فاطمه فرزندان خود را می طلبد و آهنگ جدایی را در گوش آن ها زمزمه می کند. علی خیبرشکن بار دیگر طعم یتیمی می چشد. دیگر همدم علی چاه های مدینه خواهد شد، دیگر زهرایی نیست که با او نجوا کند و راوی غربت و تنهایی او گردد. ...
حجت الاسلام کاشانی گفت: فاطمیه هم از نظر اعتقادی مولفه اصلی هویت تشیع بوده است و هم از لحاظ مناسکی. این مسئله اگر از بین برود شیعه دچار استحاله خواهد شد.
پیام تجمع عظیم اربعین در هزاره سوم
دستاورد و پیام صریح این همایش، اتحاد جهان اسلام و یکپارچگی و وحدتی است که سقوط ظالمان و مستکبران را به فضل الهی زمینه ساز ظهور خواهد کرد.
راهپیمایی اربعین به کاهش اختلافات اجتماعی می انجامد
بررسی آثار اجتماعی و فرهنگی راهپیمایی اربعین در گفتگوی بصیرت با دکتر آجورلو
پیاده روی اربعین حرکتی اجتماعی است که در چند ساله اخیر ما شاهد آن بودیم. اگر این حرکت با یک پشتوانه فکری و اجتماعی و آسیب شناسی همراه شود می تواند باری از دوش کشورهای اسلامی و جهان اسلام بردارد و مشکلات عدیده ای را حل کند
پیامد های سیاسی اجتماعی راهپیمایی اربعین
رویداد اربعین، "آنی" اجتماعی است که غور در آن با قواعد صرف"این جهانی"موجب آشکارسازی تمامی ابعاد آن نمی شود، زیرا اربعین "زمانی در بی زمان هاست" و قواعد آن فراسوی قواعد این زمانی است
سابقه پیاده روی اربعین حسینی و آثار آن
بنيان‌گذار اصلي اين حركت كه تاكنون دوام دارد، كسي نيست جز شيخ انصاري. ايشان اين حركت را به عنوان رسم و نمادي براي شيعيان معرفي كرد، اما پس از مدتي به فراموشي سپرده شد، ولي در نهايت توسط شيخ ميرزا حسين نوري مجددا احيا شد و به عنوان رسم و سنتي نيكو در ميان شيعيان نشر يافت.
اهمیت زیارت اربعین تنها به این نیست که از نشانه ‌های ایمان محسوب می ‌شود، بلکه طبق یک روایت در ردیف نمازهای واجب و مستحب قرار گرفته است.
فلسفه آفرینش شیطان
يكى از سنّت هاى الهى "امتحان" است; به اين معنا كه اراده خدا بر اين تعلّق گرفته كه همه بندگانش را به انحاى گوناگون بيازمايد: "احسب النّاسُ ان يتركوا و هم لا يفتنون." (عنكبوت: 2) خلقت شيطان هم خود وسيله اى براى آزمايش انسان هاست; زيرا انسان با توجه به اين مسأله سعى مى كند با انواع مكر و حيله هاى او مبارزه كند و با كمك و استمداد از عقل و وحى الهى، در برابر انواع توطئه ها و برنامه ها و نيرنگ هاى شياطين انس و جن مقاومت كند و تسليم نشود و بدينوسيله به عالى ترين مراتب كمال و سعادت انسانى نايل شود.
یک مشاور کودک و خانواده گفت: بهترین زمان آشنایی کودکان با مفاهیم دینی 7 سالگی است.
اشکال بزرگ آقای شبستری اینجاست که از این که زبان امری انسانی است، نتیجه می گیرند که هر کسی که کلامی بیافریند، لزوماً انسان است، و لذا نتیجه می گیرند که خداوند، سخن نمی گوید که نتیجه اش آن می شود که قرآن کلام خدا نبوده، بلکه کلام خود پیامبر است.
ملاحظاتی آسیب شناسانه در باب عزاداری حسینی
ديگر مفاهيمي که در سطح عمومي و براي عوام جامعه مطرح مي‌ گردد نيز دستخوش تحريف قرار دارند، چرا که در اين ميان عقلانيت کم رنگ شده و حقايق با تعلق و تعصب و عواطف و احساسات در هم آميخته و بستر براي تغيير و تحريف فراهم مي ‌آيد. از جمله اين مناسک و شعائر ديني که در جامعه ديني اثرگذاري بوده و از سويي ديگر در معرض عوام زدگي و تحريف قرار دارند، مساله عزاداري سيد و سالار شهيد حضرت اباعبدالله الحسين(ع) است.
«آنتوان ­بارا» محقق و نویسنده مسیحی گفت: حسین(ع) تا پایان دنیا وجدان تمامی ادیان است؛ او می خواست وجدان های غرق در گناه را بیدار سازد و از گودال گناهان آزاد و رها کند.
قبلی۴بعدی