صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۱۳۸۸ - ۰۰:۰۰  ، 
شناسه خبر : ۲۵۶۵۲۵

*سال حرکت به سوی اصلاح الگوی مصرف*

 

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی:

نخبگان سر جلسه امتحانند؛ امتحان عظیمی است. در این امتحان،‌ مردود شدن، رفوزه شدن، فقط این نیست که ما یک سال عقب بیفتیم؛ سقوط است.

 

اذعان خالق آمریکایی نظریه پایان تاریخ: در ایران جدایی دین از سیاست ممکن نیست

"فرانسیس فوکویاما" در بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به این مطلب که اسلام را نمی توان از قانون اساسی ایران جدا کرد، فکر جدایی دین از سیاست در ایران را غیرممکن توصیف نمود.

فرانسیس فوکویاما استاد اقتصاد سیاسی در دانشگاه جان هاپکینز طی مقاله ای در روزنامه وال استریت ژورنال به بررسی تحولات کنونی ایران و قانون اساسی پرداخت و عنوان کرد: به نظر من برخی وجوه شخصیتی احمدی نژاد خوب نیست از جمله این‌که انکارکننده هولوکاست است و همچنین حامی قوی هسته ای شدن ایران به شمار می آید .

این جامعه‌شناس در مقاله‌اش که با عنوان «ایران، اسلام و حکومت قانون» منتشر گردید، نوشت: حکومت ایران استبدادی نیست زیرا یک حکومت استبدادی اولا، هرگز اجازه برگزاری انتخابات را نمی دهد و ثانیا، اجازه نخواهد داد تظاهرات در اعتراض به نتایج انتخابات تا جایی پیش برود که از کنترل خارج شود.

 

مخبر کمیته ویژه مجلس خبر داد: رضایت بازداشت‌شدگان از وضعیت زندان

مخبر کمیته ویژه مجلس با اشاره به دیدار اعضای این کمیته از زندان اوین گفت: بازداشت‌شدگان حوادث‌ اخیر از برخورد و رفتار مسئولان زندان اوین راضی بودند و گلایه‌ای نداشتند.

کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود و مخبر کمیته ویژه مجلس برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان حوادث اخیر در مجلس با اشاره به بازدید روز گذشته اعضای این کمیته از بازداشت‌شدگان حوادث اخیر در زندان اوین اظهار داشت: طی بازدیدی که اعضای کمیته از زندان اوین داشتند با همه افرادی که در زندان اوین بودند بجز اشخاص سیاسی دیدار و گفت‌وگو کردیم. وی ابراز داشت: مجموعاً این افراد از مسئولان زندان اوین و رفتاری که آنها با این افراد داشتند راضی بودند.

وی ادامه داد: برخی بازداشت‌شدگان از برخوردهایی که از زمان دستگیری تا تحویل به دستگاه قضایی صورت گرفته بود گلایه‌هایی داشتند که ما این مسائل را یادداشت کردیم تا در جلساتی که با مسئولان خواهیم داشت آنها را مطرح نماییم و طبیعتاً این مسائل را پیگیری خواهیم کرد. وی در گفت و گوی دیگری افزود: بازداشت‌گاه کهریزک چون شرایط لازم را برای حفظ حقوق بازداشت‌شدگان را نداشت به دستور رهبر معظم انقلاب بسته شد.

در همین حال رییس‌جمهور در نامه‌ای به رییس قوه قضائیه، خواستار اعمال حداکثری رأفت اسلامی نسبت به بازداشت‌شدگان حوادث اخیر شد. احمدی‌نژاد در این نامه‌ با اشاره به بازداشت عده‌ای از شهروندان که براساس دعوت و تحریک برخی افراد و جریانات سیاسی داخلی و با حمایت تبلیغاتی دشمنان خارجی روی داده است خواستار تسریع در رسیدگی همه جانبه به وضعیت کلی متهمین و تعیین تکلیف آنان و اعمال حداکثری رأفت اسلامی نسبت به آن دسته از شهروندانی که ناآگاهانه در این مسیر قرار گرفته‌اند شد.

 

مجلس ختم؛ اجرای سفارش جین شارپ!

در اجرای توصیه جین شارپ (تئوریسین مشهور انقلاب‌های مخملی) مخالفان رای اکثریت به دنبال ایجاد تشنج از طریق برگزاری مجالس ختم هستند.

مدیر کل سیاسی وزارت کشور با بی‌سابقه دانستن درخواست مجوز برای برگزاری مراسم ترحیم توسط کروبی و میرحسین برای قربانیان اغتشاشات اخیر گفت: تاکنون سابقه نداشته که فردی برای برگزاری مجلس ترحیم از وزارت کشور مجوز تقاضا کند، مگر این که متقاضی مقاصد سیاسی دیگری به جز مجلس یادبود را دنبال کند.

عباس‌زاده مشکینی با اشاره به شکایت اولیای جان‌باختگان حوادث اخیر از قانون‌شکنان و تجهیزکنندگان اغتشاشگران گفت: "هدف از چنین حرکت‌هایی فرافکنی و رفتارهای پیش‌دستانه است." وی با بیان این که در این ایام برای هیچ فرد و گروهی از جریانات مختلف حتی اصولگرایان مجوز صادر نشده است تأکید کرد: درخواست مجوز باید به صورت کتبی و به صورت حضوری توسط نماینده حزب به وزارت کشور تسلیم و تعهدات لازم از جمله تعهد عدم حمل سلاح و عدم اخلال در امنیت و ... ارائه شود. اما در ایام گذشته یادادشتی نه با امضاء نماینده گروه سیاسی بلکه با امضای 2نفر از جایگاه شخصیت حقیقی و نه حقوقی به وزارت کشور ارسال شده است.

در همین حال علاوه بر تلویزیون بی بی سی روزنامه "تایمز" چاپ لندن از موسوی خواست برگزاری مراسم یادبود کشته‌شدگان حوادث اخیر را به شدت دنبال کند. میر حسین موسوی هم در جمع برخی از هواداران خود گفته است: " از هر مناسبتی برای نشان دادن اعتراض خود باید نهایت استفاده را ببریم." در همین راستا برخی از نزدیکان وی اعیاد شعبانیه و ایام شب‌های قدر در ماه مبارک رمضان را بهترین زمان برای انجام برخی حرکات اعلام کرده‌اند."

البته در نیمه رجب ماه گذشته موسوی شعار اعتکاف سبز را برای به درگیری کشاندن مراسم‌های معنوی اعتکاف را مطرح کرد اما چون هواداران وی اعتقادی به این مراسم نداشتند ناکام ماندند و به همین سبب، بی بی سی اعلام می‌کرد که حکومت، سه روز مردم را در مساجد سراسر کشور با عنوان ایام‌البیض به حالت آماده‌باش نگه داشته است. یکی از اعضای ستاد میرحسین در مورد این حرکت‌ها هشدار داده بود که چون حامیان ما به این مراسم‌های مذهبی آشنایی ندارند بیشتر مایه آبروریزی می‌شوند. این آبروریزی البته در جریان نماز جمعه آقای هاشمی رفسنجانی رخ داد.

 

ترفند جدید جریان مخالف آراء اکثریت: تخریب دولت با سوء استفاده از خطاهای قابل جبران

مسائل اخیر درون هیئت دولت سبب شده است که جریان مخالف آراء اکثریت درصدد بهره‌برداری از آن‌ها به‌عنوان یک فرصت برآید و به شایعه‌سازی برای منکوب کردن رای 24 میلیونی مردم بپردازد. از جمله جدیدترین شایعات سفر مراجع تقلید ایران به نجف در اعتراض به رئیس‌جمهور است. این در حالی است که بیوت مراجع معظم تقلید چنین ادعایی را تکذیب کرده‌اند و تنها یکی از مراجع در واکنش به تندروی برخی از روحانیون قم در اظهاراتی گلایه‌آمیز چنین هشداری را مطرح کرده است.

از جمله دیگر شایعات که گاه برخی از رسانه‌های اصولگرا نیز به آن دامن زده‌اند جزئیاتی از جلسه چهارشنبه 31تیرماه هیئت دولت است که روز گذشته معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور در بیانیه‌ای درباره آن‌ها توضیح داد. دراین بیانیه صحت نداشتن مجادله، بحث، اعتراض یا مناقشه در این جلسه، استمرار ریاست احمدی نژاد تا پایان جلسه، عدم حضور باقری لنکرانی در ایران به هنگام این جلسه مورد تأکید قرار گرفته است. گفتنی است در هنگام تنفس جلسه این روز هیئت دولت- که چهار روز پس از دستور رهبر معظم انقلاب درباره لزوم برکناری مشایی از معاونت رئیس جمهور تشکیل شده  بود- تعدادی از وزرا از جمله حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات و صفار هرندی وزیر ارشاد از دستیار ارشد رئیس جمهور هاشمی ثمره و نیز رئیس دفتر وقت رئیس جمهور (دکتر شیخ‌الاسلامی) خواسته بودند، این نظر آنان را به احمدی‌نژاد منتقل کنند که جلسه‌ای را که به ریاست مشایی تشکیل شود مشروع نمی‌دانند و در آن شرکت نمی‌کنند. رئیس جمهور نیز دستور عدم تشکیل جلسه پس از زمان تنفس را -که قرار بود به ریاست مشایی به عنوان معاون اول تشکیل شود- داد.

در همین حال روز گذشته 210 نماینده مجلس در بیانیه‌ای از خدمات خالصانه وزیر اطلاعات در چهارسال گذشته تقدیر کردند. از سوی دیگر تأکید بر تبعیت از ولی فقیه همچنان در سخن ناصحان خطاب به احمدی‌نژاد ادامه دارد. آیت‌ا... سید احمد خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: در دستورات رهبر نباید تعلل و امروز و فردا شود و مشروعیت قوای سه‌گانه از ولی فقیه است. وی افزود: آن چه حجت حق است فقط فرمایشات رهبر و ولی فقیه است و موضوع ولایت برای ما حجت است نه سخنان فلان شخصیت سیاسی.

خبر دیگری نیز حاکی است امیر احمدی‌نژاد برادر رئیس‌جمهور با دعوت از آحاد مردم و به ویژه حامیان و دوستداران دولت و رئیس جمهور به شرکت در مراسم دعا و نیایش برای پیروزی‌های دولت مکتبی تحت توجهات حضرت ولی‌عصر(ع) و زعامت نایب بر حق آن حضرت، آیت‌ا... العظمی خامنه‌ای ابراز اطمینان کرد که با هوشیاری دولت و شخص رئیس‌جمهوری و نیز دعای خیر مردم، شیطنت‌های داخلی و خارجی اخیر خنثی شود و دشمنان به ظاهر دوست و برخی عناصر نفوذی در دایره خودی رسوا شوند."

 

از سوی مشاور امور مجلس دولت مطرح شد: آخرین گمانه‌زنی‌ها درباره ترکیب کابینه دهم

ایرج ندیمی مشاور امور پارلمانی دولت گفت: احتمال دارد یکی از آقایان سعیدلو، رحیمی و ثمره هاشمی گزینه‌های معاونت اولی ریاست جمهوری دهم باشند، اگر چه در این زمینه بحث‌ و بررسی‌ها ادامه دارد. وی درباره لیستی که از سوی یکی از سایت‌ها در خصوص گزینه‌های کابینه منتشر شده است، گفت: در یک کلام باید بگویم لیست این سایت 70 الی 80 درصد به واقعیت نزدیک است.

مشاور امور پارلمانی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که گزینه‌های احتمالی وزیر اطلاعات دولت دهم ممکن است چه کسانی باشند؟ اظهار داشت: یکی از گزینه‌ها در داخل مجلس شورای اسلامی آقای روح الله حسینیان رئیس کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراها است.

این در حالی است که در مجلس با 2، 3 نفر دیگر نیز در این خصوص مذاکرات ادامه دارد.

وی در پایان گفت که به احتمال قوی یک نفر از اعضای ارشد جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در دولت دهم حضور خواهد داشت.

 

با زخمی شدن حدود 100 منافق: پلیس عراق بالاخره قرارگاه منافقین را تصرف کرد

اعضای گروهک تروریستی منافقین روز گذشته به هنگام ورود نیروهای پلیس عراق به اردوگاه اشرف، با آن‌ها درگیر شدند. یک منبع امنیتی گفت که نیروهای ارتش و پلیس عراق به زور وارد اردوگاه اشرف شدند که در جریان آن 100 نفر از اعضای گروهک منافقین و 50 نفر از این نیروها زخمی شدند. در این درگیری 50 نفر از اعضای گروهک تروریستی منافقین را بازداشت کردند. این منبع امنیتی همچنین به "ادامه رویارویی" اشاره کرد. یک منبع نظامی عراق گفته بود: بعد از شکست مذاکرات چندین ساعته با گروهک منافقین برای اجازه ورود مسالمت آمیز به اردوگاه اشرف، نیروهای ارتش به دستور مالکی نخست وزیر وارد این اردوگاه شدند و هم‌اکنون ورودی‌ها و داخل آن را در کنترل خود دارند. این منبع نظامی تصریح کرد که تصمیم ورود به اردوگاه اشرف در چارچوب توافقنامه میان بغداد و واشنگتن در پاییز گذشته درباره تحویل مسئولیت‌ها به عراقی‌ها اتخاذ شده است.

 

اخبار کوتاه

** رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی محمد فروزنده را برای یک دوره پنج ساله دیگر به ریاست بنیاد مستضعفان منصوب کردند.

** در پی عزل حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، مجید علوی قائم مقام وزارت اطلاعات شد.

 **نمایندگان مجلس یک فوریت طرح تبدیل سازمان‌های تربیت‌بدنی، میراث فرهنگی و گردشگری و بنیاد شهید و امور ایثارگران به وزارت و الحاق سازمان ملی جوانان به وزارت ورزش را تصویب کردند. طراحان در ضرورت این طرح اعلام کردند که در حال حاضر سه حوزه اجرا در زمره معاونت‌های ریاست جمهوری قرار دارند که اندک وقت یا نارسایی در آنها مستقیما به رئیس‌جمهور منتقل می‌شود از طرفی معاونت‌های مورد نظر پاسخگویی نسبت به مجلس ندارند و بازخواست از رئیس‌جمهور برای موارد جزیی صحیح نیست لذا تبدیل این سه معاونت به وزارتخانه می‌تواند بدون تغییر در داخل مجموعه و بدون هزینه از ابتدای سال 89 صورت گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات