اهمیت زیارت اربعین تنها به این نیست که از نشانه ‌های ایمان محسوب می ‌شود، بلکه طبق یک روایت در ردیف نمازهای واجب و مستحب قرار گرفته است.
فلسفه آفرینش شیطان
يكى از سنّت هاى الهى "امتحان" است; به اين معنا كه اراده خدا بر اين تعلّق گرفته كه همه بندگانش را به انحاى گوناگون بيازمايد: "احسب النّاسُ ان يتركوا و هم لا يفتنون." (عنكبوت: 2) خلقت شيطان هم خود وسيله اى براى آزمايش انسان هاست; زيرا انسان با توجه به اين مسأله سعى مى كند با انواع مكر و حيله هاى او مبارزه كند و با كمك و استمداد از عقل و وحى الهى، در برابر انواع توطئه ها و برنامه ها و نيرنگ هاى شياطين انس و جن مقاومت كند و تسليم نشود و بدينوسيله به عالى ترين مراتب كمال و سعادت انسانى نايل شود.
یک مشاور کودک و خانواده گفت: بهترین زمان آشنایی کودکان با مفاهیم دینی 7 سالگی است.
اشکال بزرگ آقای شبستری اینجاست که از این که زبان امری انسانی است، نتیجه می گیرند که هر کسی که کلامی بیافریند، لزوماً انسان است، و لذا نتیجه می گیرند که خداوند، سخن نمی گوید که نتیجه اش آن می شود که قرآن کلام خدا نبوده، بلکه کلام خود پیامبر است.
ملاحظاتی آسیب شناسانه در باب عزاداری حسینی
ديگر مفاهيمي که در سطح عمومي و براي عوام جامعه مطرح مي‌ گردد نيز دستخوش تحريف قرار دارند، چرا که در اين ميان عقلانيت کم رنگ شده و حقايق با تعلق و تعصب و عواطف و احساسات در هم آميخته و بستر براي تغيير و تحريف فراهم مي ‌آيد. از جمله اين مناسک و شعائر ديني که در جامعه ديني اثرگذاري بوده و از سويي ديگر در معرض عوام زدگي و تحريف قرار دارند، مساله عزاداري سيد و سالار شهيد حضرت اباعبدالله الحسين(ع) است.
«آنتوان ­بارا» محقق و نویسنده مسیحی گفت: حسین(ع) تا پایان دنیا وجدان تمامی ادیان است؛ او می خواست وجدان های غرق در گناه را بیدار سازد و از گودال گناهان آزاد و رها کند.
حرمت قمه زنی
موضوع وهن مذهب بودن قمه زنی در زمان کنونی اگرچه یکی از تأکیدات علما بر نهی از قمه ‌زنی است ولی این عمل از جهاتی دیگر مورد نهی و حرمت قرار می ‌گیرد.
ابزارآلات موسیقی و برخی اشعار مداحان نشانه نفوذ دشمن در عزاداری هاست
آیت الله قرهی در گفتگو با بصیرت
در حال حاضر هیأت هایی به وجود می آورند که سخنران آن یک فرد عادی است، گاهی هم به او لقب مهندس یا دکتر داده می شود و با تبلیغات هم به رخ مردم کشیده می شود. گاهی اصلا درس حوزوی هم نخوانده است، مطالعات تاریخی هم ندارد و حدیث شناس هم نیست. یکی از مطالب مهم ما بحث حدیث شناسی است و سخنران مذهبی باید علوم حدیث را بداند، بر مطالب پیرامون آن مسلط باشد، اهل معنا و اهل البیتی باشد.
ابعاد مختلف تحریف عاشورا
بدون تردید، محتوای مذهب تشیع همان اسلام است که بر پایه معرفت و عقل و اندیشه استوار است. اما، دریغا که ما این مذهب را به تدریج به صورتی درآورده‌ایم که جنبه‌ آیینی آن بیشتر شده است.
۱۰ ذی‌الحجه (۲مهرماه ۹۴) همزمان با عید قربان در مراسم رمی جمرات در «خیابان ۲۰۴» منطقه منا فاجعه‌ای رخ داد که از آن با عنوان مرگبارترین و غمبارترین حادثه تاریخ حج یاد می‌کنند.
امام جواد (ع) و جریانات فکری دورانش
دوران امام جواد(ع) با گسترش مباحث فلسفی در جامعه اسلامی مصادف بود. معتزله رشد عجیبی کرده بود و همچنین علم و دانش و مباحث فقهی گسترش فراوانی یافته بود
دلنوشته یک زائر در حرم رضوی
در شب میلام امام رضا(ع)
یا امام رئوف ،عجب حرمی داری که غریبان در آن جا حس غربت ندارند، همه جا بوی بهشت می دهد، درهای آستانت راههای ورود به بهشتند وهیچ کس را دست خالی از آن جا بر نمی گردانی
قبلی۴بعدی