکنند، ۸۹۲ میلیون دلار جریمه پرداخت کند. به گفته مقامات آمریکایی، مقرر شده بود که شرکت مذکور چهار نفر از کارمندان ارشدش را اخراج کند و برای 35 نفر دیگر تنبیه‌های انضباطی در نظر بگیرد؛ اما این شرکت فقط به اخراج چهار نفر بسنده کرده است.

4ـ باید از دست ایران و اسد خلاص شویم!

«لیندسی گراهام» سناتور ارشد جمهوریخواه و عضو کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در مصاحبه با «فاکس نیوز» با انتقاد از محدود بودن حمله آمریکا و هم‌پیمانانش به سوریه، اظهار داشت: «اگر شما اسد باشید و بشنوید که رئیس‌جمهور (آمریکا) بگوید «تو حیوان هستی» و من کاری می‌کنم که هزینه سنگینی بپردازید؛ اما شاهد یک حمله نظامی باشید که به هیچ وجه زندگی شما را عوض نمی‌کند، در نتیجه صبح روز بعد از خواب بیدار شده و به سر کار برمی‌گردید. اگر شما روسیه و ایران باشید و ببینید که پنتاگون خطرپذیر نیست و تا سر حد مرگ از مقابله با آنها نگرانی دارد، اینطور فکر می‌کنید که پنتاگون بدون هرگونه جنگی، خواهان تقدیم سوریه به ما (ایران و روسیه) است.» وی همچنین در ادامه خواستار ترور رئیس‌جمهور سوریه شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات