صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۴  ، 
شناسه خبر : ۳۳۳۸۸۰

روزنامه کیهان**

واردات لوازم خانگی چراغ سبز به تحریم‌های آمریکاست

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: واردات لوازم خانگی از کره جنوبی، هدیه به آمریکا و هدر دادن ارز‌هایی است که می‌تواند صرف حمایت از تولید ملی شود.
حسین راغفر عضو هیئت‌علمی دانشگاه الزهرا گفت: در شرایطی که کشور با محدودیت‌های ارزی روبه‌روست، واردات لوازم خانگی اولویت است؟ آیا منابع ارزی باید صرف وارداتی شود که فقط چند درصد بالای جمعیتی درآمدی می‌توانند از آن استفاده کنند؟ آیا ظرفیت‌های تولیدی کشور اولویت ندارند؟
حسین راغفر، در گفتگو با تابناک، درباره تأکید برخی محافل بر واردات لوازم خانگی از ژاپن و کره جنوبی در ازای بخشی از ارز‌های بلوکه شده با توجیه ایجاد رقابت در بازار و صنعت تولید لوازم خانگی ایران، گفت: متأسفانه در برخی رویکرد‌های اقتصادی، دچار بیماری مزمنی شده‌ایم که با توجیهات تولیدی و اقتصادی مزین می‌شود؛ اما رویکرد‌هایی از این دست مثل خوره به جان اقتصاد می‌افتد و ما را از داخل نابود می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حفره‌های بزرگی در نظام اقتصادی وجود دارد؛ حفره‌هایی که منافع و سود‌های چند هزار میلیاردی برای عده‌ای اندک ایجاد می‌کند؛ در حالی که منافع ملی به شدت تهدید می‌‎شود. یکی از این حفره‌ها، وارداتی است که با آزادسازی منابع ارزی کشور انجام می‌شود. به این نحو که وقتی دسترسی ارزی کشور تسهیل و ارز بیشتری وارد کشور می‌شود، برخی به شدت تلاش می‌کنند سناریوی اتلاف منابع ارزی را برای تأمین منافع شخصی و گروهی خود در دستور کار قرار دهند.
استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا ادامه داد: این گروه تلاش می‌کنند تا منابع ارزی به واردات کالا‌های مصرفی اختصاص داده شود، بی‌آنکه به همسویی کره جنوبی با آمریکا به ویژه در سیاست‌های تحریمی علیه ایران توجهی داشته باشند. درحالی‌که با آزادسازی منابع ارزی کشور، تمرکز باید روی واردات ماشین‌آلات صنعتی و تولیدی مورد نیاز کشور باشد، نه اینکه صرف واردات خودرو، لوازم خانگی یا از این دست کالا‌های مصرفی شود.
وی با بیان اینکه واردات لوازم خانگی از کره و ژاپن چراغ سبز نشان دادن به همراهان آمریکا در تحریم‌های ایران است، گفت: این افراد بدون اینکه حمیت ملی و غیرت داشته باشند، با توجیه اینکه برای ایجاد رقابت بین لوازم خانگی تولید ایران با کالا‌های خارجی باید از کره و ژاپن لوازم خانگی وارد کنیم، بیش از اینکه به فکر منابع و منافع ملی باشند به همراهان آمریکا و دوستان دشمن ما هدایایی تقدیم می‌کنند. قطع به یقین اگر کمی غیرت ملی داشته باشیم، نباید با کشور‌هایی که در مسائل امنیتی و اقتصادی با آمریکا در تحت فشار قرار دادن ملت ایران شریک شده‌اند به سرعت همکاری کرده و راه را برای واردات کالا‌های مصرفی آن‌ها به کشور باز کنیم.
راغفر گفت: افرادی که به دنبال واردات لوازم خانگی از کره جنوبی و ژاپن هستند، فقط به دنبال چپاول و غارت اموال کشور هستند، در حالی که با باز شدن فرصت برای دریافت ارز‌های کشور از کره و ژاپن، باید برای توسعه تولید داخلی و تقویت‌اشتغال و درآمدزایی مردم به بهترین نحو ممکن برنامه‌ریزی شود. قطعاً خودروی لوکس یا لوازم خانگی که از این کشور‌ها وارد می‌شود برای همان اقلیت چهار درصدی است، نه برای همه مردم و گروه‌های درآمدی ضعیف جامعه.
استاد اقتصاد درباره تجربه توسعه یافتگی گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که منجر به توسعه یافتگی کشور‌های کره جنوبی و ژاپن شد، جلوگیری شدید این کشور‌ها از واردات بوده است. این کشور‌ها در سال‌هایی که به سمت توسعه یافتگی حرکت کردند، به شدت مانع ورود هرگونه وارداتی به کشور‌های خود شدند و حتی تا همین چند دهه گذشته، کره‌ای‌ها اجازه مسافرت خارجی نداشتند. بعد از اینکه رشد‌های قابل توجهی کسب کردند و توسعه یافته شدند، هم نمی‌توانستند هر چقدر ارز لازم دارند به دلیل سفر خارجی از کشور بیرون ببرند؛ یعنی مردم این کشور‌ها برای توسعه یافتگی با محدودیت‌های جدی روبه رو بودند. در اوایل دوره توسعه کره جنوبی، اگر کسی سیگار خارجی می‌کشید زندانی می‌شد. آن‌ها با استفاده از این روش‌ها مشکلات کشور خود را حل کردند و توسعه یافته شدند.
عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س) درخصوص توجیهاتی که برای واردات لوازم خانگی گفته می‌شود توضیح داد: تأکید بر واردات به دلیل ایجاد رقابت یا به بهانه سوق دادن تولید داخلی به سمت کیفیت، حرف مهملی است. این افراد با این دروغ‌ها به دنبال تسهیل فضا برای واردات لوازم خانگی به کشور هستند، در حالی که برای تقویت صنعت لوازم خانگی با‌اشکال مختلفی می‌توان این موضوع را محقق کرد. مطمئن باشید تولیدکنندگان در شرایط تسهیل واردات نمی‌توانند کیفیت خود را ارتقا دهند و تعطیل می‌شوند
وی در این باره تصریح کرد: اگر امکان رشد برای سازندگان داخلی وجود دارد، دولت باید برای کیفی‌سازی محصولات آن‌ها سرمایه‌گذاری کند. یعنی شاخص عملکردی تعریف شود و در آن راستا اگر تولیدکننده‌ای امتیاز بالاتری گرفت، دولت از آن حمایت کند. دولت باید به تولیدکنندگان در ازای ارتقای شاخص‌های عملکردی آن‌ها یارانه دهد. ضمن اینکه خیلی از صنایع، مثل خودروسازی را می‌توان خصوصی کرد.

سارکوزی: آمریکا، بی‌صداقت و غیرقابل اعتماد است

رئیس‌جمهور اسبق فرانسه در واکنش به خیانت اخیر واشنگتن به پاریس گفت: جو بایدن نیت صادقانه‌ای ندارد، اما آمریکا، به خاطر همین بی‌صداقتی در دراز مدت شکست سختی خواهد خورد.
نیکلا سارکوزی در گفتگو با شبکه تلویزیونی BFMTV و درباره قاپیدن قرارداد ۵۷ میلیارد دلاری فرانسه با استرالیا توسط آمریکا (قرارداد خرید
۱۲ زیردریایی) اظهار داشت: آمریکا منطق و استدلال تعرفه‌بینانه‌ای دارد که فکر می‌کند با بستن این قرارداد پیروز شده است، اما در درازمدت شکست سختی می‌خورد.
سارکوزی با انتقاد شدید از جو بایدن و زیر سؤال بردن «اجلاس برای دموکراسی» گفت: اگر بایدن در حال آماده‌سازی مقدمات برای برگزاری این اجلاس است، اما با رفتار خود به دموکراسی کشوری دوست ضربه وارد می‌کند، بدان معناست که این نیت‌ها، نیت‌های صادقانه‌ای نیستند.
سارکوزی گفت: نوع رفتار آمریکا غیرقابل پذیرش است. آن‌ها در زمینه «اعتماد» چیز‌های بسیاری را در دراز مدت از دست دادند؛ چرا که ما روی اعتماد به آن‌ها دیگر هیچ حسابی نمی‌کنیم. این رفتار پذیرفتنی نبود و فرانسه و رئیس‌جمهور آن، امانوئل مکرون، حق داشتند که در واکنش به این اقدام، رفتار قاطعانه‌ای داشته باشند.
رئیس‌جمهور اسبق فرانسه خاطرنشان کرد: از زمانی که چنین شرایط غیرقابل پذیرشی به وجود آمده، باید بار دیگر این سؤال را مطرح کرد که آمریکا می‌خواهد به طور کلی با هم‌پیمانان اروپایی خود و به طور خاص با فرانسه چه کار کند؟ آمریکا حرف‌هایی می‌زند، اما عملکردش به گونه دیگری است. این رفتار بسیار ناپسند است.
یادآور می‌شود سارکوزی پیش از این هم به هنگام ریاست جمهوری دونالد ترامپ گفته بود: محرومیت جهان در حال انتقال از غرب به شرق امروز یعنی آسیاست. ما در گذشته بر جهان مسلط بودیم، اما امروز به هیچ وجه مسلط نیستیم. روی کار آمدن فردی مانند ترامپ نشانه وخامت شرایط غرب است، نه علت آن.

ما ۸ سال ویران کردیم شما ۳ روزه بسازید (!)

سایت توجیه‌کننده سیاست‌های دولت روحانی می‌گوید: اگر دولت جدید می‌تواند ظرف مدت کوتاهی مشکل واکسن و عضویت در شانگ‌های را حل کند، چرا مشکلات بورس و مشکلات اقتصادی مردم را ظرف ۳ روز حل نمی‌کند؟ (!)
«عصر ایران» می‌نویسد: «این روز‌ها حامیان رئیس‌جمهور رئیسی بسیار خوشحال هستند. آن‌ها واردات واکسن و موافقت سازمان همکاری شانگ‌های با عضویت ایران را به نام دولت سیزدهم زده‌اند و این دو مورد را بشارتی برای فردای روشن می‌دانند. خدا کند که این‌گونه باشد و تمام مشکلات کشور به دست دولت و رئیس‌جمهور حل شود. اولویت کشور در حال حاضر باز کردن گره‌هایی است که به زندگی مردم زده شده است. گره‌هایی که خیلی از آن‌ها دیگر با دست باز نمی‌شود و احتیاج به دندان دارد.
بورس را نگاه کنید؛ به جز زمانی که تحت تاثیر روی کار آمدن رئیسی و البته بالا رفتن قیمت دلار سبز بود، قرمزپوش است. یکی از مهم‌ترین وعده‌های رئیسی به مردم در زمینه بورس بود. او وعده داده بود که: «الان راه‌حل این است که صندوق جبران خسارت راه‌اندازی کنیم تا به مردم اعتماد بدهد.»
قاضی‌زاده هاشمی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود و الان معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید است از حل مشکل بورس در ۳ روز خبر داده بود.
کاش ایشان برنامه خود را تقدیم آقای رئیسی کند تا در عرض سه روز مشکل بورس حل و باری از دوش مردم برداشته شود. حالا که دولت دست خودتان است، پس چرا این همه معطل می‌کنید؟ هم دولت، هم مجلس و هم قوه قضائیه پای کار هستند. اگر واقعا حل مشکل بورس در ۳ روز شعار نبود، پس حرف‌تان را عملیاتی کنید که سیلی از دعا‌های مردم پشت سرتان خواهد بود.
مردم می‌گویند اگر می‌شود در عرض یک ماه مسئله واکسن و شانگ‌های را حل کرد، پس می‌شود با عصای موسای رئیسی مشکلات اقتصادی را هم پشت سر گذاشت.
با حرف هیچ مشکلی از مشکلات مردم حل نخواهد شد. جامعه باید به صورت عینی کاهش قیمت‌ها و سر و سامان گرفتن بورس را ببیند. به قول قدیمی‌ها با حلوا حلوا کردن دهن شیرین نمی‌شود.» درباره این تحلیل غلط‌انداز گفتنی است: تردیدی نیست که برخی دولتمردان سابق در رسانه‌های همسو، از موضوع واکسن گرفته تا عضویت در پیمان شانگ‌های را به پس از لغو تحریم‌ها و حل مشکل با FATF موکول و مشروط کرده بودند؛ بنابراین اکنون که هر دو موضوع واکسن و عضویت در پیمان شانگ‌های بدون اعتنا به تحریم‌های آمریکا و شیطنت‌های FATF حل شده، طبعا خلاف‌گویی دولت سابق در این باره اثبات شده است.
ثانیا حامیان دولت سابق بهتر از هر کسی می‌دانند که با هشت سال سوءمدیریت، چه بلایی بر سر اقتصاد کشور آورده‌اند که شش پله سقوط رتبه اقتصاد ایران در رتبه‌بندی جهانی از جمله نتایج آن است؛ بنابراین شرم‌آور است که بانیان ویرانی اقتصاد ظرف ۸ سال، طلبکار رونق اقتصاد کشور ظرف مدت کوتاه شوند. آقای رئیسی قرار نیست معجزه کند و به قول نویسنده عصای حضرت موسی (ع) را نشان دهد، بلکه مسئولیت اصلی و دشوار او، برداشتن موانع ایجاد شده و زنجیر‌های بسته شده به دست و پای اقتصاد است و طبعا این کار زمان‌بر است.
مشخصا درباره بورس سزاوار یادآوری است که ریزش ۷۰ درصدی بورس در یک سال پایانی دولت روحانی به خاطر شوک‌های غلطی بود که خود روحانی و برخی دولتمردان با نقیض‌گویی و خلاف وعده و تصمیمات متناقض به بورس دادند.
آقای روحانی اواسط مرداد ۹۹ گفت با شرایطی که بورس نشان می‌دهد، اوضاع بهتر خواهد شد؛ مردم باید همه چیز خود را به بورس بسپارند.
اظهارات روحانی از آن جهت که در اوج حباب قیمتی بازار و تنها چند روز قبل از شروع ریزش تاریخی بورس تهران ایراد شد، زمینه زیان هنگفت میلیون‌ها سهامدار را فراهم نمود.
بسیاری از مردم که با اعتماد به دعوت رئیس‌جمهور و تعدادی دیگر از مسئولان با پس‌انداز‌های خود راهی این بازار شده بودند، بی‌خبر از همه جا به خرید سهام از برخی مجموعه‌های حقوقی و اشخاص حقیقی پرداختند، ولی پس از آن بسیاری از سهام موجود در بازار بین ۵۰ تا ۷۵ درصد از ارزش خود را از دست دادند و در این بین اصل سرمایه گروه قابل توجهی از سهامداران خرد آب شد.
یکی از دلایل عمده ریزش بورس، وعده روحانی و بدقولی بعدی وی در زمینه فروش نفت در بورس بود. همچنین پاسکاری میان برخی وزارتخانه‌ها در این ریزش موثر بود؛ و جالب اینکه آقای روحانی تیرماه ۱۴۰۰ در آخرین ماه ریاست جمهوری خود، اعلام کرد: «بورس امروز یک بازار مهمی است، البته مردم وقتی می‌خواهند در بورس وارد شوند همه سرمایه خود را نباید در بورس بیاورند، باید در حدی بیاورند که فراز و نشیب بورس زندگی آن‌ها را بهم نزند.»
این اظهارات رئیس دولت دوازدهم بلافاصله با واکنش شدید مردم و رسانه‌ها مواجه گردید. علت این انتقادات، چرخش ۱۸۰ درجه‌ای روحانی از سخنان خود در مردادماه سال گذشته بود که گفته بود «مردم همه چیز خود را به بورس بسپارند»؛ و سرانجام اشاره به این مطلب هم ضروری است که سایت عصر ایران، همین چند روز قبل نوشت: «یکی از وعده‌های آقای رئیسی، ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال است که اگر اتفاق بیفتد، کار پسندیده‌ای است. (اما) بهتر است دولت سیزدهم برای آغاز کار، سنگ بزرگ برندارد، که سنگ ریزه‌های بسیاری جلوی پای مردم افتاده که برداشتن آن‌ها صد دعای خیر به همراه دارد. بسیاری از مردم مشکلات روزمره دارند و در تامین معیشت خود مانده‌اند. چشمت را برمی‌گردانی قیمت یک کالا بالا رفته است. بخشی از مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند. کار‌های بزرگ و فیل هوا کردن را بگذارید برای زمانی که مشکلات معیشتی مردم حل شده است. فعلا غم نان داریم».
اعتراف این سایت بزک‌کننده سوءمدیریت دولت روحانی در گذشته، در حالی است که مدعیان تدبیر و امید وعده داده بودند، چنان رونقی به اقتصاد بدهند و مردم را از درآمد سرشار سازند که نیازی به پول ناچیز یارانه نداشته باشند!

سانسور دسته‌گل دولت اصلاحات در نشریات مدعی اصلاحات

اغلب روزنامه‌های طیف مدعی اصلاحات و اعتدال، خبر محکومیت و جریمه ۶۰۷ میلیون دلاری ایران در پرونده کرسنت را سانسور کردند.
قرارداد گازی کرسنت که در دوره دولت مدعی اصلاحات (خاتمی) با طرف اماراتی بسته شد، مربوط به فروش گاز به مدت ۲۵ سال می‌شود، اما به اعتبار نقش‌آفرینی برخی واسطه‌ها و مبادله رشوه، با یک چهاردهم قیمت منطقه‌ای منعقد شده و در واقع نزدیک به رایگان محسوب می‌شود! این قرارداد در دوره مدیریت بیژن زنگنه در وزارت نفت دولت اصلاحات منعقد شده و حتی مورد مخالفت جدی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی (حسن روحانی) قرار گرفته بود. غیر از این قرارداد، برخی قرارداد‌های مهم نفتی دیگر با شرکت‌هایی مثل توتال و استات اویل نیز همزمان با فساد و تخلف بوده، به نحوی که طرف خارجی در کشور متبوع خود در دادگاه محکوم به زندان و جریمه شده است.
خسارت‌باری قرارداد کرسنت به حدی بود که زنگنه در ۸ سال اخیر -دوره جدید وزارت خود- نیز نمی‌توانست آن را به اجرا بگذارد. روز سه‌شنبه اعلام شد که ایران در اولین داوری مربوط به این پرونده؛ به پرداخت ۶۰۷ میلیون دلار (۱۵ هزار میلیارد تومان) جریمه محکوم شده است. اما روزنامه‌هایی مانند اعتماد، آرمان، جمهوری اسلامی، سازندگی و... ترجیح دادند این خبر را نه در صفحه اول و نه صفحات داخلی خود منتشر نکنند و اصطلاحاً لاپوشانی کنند.

**************

روزنامه وطن امروز**

رئیس مجلس انتصاب جبلی به ریاست سازمان صدا‌وسیما را تبریک گفت

محمدباقر قالیباف در پیامی انتصاب پیمان جبلی به ریاست سازمان صداوسیما را تبریک گفت. به گزارش فارس، متن پیام تبریک رئیس مجلس به شرح زیر است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر پیمان جبلی
ریاست محترم سازمان صداوسیما
انتصاب جنابعالی از سوی رهبر معظم انقلاب (دامت توفیقاته) به ریاست سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. بحمدالله جناب‌عالی از سوابق ارزشمند انقلابی در سطوح مختلف مدیریتی صداوسیما به همراه تجارب موفق برخوردار می‌باشید و امید است با همت و مدیریت شما شاهد توسعه بخش فنی و تحول در بخش محتوا، غنی‌سازی برنامه‌ها، ارتقاء سطح آگاهی و معرفت عمومی با توجه به سلیقه‌های مختلف مردم، فعالیت رسانه‌ای قوی و هوشمندانه، حضور موثر رسانه ملی در فضای مجازی، مقابله با امواج تهاجم دشمنان، گسترش روحیه امید و نشاط در جامعه، ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی و جلب اعتماد عمومی از طریق رسانه ملی باشیم. شایسته می‌دانم از زحمات ارزشمند جناب آقای دکتر عبدالعلی علی‌عسکری در طول دوران تصدی ریاست سازمان صداوسیما تقدیر و تشکر نمایم.

***

رئیس قوه قضائیه امروز به قزوین می‌رود

رئیس قوه قضائیه به منظور بررسی مشکلات قضایی مردم استان قزوین به این استان سفر می‌کند. به گزارش میزان حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در ادامه برنامه‌های تحولی برای بهبود خدمت‌رسانی و تسریع در حل مشکلات قضایی مردم در دوره مسؤولیت خود، امروز پنجشنبه (هشتم مهرماه) در راس هیأتی به استان قزوین می‌رود. حضور در جلسات شورا‌های قضایی و اداری استان، دیدار با اقشار مختلف مردم و نشست با صنعت‌گران، تولیدکنندگان و کارآفرینان از جمله برنامه‌های سفر یک روزه قاضی‌القضات به استان قزوین است. ورود کارشناسی و عملیاتی به مسائل قضایی و مشکلات مردم در حوزه حقوق عامه از اهداف و ویژگی‌های سفر‌های استانی رئیس دستگاه قضا در دوره تحول و تعالی است. حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای از بدو تصدی مسؤولیت عدلیه، پیشگیری از جرم و شکل‌گیری پرونده‌های قضایی بویژه پرونده‌های کثیرالشاکی و ارتقای خدمت‌رسانی و تسریع در حل مشکلات مردم از طریق هوشمندسازی و اصلاح ساختار‌ها و روند‌های معیوب را در دستور کار قرار داده است. بازدید از مراکز قضایی و مجموعه‌های مرتبط، سفر‌های استانی و برگزاری نشست‌های نخبگانی برای بررسی تخصصی پرونده‌ها و موضوعات مبتلابه جامعه، با همین رویکرد انجام می‌شود.

***

اسلامی:
امیدواریم بتوانیم تأخیر ۲۲ ماهه در ساخت نیروگاه‌های اتمی را جبران کنیم

رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه مذاکراتش با مقامات روسیه در مسکو با اشاره به تاخیر ۲۲ ماهه در زمان‌بندی ساخت و راه‌اندازی ۲ پروژه نیروگاهی گفت: امیدواریم با زمان‌بندی‌ای که در این دور مذاکرات تفاهم می‌کنیم بتوانیم مانع ادامه این تاخیر و جبران آن شویم. به گزارش ایسنا، محمد اسلامی پس از مذاکرات با مقامات روسیه اظهار کرد: مذاکرات روز سه‌شنبه ما در امتداد قرارداد‌ها و تفاهم‌نامه‌هایی بود که بین دو کشور است و در چند سال گذشته به دلایل گوناگون دچار کاستی‌هایی شده است. ما سعی کردیم در این دور از مذاکرات سنگ بنای جدیدی را با سازوکار‌های متفاوت پایه‌گذاری کنیم و تفاهم‌های اولیه هم انجام شد که البته همکاران ما، همچنان درباره بخش‌های مختلف باقی‌مانده مذاکره می‌کنند تا با تصویری روشن بتوانیم پروژه‌ها و برنامه‌های حوزه هسته‌ای را سریع‌تر به سرانجام برسانیم. رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: همچنین درباره شرایطی که باید در رابطه با پرداخت‌های مالی‌مان ایجاد شود صحبت کردیم تا با زمان‌بندی‌هایی که الان تفاهم می‌کنیم بتوانیم بهتر عمل کنیم تا پروژه به تاخیر نیفتد و این ۲۲ ماه تاخیری که تا الان داشتیم، اولا بیشتر نشود، ثانیا با افزایش راندمان پروژه تاخیر را جبران کنیم.

***

در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل صورت گرفت
پاسخ ایران به اتهام‌های نماینده رژیم صهیونیستی

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در ژنو به اظهارات سخیف نماینده رژیم صهیونیستی، در چهل‌و‌هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پاسخ داد. به گزارش ایسنا، نماینده کشورمان در این نشست در پاسخ به اتهام‌های بی‌اساس رژیم صهیونیستی علیه کشورمان تصریح کرد: این واقعیت که یک موجودیت ذاتا شرور که تشکیل آن وابستگی تام به اشغالگری، قتل‌عام، تروریسم، تجاوز و خونریزی بوده است جرات می‌کند از جایگاه شورای حقوق بشر برای دروغ‌پراکنی و نفرت‌انگیزی سوءاستفاده کند نمونه بارز عادی‌سازی شرارت و خباثت شیطانی است. وی به کنایه یادآور شد رژیم اسرائیل به بهترین وجه تحت لوای قطعنامه ۳۳۷۹ مورخ ۱۰ نوامبر ۱۹۷۵ مجمع عمومی سازمان توصیف می‌شود و اکنون زمان آن فرا رسیده است که شورای حقوق بشر با توجه به سیاست‌ها و جنایت‌های مداوم رژیم آپارتاید اسرائیل این واقعیت را مجدد بررسی کند. چرا که واقعیت همان است که در قطعنامه ۳۳۷۹ نیز بر آن تاکید شده است: صهیونیسم مترادف نژادپرستی و تبعیض نژادی است. نماینده کشورمان با بیان اینکه بیش از ۷ دهه است مردم فلسطین شاهد جنایات مستمر از جمله قتل‌عام‌های مکرر، پاکسازی قومی، شکنجه سیستماتیک، قتل و بازداشت خودسرانه و ... بوده‌اند این اقدامات وحشیانه را طبق قوانین بین‌المللی شامل کنوانسیون بین‌المللی منع و مجازات جنایت آپارتاید ۱۹۷۳ و اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی ۱۹۷۳ واجد اوصاف جنایت جنگی، نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت دانست. وی با تاکید بر این نکته که فقط یک سیستم نژادپرست آپارتاید می‌تواند برخورد بی‌رحمانه را علیه کودکان بیگانه روا دارد و آن‌ها را بازداشت و زندانی کند، اظهار داشت: تنها جرم این کودکان این است که با دستان کوچک خود به سمت هیولای بی‌رحم اشغالگری و تجاوزگری سنگ پرتاب کرده‌اند.

**************

روزنامه خراسان**

کاهش یک تا ۳ میلیون تومانی قیمت‌ها در بازار خودرو

تسنیم - به اعتقاد فعالان بازار با وجود افت قیمت‌ها هنوز خرید و فروش خودرو رونق ندارد و مصرف کنندگان برای خرید محصول دست نگه داشته اند. دیروز کوییک آر ۱۷۰ میلیون تومان، کوییک معمولی با کاهش ۲ میلیون تومانی ۱۶۷ میلیون تومان، تیبا صندوق دار با کاهش یک میلیون تومانی ۱۴۳ میلیون تومان و تیبا ۲ با کاهش ۲ میلیون تومانی ۱۵۴ میلیون تومان به فروش رسید. علاوه بر این، در محصولات ایران خودرو نیز بازار شاهد افت قیمت در تعدادی از خودرو‌ها بوده است بر همین اساس سمند ال ایکس با کاهش ۳ میلیون تومانی ۲۶۰ میلیون تومان، رانا پلاس با کاهش ۲ میلیون تومانی ۲۶۸ میلیون تومان، دنا معمولی ۳۲۴ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با کاهش ۴ میلیون تومانی ۲۴۲ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با کاهش یک میلیون تومانی ۲۸۷ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ صندوق دار ۲۸۳ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

دستگیری باند خرید و فروش رمز ارز جعلی توسط وزارت اطلاعات

فارس - وزارت اطلاعات اعلام کرد: یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های سازمان یافته کلاهبرداری در سطح کشور توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) شناسایی و مورد ضربه قرار گرفت و عناصر آن دستگیر شدند. این باند با فریب افکار عمومی و تشویق افراد به خرید و سرمایه‌گذاری در رمز ارز مجعول «کینگ‌مانی»، مبالغ هنگفتی را از زیرمجموعه‌های خود کسب و با ایجاد نوسانات ساختگی در قیمت رمز ارز ادعایی، اقدام به خرید و فروش آن کرده است.

مصرف سرانه گوشت درکشور نصف شد

مهر - دادرس، مدیر عامل اتحادیه مرکزی دام سبک گفت: مصرف سرانه گوشت در کشور از ۱۲ کیلوگرم در سال به ۶ کیلوگرم رسیده و به عبارتی با ۵۰ درصد کاهش مصرف مواجه شده است. منصور پوریان، رئیس شورای تامین کنندگان دام نیز با بیان این که ۷ میلیون راس دام روی دست دامدار مانده است، تصریح کرد: علت کاهش سرانه مصرف گوشت قرمز، تعطیلی‌های کرونایی بوده که باعث توقف یا کاهش فعالیت هتل‌ها، رستوران‌ها و تالار‌ها شده است.

هر شانه تخم مرغ؛ ۵۵ هزار تومان

ایسنا - قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی در خرده فروشی‌های تهران ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان شد. گفتنی است حدود دو هفته پیش قیمت این کالای پرمصرف ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان و بیش از یک ماه پیش نیز قیمت آن در بازار حدود ۴۵ هزار تومان بود.

ابلاغ حکم تعلیق پروانه مهندسان دارای تعارض منافع

تسنیم - درحالی پیش از این رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی پروانه اشتغال به‌کار مهندسان دارای تعارض منافع هشت استان را تعلیق کرده بود که دیروز پروانه اشتغال مهندسان متخلف ۲۳ استان دیگر نیز تعلیق شد.

**************

روزنامه ایران**

روایت امیرعبداللهیان از توصیه‌های دیپلماتیک رهبری

خبر اول اینکه، وزیر خارجه کشورمان که در برگشت از مجمع عمومی سازمان ملل در آلمان با جمعی از ایرانیان مقیم فرانکفورت دیدار کرده بود، به بیان خاطره‌ای از توصیه‌های رهبری پیش از مذاکره با امریکا در عراق در سال ۸۶ پرداخت. به گزارش انتخاب، امیرعبداللهیان گفت: وقتی می‌خواستیم برای مذاکره به عراق سفر کنیم، مقام معظم رهبری یک توصیه‌ای به ما داشتند؛ گفتند ببینید ما می‌رویم به عنوان ایران صحبت بکنیم، ایرانی‌ها فرهیختگی خاص خودشان را دارند. مقام معظم رهبری در توصیه‌هایشان قبل از مذاکره گفتند ما داریم به درخواست دوستان عراق مذاکره می‌کنیم و در حضور عراق برای امنیت این کشور که هرچه امنیت عراق بیشتر شود امنیت مرز‌های ما هم بیشتر تأمین می‌شود. وی افزود: ایشان بیان داشتند در مذاکره اولاً آداب دیپلماتیک را به صورت کامل رعایت کنید، نگویید این‌ها امریکایی هستند و ما با این‌ها مشکل داریم. حتی اگر دعوتتان کردند به ناهار، شما نیاز نیست همه چیز را در رسانه هیاهو بکنید، برخوردتان به‌گونه‌ای باشد که فرهنگ و تمدن و ادب ایرانی را نشان بدهد. وی در ادامه خاطره خود اظهار داشت: رهبری گفتند در مذاکره هم منطقی مذاکره کنید، از روی حکمت حرف بزنید، حرف‌هایتان را هم روشن بزنید. ضمناً هیچ سؤال امریکایی‌ها را بی‌پاسخ نگذارید، زیرا آن‌ها بعداً سیگنال غلط می‌دهند. می‌گویند ما این موضوع را از ایرانی‌ها پرسیدیم یا هیأتشان اختیار نداشت یا اصلاً ایرانی‌ها متوجه این ابعاد موضوع نیستند. تمام موضوعاتشان را منطقی جواب بدهید. وی ادامه داد: مقام معظم رهبری گفتند صرف‌نظر از نتیجه، برداشتی که از مذاکره با هیأت ایران می‌شود، باید این باشد که ایرانی‌ها منطقی مذاکره می‌کنند، ایرانی‌ها با هدف و حکیمانه مذاکره می‌کنند و ایرانی‌ها در مسیر مذاکراتشان آداب دیپلماتیک را کاملاً مراعات می‌کنند.

واکنش پکن به درخواست واشنگتن برای کاهش واردات نفت از ایران

خبر دیگر اینکه، وزارت امور خارجه چین در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر درخواست واشنگتن از پکن برای کاهش واردات نفت از ایران تأکید کرد که امریکا باید دست از مجازات‌های فرامرزی خود علیه اشخاص و کشور‌های ثالث و اعمال قانون علیه آن‌ها بردارد. به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه گلوبال تایمز، «هووآ چان یینگ» سخنگوی وزارت امورخارجه چین در پاسخ به سؤالی درباره گزارش خبرگزاری رویترز در این باره تأکید کرد که همکاری‌های پکن با تهران در چارچوب قوانین و حقوق بین‌الملل است و امریکا باید دخالت در امور دیگران را متوقف کند. او با بیان آنکه همکاری ایران و چین در زمینه‌های اقتصادی و تجاری، شفاف و اصولی بوده و همواره بر مبنای قوانین و حقوق بین‌الملل انجام گرفته است، افزود: ایران و چین همواره بر مبنای اصول برابری و منفعت متقابل، تعامل برد -برد و تجاری‌سازی با یکدیگر همکاری داشته‌اند.

تکذیب ملاقات شمخانی با مقامات سعودی

شنیدیم که، یک منبع مطلع در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، ملاقات یا تماس میان دریابان «علی شمخانی» با مقامات عربستان سعودی را تکذیب کرد. به گزارش ایسنا، این منبع مطلع گفت: هیچ‌گونه ملاقات یا تماسی میان دریابان «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با مقامات عربستان سعودی انجام نشده و برنامه‌ای نیز در این رابطه وجود ندارد. طی دو روز گذشته برخی فعالان فضای مجازی بدون اشاره به منبع خبر خود، از ملاقات دریابان شمخانی با «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی در بغداد خبر داده بودند. دیروز همچنین پایگاه خبری العربی الجدید مدعی شد که دور چهارم گفتگو‌های ایران و عربستان در تاریخ ۱۸ سپتامبر در بغداد با مشارکت دو هیأت عالی رتبه از تهران و ریاض برگزار شده است. در این گزارش آمده است که مذاکرات میان دو هیأت ایرانی و سعودی با حضور مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق برگزار شده است و دو طرف در این دور از مذاکرات، گفتگو‌های قبلی میان دو کشور را بررسی کرده‌اند. منابع آگاه همچنین مذاکرات دوجانبه میان ایران و عربستان را درحال پیشرفت و مثبت توصیف کرده‌اند.

بازداشت ۹ نفر از اعضای اصلی فرقه عرفان حلقه

دست آخر اینکه، توسط سازمان اطلاعات سپاه استان قم، تعداد ۹ نفر از اعضای اصلی و مرتبطان با خارج کشور «فرقه عرفان حلقه» در قم، البرز و تهران بازداشت شدند. به گزارش روابط عمومی سپاه امام علی بن ابی طالب (ع) استان قم، در پی گزارش‌های مردمی به ستاد خبری ۱۱۴ سازمان اطلاعات سپاه امام علی بن ابی طالب (ع) استان قم مبنی بر فعالیت مخفیانه «فرقه عرفان حلقه» در شهر مقدس قم و همچنین شکایاتی مبنی بر سوءاستفاده از برخی اعضای جذب شده و بروز مشکلات خانوادگی و مالی برای این افراد در فرقه و پس از ماه‌ها رصد اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) در سازمان اطلاعات سپاه ۹ نفر از اعضای اصلی و مرتبطان با خارج از کشور در قم و همچنین استان‌های البرز و تهران شناسایی و سپس با دستور مقام قضائی بازداشت و روانه زندان شدند.

**************

روزنامه شرق**

رقابت نزدیک در انتخابات حزب حاکم ژاپن
«فومیو کیشیدا» جانشین «سوگا»

وزیر خارجه سابق ژاپن با پیروزی در رقابتی نزدیک برای کسب کرسی رهبری حزب لیبرال‌دموکرات ژاپن، به‌زودی نخست‌وزیر این کشور می‌شود. «فومیو کیشیدا» که سیاست‌مداری میانه‌رو محسوب می‌شود، روز گذشته موفق شد با شکست رقیب اصلی خود، «تارو کونو» وزیر اصلاحات اداری که به‌دلیل تلاش برای رفع موانع واکسیناسیون سراسری در ژاپن در میان مردم و به‌ویژه جوانان محبوب شده، رهبری حزب حاکم ژاپن را در اختیار بگیرد. کیشیدا در سال ۲۰۲۰ مغلوب «یوشیهیده سوگا» شده بود که پس از تنها یک سال از نخست‌وزیری به‌دلیل کاهش محبوبیت ناشی از افزایش نارضایتی عمومی نسبت به نحوه مدیریت همه‌گیری کرونا و واکسیناسیون سراسری، اخیرا تصمیم به کناره‌گیری از قدرت گرفت.
کیشیدا متعهد شده که بودجه هنگفتی را در قالب محرک‌های مالی جدید به‌منظور غلبه بر تبعات اقتصادی همه‌گیری کرونا تأمین و هزینه کند. او درعین‌حال، وعده داد که با نابرابری درآمد مبارزه کند و اقتصاد ژاپن را از عوارض سیاست‌های نئولیبرالی که در دو دهه گذشته اجرا شده، نجات دهد. نخست‌وزیر آینده ژاپن همچنین تأکید کرده که با تجربه شکست دولت پیشین، راهبرد تازه‌ای را برای مهار همه‌گیری کرونا و تسریع بیش از پیش واکسیناسیون سراسری در پیش بگیرد. کیشیدا پیش‌تر مسئول سیاسی حزب لیبرال دموکرات و در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ وزیر خارجه ژاپن بود. او با اتخاذ سیاست میانه‌روی موفق شد تا روابط سرد آن زمان ژاپن با روسیه و کره‌جنوبی را بهبود بخشد و زمینه سفر تاریخی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری وقت ایالات متحده به توکیو را فراهم کند. کیشیدا همچنین در اکتبر سال ۲۰۱۳ و پس از روی‌کار‌آمدن دولت حسن روحانی و آغاز مذاکرات هسته‌ای ایران و کشور‌های ۱+۵ به تهران سفر کرد. او برخلاف رقیبش تارو کونو در زمینه مسائل اجتماعی داغ در جامعه ژاپن رویکرد محافظه‌کارانه‌ای دارد.

********************************************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات