رئیس ستاد کنگره شهدای کهگیلویه و بویراحمد در این آیین اظهار داشت: کتاب «تشنگان قله‌های برف‌گیر» روایت داستانی خاطرات علی ثابتی رزمنده دوران دفاع مقدس استان از گرمای طاقت‌فرسای جنوب تا سرمای استخوان‌سوز قله‌های شیخ‌محمد است که با مشارکت مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه فتح و حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد توسط انتشارات سوره مهر چاپ شده است.

ایمان خردمند با بیان اینکه در این کتاب گذر رزمندگان ما از قله‌های برف‌گیر شیخ‌محمد روایت شده است که تعدادی از رزمندگان از شدت سرما در این قله‌ها یخ بستند و به شهادت رسیدند، افزود: در این کتاب به زیست‌بوم منطقه توجه ویژه‌ای شده و جغرافیای دفاعی رزمندگان استان کهگیلویه و بویراحمد مورد توجه قرار گرفته است.

فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد هم در این آیین با بیان اینکه ما نتوانستیم وظیفه‌مان را در قبال شهدا، رزمندگان و جامعه ایثارگری خود به درستی انجام دهیم، گفت: تاریخ و آینده ما نیاز به ثبت و ضبط حماسه‌ها و رشادت‌های رزمندگان دوران دفاع مقدس دارد.

سردار حمید خرم‌دل  با بیان اینکه اگر این حماسه‌ها ثبت و ضبط نشود به مرور زمان از بین می‌رود، افزود: البته با وجود همه کمبودهایی که در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد جزو استان‌های پیشرو در ثبت و ضبط خاطرات دوران دفاع مقدس هستیم هرچند جای کار بیشتری وجود دارد.

 وی تأکید کرد: ما باید رزمندگان‌مان را قدر بدانیم زیرا تاریخ دفاع‌ مقدس ما سرشار از حماسه‌ها و بسیار باشکوه بوده که این تاریخ باید به وسیله راویان آن که همان رزمندگان ما هستند ثبت و ضبط شده و به نسل‌های جدید منتقل شود.