صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۰  ، 
شناسه خبر : ۳۳۱۰۹۱

 به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه زنده تلویزیونی با شبکه تی‌آر‌تی به سوالات خبرنگاران درباره تحولات اخیر منطقه و جهان پاسخ داد.

اردوغان درباره دیدار با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه اجلاس پیش روی ناتو، اظهار داشت: تدارکات لازم انجام شده و درباره اینکه چرا روابط آنکارا و واشنگتن به این مرحله رسیده است، سوال خواهد شد. خسته شدیم از اینکه هر 24 آوریل ببینیم آمریکا درباره ارامنه چه خواهد گفت. آیا تمام کارهایت تمام شده و به وکالت از ارامنه رسیده‌ای؟ اگر آمریکا متحد ما است آیا باید در کنار ما قرار بگیرد یا کنار تروریست‌ها باشد؟ متاسفانه در کنار تروریست‌ها هستند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین درباره لیبی نیز اظهار داشت: می‌دانیم که امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در لیبی و سوریه با چه کسانی همکاری دارد.

وی همچنین ضمن تاکید بر وجود فرصت‌های همکاری جدی با مصر در منطقه وسیعی از مدیترانه شرقی تا لیبی، درباره رابطه با این کشور گفت: مردم مصر را خیلی خوب می‌شناسم و دوست‌شان دارم. جنبه فرهنگی روابط‌‌مان بسیار قوی است. بنابراین درباره از سرگیری این روند اراده قاطع داریم.

اردوغان درباره عملیات ترکیه در شمال عراق نیز مدعی شد که در حال حاضر دو قندیل که کاشانه تروریستها است وجود دارد: یکی ایران و دیگری عراق. در قندیل ایران، با وجود اینکه ضربات زیادی را متحمل شد، اما متاسفانه نتوانست نتیجه ای بگیرد. در عراق نیز ما منطقه مخمور را یک مامن برای تروریستها(پ ک ک) می دانیم. به دولت عراق گفتیم که در مبارزه با تروریستها دیگر تماشا کننده یا منتظر نیستیم و اگر دولت عراق نمی تواند با آنها بجنگند ما این کار را می کنیم.

به گزارش تسنیم، قندیل یکی از کوهستان‌های رشته کوه زاگرس و از پربرف‌ترین کوه‌های ایران با یخچالهای طبیعی است که در مرز ایران و عراق قرار دارد. از آنجا که کوهستان قندیل، در مرز ایران، ترکیه و عراق قرار دارد، همچون پناهگاهی برای گروه‌های چریکی مختلف کرد عمل کرده‌ است. از جملهٔ این گروه‌ها می‌توان به حزب دموکرات کردستان ایران، حزب کارگران کردستان ایران، حزب کارگران کردستان ترکیه(گروه تروریستی پ ک ک) و گروه تروریستی پژاک اشاره کرد.

کوهستان قندیل دارای دو قله بزرگ قندیل بزرگ و قله کوچک که قندیل بزرگ 3480 متر ارتفاع دارد.

وی درباره سامانه موشکی اس 400 نیز گفت: این سامانه را نگرفتیم که کنار بگذاریم، گرفتیم که استفاده کنیم.

رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افتتاح مسجدی در زنگولداغ گفت: در آن روز درباره کشف میدان نفت و گاز جدید که از سوی کشتی کاوشگر فاتح حاصل شده است مژده ای به مردم خواهیم داشت.

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات