صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۳۸۴ - ۰۰:۰۰  ، 
شناسه خبر : ۲۵۸۲۲۱

«سال  "همبستگی و مشارکت عمومی" مبارک باد»

 

فقرا و متدینین بی بضاعت، گردانندگان و برپاکنندگان واقعی انقلابها هستند. ما باید تمام تلاشمان را بنماییم تا به هر صورتی که ممکن است خط اصولی دفاع از مستضعفین را حفظ کنیم.

 

« امام راحل (ره) صحیفه امام – جلد 9 – صفحه 277»

 

دل نگرانی صهیونیسم و غرب از مواضع اصولی احمدی نژاد درباره فلسطین

"ایرانی ها در پاسخ به واکنش های کشورهای مختلف جهان و در حمایت از اظهارات احمدی نژاد برای محو اسرائیل از نقشه جهان به خیابان های تهران ریختند ."

این عبارت اولین واکنش آسوشیتد پرس ، بزرگترین خبرگزاری آمریکا جهان نسبت به تظاهرات عظیم روز قدس بود .

رئیس جمهور روز چهارشنبه در همایش جهان بدون صهیونیسم با بیان این که تا زمانی که رژیم صهیونیستی حتی در گوشه ای از خاک سرزمین فلسطین وجود داشته باشد باید مبارزه ادامه داشته باشد ، گفته بود : "اگر فلسطین این مقطع کوتاه اما حساس را با موفقیت پشت سر بگذارد و فتنه ها را خنثی کند محو رژیم صهیونیستی حتمی و امید برای تشکیل حکومت ملی فلسطین پررنگ خواهد شد .

این اظهارات به همان اندازه که برای صهیونیستها و غربی ها نامطبوع و نگران کننده بود ، با استقبال ملتهای مسلمان برخی از شخصیت های فلسطینی مواجه شد . شیخ محمد صیام امام جماعت سابق مسجد الاقصی در مراسمی در کویت گفت : آخرین سخن ما در مورد بیت المقدس را رئیس جمهور ایران ، آقای احمدی نژاد بخوبی مطرح کرد . همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه دهها هزار نیجریه ای در بزرگترین شهر شمال این کشور در تظاهراتی به حمایت از مواضع اخیر احمدی نژاد پرداختند .

اما این اظهارات واکنش های چند باره صهیونیستها را به دنبال داشته است. دن کیکرمن  نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل روز جمعه برای سومین بار در جمع خبرنگاران حضور یافت و اظهارات آقای احمدی نژاد را خطرناک و گستاخانه خواند و خواستار محروم  شدن ایران از کرسی سازمان ملل شد . وی برگزاری روز قدس در ایران را نوید کننده نامید و گفت :" مردم ایران باید سعی کنند خود را از اظهارات خطرناک احمدی نژاد دور کنند !"

در انگلیس نشریه فایننشال تایمز مواضع نامربوط دفتر نخست وزیر انگلیس را انعکاس داد که مدعی شده بود ، اظهارات رئیس جمهور ایران خطر ایران اتمی را آشکار کرد ! به نوشته این روزنامه اتحادیه اروپا نیز در بیانیه ای اظهارات رئیس جمهور را در تضاد با مواضع یک کشور متعهد در برابر جامعه ملل دانست است . گاردین دیگر روزنامه انگلیسی نیز ، دکتر احمدی نژاد را بی تجربه خواند و در عین حال نوشت که اظهارات اخیر و پشت اروپا و خاورمیانه (؟) را لرزاند !. یک نشریه دیگر انگلیسی به نام دیلی تلگراف هم از انزجار بلر از این سخنان و این که شورای امنیت اگر با چنین فردی برخورد نکند ، شایسته نام خود نیست سخن به میان آورد .

واشنگتن تایمز روزنامه وابسته به جناح افراطی حاکم بر آمریکا نیز اظهارات رئیس جمهور را گستاخانه خواند و خواستار تجدید نظر در سیاست نرم در قبال ایران شد .

این جو سازی صهیونیستی به روزنامه های آلمانی و روسی و دبیر کل سازمان ملل نیز تسری یافته است . کوفی عنان با ابراز از تأسف از مواضع رئیس جمهور مدعی شد ، محور سفر آینده اش به ایران موجودیت و به رسمیت شناخته شدن اسرائیل خواهد بود !

 

به دنبال ممنوعیت واردات کالاهای کره ای صورت گرفت

رایزنی های گسترده کره ایها برای برقراری مجدد ارتباط اقتصادی

استفاده از اهرم فشار اقتصادی در مناسبات سیاسی نخستین نتایج خود را آشکار می سازد . به دنبال اعمال محدودیت ورود کالاهای ساخت کره جنوبی ، مقامات این کشور تلاشهای گسترده ای را برای دیدار با مسئولان کشورمان آغاز کرده اند ، اما تاکنون با بی اعتنایی آنان مواجه شده است . پس از اینکه معاون وزیر خارجه کره جنوبی نتوانست در سفرش به تهران موفقیتی را حاصل کند ، رئیس مجلس سئول تقاضا کرده است که به تهران سفر کند .

هفته گذشته معاون وزیر خارجه کره به تهران سفر کرد و درصدد بود که رایزنیهایی را در سطح بالا انجام دهد . اما وی پس از رایزنیهای بسیار تنها توانست ملاقاتی با یکی از نمایندگان مجلس یعنی رئیس گروه دوستی پارلمان ایران – کره جنوبی داشته باشد . وی در این دیدار گفته است ، تلاش می کند در اجلاس آینده نقش سازنده ای را ایفا کند ، وی همچنین در این سفر در خواست خرید گاز مایع از ایران را مطرح کرد . وزیر خارجه کره نیز اعلام داشته است ، ارتباط دادن مساله هسته ای با تجارت از سوی ایران قابل قبول نیست .

در همین حال خبر می رسد که محموله های "ال.جی" و "دوو" از دوشنبه هفته گذشته در پشت درهای گمرک ایران منتظر اجازه ورود هستند . صادرات کره جنوبی به ایران دو میلیارد و 100 میلیون دلار بوده است .

این تحریمها علیه انگلیس ، آرژانتین و جمهوری چک نیز وضع شده است . این کشورها در جلسه اخیر شورای حکام ر علیه فن آوری هسته ای کشورمان رأی داده بودند .

صادرات چک به ایران در سال جاری 86 میلیون دلار و واردات این کشور از ایران 10 میلیون دلار بوده است .

روزنامه سوییسی "نوی زور یخر سایتونگ" در این زمینه می نویسد : ایران در مشاجره هسته ای خود ظاهراً تحریم تجاری علیه کره جنوبی و انگلیس اعمال کرده است و گفته می شود این دستور شفاهی بوده و تأکید شده این تحریم به خاطر موضع خصمانه این دو کشور نسبت به ایران بوده است .

یک دیپلمات انگلیسی به این روزنامه گفته است ؛ این دستور شامل کالاهایی که وارد گمرک ایران شده است و مسئولان در ترخیص آنها مشکلاتی را ایجاد می کنند بوده است . بر خلاف این رویه دولت در تحریم این کشورها متأسفانه صدا وسیما امکان تبلیغات پر شدتی برای فروش این کالاها و بازاریابی آنان به کمپانی های "ال.جی" ، "سامسونگ" و "دوو" را فراهم آورده است .

 

از سوی آمریکا ، انگلیس و فرانسه مطرح شد :

تهدید سوریه به تحریم اقتصادی

سه کشور آمریکا ، انگلیس و فرانسه در استمرار فشارهای سیاسی به دولت سوریه با ارائه پیش نویس جدید قطعنامه ای علیه دمشق همکاری همه جانبه این کشور با کمیته تحقیق بین المللی درباره ترور رفیق حریری شدند .

در پیش نویس اصلاح شده سه کشور مذکور دولت سوریه تهدید شده است که در صورت عدم همکاری با کمیته تحقیق ، تحریم های اقتصادی و سیاسی بر اساس بند 41 منشور سازمان ملل علیه دمشق اعمال خواهد شد .

اهم محورهای پیش نویس جدید علیه سوریه به قرار زیر است :

کشورهای عضو سازمان ملل باید از ورود مظنونان ترور حریری به داخل کشورشان خودداری کنند و اموال و دارائی های آنان را مصادره کنند .

بر اساس این پیش نویس کمیته ای متشکل از نمایندگان 15 کشور عضو شورای امنیت به بررسی و نظارت بر اجرای تحریم برضد اشخاص خواهد پرداخت .

با استناد به بند دیگری از این پیش نویس ، سوریه باید با تیم بازرسان پرونده ترور حریری در زمینه بازجویی از شهروندان و مقامات سوری همکاری کامل کند . از جمله این که خود بشار اسد باید به پرسش های مطرح از سوی کمیته تحقیق پاسخ دهد .

سوریه همچنین باید اشخاصی را که کمیته مزبور به عنوان مظنونان و یا کسانی که به نوعی در ترور حریری دست داشته‌اند معرفی کرده است ، دستگیر و در اختیار کمیته تحقیق قرار دهد .

ارائه پیش نویس اصلاح شده قطعنامه آمریکا و فرانسه و انگلیس به شورای امنیت مشاجره های بسیاری را میان اعضای این شورا به دنبال داشت . کشورهای چین و روسیه و الجزایر با این پیشنهاد مخالفت کردند .

 

حمایت یک مرجع تقلید از برخورد با قلمهای تفرقه افکن

آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید با انتقاد از جنجال آفرینی عده ای به خاطر برخورد قانونی با قلم مسموم و تفرقه افکن ، گفت : قلم های مثبت باید تقویت و از قلم منفی باید انتقاد شود .

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه سلسله بحث های تفسیری خود در مدرسه الامام علی بن ابی طالب (ع) گفت :‌ اگر کسی با قلم خود جنگ داخلی به وجود آورد ، اختلاف انداخت و مقدسات را زیر سوال برد باید سخنگو باشد . نباید اینطور باشد که هیچ کس به او حرفی نزند و او هرچه خواست انجام دهد . این شرم آور است که وقتی شخصی با قلم خود به سود بیگانگان و در راستای ایجاد شبهه و اختلاف قلم می زند و مراجع قانونی با او برخورد قانونی می کنند ، عده ای سرو صدا می کنند و جنجال می آفرینند .

 وی با تاکید بر اینکه قلم در خدمت استعمار ، ظلم ، شبهه افکنی و غارت گری درآمده است ، ادامه داد : امروزه همه جا سخن از آزادی قلم و بیان می شود ، ولی کسی سخن از حد و مرز آن به میان نمی آورد . اگر دست به هر روزنامه ای زده شود صدای عده ای بلند می شود . باید در کشور حد و مرز آزادی مطبوعات و قلم مشخص شود تا همه تکلیف خود را بدانند .

 

اخبار کوتاه

** "ایران بدون پرداخت هرگونه خسارت مالی و جانی و تنها با استفاده از سیاستهای آمریکا در منطقه به اهداف مهم سیاسی و اقتصادی بزرگی دست یافت". روزنامه سعودی الجزیره ، در تحلیلی از اوضاع عراق پس از اشغال با بیان این مطلب نوشت : ایران بر خلاف جنگ هشت ساله با عراق ، توانست از اشغال این کشور بهترین استفاده را بکند ، به طوری که بدون پرداخت هیچ هزینه ای به آسانی دستاوردهای مهمی را کسب کند . الجزیره در ادامه تحلیل خود از محاکمه صدام و اعضای سابق دولت این کشور– که ایران با بهره گیری از این فرصت شکوائیه ای را علیه صدام صادر کرد – و نیز استفاده ایران از نبودن سلاحهای کشتار جمعی در عراق به عنوان دستاوردهای اشغال عراق برای ایران نام برد .

** وزیر راه و ترابری در حال حاضر خدمات ناوگان هوایی کشور در خدمت دو درصد از اقشار خاص جامعه است . اما 98 درصد مردم به هیچ وجه از خدمات هوایی استفاده نمی کنند و نصیبی جز آلودگی صوتی از آن را ندارد . مهندس رحمتی افزود : از میان این دو درصد بخش وسیعی از مسافران هواپیما ، از مأموران دولتی هستند که هزینه بلیت آنها توسط دستگاه دولتی پرداخت می‌شود .

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات