صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۰ - ۰۰:۰۰  ، 
شناسه خبر : ۲۵۷۶۲۷

امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی):
کسالت، کم‌کاری و تنبلی، یک انسان را، یک خانواده را، یک کشور و یک ملت را تباه می‌کند.(14/11/90)


توصیه‌ای به مثابه یک سرمایه
   شب گذشته در آستانه ولادت خجسته پیامبر اعظم(ص)،منادی رحمت و وحدت، شرکت‌کنندگان در کنگره بین‌المللی شعر بیداری اسلامی با امام‌خامنه‌ای(مدظله‌العالی) دیدار کردند و شاعرانی از کشورهای اسلامی و ایران، اشعار عربی خود را در وصف پیامبراعظم(ص) و مسائل مهم روز و جهان اسلام قرائت کردند.
   امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در سخنانی با توصیه به نقش‌آفرینی شعرا با شعرشان در حادثه عظیم بیداری اسلامی و تأکید بر بصیرت‌افزا بودن محتوای اشعار مربوط به بیداری اسلامی فرمودند: «در محتوای اشعار بیداری اسلامی، به جهت‌گیری‌ها و اهداف عالی این تحول بزرگ، راه‌های منتهی به این هدف عالی و دشمنان و موانعی که آن‌ها ایجاد می‌کنند، توجه ویژه و خاص شود.» ایشان افزودند: «در اشعار باید به نقش دین، ایمان به خدا و معارف قرآنی در بیداری اسلامی نیز اهتمام جدی شود؛ زیرا هر نهضتی که متکی به اعتقاد دینی شود، آسیب‌ناپذیر و ماندگار خواهد بود.»
   در فراز دوم بیان امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) نشانه بارزی دیده می‌شود که آن را از بیانات مشابه متمایز می‌کند و هر مخاطبی را آگاه و هوشیار می‌سازد که گوینده این سخنان، یک عالم دینی با اعتقاد عمیق دینی و شناخت دقیق عینی از مهم‌ترین مسائل جهانی و جهان اسلام است. این توصیه از زبان کسی که با ویژگی‌های فنی شعر و خصوصیات ذاتی و قدرت تحول‌آفرینی آن در انسان و تأثیرگذاری گسترده اجتماعی آشنایی کامل دارد و خودش متصف به عالم دینی است که سال‌ها یک کشور پهناور مسلمان را براساس مشی و آموزه‌های دینی رهبری و کارآمدی آن‌ها را در مقابله با دشمنان و عبور از موانع متعدد تجربه کرده، سرمایه گرانبهایی است برای شاعرانی که می‌خواهند موهبت خداداد خویش را در خدمت جوامع و امت اسلامی قرار دهند. بی‌تردید توجه شاعران به این توصیه‌ها آنان را در مسیر حمایت، حفظ و پیشبرد بیداری اسلامی و ثبت ‌نام آن‌ها در ردیف کسانی قرار می‌دهد که در تثبیت و ماندگاری بیداری اسلامی نقش برجسته داشته‌اند؛ آن‌گونه که نام شاعران بزرگی با انقلاب اسلامی ایران گره خورده و نه در صفحه ادبیات انقلاب که در پیشانی انقلاب می‌درخشد.

حضور صهیونیست‌ها در قفقاز جنوبی
   گروه ترجمه -
پایگاه اینترنتی «جوییش کرونیکل» 6 فوریه 2012 (17بهمن) در مقاله‌ای به حضور رژیم صهیونیستی در قفقاز جنوبی پرداخت و نوشت: در حال حاضر، اسرائیل 30 درصد نفت آذربایجان را خریداری می‌کند. جای تعجب نیست که اسرائیل، آذربایجان را متحدی راهبردی می‌داند. اما خطوط لوله نفتی آذربایجان بسیار آسیب‌پذیر است. در صورت بروز کشمکش دوباره، ارمنستان با آتش توپخانه خطوط نفتی را قطع می‌کند و سکوهای نفتی در دریای خزر را نیز هدف راکت‌های خود قرار می‌دهد؛ اما آذری‌ها، خواهان الحاق مجدد قره‌باغ هستند یا حتی حداقل اینکه این منطقه به عنوان اراضی مورد مناقشه شناخته شود. سال گذشته، آذری‌ها 2/3 میلیارد دلار در حوزه نظامی سرمایه‌گذاری کردند که این رقم بیش از کل بودجه کشور ارمنستان است.
   در ادامه مقاله آمده است: امنیت انرژی غرب در آذربایجان از نظر دولت آمریکا بسیار مهم است. آذری‌ها شیعه هستند؛ اما هفتاد سال تجربه دوران شوروی آن‌ها را عمدتاً سکولار کرده است. در عین حال، ایران، به‌عنوان کشوری شیعه در جنوب این کشور است که آذربایجان اغلب ایران را به مداخله در امور داخلی خود متهم می‌کند. سابقه حقوق بشری آذربایجان ضعیف است، بیشتر کشورها به دلیل مسئله ناگارنو- قره‌باغ تمایلی به فروش تسلیحات به آذربایجان ندارند؛ اما اسرائیل سیاست فروش تسلیحات به این کشور را در دستور کار خود قرار داده است. برای نمونه، سال گذشته همکاری مشترک اسرائیل و آذربایجان برای تولید هواپیمای بدون سرنشین آغاز شد.
   در پایان مقاله آمده است: اما نکته مهم اینکه سه سال پیش، سفارت آمریکا در باکو در تلگرافی به روابط آذربایجان و اسرائیل پرداخته بود که بعدها ویکی‌لیکس محتوای آن را افشا کرد. در این تلگرام به توافق سال 2008 میان آذربایجان و اسرائیل به منظور خریداری تسلیحات و تجهیزات از اسرائیل اشاره شده و آمده بود: این روابط محتاطانه ولی نزدیک است و هر دوی این کشورها چالش‌های ژئوپلیتیک یکدیگر را شناسایی می‌کنند و ایران را تهدیدی وجودی برای خود می‌دانند. آذربایجان و اسرائیل در حوزه‌ اطلاعاتی با یکدیگر همکاری‌های کلیدی دارند.
   اخبار و تحلیل‌ها: آذربایجان کشوری منزوی و در هر زمینه‌ای محتاج است. صهیونیست‌ها از انزوا و احتیاج آن سوءاستفاده می‌کنند و کشورهای غربی هم به منافع انرژی آن طمع دارند و به همراه رژیم صهیونیستی در خصومت‌افزایی رژیم آذربایجان علیه ایران فعالند و شیعه بودن مردم آذربایجان و احتمال تأثیرپذیری آن‌ها از ایران، رژیم آذربایجان را وحشت‌زده و دست به دامان صهیونیست‌ها و غرب کرده‌ است.

      

نماینده روسیه نماینده قطر را تحقیر و تهدید کرد!
   منابع خبری از پخش نوار صوتی درگیری وزیر امور خارجه قطر با نماینده دائم روسیه در شورای امنیت و تحقیر مقام قطری از سوی روس‌ها خبر دادند. در این نوار صوتی که از کانال دوم فرانسه پخش شد، درگیری لفظی «ویتالی چورکین» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل و «حمد بن‌جاسم» وزیر امور خارجه قطر را نشان می‌دهد. در این نوار، وزیر امور خارجه قطر خطاب به نماینده روسیه می‌گوید: روسیه باید با قطعنامه ضدسوری موافقت کند و به شما درباره هرگونه وتو هشدار می‌دهیم. ویتالی چورکین در واکنش به این اظهارات وزیر خارجه قطر گفت: اگر یک‌بار دیگر با این لحن با من حرف بزنی، چیزی به نام قطر از این به بعد وجود نخواهد داشت. چورکین ادامه داد: تو میهمان شورای امنیت هستی، پس احترام خودت را حفظ کن و اندازه حجمت حرف بزن، من با تو حرفی ندارم، به نام روسیه بزرگ فقط با بزرگان حرف می‌زنم. گفتنی است چین و روسیه تلاش‌های قطر برای صدور قطعنامه علیه سوریه را در شورای امنیت نقش بر آب کردند.
   اخبار و تحلیل‌ها: گزافه‌گویی این وهابی به سبب اعلام هفته وحدت است که بسیاری از مسلمانان جهان آن را گرامی می‌دارند و وهابی‌ها آن را خوش نمی‌دارند، چون به نفعشان نیست!
عصبانیت تا حد بی‌وجدان خواندن کارتر!
  «هوشنگ خادمی» از چهره‌های ضدانقلاب که میهمان تلویزیون سلطنت‌طلب پارس بود، در گفت‌وگو با «علیرضا میبدی» مجری برنامه، از اظهارات اخیر «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، درباره ایران ابراز ناخرسندی کرد و گفت: «از آقای کارتر پرسیده‌اند که در مورد فعالیت‌های اتمی ایران و احتمال دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای چه فکری می‌کنید؟ با کمال تأسف ایشان در جواب گفته‌اند: اسرائیل 300 بمب هسته‌ای دارد، چه اشکالی دارد، ایران هم بمب هسته‌ای داشته باشد؟»
   خادمی افزود: «آقای جیمی کارتر، رهبر ایران را انسانی «محترم» و «باشرف» توصیف کرده است...» میبدی نیز در همراهی با وی اظهار داشت: «خیلی حیرت‌انگیز است؛ جیمی کارتر به‌عنوان یک آدم نیکوکار شناخته می‌شود؛ اما کسی که این‌گونه نظر می‌دهد باید خیلی بی‌وجدان باشد. البته اطرافیان آقای کارتر از قبیل برژینسکی هم معمولاً از ایران دفاع می‌کردند.»
   گفتنی است جیمی کارتر در اظهارات یادشده (مصاحبه با شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان) عبارت «چه اشکالی دارد ایران هم بمب هسته‌ای داشته باشد؟» را به کار نبرده است؛ بلکه با اشاره به تسلیحات اتمی رژیم صهیونیستی گفته است: «این حق ایران است که با دانشمندان خود به تحقیقات هسته‌ای ادامه داده و به تولید انرژی از این طریق بپردازد و ما برای جلوگیری از این کار باید مدرک محکمی مبنی بر ساخت سلاح هسته‌ای در ایران داشته باشیم.»
نگرانی از خطرناک بودن ایران
  ژنرال چارلز والد، فرمانده نیروی هوایی آمریکا، در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌ان، در مورد حمله به ایران گفت: «جنگ با ایران اصلاً گزینه خوبی نیست، شاید حمله، گزینه خوبی به‌نظر آید، ولی باید نگران خطرناک بودن ایران هم باشیم.»
   این ژنرال آمریکایی ادامه داد: «تاکنون گزینه‌های زیادی مورد تجربه واقع شده‌اند؛ راه‌هایی همچون راه‌های دیپلماتیک و تحریم‌ها برای سال‌هاست که انجام شده‌اند و همچنان گزینه تهدید نظامی هم روی میز بوده است. البته ما به‌دنبال گزینه نظامی نیستیم. من این را می‌دانم که جنگ فقط اوضاع را بدتر خواهد کرد.»
   این ژنرال آمریکایی، در پاسخ به این سؤال که «آیا تحریم‌ها در مورد ایران مؤثر است در حالی که این تحریم‌ها در مورد کوبا تأثیری نداشته و فیدل کاسترو همچنان در قدرت است؟» گفت: «باید گفت نتیجه‌گرفتن از تحریم‌ها کار بسیار سختی است ومن حتی شک دارم که تهدید به جنگ با ایران هم این کشور را به سازش وادارد.»

اخبار کوتاه

   *  وب‌سایت نشریه صهیونیستی «یدیعوت آحارنوت» به نقل از بنیامین نتانیاهو در جریان نشست وزرای حزب راست میانه لیکود در قدس گزارش داد: «نخست‌وزیر رژیم اسرائیل به وزرای این رژیم از حزب لیکود هشدار داده است که از اظهار نظر در مورد حمله احتمالی علیه ایران اجتناب کنند. این اظهارات صدمات گسترده‌ای وارد کرده، اسرائیل را در خط مقدم قرار داده و مانع تحریم‌ها (علیه ایران) می‌شود.»
   *  بنا بر برخی اخبار علت عدم امضای حکم دانشجو به ریاست دانشگاه آزاد از سوی هاشمی رفسنجانی این است که وی خواهان رأی‌گیری  مجدد برای دیگر کاندیداهای ریاست دانشگاه آزاد است. او فکر می‌کند آقای «میرزاده» هم می‌تواند 5 رأی از 9 رأی برای ریاست دانشگاه آزاد کسب کند؛ از این‌رو قصد دارد که این رأی‌گیری مجدداً برگزار شود!
   *  یک مقام ارشد نفتی امارات گفت: قطر در حال طراحی برنامه‌های احتمالی برای مقابله با شرایط اضطراری است تا چنانچه ایران تهدید‌های اخیر خود را برای بستن تنگه استراتژیک هرمز عملی کند این کشور بتواند فعالیت تأسیسات گسترده گاز مایع خود را به‌طور کامل متوقف کند. به‌تازگی صندوق جهانی پول نیز در گزارشی اعلام کرد که تهدید بسته شدن تنگه هرمز یکی از خطراتی است که چشم‌انداز اقتصادی قطر در سال 2012 با آن مواجه است.
   *  «عبدالعزیز بن‌عبدالله آل‌الشیخ» مفتی وهابی سعودی گفت: کسانی که برای میلاد پیامبر جشن نمی‌گیرند و به این مناسبت بهایی نمی‌دهند دقیقاً همان کسانی هستند که به سنت پیامبر پایبند هستند. وی ادعا کرد: جشن گرفتن برای میلاد پیامبر بدعتی بی‌اساس است. جشن گرفتن برای تولد در سنت رسول خدا پایه و اساسی ندارد!
   *  بنا بر اخبار رسیده، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌مرکز، در ثبت‌نام ترم جدید خود، در اقدامی عجیب و برای اولین بار در تاریخ دانشگاه‌های کشور پس از پیروزی انقلاب، درس واحد تربیت بدنی 2 خود را به صورت مختلط (دختر و پسر) ارائه کرده است که البته باعث تعجب دانشجویان هم شده است. نکته جالب‌تر اینکه، ظر فیت کلاس‌های این درس هم تکمیل شده است!

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات