صفحه نخست >>  عمومی >> یادداشت کوتاه
تاریخ انتشار : ۰۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۱  ، 
شناسه خبر : ۳۲۹۱۴۷
چند تن از مخالفان نتانیاهو در حال رایزنی بر سر معرفی طرحی با هدف رد صلاحیت سیاستمداران هنگام طرح اتهام علیه آنها هستند.
پایگاه بصیرت / گروه بین المللی
رصد انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی که نشان می دهد که تداوم بن‌بست در عرصه سیاسی این رژیم همچنان پابرجاست. 

کمیسیون انتخابات رژیم صهیونیستی شامگاه پنجشنبه اعلام کرد شمارش آٰرا به پایان رسیده و بر اساس آن حزب راست‌گرای «لیکود» به ریاست «بنیامین نتانیاهو» و احزابی که متحد ذاتی‌اش محسوب می‌شوند، مجموعاً ۵۲ کرسی از میان ۱۲۰ کرسی کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) را به دست آوردند.

مجموعه‌ دیگر احزاب، با تفکرات مختلف که در تلاش برای عزل نتانیاهو از قدرت هستند نیز ۵۷ کرسی به دست آوردند. با این تفاصیل، هیچ‌ یک از دو طرف از ۶۱ کرسی لازم برای تشکیل کابینه برخوردار نخواهند بود.
 
 چنانچه هیچ یک از دو طرف قادر به ایجاد ائتلافی متشکل از ۶۱ کرسی نباشند، رژیم صهیونیستی در رویدادی بی‌سابقه مجبور به برگزاری انتخابات برای پنجمین بار ظرف دو سال گذشته خواهد بود.

رأی‌گیری فعلی چهارمین رأی‌گیری محسوب می‌شود و در فلسطین اشغالی تا اندازه زیادی معنای همه‌پرسی بر سر صلاحیت نتانیاهو برای ماندن در قدرت، حین طرح اتهام علیه او در چند پرونده فساد یافت.

در انتخابات روز سه‌شنبه، احزابی چون لیکود به ریاست «بنیامین نتانیاهو»، امید جدید به ریاست «گیدئون سعر»، آبی‌وسفید به ریاست «بنی گانتز»، یامینا به ریاست «نفتالی بنت»، اسرائیل بیتُنا به ریاست «آویگدور لیبرمن»، یش عتید به ریاست «یائیر لاپید» و لیست مشترک اعراب به ریاست «أیمن عوده» به رقابت پرداختند.

گیدون سعر، از جمله جداشدگان از حزب لیکو که اکنون ریاست حزبی با شش کرسی را بر عهده دارد، گفت: «روشن است که نتانیاهو اکثریت لازم برای تشکیل دولت را در اختیار ندارد. اکنون باید اقدامات لازم در جهت تشکیل دولتی برای تغییر انجام شود.»
حزب لیکود که بیشترین تعداد کرسی‌ها را به دست آورده، به این انتقاد پاسخ داد و گفت تشکیل چنین بلوکی «غیردموکراتیک» خواهد بود.
«یوحنا پلنسر»، تحلیلگر مسائل رژیم صهیونیستی گفت، این بن‌بست، «بزرگترین بحران سیاسی» اسرائیل طی دهه‌های گذشته محسوب می‌شود. مشخص است که نظام سیاسی ما قادر به رسیدن به یک نتیجه قاطه نیست.» او گفت «عامل نتانیاهو» به ضعف نظام انتخاباتی اسرائیل اضافه شده است.

چند تن از مخالفان نتانیاهو در حال رایزنی بر سر معرفی طرحی با هدف رد صلاحیت سیاستمداران هنگام طرح اتهام علیه آنها هستند. طرح مشابهی در زمان انتخابات مارس ۲۰۲۰ به کنست رژیم صهیونیستی ارائه شد؛ اما هرگز به تصویب نرسید.

نتانیاهو در سه پرونده فساد به فریبکاری، سوءاستفاده از اعتماد عمومی و پذیرفتن رشوه متهم شده است. او اتهامات مطرح‌ علیه خودش را رد کرده و دستگاه‌های مجری قانون و رسانه‌ها را به ضدیت با خودش متهم کرده است.
با وجود این اتهامات، حزب لیکود یک چهارم کل آرا را کسب کرد و همچنان بزرگترین حزب در کنست رژیم صهیونیستی خواهد بود. تحلیلگران می‌گویند، این وضعیت به معنای آن است که رأی‌دهندگان، خواستار عزل نتانیاهو از قدرت هستند اما بر سر گزینه جایگزین او اجماع وجود ندارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات