بازگرداندن جامعه‌ي اسلامي به خطّ صحيح
بررسي مهمترين مولفه‌های گفتماني رهبر معظم انقلاب اسلامي در تبيين نهضت حسيني
اساس دين با عاشورا پيوند خورده و به بركت عاشورا هم باقي مانده است. اگر فداكاري بزرگِ حسين‌بن‌علي عليه‌السّلام نمي‌بود كه اين فداكاري، وجدان تاريخ را به كلّي متوجّه و بيدار كرد در همان قرن اول يا نيمه‌ي قرن دوم هجري، بساط اسلام به كلّي برچيده مي‌شد.
جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهيم کرد!
حکيم انقلاب اسلامي در ديدار با مردم:
وقتي با فساد و مفسد مقابله صورت گيرد، جيغ‌ودادهايي بلند مي‌شود. من چندين سال پيش نامه نوشتم به سران سه قوه و نوشتم که فساد يک اژدهاي هفت‌سر است که بايد به‌طور کامل با آن مقابله شود. اين را بدانيد بناست با مفسد بدون هيچ ملاحظه‌اي برخورد قاطع صورت گيرد.
معامله‌ي قرن برای نابودی جهان اسلام هرگز تحقّق نخواهد يافت
حکيم انقلاب اسلامي در ديدار کارگزاران حج
دشمن متمرکز شده است روي دنياي اسلام. شما ببينيد در دنياي اسلام چه خبر است؟ از آن طرف فشارهايي که بر کشور يمن وارد ميشود؛ يک ملّت مظلوم چند سال است که به‌طور دائم مورد تهاجمند؛ از آن طرف مسئله‌ي فلسطين و اين سياست شيطاني و خبيثي که آمريکا در مورد فلسطين در نظر گرفته است، اسمش را هم گذاشته است «معامله‌ي قرن». البتّه بدانند که اين معامله‌ي قرني که آنها فکر کرده‌اند، به توفيق الهي هرگز تحقّق نخواهد يافت.
پيامهاي فرااقتصادي يک ديدار اقتصادي
مهمترين پيام فرمايشات مقام معظم انقلاب اسلامي را بايد «باور معظم له به توانايي دولت در حل مشکلات اقتصادي کشور و عبور از اين شرايط» دانست که در واقع عامل اصلي توفيق کشور در مقطع کنوني است. اساس جنگ فعلي را جنگ اراده‌ها به خود اختصاص داده و خودباوري نقش موثر در برابر هجمه رواني دشمنان انقلاب اسلامي است که تلاش مي‌کنند، تصويري ناتوان از مديران کشور ارائه دهند.
مسئوليت‌ها، محدويت‌ها و اختيارات رهبري
آنچه مربوط به نيروهاي مسلّح و مانند اينها است که آنجا بحث مديريت رهبري است؛ يعني آنجا رهبري مديريت مي‌کند در زمينه‌ي نيروهاي مسلّح؛ صداوسيما اين‌جوري نيست، قوّه‌ي قضائيه اين‌جوري نيست. بله، رئيس قوّه‌ي قضائيه را رهبري مي‌گذارد امّا رهبري قوّه‌ي قضائيه را مديريت نمي‌کند؛ بايد بين اينها تفاوت قائل شد.
خواب آشفته دشمن تعبیر نخواهد شد!
امام خامنه اي در حرم امام خميني(ره)
برخي حرفهاي بعضي از دولتهاي اروپايي اين‌جور برمي‌‌آيد که اينها توقّع دارند ملّت ايران، هم تحريمها را تحمّل کند و با تحريمها دست‌وپنجه نرم کند، و هم از فعّاليت هسته‌اي خود که نياز قطعي آينده‌ي کشور است دست بکشد و اين محدوديتهايي را که بر او تحميل کرده‌اند ادامه بدهد. من به اين دولتها ميگويم بدانند که اين خواب آشفته، تعبير نخواهد شد!
استکبارستيزي و عزتمندي در مکتب امام خميني(ره)
حضرت امام(ره) در طول دوران مبارزه تلاش نمود اين حقيقت را براي ملت آشکار کند که راه سرافرازي و عزت و دستيابي به استقلال و آزادي و عدالت، در گروه استقامت و ايستادگي در برابر استکبار جهاني و در راس آن آمريکاي جنايتکار است.
چنانچه انقلاب استمرار پيدا کرد، تحقّق آرمانها ممکن خواهد شد!
حکيم انقلاب اسلامي در ديدار با دانشجويان
انقلابيگري هم فقط در بستر نظام امکان‌پذير است؛ اين‌جور نباشد که بعضي نظام را نفي کنند به‌عنوان اينکه ما انقلابي هستيم؛ ارزشهاي نظام، ارکان نظام، بنيانهاي نظام را زير سؤال ببرند به‌عنوان اينکه ما انقلابي هستيم. انقلابيگري به معناي ويرانگري نيست. انقلابيگري يک مشي صحيح و عاقلانه و پُرانگيزه و پُراميد و شجاعانه به سمت اهداف والا است؛ اين تعريف و معناي انقلابيگري است؛ و اين فقط در بستر و مسير نظام اسلامي يعني نظام موجود امکان‌پذير است؛ خارج از اين امکان‌پذير نيست.
دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب اسلامی
با دولتی که معاهدات بین‌المللی را به‌راحتی و همانند آب خوردن نقض می‌کند نمی‌توان تعامل کرد. تجربه‌ی برجام، جواب آن کسانی است که بارها می‌گفتند چرا با آمریکا مذاکره و تعامل نمی‌کنید. بنابراین همه باید از این تجربه درس بیاموزند و بدانند که نمی‌توان با چنین دولتی تعامل و مذاکره کرد.
چرایی حمایت از کالای ایرانی
حمایت از کالای ایرانی بخش ابتدایی و در عین حال، مهمترین بخش از یک زنجیره‌ی راهبردیِ مهم است که می‌تواند به حل جدی مشکلات اقتصادی – اجتماعی کشور کمک کند. توضیح آنکه حمایت از کالای ایرانی سبب رونق تولید داخلی می‌شود و این امر نیز به نوبه‌ی خود، باعث افزایش اشتغال شده و بخشی از مشکل بیکاری را حل می‌کند.
ضرورت و فواید تعیین شعارهای سالیانه
تعیین دقیق و هوشمندانه‌ شعارهای سالیانه از سوی رهبر معظم انقلاب حاوی این پیام مهم برای افکار عمومی است که نظام اسلامی به مسائل و چالش‌های زندگی و معیشت آنها توجه دارد و از این‌رو، به میزانی که برای تحقق این شعارها تلاش شود، امید و اعتماد به نظام بیشتر می‌شود.
رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز یکشنبه در دیدار پرشور هزاران نفر از مردم متدین و انقلابی تبریز، درک عمیق و انقلابی ملت در تفکیک میان «انقلاب و نظام» با «عملکرد تشکیلات و دستگاههای مختلف» را از علل اصلی حضور متفاوت و تحسین‌برانگیز مردم در راهپیمایی سراسری ۲۲ بهمن امسال خواندند و سخنان مهمی در چهار محور «انقلاب و کارکرد اصلی آن»، «آسیب شناسی انقلاب»، «اولویتهای مقطع کنونی» و «آینده انقلاب» بیان کردند.
قبلی۲بعدی