مولوی دوست محمد دورواخ در گفتگو با بصیرت
وحدت و ید واحده در اسلام، ریشه قرآنی و دینی قوی دارد؛ آیات و روایات متعددی در این زمینه وجود دارد و این موضوع مساله ای قرآنی و الهی است، اما وحدتی که این همه خداوند در قرآن به آن توصیه کرده متاسفانه در میان مسلمانان کمرنگ و حتی به فراموشی سپرده شده بود و به برکت انقلاب اسلامی و توسط امام راحل عظیم الشان احیا و زنده گردید.
بسیج به معنای مجموعه ای از انسانهاست که قلوبشان به نور «اصل ثابت» دین خدا و مسیر توحید و حق پرستی روشن شده است و ثمره اعمالشان که فرعی بر آن اصل است آسمان ها را در نوردیده و فلک را سقف شکافته است
گفتمان انقلاب اسلامی و به تبع آن جمهوری اسلامی ایران را هیچ گریزی از وجود دائمی تهدیدِ تحریف و دگردیسی نیست و لذا تنها راه جلوگیری از زوال گفتمان و اضمحلال ساخت درونی انقلاب اسلامی همانا تقویت استحکام مفصل‌بندی گفتمانی انقلاب به صورت مستمر و حراست مداوم از آن در برابر تهدیدات شالوده‌شکن است.
دکتر طاهری در گفتگو با بصیرت:
راهپیمایی اربعین برای امت اسلامی یک پیام دارد و آن این است که اگر می‌خواهید به عنوان یک امت مقتدر عزیز و با قدرت بمانید و ماندگار باشید و دستخوش اضمحلال و بطلان نشوید این راه و این مسیر، از این‌جا بروید، به سوی این امام حرکت کنید،‌ آرمان‌های این امام را نگاه کنید و از زندگی این امام الهام و درس بگیرید.
ضدیت با استکبار یک خواست فطری بشر است و انسان ها به اقتضای انسانیتشان با برتری طلبی و گردن کشی قلدرمآبانه دیگران مخالفت می ورزند. اما امتیاز انقلاب اسلامی این بود که در نقش خط شکن ظاهر شد و توانست مسیر مقابله با جریان استکبار جهانی را باز کند.
برخی از اهل قلم در مطبوعات خاص تلاش دارند با نشانی اشتباه، به استحالۀ انقلاب اسلامی بپردازند. جریان استحاله سازی انقلاب با مخفی شدن در پَس انقلابیون دیروز پرده بر نقاب نهاده که با نشانی انحرافی نسل امروز را نیز منحرف نموده تا مسیر توسعه پایدار را دنبال ننمایند.
اين حقيقت بايد روشن شود که نظام جمهوري اسلامي به دنبال تحميل نظام مردم سالاري ديني به ساير کشورهاي اسلامي نيست؛ بلکه به عنوان يک بديل در بازتوليد مشروعيت الهي و مقبوليت مردمي در کشورهاي عربي – اسلامي مي تواند مطرح باشد.
جوان ايران بايد بداند يادگيري زبان خارجي براي او اصالت ندارد و از روي ناچاري و انجام وظيفه به دليل تبليغ معارف دين و آرمان انقلاب به آن محتاج است. با اين نگاه جوان ايراني بي‌مورد و از سر تفنن و يا از سر کم بودن اعتماد به نفس به سراغ زبان نمي‌رود. پدر و مادرها فرزندان خود را براي چشم و هم چشمي و تفاخر به کلاس زبان نمي‌فرستند. سخن گفتن به زبان خارجي نشانه شخصيت و با سوادي تلقي نمي‌شود.
آنچه كه الآن متفكران ايراني در باب مسائل اسلامي بحث كرده اند ـ معارف كلي اسلامي، مثل تفكرات مرحوم شهيد مطهري ـ به مراتب عميق تر و قوي تر است از آنچه كه متفكران روشنفكر معروف دنيا، از اخوان المسلمين، سيد قطب، رشيد رضا، عبده و ديگران مطرح كرده اند. تفكرات مرحوم طباطبايي و مرحوم مطهري ـ اين متفكران شيعه ـ در زمينه هاي اجتماعي و مباحث عمومي اسلام، عميق تر از همه است؛ مباحث تخصصي، مثل فقه و عرفان و فلسفه و اين ها كه جاي خود دارد
اساساً امام خميني(ره) به دليل مباني نظري و عملي سياست اسلامي، با مفهوم مصلحت به شکل تأسيسي آن که در جوامع عرفي گرا و سکولار مورد استفاده قرار مي گيرد، مخالف بوده و ابتناي قدرت سياسي بر مصلحت آنگونه که در اين جوامع وجود دارد را رد مي کنند.
صفحه  از ۸