صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۰۰:۰۰  ، 
شناسه خبر : ۲۵۸۴۷۴

*سال حرکت به سوی اصلاح الگوی مصرف*

 

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی:

مردم مانع سرکار آمدن کسانی شوند که با تسلیم مقابل دشمن آبروی ملت را می‌برند.

 

ولی امر مسلمین: اهانت به مقدسات شیعه یا سنی، خط قرمز نظام است

حضرت آیت ا... العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع باشکوه مردم سقز، و با تحسین هوشیاری مستمر مردم استان، تاکید کردند: وفاداری مردم کرد به اسلام و نظام اسلامی حقیقت زیبایی بود که در این سفر برای همه ملت ایران و دوستان و دشمنان جمهوری اسلامی، آشکارتر شد.

ایشان اقدامات «معدود گروهک‌ها و عناصر مزدور بیگانه» در کردستان را از حساب مردم مومن و وفادار این استان، کاملاً جدا دانستند و با تحسین نقش برجسته پیشمرگان مسلمان کرد در تامین امنیت استان و مقابله با دشمنان، خاطرنشان کردند: این دلاوران مظلوم حتی به قیمت شهادت و آزار خانواده هایشان به دست مزدوران اجانب، از دفاع از اسلام و ایران عقب نشینی نمی کردند و اینجانب صمیمانه ترین درودهای خود را نثار این پیشگامان ایثار و فداکاری می کنم.

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی بار دیگر تداوم آگاهی و هوشیاری مردم کردستان را بسیار ضروری خواندند و اعلام کردند: از طریق دوستان خود در آن سوی مرز، اطلاعات دقیق داریم که آمریکایی ها در پشت مرزهای غربی ما، با جمع آوری اطلاعات، هزینه کردن پول و تامین سلاح، مشغول توطئه سازمان یافته و تروریست پروری هستند و افکار شومی در سر می پرورانند بنابر این کرد ایرانی و همه ملت کاملاً بیدار و هوشیار باشند.

ولی امر مسلمین همچنین هوشیاری در مقابل توطئه ایجاد اختلاف شیعه و سنی را مورد تاکید قرار دادند و اعلام کردند: اهانت به مقدسات شیعه یا سنی، خط قرمز نظام است و هیچ‌کس چه شیعه و چه سنی، حق ندارد با غفلت یا از روی تعصب این خط قرمز را نادیده بگیرد و خواسته یا ناخواسته، به بهترین ابزار دشمن تبدیل شود.

 

تازه‌های انتخابات

صبح امروز اسامی چهارنامزد تایید صلاحیت شده ریاست جمهوری(محمود احمدی نژاد، محسن رضایی میرقائد، مهدی کروبی و میرحسین موسوی خامنه) اعلام شد تا کار تبلیغات انتخاباتی از جمعه این هفته رسمیت یابد. عمده‌ترین تبلیغات غیر رسمی هم اکنون در قالب موج متهم سازی دولت کنونی از سوی دیگر نامزدها و طرفدارانشان قابل مشاهده است. برخی از فعالان سیاسی اصولگرا مثل آرین منش نماینده مردم مشهد معتقدند این موج تخریبی با توجه به مشاهده تلاش‌های دولت احمدی نژاد از سوی مردم موجب ارتقای جایگاه رئیس جمهور کنونی در افکار عمومی خواهد شد. در آخرین اظهارات حامیان نامزدهای انتخاباتی سهیلا جلودار زاده  سخنگوی ائتلاف مردمی ستاد میرحسین موسوی دولت احمدی نژاد را به سبب تغییر ساختار سازمان مدیریت و برنامه ریزی بدتر از رژیم شاهنشاهی توصیف کرده است.عیسی کلانتری وزیر کشاورزی دولت‌های هاشمی و خاتمی هم پیشاپیش رای دهندگان به محمود احمدی نژاد را مزدور خوانده و مدعی شده که این دولت صدها میلیارد ریال پول را با هدف کسب رای در بین مردم توزیع کرده است. کلانتری دولت احمدی نژاد را به یک دزدی 170 میلیارد دلاری نیز متهم کرد! او چندی پیش دولت نهم را بدتر از دوران فتحعلی شاه دانسته بود. عیسی کلانتری همچنین گفته است:  درآمدهای حاصل از فروش نفت در 5/3 سال گذشته هیچ عایدی برای مردم نداشته است. خرم وزیر راه دولت خاتمی هم گفته است: دولت نهم نمی‌تواند مدعی انجام مطالعات و اجرای هیچ یک از پروژه‌های عمرانی در این دولت باشد.

محمد صدر معاون وزیر خارجه دولت خاتمی نیز عملکرد سیاست خارجی دولت احمدی نژاد را که به اعاده حق فعالیت‌های هسته‌ای کشور منجر شد، نه نشانه جرات احمدی نژاد بلکه نشانه "بی عقلی" او دانسته است.

اما احمدی نژاد ترجیح داده است که انرژی خود را همچنان در چار چوب  ادامه انجام مسئولیت‌های اجرائی صرف کند. وی امروز دومین سفر استانی به سمنان را آغاز می‌کند و برخی گزارش‌ها از انجام دو مصاحبه مطبوعاتی وی در روزهای دوم و چهارم خرداد ماه حکایت دارد. البته در مقابل حجم بزرگ تبلیغات انتخاباتی بر ضد احمدی نژاد، برخی از مدیران وی توجه منتقدان را به آمارهای معتبر بانک مرکزی جلب کرده‌اند. معاون اجرایی رئیس جمهور در پاسخ به برخی از اظهارات انتخاباتی به آمارهایی از این قبیل اشاره کرده است: عملکرد عمرانی دولت نهم طی سه سال اول فعالیت (84 تا 87) بیش از 60 میلیارد یعنی 62 درصد بیشتر از عملکرد هشت ساله دولت گذشته (با 27 میلیارد دلار) صادرات غیر نفتی دولت نهم 4 میلیارد دلار بیش از مجموع صادرات غیر نفتی 15 سال دولت‌های گذشته است. رسیدن بهره‌برداری از واحدهای صنعتی از 11 هزار میلیارد تومان در دوره هشت ساله گذشته به 32 هزار میلیارد تومان در 5/3 سال فعالیت دولت نهم دستاورد دیگری است که معاون رئیس جمهور به آن اشاره کرده است. سعیدلو همچنین به مواردی مثل افزایش راه‌های روستایی از 9 هزار و 14کیلومتر  در قبل از دولت نهم به 31 هزار و 720 کیلومتر در حال حاضر، افزایش ناوگان هوایی از 98 فروند هواپیمایی مسافربری به 167 فروند، افزایش طول راه‌های احداث شده جاده‌ای از 8 هزار و 960 کیلومتر به 14 هزار و 417 کیلومتر اشاره کرده است. از جمله تبلیغات انتخاباتی روز گذشته مطرح کردن کپی برداری احمدی نژاد از طرح سهام نفت کروبی و نیلی مشاور وی است. منابع خبری یاد آور این نکته شده‌اند که طرح احمدی نژاد فروش اوراق مشارکت در راستای مشارکت بیشتر مردم در سرمایه گذاری‌های نفتی و بهره‌مندی بیشتر آنان از سود آن و لذا کمترین مشابهتی با طرح انتخاباتی ‌های کروبی ندارد.

معاون تفریغ بودجه دیوان محاسبات نیز تاکید کرده است که مبلغ یک میلیارد دلاری مورد ادعای نامزدهای انتخاباتی مربوط به بودجه سال 1385 گم نشده و به یک رویه سنوات گذشته در خصوص عدم واریز برخی از درآمدهای شرکت نفت به خزانه ارتباط دارد. وی تاکید کرده است: دیوان محاسبات کشور همیشه نگران این موضوع بوده که فضای کار حرفه‌ای و تخصصی در سایه فضا سازی‌های سیاسی دستخوش اختلال شود.

درگیری‌های لفظی و رسانه‌ای بین طرفداران کروبی و موسوی نیز همچنان در حدی بالا گرفته است که هاشم صباغیان عضو شورای مرکزی نهضت آزادی به این دونامزد توصیه جدی کرده است که از تخریب یکدیگر جلوگیری کنند. صباغیان گفته است بر اساس مصوبه آخرین جلسه شورای مرکزی نهضت آزادی این تشکل سیاسی از هر دو کاندیدای اصلاح طلب(موسوی و کروبی) حمایت می‌کند. برخی دیگر از عناصر جریان موسوم به ملی مذهبی همچنان از ترجیح کروبی سخن می‌گویند. از جمله زیدآبادی در مقاله‌ای علت ترجیح کروبی را اقداماتی مثل دیدار او با ساسی مانکن(خواننده مبتذل رپ) دانسته و گفته است: "ممکن است گفته شود چنین دیداری افراد متدین را ناراحت و حکومت را تحریک می‌کند. مگر انتخابات امری است صرفاً مربوط به افراد متدین و صرفاً بر مبنای حساسیت‌های حکومت؟ اگر چنین باشد پس با خانم شیرین عبادی هم نباید دیداری صورت گیرد. چون به شدت مورد حساسیت دستگاه‌های امنیتی است و برداشتن حجابش در خارج از کشور نیز سبب ناخشنودی افراد دیندار است."

در آخرین مضمون سازی‌های دو رقیب اصلاح طلب علیه یکدیگر سایت کلمه کهولت سن و بیماری کروبی را باعث لغو سفر او به آذربایجان شرقی و گیلان دانسته و در مقابل روزنامه اعتماد ملی این سایت را به انتشار خبر دروغ متهم کرده و یادآوری کرده است که لغو سفر کروبی به دلیل شرکت وی در مراسم تشییع آیت‌ا... بهجت بوده است.

از سوی دیگر عباس عبدی (حامی کروبی) آراء میرحسین موسوی را حتی در منطقه زادگاهش (آذربایجان شرقی)‌ نا امیدکننده دانسته است.

 

اعتقاد یک روزنامه آمریکایی: ایران در حال فتح مواضع آمریکا در منطقه است

به عقیده یک روزنامه آمریکایی ایران در حال پر کردن جای آمریکا در هر جای خاورمیانه است که کاخ سفید مجبور می شود از آن عقب نشینی کند.

وال استریت ژورنال با اشاره به شبکه وسیع نفوذ ایران در خاورمیانه، به تأکید جمهوری اسلامی بر انتخابات در کشورهای مختلف اشاره می کند که از آن طریق، متحدان ایران و دشمنان آمریکا روی کار می آیند.

این روزنامه می افزاید: ایران متقاعد شده دولت اوباما خود را برای عقب نشینی از منطقه آماده می کند به همین دلیل هم در حال تشدید نفوذ خود است.

روزنامه مذکور همچنین می نویسد: «دولت لبنان که اکنون در صف کشورهای طرفدار آمریکاست، با انتخابات پیش رو به کشور طرفدار ایران تغییر موضع خواهد داد. برخی کشورهای منطقه به ویژه به این دلیل نگران هستند که ایران موفق شده بر اختلافات مذهبی و ایدئولوژیکی غلبه کرده و ائتلافی شامل جنبش های سنی مذهب حماس، جهاد اسلامی، اخوان المسلمین و حتی گروه های ضد آمریکایی چپ ایجاد کند. اطلاعات سرویس های اطلاعاتی مصر و برخی کشورهای دیگر، از وجود یک راهبرد پیچیده از طرف ایران در سطوح مختلف حکایت می کند».

وال استریت ژورنال همچنین نوشت: تهران دست به یک بازی صبورانه زده است. هر کجا که امکان داشته باشد، این کشور مصمم است اهداف خود را از طریق امکانات سیاسی از جمله انتخابات دنبال کند. در حالی که گروه های طرفدار آمریکا و دیگر گروه های آمریکایی به دلیل ظاهراً ضعف دولت اوباما دلسرد شده اند، تهران امیدوار است که متحدان این کشور در تمام انتخاباتی که قرار است در سال جاری در افغانستان، لبنان و سرزمین های فلسطین برگزار شود، پیروز شوند. یکی از رهبران ارشد سیاسی لبنان گفت «این برداشت وجود دارد که دولت جدید آمریکا علاقه ای به راهبرد دموکراتیزه کردن ندارد. این برداشت با وجود درخواست برای «راهبرد خروج» دولت اوباما از افغانستان و عراق، قوت گرفته است.))

به نوشته این روزنامه «پیام ایران ساده است: ابر قدرت آمریکا در حال افول است. آن‌ها در حال رفتن هستند و ما در حال آمدن. این مضمون تبلیغات خمینیستی است».

در همین حال به گزارش سایت نوروز وابسته به حزب مشارکت، مصطفی تاج زاده عضو مشترک مجاهدین و مشارکت و حامی میرحسین موسوی در یک سخنرانی در دانشگاه شهید بهشتی گفت: انتخابات ایران می‌تواند به تقویت بنیاد گرایی و یا تقویت صلح و روش‌های دموکراتیک همچون دوره خاتمی منجر شود. امروز نباید فقط دنبال نجات ایران باشیم چرا که شاید نتیجه انتخابات نجات منطقه را نیز در برداشته باشد وشبح جنگ تا حدودی از منطقه دور شود. البته با آمدن اوباما این فضای بین‌المللی ایجاد شده اما او به تنهایی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد. مگر آن‌که در منطقه جریان‌های بنیادگرا کنترل شوند."

 

مرد شماره یک القاعده عراق فاش کرد: عربستان و مصر تامین کننده منابع مالی القاعده

ابو‌عمر بغدادی مرد شماره یک القاعده در عراق نهادهای خیریه‌ موجود، در کشورهای مصر و عربستان سعودی را تامین کننده‌ اصلی منابع مالی سازمان القاعده‌ در این کشور دانست.

وی با بیان اینکه‌ یکی دیگر از راه‌های به دست آوردن هزینه‌ مالی سازمان القاعده‌ در عراق سرقت و راهزنی بوده‌ است، افزود: سازمان القاعده‌ به جز منابع خارجی خود از طریق راهزنی، سرقت و آدم‌ربایی و پس از آن دریافت مبالغی در قبال آزادی آن‌ها منابع مالی خود را تامین خواهد کرد.

بغدادی در ادامه‌ سازمان القاعده‌ را عامل انفجار مرقد مطهر امامین عسکریین(ع) در سال 2006 دانست و گفت: "ابو مصعب الزرقاوی " رهبر آن زمان تشکیلات القاعده‌ در عراق برای ایجاد فتنه‌ و تفرقه‌ میان شیعیان و مردم اهل تسنن عراق مرقد امامین عسکریین(ع) را منفجر کرد.

 

اخبار کوتاه

** با تلاش مأموران پلیس امنیت فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، 9 نفر از اراذل و اوباش مشهور منطقه غرب تهران دستگیر شدند.رئیس مرکز اطلاع‌رسانی تهران بزرگ گفت: این افراد همگی دارای سابقه شررات، ایجاد مزاحمت برای نوامیس مردم، تهیه و تولید مواد مخدر صنعتی از نوع شیشه، بوده و در ایجاد ناامنی و همچنین رعب و وحشت در بین اهالی محل نقش داشتند. وی با اشاره به این مطلب که طرح دستگیری اراذل و اوباش صبح امروز مجدداً توسط گشت‌های ضربت پلیس امنیت آغاز شده است گفت:‌ این طرح تا پایان دستگیری همه اراذل و اوباش ادامه خواهد یافت.

** همزمان با حمایت اعضای ستادهای انتخاباتی برخی از نامزدها از فرقه صهیونیستی بهائیت، معاون وزارت خارجه انگلیس بار دیگر با اعلام حمایت این کشور از فرقه مذکور،ایران را به نقض حقوق بشر در برخورد با رهبران و اعضای این فرقه متهم کرد.

** به گزارش روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست»، اختلاف بین سازمان جاسوسی موساد و وزارت جنگ رژیم صهیونیستی باعث شد که «ایهود باراک» وزیرجنگ این رژیم تصمیم به تعطیلی دفتر امور ایران در این وزارتخانه با مدیریت «اوری لبرانی»  سفیر رژیم صهیونیستی در رژیم ستمشاهی بگیرد. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات