صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۸۸ - ۰۰:۰۰  ، 
شناسه خبر : ۲۵۶۴۷۳

*سال حرکت به سوی اصلاح الگوی مصرف*

 

شهادت ششمین اختر درخشان آسمان امامت حضرت امام جعفر صادق (ع)  را تسلیت می گوییم.

 

 کی بود کی بودمن نبودم شروع شد!

محرکان اصلی اغتشاش چهار ماهه اخیر با مشاهده شکست، تقصیر را به گردن هواداران افراطی می اندازند. اظهارات چند روز قبل محمد خاتمی دبیر مجمع روحانیون مبارز نمونه ای از این رویکرد است. او با اذعان به این که " هم اکنون کسانی حرف می زنند که به اصل نظام اعتقاد ندارند"  البته گناه آن را گردن نظام انداخت که همفکرانش را مورد کم لطفی قرار داده است! وی از همراهی و بلکه تحریض جریان برانداز به مبارزه با جمهوری اسلامی توسط خود و دوستانش و خشنودی از همراهی ضد انقلاب با خود  در این مدت سخنی نگفت. همزمان با این اظهارات تغییر لحن افرادی مثل شمس الواعظین از موسسان روزنامه های زنجیره ای نیز از همین رویکرد حکایت دارد. وی گفت: میر حسین موسوی می توانست با تولید ادبیات صحیح از انحراف جنبش سبز و شعارها جلوگیری کند. شمس الواعظین از جمله کسانی بود که در مصاحبه های مکرر خود با رسانه های غربی و طرح اکاذیب مربوط به انتخابات و سپس ادعای دروغ شکنجه و ... به آتش افراطی گری دامن زده بود.

روز گذشته برخی از روزنامه های حامی جریان فتنه رنگی خبر دیدار موسوی و کروبی و اظهارات آنها را در رأس اخبار خود قرار دادند  و آنچه از زبان کروبی و موسوی منتشر شد، حاکی  از ادامه رفتارهای افراطی و تأکید مجدد آنان بر ادعاهای فاقد استدلال و استناد شان مبنی بر تقلب در انتخابات و ... بود. اندکی بعد برخی از همراهان کروبی و موسوی دو نامزد شکست خورده را مخاطب هشدارهای خود قرار دادند. رسول منتجب نیا قائم مقام کروبی در حزب اعتماد ملی گفت: عملکرد افراطی بعضی افراد در تجمعات اخیر بدون شک این توقع را باعث خواهد شد که مهدی کروبی خود را از این جریان افراطی جدا کند. وی افزود" احتمال می دهم از آنجا که جنبش سبز با افراطی گری های بعضی افراد (؟) به انحراف کشیده شده است مهدی کروبی دبیر کل و حزب اعتماد ملی در این رابطه موضع گیری قاطع و صریح کنند."

عباس منوچهری رئیس کمیته سیاسی ستاد انتخاباتی موسوی هم اظهار داشت: " سر دادن بعضی از شعارها در تجمعات با جهت گیری و اصول موسوی کاملاً منافات دارد و امیدوارم که میر حسین موسوی خود را از این جریان انحرافی جدا کند. "

خبر دیگری حاکی است میر حسین موسوی با لحنی طلبکارانه از رئیس مجلس خبرگان خواستار سخنرانی در اجلاس اخیر آن  بوده و  با این پاسخ  مواجه شده است که حضور وی در بین خبرگان با عکس العمل  شدید اکثریت نمایندگان مواجه خواهد شد و موقعیت او را بیش از پیش تضعیف می کند. موسوی همچنین در پیغامی به آیت ا... مهدوی کنی خواستار تغییر موضع وی و انجام ملاقات شده است. اما  آیت ا... مهدوی کنی در پاسخ خواستار پایان دادن وی به اغتشاش طلبی و تعیین تکلیف او با نظام و قانون شده است. 

 

سکوت در برابر جسارت به امام راحل (ره) !

سکوت دفتر آثار امام خمینی نسبت به جسارت وزیر ارشاد دوره خاتمی و نیز عضو سابق دفتر تحکیم وحدت به ساحت مقدس امام خمینی محافل سیاسی را حیرت زده کرده است. عطاء ا... مهاجرانی ( مشاور کروبی در انتخابات اخیر) در یادداشتی اعدام تعدادی از منافقین را- که با تأیید حضرت امام همزمان با عملیات مرصاد صورت گرفت-  جوان کشی کم نظیر خواند و از منتظری به خاطر  اعتراض به امام در آن زمان تجلیل کرد. سعید رضوی فقیه (عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم ، روزنامه نگار حامی محمد خاتمی در دوره ریاست جمهوری او و حامی کروبی در انتخابات اخیر)  نیز در مقاله ای اختلاف منتظری با امام را " بسیار کم" خوانده و آن را به " وخامت جسمانی حضرت امام" نسبت داده است. این در حالی است که امام در نامه 6/1/68 به منتظری به صراحت وی را ساده لوح خوانده و تأکید  کرده بودند: " از آنجا که روشن شده است که شما این کشور و انقلاب اسلامی عزیز مردم مسلمان ایران را پس از من به دست لیبرال ها و از کانال آنها به منافقین می سپارید. صلاحیت و مشروعیت رهبری آینده نظام را از دست داده اید.  گفتنی است سعید رضوی فقیه در شمار نویسندگان ویژه نامه فصلنامه حضور ( ارگان دفتر تنظیم و نشر آثار امام) در اواخر سال گذشته بود. سکوت دفتر نشر آثار امام خمینی در برابر اظهارات این افراد در حالی صورت می پذیرد که اخیراً مسئولین این دفتر با لحنی تند به انتقادهایی که نسبت به عملکرد های اخیر آقای سید حسن خمینی شده بود پاسخ دادند.

 

تدارک وابستگان استکبار برای روز مبارزه با استکبار

جریان فتنه سبز از هم اکنون در تدارک معکوس کردن فضای ضد استکباری در روز 13 آبان ( روز ملی مبارزه با استکبار) است. در پوسترهایی که از سوی این جریان در فضای مجازی (اینترنت) منتشر شده این عبارت دیده می شود: " همراه شو عزیز، 13 آبان با گل به استقبال پلیس ضد شورش و نیروی انتظامی خواهیم رفت و با سکوت در خیابان ها خواهیم نشست و با اتحاد صبح ها را شب و شب ها را صبح خواهیم کرد." در ذیل این پوستر تصاویری از میر حسین موسوی، کروبی، منتظری، صانعی، شش نفر از جانباختگان حوادث پس از انتخابات و نیز تصویر " ترانه موسوی" که دروغ بودن قتل وی آشکار شده است دیده می شود. خبر دیگری حاکی است جریان حامی موسوی با عنوان کمیته پیگیری مطالبات سبز دستور شعار نویسی بر دیوار دانشگاه ها و مدارس و نیز توزیع پارچه های سبز رنگ را به دانشجویان حامی خود داده است. این کمیته که هماهنگی تجمع های انحرافی در روز قدس را بر عهده داشت قصد دارد هواداران خود را به اجتماع در مقابل سفارت روسیه در روز 13 آبان هدایت کند.

 

گرایش روز افزون به تجزیه طلبی در آمریکا

شمار روزافزونی از آمریکایی ها از پرداخت مالیات که هزینه دو جنگ طولانی را تامین می کند و طرح های شکوفایی که هیچ تاثیر مثبت و ملموسی بر زندگی آنها نداشته است، به تنگ آمده اند و ایالت های خود را به لغو قوانین فدرال ترغیب می کنند و حتی خواستار جدایی طلبی هستند.  " توماس تیلور" پرفسور اقتصاد و رهبر جنبش برای جمهوری فرمونت دوم ( شمال شرق) گفت: دولت فدرال قدرت معنوی خود را از دست داده و تحت امر دستورات وال استریت است. وی این سوال را مطرح کرد: "  امپراطوری فرومی پاشد، آیا می خواهید با تایتانیک غرق شوید یا تا زمانی که فرصت همچنان باقی است راه حل دیگری پیدا کنید؟"  به گفته پرفسور " جایسون سورینس " استاد دانشگاه بوفالو در نیویورک، در واقع جریان مخالف واشنگتن حتی قبل از انتخاب " بارک اوباما " به عنوان رییس جمهوری آمریکا فعال بود.  اما صفوف آن با رکود اقتصادی بویژه دخالت روز افزون دولت در اقتصاد و افزایش هزینه های ملی گسترش یافت.

"کرک پاتریک سایل" ازموسسه مید لبری که جنبش جدایی طلبی و تعیین سرنوشت را بررسی می کند، اظهار داشت: امروز سخنانی درباره لغو قوانین فدرال در سطح ایالت ها و جدایی طلبی همان طور که در سال 1865 میلادی مطرح شد ، بیان می شود.در زمان حاضر حداقل در ده ایالت از جمله تگزاس (جنوب) ، فرمونت (شمال شرق) ، هاوایی (اقیانوس آرام) و آلاسکا (شمال غرب) گروه های فعال خواهان جدایی طلبی وجود دارد.

 

اخبار کوتاه

** مدیرکل اداره اقلیتهای مذهبی وزارت ارشاد از دستگیری یک فرد شیطان پرست که قصد تعرض به کلیسایی در تهران را داشت، خبر داد.تقوی گفت: حدود 15 روز پیش فردی علائم خاصی روی دیوار کلیسایی در میدان ونک تهران می کشید که موجب ناراحتی ارامنه تهران شده بود. وی افزود: این فرد درصدد برهم زدن تعامل هموطنان ارمنی و مسلمان بود.

** یک مقام آگاه فاش کرد: با واکنش مثبت سفارتخانه یکی از کشورهای غربی در منطقه، عربستان 25 میلیون دلار برای ایجاد فتنه و آشوب در مرزهای ایران اختصاص داده است.

** رئیس سازمان بسیج مستضعفین سازماندهی ده ها میلیونی بسیجیان در گروه های فکری و حوزه های تخصصی را لازمه گشودن مسیر تعالی انقلاب دانست. سردار نقدی  در اولین همایش رسمی پس از انتصاب به ریاست این سازمان اظهار داشت: بسیاری از موانع پیش روی انقلاب با راهکارهای کلاسیک حل نمی شود و برای حل این معضلات نیاز به انگیزه های متعالی و خارج از توان سنتی و در حقیقت به یک ابتکار بسیجی وار نیازمندیم.

** صندوق بین المللی پول با پیش‌بینی کاهش 5/5 میلیارد دلاری بدهی خارجی ایران در سال 2009 اعلام کرد بدهی خارجی این کشور کمتر از 11 کشور خاورمیانه و شمال آفریقا خواهد بود. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است دیون خارجی ایران در سال جاری میلادی به 17.5 میلیارد دلار برسد.

** منابع سوری گزارش کردند که ملک عبدالله و مقامات عربستان در جریان سفر اخیر خود به سوریه، از دیدن عکس سید حسن نصرالله و محمود احمدی‌نژاد بر روی میز کار بشار اسد ابراز تعجب و شگفتی کرده‌اند. در دیدار مقام های سوری و عربستان،  بشار اسد با رد برخی پیش‌داوری‌های مقامات سعودی در خصوص ایران و به ویژه دولت احمدی‌نژاد گفت: ایران تنها کشوری است که صادقانه پشت سر امت اسلامی و عربی قرار گرفته و رهبری آن با هوشیاری زیاد، مسائل تفرقه‌انگیز میان مسلمین را شناسایی و برای حل آن چاره‌اندیشی می‌کند. به گفته مقامات سوری حاضر در این نشست، ملک عبدالله پس از این سخنان بشار اسد در خصوص ایران سکوت کرده و بدون هیچ صحبتی سر خود را به علامت تایید تکان داده است.

** سخنگوی "بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل ، روز دوشنبه از توافق دبیرکل با یک پیشنهاد ارایه شده توسط فلسطینی ها مبنی بر طرح مجدد گزارش سازمان ملل درباره جنایات جنگی که رژیم اسراییل در منطقه نوار غزه مرتکب شده است ، خبر داد.   

به گزارش خبرگزاری فرانسه از سازمان ملل ، "میشل مونتاس" سخنگوی مون گفت: دبیرکل این تصمیم را طی تماس تلفنی روز یکشنبه با "محمود عباس" رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی اتخاذ کرد. گزارش سازمان ملل درباره جنایات جنگی که رژیم صهیونیستی به در خواست محمود عباس از دستور کار سازمان ملل خارج شده بود و این اقدام رئیس تشکیلات خود گردان موجی از انتقادها و اعتراضات را نسبت به او به وجود آورد، که تضعیف جایگاه محمود عباس را در میان جریان های فلسطینی از جمله فتح و مردم کرانه باختری  سبب شد.

** سایت حزب اعتماد ملی به پارازیته کردن تلویزیون های ماهواره اعتراض کرد.

** سایت آینده منسوب به مهدی هاشمی رفسنجانی در خبری عملیات تعقیب یک سارق توسط پلیس را مرتبط با مسائل سیاسی دانست. این سایت از منابع انتشار دروغ های مربوط به قربانیان اغتشاشات بود.

** سید محمود دعایی روز گذشته مراسم جشن تولد محمد خاتمی (66 ساله) را با حضور تعدادی از دوم خردادی ها و با یک کیک بزرگ و 66 شاخه گل رز برگزار کرد.

** روز یکشنبه رنگی ها در تلاش برای به تشنج کشیدن دانشگاه ارومیه ( با 23 هزار دانشجو) تنها توانستند یک اجتماع حدود 25 نفری را در این دانشگاه برگزار کنند.

 **روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان از بخشیده شدن وارد کنندگان خسارت 5/2 میلیارد تومانی به این دانشگاه در جریان اغتشاشات پس از انتخابات خبر داد.    

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات