صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۳  ، 
شناسه خبر : ۳۱۳۷۱۱

روزنامه کیهان **

سناتور آمریکایی: به ترامپ تفهیم کنید/او نحوه برخورد صحیح با ایران را نمی‌فهمد

سناتور دموکرات از مدیر اطلاعات ملی آمریکا، رئیس سیا و مدیر اف بی آی خواست تا با ارائه حقایق و گزارش‌های اطلاعاتی، نحوه صحیح برخورد با اوضاع ایران را به ترامپ آموزش دهند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در پی انتشار تازه‌ترین گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه ایران به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته‌ای ادعایی نیست، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با رد این گزارش، مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا را بسیار ساده لوح و منفعل در برابر ایران توصیف کرد و گفت: شاید لازم باشد اطلاعاتی‌ها به مدرسه بازگردند.

سناتور دموکرات چاک شومر رهبر اقلیت سنای آمریکا در واکنش به اظهارات ترامپ، در نامه‌ای خطاب به دانیل کوتس مدیر اطلاعات ملی آمریکا از وی و نیز جینا هاسپل رئیس سیا و کریستوفر ورای مدیر اف بی آی خواست تا با ارائه حقایق و گزارش‌های خام اطلاعاتی به ترامپ نحوه صحیح برخورد با اوضاع ایران را آموزش دهند.

شومر تاکید کرد این برای آمریکا بسیار مهم و حیاتی است تا جامعه اطلاعاتی و رئیس جمهور آمریکا با صدایی واحد حرف بزنند.

شومر در این نامه می‌نویسد: اقدام دونالدترامپ رئیس جمهور در انتقاد از ادای شهادت روز گذشته شما و دیگر مقامات ارشد اطلاعاتی در کنگره ، به گونه‌ای عجیب و نامناسب بود و اعتماد عمومی را به تلاش‌های دولت آمریکا برای محافظت از امنیت ملی و صیانت از قدرت و نفوذ آمریکا در خارج تضعیف می کند. من از شما و همکارانتان در جامعه اطلاعاتی به خاطر داشتن چشمان باز و واقع‌بین درباره تهدیداتی که با آن مواجه هستیم قدردانی می‌کنم، ولی شما نمی‌توانید اجازه دهید اظهارات نسنجیده و نادرست امروز رئیس‌جمهور ادامه داشته باشد.

من فکر می‌کنم لازم است شما به همراه کریستوفر ورای مدیر اف بی آی و جینا هاسپل رئیس سیا، خواستار برگزاری یک نشست فوری با رئیس‌جمهور شوید تا به وی حقایق و اصول اولیه اطلاعاتی را در دستیابی به ارزیابی‌های جامعه اطلاعاتی آموزش دهید و به وی یادآور شوید که چقدر مهم است تا وی بیاموزد چگونه در سخن گفتن درباره تهدیدات امنیت ملی با صدایی واحد و درست به شما و دیگر رهبران جامعه اطلاعاتی ملحق شود. ترامپ شما و دیگر همکارانتان را در موقعیتی غیر قابل دفاع قرار داده و در این فرآیند به منافع ملی کشور لطمه وارد کرده است. شما باید راهی پیدا کنید تا این موضوع به وی تفهیم شود.

آصفی: نباید به اروپایی‌ها دل بست/آنها به تعهدات خود عمل نکردند

سخنگوی وزارت خارجه در دولت اصلاحات گفت: من از ابتدا هم پیش‌بینی می‌کردم که سازوکار پیشنهادی اروپا، سازوکاری موثر و کارآمد نخواهد بود.

حمیدرضا آصفی در گفت‌وگو با روزنامه فرهیختگان و درباره رفتار کج‌دار و مریز اروپایی‌ها گفت: من از ابتدا، از همان چند ماه پیش این پیش‌بینی را داشتم که SPV یک سازوکار موثر و کارآمد نخواهد بود، حتی اگر طراحی و عملیاتی شود. معتقدم مشخص نیست چه فاصله و چه مدت‌زمانی از روز راه‌اندازی تا فعال و اجرایی شدن آن طول خواهد کشید. علاوه‌بر این، موضوعی را که وزیر خارجه آلمان بیان کرد هم باید مدنظر بگیریم، چراکه قدری زوایای پنهان SPV را مشخص و روشن کرد.

وی همین یکی‌دو روز پیش اظهار کرد سازوکار اروپا شامل صادرات کالاهایی که مورد تحریم آمریکاست، نمی‌شود؛ یعنی اگر SPV فعال هم بشود، تنها برای صادرات دارو و غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اظهارنظر دقیقا به معنای تنزل کارآمدی SPV سطح تاثیر آن است که حتی می‌تواند تا بی‌اثر شدن کامل نیز پیش برود، لذا اگر میدان را به مثابه یک پازل درنظر بگیریم و مجموعه اقدامات و اظهارات اروپایی‌ها را در کنار هم قرار دهیم، هم اختلاف‌نظر میان اروپایی‌ها را مشاهده می‌کنیم، هم اختلاف‌نظر آنها با آمریکا و هم تفاوت اقدام آنها با انتظارات ایران.

وی می‌افزاید: اروپایی‌ها همچنان نگران مواخذه آمریکا پس از راه‌اندازی SPV هستند، چون نمی‌خواهند در این فقره هزینه‌ای بدهند، لذا با اما و اگر فرآیند را طولانی‌تر می‌کنند و معلوم هم نیست اگر روزی به مرحله اجرا برسند، به چه میزان بتوانند بر روابط اقتصادی و تجاری ایران موثر باشند.

آصفی تصریح کرد: چون اروپایی‌ها قرار بود خیلی کارهای دیگر بکنند و نکردند. اروپا در اعلام مواضع خوب بود، ولی در اقدام عملی نمره قبولی نمی‌گیرد. اروپا اولا قرار بود نفت ما را بخرد، ثانیا قرار بود بانک‌ها و شرکت‌ها را تشویق به همکاری با ایران بکند و ثالثا سازوکاری را برای همکاری بانکی با ایران طراحی کند که هیچ‌کدام انجام نشده است. در این بین بهانه‌ها برای موسسات و بانک‌های خصوصی ممکن است قابل‌قبول باشد، ولی بانک‌های دولتی اروپا هم امروز با ایران کار نمی‌کنند، بانک‌های مرکزی که دولتی هستند آنها هم با ایران همکاری ندارند، لذا اروپا خیلی کارها را باید انجام می‌داده، ولی اقدام نکرده است.

آصفی گفت: معتقدم این شرایط درس بزرگی است که می‌گوید «نباید به اروپا دل بست». اساسا به هیچ کشوری نباید به صورت کلی دل بست، البته به صورت خاص به اروپا نباید دل بست. باید به توانمندی‌‌های داخلی و همکاری با شرکای دیگر توجه کرد. اصطلاحا نباید همه تخم‌مرغ‌ها را در سبد چند کشور اروپایی گذاشت. به نظرم دیر یا زود این اتفاق رخ می‌داد و چه بهتر این اتفاق افتاد که تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان ما در تصمیم‌گیری سرعت عمل داشته باشند.

راغفر: رفتارهای ارزی دولت در یک سال اخیر تورم‌زا بوده است

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: برخی مدیران دولتی برای جا انداختن سیاست‌های نئولیبرالی که منجر به تورم شدیدی شود، آمارسازی می‌کنند.

به گزارش ایلنا، حسین راغفر با انتقاد از کارکرد تخصیص منابع ارزی گفت: برخی از مسئولین دولتی ادعای بسیار متناقض دارند، ابتدا گفتند ارز کافی داریم و همه را تضمین می‌کنیم سپس گفتند یک دلار ارز کاغذی نداشتیم حتی افزایش قیمت ارز در یک دوره‌ خاص به دلیل نبود همین ارز بوده است در حالی که در همین دوره بر اساس گزارش‌ها 20 میلیارد دلار به بازار تزریق می‌کنند و آن نیز در قالب واردات خودرو و موبایل از کشور خارج می‌شود. حتی دادستان کشور گزارش داد که شرکتی که در طول یک ماه که تاسیس شده بود چند میلیون دلار ارز می‌گیرد که کالا وارد کند که نمی‌کند.

استاد دانشگاه الزهرا افزود: در صورت اتخاذ چنین سیاست‌هایی قطعا تورم تشدید می‌شود و تولیدکنندگان نابود می‌شوند اولین اتفاق این است که منابع ریالی مورد نیاز بنگاه‌های تولیدی که به شدت به تسهیلات بانکی وابسته هستند دو برابر می‌شود. با افزایش نرخ ارز یا عملا فعالیت‌شان را متوقف می‌کنند یا آن را کاهش می‌دهند که آثار سوء برای تولید دارد. این برنامه در واقع با هدف توسعه و تشویق واردات صورت می‌گیرد. پیشنهاد ما این است که کشوری که 80 میلیارد دلار واردات با 20 میلیارد دلار درآمد ارزی دارد یک شکاف عمیق ارزی دارد بنابراین باید این شرایط غیرعادی را سیاست‌گذاران ما بپذیرند در حالی که به آن تن در نمی‌دهند چون اگر بپذیرند باید سیاست‌های متناسب با آن را نیز اتخاذ کنند از جمله آن محدود کردن واردات است و به نظر بنده بسیاری از کالاهای وارداتی را باید محدود کرد.

این کارشناس اقتصادی که سابقا حامی دولت بود، ادامه داد: کسانی که غارت و چپاول می‌کنند حتما ما را «هو» خواهند کرد یا گوش خود را می‌گیرند تا نشنوند و این گروه در دولت هم نفوذ دارند بنابراین هیچ انتظاری از دولت نداریم و بنده به صراحت اعلام می‌کنم که درخواست داریم رهبری خود دخالت کند. دولتی که در شرایط کنونی ۲۰ میلیارد دلار اختصاص می‌دهد و حاضر نیست نام کسانی که فساد کرده‌اند را اعلام کند به شدت در مقابل این سهمیه‌بندی مقاومت خواهد کرد. باید توجه داشت کسانی که این منابع ارزی ارزشمند را تخصیص دادند و از کشور خارج شدند، چه کسانی هستند؟ بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاه‌های دیگر مانند گمرک که از مریخ نیامده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: افزایش نرخ ارز از 4200 تومان به 8 هزار تومان موجب افزایش نرخ ارز در بازار نیما و به دنبال آن در بازار آزاد خواهد شد، دوباره تحلیل خواهند کرد که چون نرخ ارز افزایش یافته و کسری داریم دوباره نرخ ارز را افزایش دهیم که این تحلیل بسیار خطرناکی است و آن را همسو با سیاست‌های نئولیبرالی می‌دانیم.

این اقتصاددان یادآور شد: بر اساس ارزیابی‌ها تقریبا 300 هزار میلیارد تومان درآمد ارزی کسب شده و در بین بخش‌های مختلف توزیع شده است، بنابراین باید پرسید نظام مالیاتی ما کجا است؟ راغفر گفت: حفظ ثبات سیاسی تنها از طریق حفظ منافع مردم امکان‌پذیر است و تا زمانی که مردم احساس کنند که نظام حاکم حافظ منافع آنها است تلاش می‌کنند پای آن بایستند.

شرق: خبرنگاران برخلاف تیم مذاکره کننده در وین نگران بدعهدی آمریکا بودند

عضو تیم مذاکره کننده امیدوار است برجام از طریق جانشین ترامپ پیگیری شود!!

روزنامه شرق گفت‌وگویی با تخت روانچی ترتیب داد که اکنون معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور است. خبرنگار شرق سؤال جالب و قابل تأملی از این عضو تیم مذاکرات می‌پرسد: «یادم هست همکاران مطبوعاتی، شما را «عقل منفصل تیم مذاکره‌کننده» می‌نامیدند. آیا به‌ نظرتان راهکاری در برجام وجود داشت که از آنچه در وضعیت فعلی شاهدش هستیم، پیشگیری شود؟ خاطرم هست که در وین وقتی از طرح تیم مذاکره‌کننده مبنی بر صدور قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل که بقیه قطعنامه‌ها را لغو می‌کرد، رونمایی شد، نگرانی غالب این بود که دولت در آمریکا در حال تغییر است و ممکن است دولت جدید این کشور به توافقات پایبند نباشد؛ ولی شما و تیم مذاکره‌کننده با قاطعیت می‌گفتید این اتفاق رخ نخواهد داد و هیچ دولتی برخلاف تعهداتش عمل نمی‌کند. اکنون اتفاقات پیش‌آمده را چقدر مرتبط به شخصیت ترامپ می‌دانید و چطور می‌توانستید از این اتفاق پیشگیری کنید؟». جواب تخت روانچی قابل تأمل‌تر است: شاید کسی فکر نمی‌کرد در آمریکا رئیس‌جمهوری روی کار بیاید که نگاهش به واقعیت‌های روابط بین‌الملل به‌این‌صورت باشد. می‌توانید چنین بحثی را درباره کنوانسیون تغییرات آب‌و‌هوا هم داشته باشید. می‌توانیم بپرسیم آیا کسانی که در پاریس سال‌ها بحث کردند و به تفاهم رسیدند، تصور می‌کردند روزی عضو مهم این کنوانسیون از آن خارج شود یا آیا می‌توانستند از این اتفاق پیشگیری کنند؟ بنابراین درباره همه مباحث این تفکر جاری است. البته جای بحث دارد که آیا لازم بود برخی موضوعات را سفت‌وسخت‌تر بگیریم یا اینکه این کار هم تأثیری نداشت. جواب این سؤالات بله یا خیر نیست. باید موضوعات مختلف برجام را بررسی کرد. البته نمی‌دانم این کار چقدر فایده دارد.

پاسخ تخت روانچی البته مغالطه است. چرا که کشورهای عضو توافق پاریس اولاً مانند تیم مذاکره کننده ما همه امتیازات نقد را ظرف 2 ماه واگذار نکرده و 3 سال منتظر نرم شدن دل طرف مقابل نشسته‌اند. ثانیاً آنها می‌توانند هر لحظه اراده کردند از توافق پاریس خارج شوند اما وزارت خارجه دولت روحانی با وجود تهدید آمریکا به خروج از برجام در صورت بدعهدی، همچنان خود را گرفتار و اسیر برجام می‌داند.

سؤال روشن‌تر این است که چرا توافقی فاقد کمترین ضمانت و فاقد توازن و همزمانی را امضا کردید و چرا کمترین احتمالی ندادید که توسط جانشین‌ ترامپ یا حتی دولت اوباما نقض شود (چنان که در موضوع محدودیت‌های قانون ویزا، این دولت اوباما بود که این مصوبه ناقض برجام را امضا و ابلاغ کرد؛ در حالی که می‌توانست و باید، جلوی آن را بگیرد.

تخت روانچی در ادامه این مصاحبه می‌گوید: برجام تعهد آمریکاست و با تغییر دولت تغییر نمی‌کند. تعهد بین‌المللی آمریکاست. حالا یک رئیس‌جمهور آمده و این تعهد را قبول نمی‌کند ممکن است رئیس‌جمهور دیگری سال 2020 بیاید (اگر تا آن زمان برجامی در کار باشد چون معلوم نیست چه اتفاقی خواهد افتاد) چه دموکرات باشد یا جمهوری‌خواه بالاخره این تعهد برعهده آمریکاست که انجام شود. در اجرای تعهد تا انتخابات بعدی فاصله می‌افتد اما در اصل تعهد آمریکا تغییری ایجاد نمی‌شود. انتظار ما و بقیه اعضای برجام است که آمریکا به این تعهد عمل کند. وی در ادامه به نقض عهدهای اوباما اشاره می‌کند که سندی است بر تنظیم ضعیف و بی‌ضمانت برجام: «در دوره‌ای که اوباما رئیس‌جمهور بود حتی نسبت به سیاست‌های دولت او هم نسبت به برجام اعتراض داشته و داریم. و نامه‌های آقای ظریف که از ابتدای برجام نسبت به بدعهدی آمریکا در اجرای تعهداتش بود مکتوب است. نمی‌دانم الان چند نامه شده. ولی اگر زمانی قرار باشد نامه‌ها منتشر شود تاریخ‌ها مشخص است و اینطور نبوده که بعد از به قدرت رسیدن ترامپ نامه‌نگاری‌ها شروع شده باشد». معاون سیاسی دفتر روحانی با وجود بدعهدی اوباما و ترامپ می‌گوید: انتظار ما و بقیه اعضای برجام این است که آمریکا به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند. اگر رئیس‌جمهور بعدی به این تعهدات عمل کند خب متفاوت با سیاست ترامپ است.

وی در ادامه با اعتراف به غیرقابل اعتماد بودن آمریکا گفت: متأسفانه آمریکایی‌ها از فرصت برجام استفاده نکردند و طوری عمل کردند که عملا راه را برای کارهای دیگر که شاید می‌شد انجام داد بستند و فرصتی بود که از دست رفت. از زمانی که برجام اجرائی شد، در ژانویه 2016 که اکنون در سومین سالگردش هستیم، اوباما تقریبا 12 ماه فرصت داشت که یک‌سری کارها را انجام دهد، ولی تعلل کرد و در برخی حوزه‌ها بد عمل کرد و این فرصت از دست رفت و ما مقصر نبودیم. ما از روز اول تاکنون صادقانه به تعهداتمان عمل کرده‌ایم، ولی شما نمی‌توانید با کسی وارد دیالوگ شوید که تعهداتش را خوب انجام نداده و در برخی زمینه‌ها شاهد نقض غرض و نقض عهد هستید و صداقتی نمی‌بینید که بگویید تجربه خوبی از گفت‌وگو با این مجموعه کسب کرده‌ام و زمینه‌ای وجود دارد که در آینده با هم کاری انجام دهیم. وقتی در چنین موضوع مهمی که سال‌ها درموردش بحث شد سابقه خوبی را از طرف مقابلتان شاهد نیستید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید بتوانید وارد مباحث دیگری شوید.

روزنامه‌ زنجیره‌ای هم فهمید خودنمایی‌های آقای مشاور خالی‌بندی است

یک روزنامه زنجیره‌ای از مشاور رئیس‌جمهور که رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری هم هست، خواست با انتشار ادعاهای غیرواقعی، موجب سرخوردگی نشود.

روزنامه اعتماد نوشت: آقای آشنا یا هر مقام مسئولی که درباره حصر، اخبارامیدوارکننده می‌دهد، ‌احتمال قریب به یقین نیت خیر دارد اما در عمل نه تنها کمکی به رفع حصر نمی‌کند بلکه ناخواسته گره‌ای به گره‌ها می‌افزاید و حل قضیه حصر را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. قاعدتا نمی‌توان از روزنامه‌نگاران و از ناظران سیاسی انتظار داشت تا در خصوص حصر جز به حرف دبیر شورای امنیت، به حرف دیگر مسئولان اعتنا نکنند و خود را به نشنیدن بزنند.

آقای آشنا رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک است و چنین استنباط می‌شود که او از قضایای پشت پرده خبر دارد و یحتمل سیاست‌های کلی را می‌داند و حرف‌هایش مستظهر به اخبار و اظهارنظرهای دقیق و واقعی است. مسئولیت حصر با شورای عالی امنیت ملی است، سلمنا. از آنجایی که خبرهای امیدوارکننده‌ای از آن ناحیه شنیده نمی‌شود، طبیعی است که ناظران سیاسی گوش تیز کنند و اخبار پراکنده را از دیگر مصادر امر بشنوند. همچنین آقای آشنا جزو نزدیکان رئیس‌جمهور است، طبیعی است که ما روزنامه‌نگاران فکر کنیم حرفش را با رئیس‌جمهور هماهنگ می‌کند. یا لااقل به لحاظ استراتژیک در راستای منویات رئیس‌جمهور حرف می‌زند اما ظاهرا همه این محاسبات غلط از آب درآمده است.

اعتماد می‌افزاید: آیا حرف بعضی از نمایندگان مجلس یا حرف مشاور رئیس‌جمهور و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک را باید جزو حرف‌‌های غیرمسئولانه طبقه‌بندی کنیم. درست است که آقای آشنا توئیت‌هایی می‌کند و فردایش پاک می‌کند اما بالاخره او رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک است، نه یک فعال فضای مجازی. ایضا زیاد شدن این اخبار می‌تواند به امید واهی دامن بزند و در نهایت ناامیدی را ترویج کند.

*********************************

روزنامه جمهوری اسلامی **

* لغو شدن سخنرانی رئیس مجلس در راه‌پیمائی 22 بهمن کرج، که به دلیل اعتراض امام جمعه این شهر صورت گرفت، موجب واکنش‌های منفی در جامعه به ویژه در فضای مجازی شد. حجت‌الاسلام سید مهدی حسینی همدانی که از مهر 1392 امام جمعه کرج شده دارای مواضع تندی است که نارضایتی زیادی را پدید آورده. وی در امتحان انتخابات خبرگان 94 شرکت نکرد و احراز صلاحیت نشد.

* پدیده خطرناک ازدواج غیرشرعی که در غرب «ازدواج سفید» نام دارد ولی در واقع «ازدواج سیاه» است در جامعه ایرانی درحال رایج شدن است. ازدواج سیاه، از عوارض دشوار شدن ازدواج شرعی در اثر سختی تامین هزینه‌های ازدواج و زندگی است. یک گزارش تحقیقی وزارت ورزش و جوانان نشان می‌دهد 12 میلیون جوان مجرد در کشورمان وجود دارند که در سن ازدواج قرار دارند و حتی از این سن گذشته‌اند. سال گذشته آمار ازدواج 11 درصد کاهش و آمار طلاق 6 درصد افزایش یافت. براساس همین گزارش کسانی که به ازدواج سیاه روی می‌آورند، از قشر تحصیل کرده هستند و به اعتقادات دینی حساسیت چندانی ندارند. مشروح این گزارش را در صفحه 3 روزنامه امروز بخوانید.

* فعالان فضاهای مجازی در مصر از راه اندازی کمپین تحریم سیگار تحت عنوان «رهایش کنید در کارخانه بماند» خبر دادند. به گزارش ارم نیوز، هدف از این کمپین، روی گرداندن از خرید سیگار در اعتراض به بالا رفتن قیمت آن است تا از این طریق بر شرکت‌های تولیدکننده آن فشار بیاورند قیمت را کاهش دهند. براساس آمارها، نزدیک به 14 میلیون مصری سیگار می‌کشند که میزان آن به 19 درصد می‌رسد. مصری‌ها هر ساله حدود 18 میلیارد پوند مصر برای خرید سیگار هزینه می‌کنند.

* وزیر علوم گفت: به دلیل ارزیابی‌های صورت گرفته و عدم کفایت برخی دانشگاه‌های غیردولتی و موسسات غیرانتفاعی در شاخص‌های مدنظر، فعالیت 70 مرکز در این زمینه متوقف شده است. منصور غلامی دیروز در حاشیه همایش حکمرانی و سیاستگذاری عمومی که با محوریت تعامل حاکمیت، مردم و نخبگان برگزار شد، موضوع ارزیابی دانشگاه‌های غیرانتفاعی و غیردولتی در آموزش عالی را مدنظر قرار داده‌ایم و از نظر ما این مراکز جایگاه مهمی در حوزه آموزش عالی دارند اما به شرط اینکه استانداردها و شاخص‌های مدنظر وزارت علوم را رعایت کنند. غلامی با اشاره به ارزیابی‌هایی که طی سال‌های گذشته در زمینه استانداردهای مدنظر وزارت علوم در دانشگاه‌های غیرانتفاعی انجام گرفت، گفت: در سال 92 بیش از 300 مرکز دانشگاهی غیرانتفاعی در کشور فعال بودند که حدود 50 مرکز به دلیل عدم رعایت شاخص‌ها تعطیل شده‌اند. امسال نیز براساس ارزیابی‌های انجام شده در شرایط فعلی حدود 70 مرکز به دلیل عدم رعایت استانداردها و شاخص‌های مدنظر توقف فعالیت دارند.

*********************************

روزنامه خراسان**

مجوز ویژه دولت درباره معاهده منع آزمایش هسته ای

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به محمد جواد ظریف، اعلام شده حسب موافقت هیئت دولت با پیشنهاد وزارت خارجه، مبلغ 60 میلیارد ریال از محل اعتبار ردیف 510000 قانون بودجه امسال با عنوان "هزینه های پیش بینی نشده" بابت پرداخت حق السهم جمهوری اسلامی ایران به کمیسیون مقدماتی سازمان معاهده منع جامع آزمایش هسته ای اختصاص می یابد تا برابر قوانین و مقررات مربوط، هزینه شود.

ضرب الاجل یک ماهه درباره سفرهای متعدد یک مسئول دولتی

پس از وصول گزارش هایی به یک مسئول مهم دولتی درباره تعداد و نوع سفرهای یک مدیر اجرایی، این مقام مسئول در نامه ای به هیئت مدیره نهاد مربوط متذکر شده با توجه به گزارش های قانونی واصل شده، این سازمان تا تاریخ 30 بهمن مهلت خواهد داشت مجوزها و دلایل لازم در خصوص این مسافرت ها را ارائه کند و در صورت ارائه نشدن این مستندات، ضمن تاییدنشدن هزینه های مستقیم و غیرمستقیم سفرهای انجام شده، مسئولیت اجرایی و قانونی آن متوجه مقامات و مسئولان ذی ربط در هیئت مدیره و رأس آن مجموعه خواهد بود.

*********************************

روزنامه ایران**

چه کسانی ظریف را به ستوه آوردند؟

خبر اول اینکه، وزیر امور خارجه گفته که از فشارهای داخلی بیشتر از خارجی‌ها به ستوه آمده است. محمد جواد ظریف در بخشی از گفت‌و‌گو با روزنامه اطلاعات با انتقاد از اینکه در مذاکرات هسته‌ای و برجام هیچ‌وقت هم‌افزایی داخلی مشاهده نشده افزود: در دوران مذاکره نگرانی ما بیشتر از خنجرهایی بود که از پشت می‌خوردیم تا به مذاکره. هیچ‌وقت از دست طرف مقابل به ستوه نیامدیم، اما در طول مذاکره و بعد از آن در برابر فشارهای داخل واقعاً به ستوه آمدیم. معتقدیم اگر اینها نبود، برجام می‌توانست در همان دو سال اول اجرا، با وجود همه بدعهدی‌های امریکا و همه کاستی‌ها و ضعف اروپا و دیگر کشورها، شرایطی را ایجاد کند که خروج از برجام برای آقای ترامپ بسیار بسیار پرهزینه‌تر باشد. می‌توانستیم در دو سالِ بعد از برجام، کشور را بسیار غیرقابل تحریم‌تر از شرایطی کنیم که اکنون هستیم. راه داشت. البته راهش نگاه به غرب نبود. راه آن یک نگاه جامع به دنیا بود و نیاز اولیه‌اش این بود که اعلام نکنیم کدام آدم عاقلی می‌آید دراین سرزمین سرمایه‌گذاری کند؟

دومین جلسه دادگاه محیط زیستی‌ها

خبر دیگر اینکه، وکیل مدافع یکی از متهمان پرونده متهمان محیط زیستی از برگزاری دومین جلسه رسیدگی به این پرونده خبر داد.سیدکاظم حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: در دومین جلسه رسیدگی به پرونده فعالان محیط زیستی که صبح شنبه برگزار شد، قسمت دیگری از کیفرخواست پرونده قرائت شد و ادامه دادگاه به جلسه بعدی موکول شد.وی افزود: هر ۸ متهم این پرونده به همراه وکلایشان در جلسه حضور داشتند و زمان جلسه بعدی رسیدگی به این پرونده متعاقباً اعلام خواهد شد.حسینی همچنین گفت که کیفرخواست این پرونده بیش از ۳۰۰ صفحه است.جلسه اول رسیدگی به پرونده این هشت نفر که به جاسوسی از مراکز نظامی کشور متهم شده‌اند، چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷ برگزار شد.

ایران ارتباطی با قتل «کلاهی» ندارد

دست آخر اینکه، دادستانی هلند اعلام کرد تاکنون شواهدی دال بر دست داشتن ایران در ماجرای ترور «علی معتمد» با نام اصلی محمدرضا کلاهی صمدی، مظنون بمب‌گذاری هفت تیر در ایران پیدا نشده است. به‌گزارش ایسنا، این در حالی است که سازمان اطلاعات و امنیت هلند چند روز پیش اعلام کرده بود که تقریباً یقین دارد ایران در ترور علی معتمد در سال ۲۰۱۵ و همچنین احمد نیسی در سال ۲۰۱۷ در شهر لاهه نقش داشته است.به گفته منابع هلندی و یک خبرنگار ایرانی - هلندی که درباره موضوع تحقیق کرده است، محمدرضا کلاهی صمدی اوایل دهه هشتاد میلادی از دولت هلند درخواست پناهندگی کرده و سی سال با نام مستعار علی معتمد در این کشور زندگی کرده است.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

حمله مسلحانه تروریست‌ها به مراسم صبحگاه ناحیه بسیج نیک‌شهر باعث شهادت و زخمی شدن 6 نفر از پرسنل سپاه شد

جزئیات حمله تروریستی در نیک‌شهر

گروه سیاسی: صبح دیروز عوامل تروریستی گروهک جیش‌الظلم با حمله به صبحگاه نیروهای سپاه شهرستان نیک‌شهر در جنوب سیستان‌وبلوچستان یکی از پرسنل سپاه به نام مرتضی علی‌احمدی را به شهادت رساندند. به گزارش «وطن‌‌امروز»، در این حادثه 5 نفر دیگر به نام‌های خدارحم حیدری‌راد، حجت درویشی، حسن صلاح‌زهی، عبدالغفور هوتی و عبدالباسط بلوچی نیز مجروح شدند که طبق گزارش‌ها حال 2 تن از آنها وخیم است. گروهک تروریستی جیش‌الظلم که چند روز قبل نیز با کار گذاشتن 2 بمب صوتی در حاشیه شهر زاهدان به دنبال ایجاد فضای رعب و وحشت بود، مسؤولیت این حمله را بر عهده گرفته است. در همین راستا قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه جنوب شرق کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد بر اثر حمله مسلحانه تروریست‌ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیک‌شهر یک نفر شهید شد. به گزارش روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه، صبح دیروز - ۱۳ بهمن ۹۷ - عوامل گروهک تروریستی، در یک ‏اقدام مذبوحانه به ناحیه مقاومت بسیج شهرستان نیک‌شهر حمله کردند که در این اقدام تروریستی یک نفر از کارکنان سپاه شهید و ‏5 نفر دیگر مجروح شدند.

جزئیات حادثه تروریستی نیک‌شهر

دادستان عمومی و انقلاب نیک‌شهر برخی جزئیات حمله تروریستی دیروز به ناحیه مقاومت بسیج این شهر را تشریح کرد. محسن گل‌محمدی در گفت‌وگو با «عصر هامون» اظهار داشت: صبح دیروز 3 فرد مسلح با هدف حمله به مقر سپاه نیک‌شهر خود را به پشت دیوارهای محافظتی این محل می‌رسانند که در ادامه 2 تن از تروریست‌ها با استفاده از سکویی که از قبل تهیه شده بود از دیوار عبور کرده و با پوشش لباس نظامی وارد ناحیه مقاومت سپاه نیک‌شهر می‌شوند. وی افزود: این 2 تروریست مسلح با بهره‌گیری از لباس نظامی خود را به صبحگاه مشترک سپاه نزدیک کرده و پس از سنگر گرفتن اقدام به تیراندازی به سوی حاضران در محل می‌کنند که در این حادثه یک تن شهید و 5 نفر هم مصدوم می‌شوند که متاسفانه حال 2 تن از زخمی‌های این حادثه تروریستی وخیم گزارش شده است که برای ادامه درمان به مرکز استان اعزام شده‌اند. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نیک‌شهر بیان کرد: پاسداران و نیروهای حاضر در منطقه بلافاصله با تروریست‌ها درگیر می‌شوند و تروریست‌ها پس از اینکه می‌بینند زیر آتش سنگین نیروهای انقلابی قرار دارند با برجا گذاشتن مهمات و سلاح‌های خود از محل متواری می‌شوند. وی ادامه داد: 2 تروریست مسلح در ادامه به سرعت خود را به خودروی سواری که از قبل توسط فرد سوم آماده شده بود می‌رسانند و از محل متواری می‌شوند. گل‌محمدی با تاکید بر اینکه تروریست‌ها بزودی دستگیر خواهند شد، اذعان کرد: از تروریست‌ها اقلامی چون تعدادی نارنجک، 2 جلیقه انفجاری، مقادیر زیادی فشنگ و اسلحه کلاش و کلت برجا مانده و با توجه به اقلام به جامانده این افراد بزودی دستگیر خواهند شد. دادستان عمومی و انقلاب نیک‌شهر با تاکید بر اینکه پیگیر دستگیری عاملان این حادثه هستیم، بیان کرد: تمام نیروهای امنیتی برای شناسایی و دستگیری این افراد بسیج شده و بزودی این تروریست‌ها دستگیر خواهند شد. وی ادامه داد: در حال حاضر شهر در امنیت کامل قرار دارد و مجروحان این حادثه نیز برای مداوا به بیمارستان اعزام شده‌اند.

***************************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات