این فرمان رهبر انقلاب با واکنش‌های گسترده و متفاوتی روبه‌رو شده است. از این رو پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در یادداشت زیر به واکاوی این سخن رهبر انقلاب، بر اساس اندیشه و اصول حضرت امام خمینی (رحمه‌الله) و بیانات رهبر انقلاب در این باره پرداخته است.
اینگونه به نظر می ر­سد که اصلی‌ترین و اولین راهی که دشمن برای مقابله با فرمان آتش به اختیاری برمی‌گزیند، مسیر «بدنام کردن» است و برای این بدنامی هم چه کسانی بهتر از نفوذی ها یا بی‌بصیرت ها.
مسئولان باید با دشمن خارجی و عوامل داخلی او فاصله‌گذاری جدی کنند/نباید با تقسیم کردن مردم کار بزرگ ملت در انتخابات را خراب کرد
مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان نظام:
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «دو قطبی شدن کشور» و «دو دستگی مردم» را تجربه ای خطرناک دانستند و افزودند: در سال ۵۹، رئیس جمهور وقت جامعه را دو قطبی، و مردم را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرد که نباید این تجربه تکرار شود. رهبر انقلاب اسلامی «فاصله گذاری واضح با دشمن» را زمینه‌ساز وحدت ملی دانستند و افزودند: مسئولان باید با دشمن خارجی و عوامل داخلی او فاصله گذاری جدی کنند.
تبیین مفهوم «آتش به اختیار» در بیانات اخیر رهبر انقلاب
«آتش به اختیار» بودن، حتی در شرایط جنگ نرم، دستوری ثانوی است؛ یعنی تا وقتی قرارگاه مرکزی دستوری دارد که در تشخیص مسائل اصلی و فرعی درست عمل کرده، نوبت به اقدام مستقل و سلیقه های افسران نمیرسد و نخبگان و هسته های فکری، هریک بسته به توانایی و تخصص خود، در صورت خلل و کاستی در دستورات قرارگاه مرکزی می توانند مستقلا اقدام کنند.
اگر نظام ناکارآمد بود، تا حالا ده بار بلعیده شده بود/این ترقّه‌بازی‌ها در اراده‌ مردم هیچ تأثیری نخواهد گذاشت.
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از دانشجویان
بعضی‌ها زمزمه میکنند «نظام ناکارآمد است»؛ چرا؟ چون فلان وزارتخانه بد عمل کرده؛ نه، اگر نظام ناکارآمد بود، تا حالا ده بار بلعیده شده و از بین رفته بود. بزرگ‌ترین دلیل کارایی این نظام، خود وجود این نظام و ماندن این نظام است. اینکه یک نظام بِایستد، حرفش را صریح بزند، هیچ ملاحظه‌ای نکند، موضع قاطع خودش را با صراحت در دنیا اعلام کند، با وجود اینکه دشمنی‌ها را هم میدانیم، نه اینکه غافل باشیم از دشمنی‌ها؛ نه، ارکان نظام و مجموعه‌ی مردمی و دولتی نظام میدانند، درعین‌حال می‌ایستند؛ این خیلی مسئله‌ی مهمّی است، این خیلی حادثه‌ی عجیبی است!
امام خامنه ای در بیست و هشتمین سالکرد ارتحال امام خمینی(ره):
مقام معظم رهبری در بیست و هشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) فرمودند: امام میراث فرهنگی نیست؛ بعضی به امام به چشم میراث فرهنگی نگاه میکنند. امام زنده است؛ امام، امام ما است؛ امام، پیشوای ما است؛ امام، در مقابل ما است. بله، جسم امام نیست، امّا سخن امام و راه امام و فکر امام و نفَس امام زنده است؛ با این چشم به امام نگاه کنید و از او بیاموزید.
پیشرفت و آبادانی جامعه از دیدگاه امام خمینی(ره)
انقلاب اسلامی اساس نظم حاکم بر رژیم پهلوی را منتقد بود و از این رو آن را برانداخت و در مقابله با آن،‌ نظم مطلوب خود را به تصویر کشید، ‌نظمی که در آن برای ارزش ها و اصول انسانی،‌ کرامت انسانی،‌ عدالت، ‌معنویت،‌ عقلانیت و... در کنار‌ تلاش برای تأمین مادیات، زندگی انسان ها نیز اهمیت قائل بود. با توجه به این مطالب پیشرفت و کارآمدی جمهوری اسلامی ایران از دیدگاه امام خمینی(ره) دارای اهمیت و جایگاهی ویژه است.
هرکسی شایسته تفسیر امام خمینی(ره) نیست
دکتر اسحاق طاهری:
تفسیر امام (ره) و خط امام (ره) در قالب تنگ جناحی و جریانی نیز بخش دیگر تکمیل پازل دشمن است. ما باید به این سطح از اندیشه رسیده باشیم که هر کسی را شایسته تفسیر امام (ره) ندانیم. اگر امام (ره) با سیاست جریانات، مذاق‌های خاص و گرایشات دنیایی تفسیر شد، تحریف امام (ره) شکل می‌گیرد.
رهبر معظم انقلاب در محفل انس با قرآن کریم:
رهبر معظم انقلاب در محفل انس با قرآن کریم فرمودند: در راه ایمان قوی باشید، صریح باشید، ثابت قدم باشید. بنده اصرار دارم که در زمینه ذکر مبانی اسلامی، آحاد ملت ایران و مسئولین کشور صریح باشند. صراحت لازم است. بعضی در فکر این هستند که یک دولت باید ارتباطات جهانی داشته باشد؛ بنده هم کاملاً معتقدم و تأیید میکنم اما منافاتی ندارد. میتوان با صراحت مبانی و اصول را گفت و پیش رفت و توفیق هم پیدا کرد.
مردم و جمهوری اسلامی پیروز انتخابات هستند
پیام قدردانی و تشکر رهبر معظم انقلاب از حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری
در پی حضور پرشکوه و حماسی مردم در دوازدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره‌ی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی پیام تشکر و قدردانی صادر و بر نکات مهمی تأکید کردند.
فضای تأثیرگذار بودن رأی مردم و محیط امن کنونی، مرهون نظام جمهوری اسلامی است
رهبر معظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم:
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه فضای آزادی، فضای تأثیرگذار بودن رأی مردم و محیط امن و آرام کنونی، مرهون نظام جمهوری اسلامی است، افزودند: اگرچه برخی از این فضای آزادی استفاده ولی آن را نفی و ناسپاسی می‌کنند، اما اینکه ملت ایران با آزادی کامل در انتخابات شرکت می‌کنند و رأی و تصمیم آن‌ها در انتخاب بالاترین مسئول اجرایی کشور و همچنین مدیران شهری تأثیرگذار است، موضوع بسیار باارزشی است که باید قدردان آن باشیم.
رهبر معظم انقلاب درباره تاکتیک‌های دشمن برای انتخابات از سال های گذشته تا کنون هشدارهای را خطاب به مردم و مسئولین بیان فرموده اند.
قبلی۵بعدی