صفحه نخست >>  عمومی >> ویژه ها
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۰  ، 
شناسه خبر : ۳۲۹۶۶۰
وزارت امورخارجه آمریکا بعد از دور اول مذاکرات وین یک گفتگوی تلفنی با تعدادی از خبرنگاران برگزار کرد که متن ان در سایت وزارت امورخارجه آمریکا موجود است.
پایگاه بصیرت / گروه سیاسی
در حالی که روند رایزنی‌ها در وین درباره شرایط بازگشت آمریکا به برجام ادامه دارد، یک منبع آگاه از لزوم لغو یک جای همه تحریم‌ها علیه ایران خبر داد.

وزارت امورخارجه آمریکا بعد از دور اول مذاکرات وین یک گفتگوی تلفنی با تعدادی از خبرنگاران برگزار کرد که متن ان در سایت وزارت امورخارجه آمریکا موجود است.
 
در این گفتگو مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا تحریم ها را تقسیم به سه دسته می کند
۱-تحریم های مغایر با برجام
۲-تحریم هایی که در دوره ترامپ وضع شده
۳-تحریم های با برچسب تروریسم حقوق بشر  موشکی و.... این مقام صراحتا می گوید امریکا اماده لغو دسته اول تحریم ها است. دسته دوم تحریم ها بسیار حجیم و در هم تنیده است و باید در یک کار پرزحمت و زمان بر بررسی شوند و اگر در انها مغایر با برجام بود احتمالا تعلیق می شوند. دسته سوم تحریم ها مشروع و قانونی است و امریکا بهیچوجه انها را لغو نخواهد کرد.

در این حال، یک منبع موثق مطلع از روند مذاکرات وین امروز در گفت و گو با «پرس‌تی‌وی»، تفکیک تحریم‌ها به سه دسته قابل رفع، قابل مذاکره و غیر قابل رفع را رد کرد و گفت: مطابق سیاست قطعی نظام، تمام تحریم‌ها اعم از تحریم‌های موسوم به برجامی، تحریم‌های دوره ترامپ ذیل هر عنوانی و تحریم‌های دوره اوباما که پس از اجرایی شدن برجام وضع شده، باید لغو شود و پس از راستی آزمایی در مدت زمان معقول، ایران آماده توقف اقدامات جبرانی خواهد بود.

این منبع مطلع به پرس تی وی گفت: همانگونه که رئیس جمهور کشورمان در دیدار با وزیر خارجه روسیه بر ضرورت بازگشت به توافق ۲۰۱۵ تاکید کردند، هر تحریمی که از سال ۲۰۱۵ به بعد، پس از اجرایی شدن برجام وضع شده؛ از جمله  دو تحریم موسوم به ISA و  Visa Program هم باید لغو شوند.

این منبع مطلع همچنین با اشاره به سخنان دو روز پیش سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه پس از مذاکرات هفته گذشته در وین که تحریم‌های اخیر اروپا را نقض فاحش برجام شمرده بود، تاکید کرد: برای بازگشت ایران به تعهدات برجامی همه تحریم‌ها باید لغو و همه اقدامات ناقض برجام نیز باید متوقف شود.

این منبع مطلع که پرس تی وی نام او را فاش نمی کند، در پایان تاکید کرد:  جمهوری اسلامی ایران لغو یکجای همه تحریم‌ها را تنها راه نجات مذاکرات وین می‌داند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات