صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۳۹۰ - ۰۰:۰۰  ، 
شناسه خبر : ۲۵۵۷۷۳

امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی):
این همه مناقب اهل‌بیت(علیهم‌السّلام) در کتاب‌های معتبر وجود دارد؛ از آن‌ها استفاده بشود؛ از گفته‌های افرادی که خودشان سندند. (3/3/90)


بیداری دانشجویی
   امروز شانزدهم آذر، روز دانشجوست. مشخص کردن روزی به نام دانشجو، پرسش‌هایی را درباره آن مطرح می‌سازد، ازجمله اینکه کارکرد مجموعه دانشجویی نه یک دانشجو در تحولات سیاسی و اجتماعی کشور چیست؟ برای دادن پاسخی کوتاه به این پرسش، لازم است نگاه مختصری به فرایند حرکت دانشجویی در ایران شود که برخی، آن را «جنبش دانشجویی» می‌دانند و امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) نام «بیداری دانشجویی» را بر آن گذاشته‌اند. حرکت دانشجویی ایران به پیش از انقلاب بازمی‌گردد که بیشتر متأثر از تفکرات چپ جهانی بود؛ اما مجموعه‌های دانشجویی با دیدگاه‌های اسلامی هم در آن فضا فعال بودند، لکن حداقل در حوزه تبلیغاتی و ابراز وجود، در اقلیت قرار داشتند. خفقان سنگین حکومت پهلوی اجازه نمی‌داد «جنبش دانشجویی» آن روزها نمود بارز اجتماعی پیدا کند؛ از این‌رو حرکت آن‌ها حتی نتوانست فراگیری دانشجویی پیدا کند و تنها حیاتی درون‌گروهی داشت. این حرکت محدود و درونی پس از انقلاب و به سبب آزادی عمومی ایجاد شده، بخش اصلی حیات سیاسی خود را آغاز کرد و در ابتدای پیروزی انقلاب، خوب درخشید و رابطه پیش از انقلاب آن، معکوس شد و شکوفایی و فراگیری بخش اسلامی بسیار بیشتر شد. جنگ و سازندگی، دو نقطه درخشان «بیداری دانشجویی» است. در غیر از این دو موضوع، «بیداری دانشجویی» افت‌وخیزهای بسیاری داشت و در پاره‌ای اوقات، با فراموش کردن جایگاهش، هویتش را در مجادلات و منازعات سیاسی تا آنجا مخدوش کرد که حتی اعتبارش را در بین دانشجویان نیز از دست داد و در برهه‌هایی هم با روی آوردن به اصالتش، کارهای بزرگی انجام داد. درنهایت می‌توان گفت انتظار اینکه «بیداری دانشجویی» پیوسته باید در تشخیص و رفتار درست عمل کند، صحیح نیست؛ اما فعال و پرشور بودن مجموعه دانشجویی، مستقل عمل کردن و در نظر داشتن مصالح و منافع ملی، با وجود احتمال اشتباهات بزرگ، انتظار بجایی است که مجموعه دانشجویی باتوجه به آن، می‌تواند با اطمینان کامل به رسالتش عمل کند.
هواپیمای جاسوسی آمریکا در دست ایران
   گروه ترجمه - پایگاه اینترنتی وال استریت‌ژورنال 7 دسامبر 2011 (16 آذر) به سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا از سوی ایران پرداخت و نوشت: مقامات آمریکا در نظر داشتند مأموریتی پنهان در ایران برای بازگرداندن یا نابودی هواپیمای بدون سرنشینی که به‌دست ایران افتاده است، انجام دهند؛ اما به‌دلیل خطر تحریک درگیری با ایران، از این اقدام صرف‌نظر کردند؛ اما در عین‌حال یک مقام آمریکایی در تشریح علت این حادثه گفت این هواپیمای بدون سرنشین با مشکلات فنی روبه‌رو شده بود و خلبان‌های راه دور، کنترل این هواپیما را از دست دادند و مقامات، مطلع بودند که این هواپیما در شرق ایران سقوط کرده است. این هواپیمای جاسوسی برای نیروی هوایی ساخته شد؛ اما تحت کنترل سازمان سیا فعالیت می‌کرد. مقامات آمریکایی گزینه‌های مختلفی را برای بازگرداندن این هواپیمای جاسوسی RQ-170 مد نظر قرار دادند. مطابق یک طرح پیشنهادی، قرار بود یک تیم برای بازگرداندن این هواپیما اعزام شود که احتمالاً کماندوهای آمریکایی مستقر در افغانستان و نیز عوامل متحد درون ایران در این ماجرا دخیل می‌شدند.
   در ادامه مقاله آمده است: گزینه دیگر، اعزام تیمی پنهان برای منفجر ساختن قطعات باقی‌مانده این هواپیما بود. گزینه سوم، نابودی لاشه هواپیما از طریق حمله هوایی بود که در صورتی که تیمی برای بازگرداندن یا نابودی هواپیما وارد ایران می‌شد، دولت ایران، آمریکا را به اقدامی جنگی متهم می‌کرد.
   در پایان مقاله آمده است: مقامات آمریکایی فرود آوردن این هواپیما توسط ایران از طریق هک کردن لینک ماهواره‌ای یا هدف قرار دادن آن را رد کردند. مقامات اطلاعاتی و نظامی از اظهار نظر در مورد مأموریت ویژه این هواپیما امتناع کردند. مقامات اعلام کردند نگران دسترسی ایران به باقی‌مانده‌های هواپیما بودند؛ اما معتقدند فناوری این هواپیما نمی‌تواند به‌آسانی با مهندسی معکوس، کپی‌برداری شود. این هواپیمای شبیه بمب‌افکن‌های بدون سرنشین، بال‌هایی شبیه پرندگان دارد که این طراحی سبب می‌شود این هواپیما کمتر در دید رادار قرار گیرد.
   اخبار و تحلیل‌ها: آمریکایی‌ها از اینکه ایرانی‌ها واپایش (کنترل) این هواپیمای فوق پیشرفته را از دست آن‌ها خارج کردند، بسیار نگرانند؛ از این‌رو برای انکار توان ایران در جنگ الکترونیکی، گفتند هواپیما دچار نقص فنی شده است. درباره صرف‌نظر کردن از بردن و یا نابود کردن لاشه هواپیما نیز کار درستی کردند؛ زیرا به تجاوز هواپیماهای آن‌ها پاسخ تند و قاطع داده می‌شد و نیروهایشان هم که برای بردن لاشه و یا نابودی آن به خاک ایران تجاوز می‌کردند، هیچ‌گاه باز نمی‌گشتند.
       
کینه‌ورزی یزیدی وهابیت علیه امام حسین(ع)
  شیخ «عبدالعزیز آل‌الشیخ»، مفتی اعظم حاکمان وهابی سعودی، در آستانه عاشورای حسینی، در جدیدترین فتوای خود مدعی شد عزاداری برای امام حسین(ع) شرعاً جایز نیست.
او در سخنرانی این هفته خود در خطبه‌های نماز جمعه، بدون ذکر نام شیعیان، گفت اقداماتی که برخی از مدعیان و منتسبان به اسلام انجام می‌دهند، جایز نیست و اسلام از آن بیزار است!
    وی بدون اشاره به آن دسته از روایات اهل سنت که بر حزن و گریه پیامبر(ص) بر مصیبت امام حسین(ع) اشاره صریح دارد، گریه و عزاداری برای امام حسین(ع) را نامشروع خواند و مدعی شد که تنها اقدام پسندیده‌ای که برای روزهای تاسوعا و عاشورا قرار داده شده است، روزه گرفتن است!
    این در حالی است که روزه‌گرفتن بر اساس شریعت اسلام در روز عاشورا کراهت شدید دارد؛ زیرا قاتلان اموی امام(ع)، برای تبرک‌جویی، این روز را روزه می‌گرفتند که بدعت به‌شمار می‌آید.
    وهابیت یزیدی سعودی، در اقدامی ضداسلامی، عاشورا را از اعیاد خود بر شمرده و روزه گرفتن در این روز را مستحب اعلام می‌کند.
   این مفتی وهابی در اظهارات سخیف خود مدعی شد عزاداری برای امام حسین و اهل بیت علیهم‌السلام، مخالف شرع الهی و رفتار کسانی است که بر اساس جاهلیت رفتار می‌کردند!
شیخ الحذیفی، امام جماعت مسجد النبی(ص) نیز چندی پیش، بیعت با یزید را بیعتی مشروع تلقی کرده بود و امام حسین(ع) را به علت امتناع از بیعت با این فرد فاسق، (معاذالله) خطاکار برشمرده بود!
گرفتار در پیچ و خم پیدا و پنهان بودن!
  موسوی خوئینی‌ها در وب‌سایت شخصی‌اش تلویحاً به از دست رفتن وجهه اصلاح‌طلبان در جامعه اعتراف کرد و از حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات با پوشش و ظاهری پنهان و مخفی خبر داد. سایت جرس در این‌باره نوشت: «موسوی خوئینی‌ها، روحانی اصلاح‌طلب، در وب‌سایت خود نوشته است: مسئله اصلاحات فراتر از قضیه انتخابات است که چند نفر از اصلاح‌طلبان به مجلس بروند یا نروند. نه با رفتنشان به اصلاحات ضربه می‌خورد و نه با نرفتنشان اصلاحات به جلو می‌رود. آنچه مسلم است، اصلاح‌طلبان در انتخابات سال جاری مجلس با تابلوی اصلاح‌طلبی وارد نخواهند شد.» البته مرد خاکستری فتنه توضیح نداد چرا و به چه دلیل اصلاح‌طلبان حاضر نشده‌اند با تابلوی اصلاحات که به آن افتخار هم می‌کنند و مدعی هستند به خاطر همین اصلاح‌طلب بودن در میان مردم طرفداران بسیاری دارند، وارد صحنه انتخاباتی شوند؟!
ایرانی‌ها از مستکبران متنفرند
  بر اساس نظرسنجی ماه فوریه و مارس سال 2011 مؤسسه «گالوپ»، دولت‌های انگلیس، آمریکا و اتحادیه اروپا حتی قبل از اینکه تحریم‌ها را علیه ایران تشدید کنند، از اقبالی در بین ایرانیان برخوردار نبودند.
   بنا بر این نظرسنجی، تنها 9 درصد ایرانیان رهبری آمریکا و انگلیس را طی این نظرسنجی تأیید کرده‌اند. همچنین تنها 12 درصد مردم ایران به رهبری اتحادیه اروپا نظر مساعد دارند. ایرانیان موافق آلمان و روسیه نیستند و آلمان 11 درصد و روسیه 13 درصد مورد اقبال مردم قرار گرفته است. 65 درصد ایرانیان به رهبری آمریکا نظر مساعدی ندارند. همچنین 62 درصد مردم ایران از دولت انگلستان خوششان نمی‌آید و نظر مساعدی به آن ندارند. ناخرسندی از دولت‌هایی که شریک تجاری ایران هستند، کمتر است و حداقل از هر 4 نفر، 1 نفر حاضر به اظهار نظر نبود.
   مؤسسه گالوپ نوشت: نگاه ایرانیان به رهبری کشورهای غربی ناشی از مبارزه دیپلماتیک کشورشان درجهان است. به نظر می‌رسد ایرانیان دید خوبی نسبت به قدرت‌های جهانی ندارند.
هواپیمای جاسوسی آمریکا در پنجه اطلاعاتی ایران
   RQ-170، هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی است که در ارتفاع 15 کیلیومتری از سطح زمین پرواز می‌کند و به نوعی طراحی شده است که قابل رؤیت نباشد. این هواپیما علاوه بر قابلیت فرار از رادارها و دریافت امواج رادیویی، قابلیت نفوذ در امواج رادیویی را نیز دارد. به این معنی که می‌تواند از فاصله زیاد خود با زمین، پس از جمع‌آوری داده‌های موجود در امواج رادیویی و ارسال آن‌ها به مرکز، تصمیم فرماندهان را مبنی بر ارسال پیغام‌های غلط به دشمن با نفوذ سامانه اطلاعاتی آن‌ها اجرا کند و البته همه این‌ها به‌صورت «ریل‌تایم» اجرا می‌شود.
   شاهکار اطلاعاتی نیروهای ایرانی در شکار این پهباد در این است که برای تصرف این هواپیما، به آن حمله فیزیکی نداشته‌اند؛ بلکه در این سیستم اطلاعاتی نفوذ کرده‌اند. این یک پالس قوی به نیروهای غربی است که ایران مدت‌های مدیدی است که توانسته است به سیستم اطلاعاتی این پهباد نفوذ کند. نکته قابل توجه اینکه برخی منابع اطلاعاتی غرب ادعا می‌کنند که این پهباد مشغول عملیات نزدیک مرزهای غربی افغانستان بوده است و نه درون خاک ایران. اگر این ادعا صحیح باشد نشان از این دارد که ایران توانسته است هدایت آن را از دورن افغانستان در دست بگیرد. 
     
اخبار کوتاه

   *  تعلل هئیت دولت برای معرفی استاندار جدید سیستان‌وبلوچستان سبب برخی نگرانی‌ها شده است. برخی ناظران سیاسی معتقدند جریان انحرافی برای انتصاب یک استاندار مورد تأیید این جریان در سیستان‌وبلوچستان تلاش می‌کند. این ناظران سیاسی معتقدند دیدار مشائی با مولوی عبدالحمید در چند ماه قبل و برخی اخباری که بعدها از این دیدار در رسانه‌ها منتشر شد، بر این نگرانی‌ها افزوده است.
   *  شیخ محمدبن رشید آل مکتوم، نخست‌وزیر امارات متحده عربی و امیر دبی، در مصاحبه‌ای، نگرانی‌ها از «ایران هسته‌ای» را این‌گونه رد کرد و گفت: ایران می‌تواند با بمب اتمی‌اش چه کار کند؟ آیا می‌تواند با آن اسرائیل را بمباران کند؟ چند فلسطینی کشته خواهند شد؟ شما اصلاً فکر می‌کنید که اگر ایران به اسرائیل حمله کند، شهرهای ایران امن خواهند ماند؟ همه آن‌ها یک روز بعد منهدم شده‌اند!
   *  مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی پیشنهادهای خود را برای ساماندهی تعطیلات رسمی کشور در قالب طرحی قانونی منتشر و آن را به نمایندگان مجلس ارائه کرد. با نگاهی بر تعطیلات مورد بحث در این پیش‌نویس مشاهده می‌شود که روز شهادت و ولادت امام رضا(ع) و همچنین روز شهادت امام صادق(ع) و حضرت زهرا(س) از تعطیلات رسمی کشور حذف و تعطیلاتی چون 13 فروردین حفظ گردیده است!

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات