صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۸۵ - ۰۰:۰۰  ، 
شناسه خبر : ۲۵۸۹۰۸

سال پیامبر اعظم (ص) گرامی باد

 

رفتارتان باید مردمی ، عادلانه و متواضعانه باشد . آقایان ! با مردم گرم بگیرید ، در مقابل مردم تواضع کنید ، به میان مردم بروید ، در موارد مقتضی به خانه‌های مردم سر بزنید . شکوه (منصب و مقام) شما را هضم نکند . بر شما غلبه نکند ، این بسیار بسیار مهم است ، مردم ببینند کسی از خودشان است « مقام معظم رهبری _ 8/12/85 »

 

 

در دیدار صمیمانه دهها تن از سینما‌گران بیان شد: رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به دست‌اندر کاران سینما

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار صمیمانه دهها نفر از کارگردانان سینما با ایشان هدف از این نشست را آشنایی بیشتر با دیدگاه‌های کارگردانان و تکریم «هنر سینما و هنرمندان سینما» برشمردند و فرمودند: اعتلای سینمای کشور، نیازی محسوس است وهمه باید این حقیقت را دریابند که هنر مهم و بسیار برجسته سینما برای کشور، یک نیاز و ضرورت محسوب می‌شود.

ایشان در تشریح مسئولیت سنگین اصحاب سینما خاطرنشان کردند: کلید پیشرفت کشور به میزان زیادی دست سینماگران است . چرا که دست اندرکاران هنر فاخر سینما با توجه به تأثیر گذاری و جهت‌دهی این هنر ، می‌توانند با تولیدات خود روح امید، شوق پیشرفت، انگیزه کار و تلاش، اعتماد به نفس و اعتقاد به ارزش‌های اسلامی و ملی را در جامعه ترویج کنند و سهم بزرگ خود را در پیشرفت و تعالی کشور ایفا نمایند و یا این‌که با فیلم‌های خود، نسلی ناامید، پشیمان، متکی به بیگانه و تحقیر شده را پرورش دهند.

حضرت‌ آیت‌الله العظمی خامنه‌ای انتقاد مسئولانه و نشان دادن دلسوزانه نقاط ضعف و منفی را در فیلم‌های سینمایی، کاملاً پذیرفتنی خواندند و افزودند: این‌گونه انتقادهای مسئولانه، ‌تلخی گوارایی دارد بشرط این‌که این جهت گیری دلسوزانه، در کیفیت فیلم نیز محسوس باشد.

معظم‌له با تأکید بر لزوم تقویت ارزش‌های دینی و ملی در آثار سینمایی و توجه اصحاب سینما به برجستگی ها و زیبایی‌های تلاش ملت ایران در 27 سال گذشته بویژه دوران دفاع مقدس افزودند: «در زمینه دفاع مقدس حرف برای گفتن و سوژه برای به تصویر کشیدن بسیار زیاد است که باید این نکات برجسته استخراج و با زبان هنر و سینما برای نسل امروز روایت شود».

ایشان احساس مسئولیت دینی وانسانی را دو عامل مهم برای ارائه تصویری واقعی از جامعه و کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: «اگر یک کارگردان با نیت خدایی فیلمی را ارائه دهد که موجب تقویت ایمان، افزایش انضباط اجتماعی و احساس مسئولیت شود ، اجر الهی را نیز کسب خواهد کرد».

ایشان اختلاف نظر در میان کارگردانان را که در این نشست نیز کاملا مشخص بود، نشانه‌ای از فضای باز موجود در عرصه سینما دانستند و خاطرنشان کردند: بروز خطا در جهت‌گیری یک فیلم، متاثر از علل و عوامل مختلفی است و نباید همه را به پای کارگردان سینما نوشت.

معظم‌له همچنین در خصوص جشنواره‌های بین‌المللی و حضور در آنها خاطرنشان کردند: «مصالح فرهنگی کشور ملاک حضور در جشنواره‌ها است و برای حضور یا عدم حضور در این جشنواره‌ها باید مصالح فرهنگی را در نظر گرفت».

 

پایگاه آنتی وار : چرخش سیاسی آمریکا پایان تلاش برای تحریم ایران است

پایگاه اینترنتی آمریکایی آنتی وار در ارزیابی چرخش دیپلماتیک آمریکا در قبال ایران نوشت : «به رغم اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر این‌که واشنگتن موفق شده است در تعامل با ایران یک ابتکار دیپلماتیک به خرج دهد ، به نظر می‌رسد چرخش سیاسی آمریکا در قبال ایران دچار نواقص دیپلماتیک است و این پایانی بر تلاش کاخ سفید برای اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران است» .

آنتی وار در ادامه به پیشنهاد جدید اروپا اشاره کرد و افزود : مقام‌های آمریکایی ، فرانسوی و انگلیسی در تلاشند با ارایه بسته پیشنهادی خود به ایران ، شکست خود را در جلب حمایت چین و روسیه با اعمال تحریم‌های جدی علیه ایران لاپوشانی کنند . به نوشته این پایگاه ، در بسته پیشنهادی سه کشور اروپایی و آمریکا به ایران هیچ اشاره‌ای به اعمال تصمیم جدی شورای امنیت سازمان ملل متحد که دولت بوش بتواند از آن به عنوان اهرمی برای توجیه حمله نظامی به ایران استفاده کند ، وجود ندارد . این شکستی کامل برای دولت بوش است که رایس و دیگر مقام‌های آمریکا و اروپا قصد دارند بلافاصله آن را لاپوشانی کنند .

 

یک تظاهرات صد نفره حاصل بسیج طیف‌های ضد انقلاب

عناصر افراطی دفتر تحکیم و روزنامه‌های زنجیره‌ای در راه اندازی تظاهرات زنانه 22 خرداده ماه میدان هفتم تیر نقش داشته‌اند . در این تجمع بدون مجوز قانونی که پس از فراهم آمدن یک فضای تبلیغاتی از سوی رادیوی فارسی زبان سازمان سیا (فردا) و نیز تلویزیون‌های ماهواره‌ای سلطنت طلبان و دیگر جریان‌های ضد انقلاب صورت گرفت، اندکی بیش از صد نفر از زنان بد حجاب و دارای ظاهر وقیح شرکت داشتند .

برخی گزارش‌ها حاکی است در میان بازداشت شدگان این اجتماع غیر قانونی افرادی مثل علی اکبر موسوی خوئینی (نماینده مشارکتی مجلس ششم) ، بنی یعقوب و فرهاد پور (نویسندگان روزنامه‌های زنجیره‌ای) حداقل شش نفر از عناصر پسر و دختر بخش افراطی دفتر تحکیم و نیز همسر یکی از عوامل تشنج ماه گذشته در شرکت واحد اتوبوس رانی تهران حضور دارند . گفته می‌شود اقدامات ناموفق این افراد از طریق هماهنگی فاطمه حقیقت جو (نماینده مجلس ششم) و هنگامه شهیدی که هر دو در خارج کشور به سر می‌برند با جریانهای مختلف ضد انقلاب و نیز دولت آمریکا صورت گرفته است .

 

گزارش دو روزنامه معروف عرب درباره پیشرفت‌های ایران

مواجه شدن خبر نگاران و رسانه‌های کشورهای عربی با پیشرفت‌های جمهوری اسلامی باعث شده است که این رسانه‌ها به رغم مواضع قبلی ، در گزارش‌های مفصلی به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی بپردازند .

یک روزنامه نگار لبنانی در مطلبی در روزنامه "النهار" ، به پیشرفتهای ایران پس از انقلاب اسلامی پرداخت و نوشت : نرخ بی‌سوادی در ایران پس از پیروزی انقلاب به 16 درصد کاهش یافته است .

"سرکیس نعوم" نرخ بی‌سوادی در ایران در دوران رژیم گذشته را 43 درصد اعلام کرد .

وی نوشت : ایران در حال حاضر ، 35 میلیارد کیلووات برق تولید می‌کند و به 35 هزار روستا برق رسانده است ، در حالی که شمار روستاهای دارای برق در دوره شاه مخلوع سه هزار روستا بود .

نویسنده النهار ، ساخت تعداد زیادی سد ، خودکفایی در زمینه مواد غذایی ، تقویت صنعت خودروسازی ، راه سازی ، تولید سلاح از جمله ساخت موشک و تولید لوازم ناوگان هوایی نظامی و غیر نظامی را از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران دانست .

نعوم افزود : رشد توسعه اقتصادی در ایران به شش تا هفت درصد رسیده و برخی خبرها نیز حکایت از تلاش متخصصان و پژوهشگران ایرانی در زمینه شبیه سازی در چارچوب تعالیم اسلامی دارد .

وی نوشت : دولت ایران در مقایسه با معیارهای غربی ، دولتی دموکرات به شمار نمی‌رود اما باید توجه داشت که انتخاب دو دولت با روش کار متفاوت از سوی مردم ، از نمونه‌های دموکراسی در این کشور است .

روزنامه کویتی "السیاسه" نیز پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به رهبری امام خمینی (ره) را سرآغاز تحولی شگرف در منطقه خواند .

این روزنامه در مقاله‌ای به قلم ضیاء‌ ناجی افزود : این انقلاب ، امید را در دل مستضعفان و محرومان جهان برای تحقق عدالت ، عزت و آزادی ایجاد کرد .

به نوشته این روزنامه ، انقلاب امام خمینی (ره) انقلابی علیه وابستگی فرهنگی و بشارت دهنده پیروزی ارزشهای اسلامی بود که همواره اندیشمندان و روشنفکران جهان را شگفت زده کرده است .

السیاسه خاطر نشان کرد : این انقلاب بزرگ به دلیل ساختار متفاوت و منحصر به فرد خود نسبت به دیگر انقلاب‌ها به سوژه مهمی برای مفسران و تحلیلگران تبدیل شده است .

 

تذکر ایران به کشورهای غربی : حقوق بشر را نقض نکنید

قوه قضائیه و وزارت امور خارجه در یک نشست مشترک فعالیت حقوق بشری خود را آغاز کردند . وزارت امور خارجه کشورمان با ارسال یک یادداشت به ریاست دوره‌یی اتحادیه اروپا در خصوص نقض حقوق بشر در برخی از کشورهای اروپایی ، خواهان انجام اقدامات مؤثر در زمینه جلوگیری از نقض حقوق بشر در آن کشورها شد.

در یادداشت ارسال شده وزارت امور خارجه، نسبت به اوضاع وخیم حقوق بشر در فرانسه ، اتخاذ سیاست‌های نادرست نسبت به مسلمانان ، اوضاع رقت بار سیستم قضایی و اجتماعی آن کشور اظهار تأسف و نگرانی شده است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین ضمن برشمردن موارد متعدد اعمال قوانین ضد حقوق بشری در انگلیس اعلام کرده است : گزارش تفصیلی وضعیت حقوق بشر در آمریکا و اروپا را در آینده نزدیک منتشر خواهد کرد .

سخنگوی قوه قضائیه و وزیر دادگستری که مصاحبه مطبوعاتی خود را با حضور خبرنگاران و عکاسان در زندان اوین برگزار کرد ، از آنان خواست به بازدید از زندانها بپردازند .

جمال کریمی گفت : مسئولان سازمان ملل در بازدید از زندانهای کشور بارها اعلام کرده‌اند که سازمان زندان‌های ایران به عنوان یک سازمان موفق ، در دنیا شناخته شده است .

وی افزود : 32 سفیر از کشورهای خارجی از جمله کشورهای اروپایی نظیر انگلستان ، فرانسه و آلمان از زندان رجایی شهر بازدید کرده و به برخورد مناسب با زندانیان اعتراف کردند .

 

اخبار کوتاه

**جرج بوش رئیس جمهور آمریکا در دیدار با نوری المالکی نخست وزیر عراق، پایان یافتن آنچه را که وی دخالت ایران در امور عراق خواند ، خواستار شد . به گزارش رویتر ، بوش که دیروز به طور غیر مترقبه وارد عراق شد در دیدار با مالکی اعلام کرد : «ما گزارش‌هایی در دست داریم مبنی بر این‌که ایران در امور عراق مداخله می‌کند و این امر باید متوقف شود». پیش از این مقام‌های عراقی تأکید کرده‌اند که هیچ مدرکی دال بر این ادعا وجود ندارد .

** خبرنگار یک روزنامه نیوزیلندی به نام "تیمارو هرالد" که سفری به ایران داشته است با اظهار تحیّر از رفتارهای بسیار عاطفی و صمیمی مردم ایران نسبت به یکدیگر و حتی نسبت به خارجی‌ها و در عین حال با بیان این‌که ایرانی‌ها مخالف دیکته کردن آنچه باید انجام دهند یا ندهند از سوی قدرتهای غربی به کشورشان هستند ، نوشت : "آنها خواستار جنگ با غرب نیستند . اما به درستی به فرهنگ ایرانی و کشور فوق العاده اعجاب آور خود افتخار می‌کنند . آنها تا سر حد مرگ از کشور خود دفاع خواهند کرد . ولی من صمیمانه امیدوارم که هیچ وقت احتیاج به چنین کاری نباشد ."

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات