آل سعود «حل کردن مخالفان در اسید» را از که آموخت؟+تصاویر
این ماجرای هولناک بازتاب گسترده ای در جهان داشت و افکار عمومی را به چند دهه قبل برد. جمال خاشقجی اولین صدای مخالفی نیست که جسدش در اسید حل شد. نخست وزیر کنگو و دو تن از وزرایش، معروف ترین چهره های سیاسی معاصر هستند که پس از قتل به دستور پادشاه بلژیک، جسدشان در اسید حل شد. داستان این قتل و مسائل مربوط به آن، تکان دهنده و بیشتر شبیه فیلم های ترسناک هالیوودی است!
تحریم سوئیفتی؛ شلیک به سلطه دلار
تنها چین و روسیه به دنبال جایگزینی برای سوئیفت نیستند. آلمان نیز گفته است باید سیستمی موازی سوئیفت، برای مبادلات بانکی طراحی و عملیاتی کرد. به قول روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز تصمیم آمیکا برای اعمال فشار بر ایران از طریق قطع دسترسی به سوئیف، سلطه دلار را به مخاطره جدی خواهد انداخت.
اهداف پنهان آمریکا از سند جدید مقابله با تروریسم
سند جدید مبارزه با تروریسم آمریکا هیچ گونه سنخیتی با واقعیات موجود ندارد و درصدد جلوه دادن تهدیدهای جدید علیه آمریکا برپایه ایران است. اعلام داعش به عنوان تهدید اصلی در این سند نشان از این برنامه دارد که آمریکا همچنان از این گروه به عنوان سمبلی استفاده خواهد کرد که از منافع آن در جهت مبارزه با تروریسم و مقابله با ایران در منطقه استفاده کند. هدف قراردان گروه های مقاومت و مقابله گسترده با آنان در سند جدید در بعد امنیتی پیش بینی شده و مورد تاکید قرار گرفته است.
راهبردها و سناریوهای چالش آفرینی ترامپ علیه ایران
در کنار 12 شرط معروف مایک پمپئو که می توان آن را در سه گزاره تعطیلی هسته ای ، تعطیلی موشکی و عدم کوچکترین فعالیت در منطقه خلاصه کرد، می توان به این نتیجه رسید که دولت آمریکا در قبال ایران دنبال جدایی و حتی دشمنی بین مردم و نظام جمهوری اسلامی است.
روایت سه زن از «سرزمین فرصت ها»
گزارش تکان دهنده تایم از آمریکای واقعی
تصویر زنی میانسال نشسته بر صندلی دانش آموزان در وسط کلاس با نگاهی که به دورها خیره شده و چیز زیادی نمی شود از آن فهمید، با این تیتر طولانی و غیرمتعارف؛ «من کارشناسی ارشد دارم و 16 سال است که تدریس می کنم، دو شغل اضافه هم دارم و پلاسمای خونم را هم اهدا می کنم تا بتوانم قبوضم را پرداخت کنم من یک معلم آمریکایی هستم».
باتوجه به اينکه ترامب آمادگي خود را براي مذاکره بدون پيش شرط اعلام کرد چرا جمهوري اسلامي ايران مخالفت کرده است؟
تابوت مک کین برای ترامپ چه پیامی دارد؟
روز شنبه مک کین سناتور جنگ طلب آمریکایی با آرزوهایش به خاک سپرده می شود. اگرچه شخصیت و سیاست های ترامپ چنان منفور است که حتی مک کین اجازه شرکت ترامپ در مراسم خاکسپاری خود را به وی نداده است، اما رئیس جمهور آمریکا می تواند از مرگ این سیاستمدار کهنه کار و هم حزبی خود، عبرت بگیرد.
آخرین تیر ترامپ در تاریکی
تاملی بر تشکیل گروه اقدام علیه ایران
اعلام تشکیل "گروه اقدام ایران" ، خبر تازه ای برای رصدگران فعالیت های ضد ایرانی آمریکا محسوب نمی شود، هر چند که پمپئو سعی دارد این موضوع را به مثابه یک "موج تبلیغاتی علیه ایران" مورد استفاده قرار دهد. تاکتیکی مقطعی و البته نخ نما که ماحصلی برای واشنگتن به همراه نخواهد داشت.
آیا «سیا» پهپاد تروریستی کاراکاس را به پرواز درآورد؟
پشت پرده ترور نافرجام رئیس جمهور ونزوئلا
سازمان سیا کارنامه ای قطور و البته سیاه از تلاش برای ترور مخالفان سیاست های واشنگتن در آمریکای لاتین دارد. طرح هایی که گاهی به نتیجه رسیده و ده ها برابر آن نیز بی نتیجه بوده است. آیا حمله پهپادی دیروز نیز یکی دیگر از این طرح های ناکام برای حل بحران ونزوئلا به روش یانکی ها بود؟
اگر پاسخ «سرزمین پست» را داده بودیم...
انفعال دیپلماتیک و گستاخی اروپا
خروج از انفعال و کشیدن خط بطلان به این نگاه تحقیرآمیز و گستاخ غربی به ایران، به هیچ عنوان کار سختی نیست. اروپایی ها خاطره برخوردهای مقتدرانه و انقلابی ما را در زمینه دیپلماتیک، گوشه ذهن خود دارند. ماجرای قهر و بازگشت خفت بار سفرای اروپایی در جنجال پرونده میکونوس یکی از آنهاست.
کابینه لندن و پس لرزه های برگزیت
چرا دو وزیر انگلیسی استعفا دادند؟
استعفای دو وزیر کلیدی در کابینه ترزا می باعث تشدید شکاف ها شده و حتی احتمال سقوط کابینه ترزا می نیز وجود دارد. در همین راستا جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس که پیش از این نیز بر لزوم استعفای «ترزا می» تاکید و از آمادگی خود برای پذیرش پست نخست وزیری خبر داده است.
یک بسته و پنج نکته
برجام نیمه جان و راه پیش رو
اروپایی ها اجرای بسته پیشنهادی خود را تقریباً به اواسط پاییز موکول کرده اند. آنان در واقع می خواهند با خرید زمان و ایجاد مزاحمت برای ایران توسط تحریم های جدید آمریکا، بیشترین امتیاز لازم را بدست آورده و کمترین امتیاز ممکن را بدهند.
قبلی۳بعدی