هشت پیام سفر کلیدی بشار اسد به تهران چیست؟
سفر بشار به ایران انجام شد تا تأکید شود دمشق حاضر نیست برای فعال کردن روابط سیاسی با کشورهای عربی، امتیاز دهد بویژه درباره ائتلافاتش با کشورهای دوست مانند ایران.
سرمایه گذاری سعودی در پاکستان یعنی افزایش تحرکات تروریستی
بررسی سفر بن سلمان به پاکستان در گفتگو با دکتر اسماعیل باقری
بن‌سلمان براي رهايي از فشارهای فراوان بین‌المللی و انزواي سياسي خودساخته به‌ويژه در حمله به مردم مظلوم يمن، تلاش مي‌كند تا در منطقه به نوعي خودنمايي كرده و پاكستان را از ايران دور و به خود نزديك سازد. بدون شک این مطلب را باید عنوان کرد که سرمایه گذاری‌های رژیم سعودی در پاکستان دارای پیامدهایی است که مهمترین آن گسترش تحرکات گروهک های تروریستی و تکفیری در منطقه خواهد بود.
راهبرد «گام دوم» درباره عمق استراتژیک ایران چه می گوید؟
تحلیلی بر پیام مهم رهبر انقلاب از منظر مسائل منطقه ای
با توجه به مسیر طی شده در 40 سال گذشته می توان این مسئله را پیش بینی کرد که نظم امنیتی مد نظر ایران در غرب آسیا بر نظم های فرامنطقه ای غلبه خواهد کرد و نتیجه این مسئله نیز ترسیم سیاست های منطقه ای براساس نوع نگاه ایران خواهد بود.
ذبح زکریای 6 ساله با تیغ وهابیت
رژیم آل سعود و بحران حقوق بشر در گفتگو با کارشناسان مسائل جهان عرب
یک وهابی در مدینه کودکی 6 ساله را به جرم فرستادن صلوات بر پیامبر و خاندان مطهرش، ذبح کرد. این جنایت تکان دهنده از کجا نشات می گیرد و مسئول اصلی آن چه کسی است؟ سه کارشناس مسائل بین الملل به این پرسش پاسخ می دهند.
منطقه امن در سوریه و درخت جاه طلبی اردوغان
دولت سوریه و نیز جمهوری اسلامی به طور طبیعی با ایجاد منطقه امن در شمال سوریه مخالف بوده و آن را موجب بلندپروازی های بیشتر اردوغان می دانند. اما ظاهرا مهار اردوغان در این فقره خاص به روسیه و شخص پوتین سپرده شده که با رگ خواب اردوغان کاملا آشناست!
چرا تا آمریکا نرود صلح به افغانستان نمی آید؟
حضور 17 ساله آمریکا در افغانستان دستاورد خواصی برای این کشور نداشت و واشنگتن به علت مشکلات داخلی و بین المللی توان پرداخت هزینه های هنگفت حضور در افغانستان را ندارد. خروج آمریکا از افغانستان تصمیمی منطقی و عاقلانه است؛ هم به نفع آمریکا و هم کمک کننده به روند صلح در افغانستان.
سه دلیل تغییر تاکتیک رژیم اسرائیل در حمله به سوریه
به نظر می رسد رژیم اسرائیل با هدف قرار دادن برخی پایگاه های قدیمی ارتش سوریه که متروکه بوده سعی دارد با اعلام اینکه پایگاه های نظامی ایارن در سوریه را هدف قرارداده به نوعی بازی روانی روی بیاورد. هدف این بازی نیز تحت فشار قرار دادن دمشق است.
اهداف سفر منطقه ای پمپئو و بولتون چه بود؟
گفتگو با دکتر ابوذر گوهری مقدم
درحالی‌که مقامات ارشد آمریکا به منطقه سفر می‌کنند تا توجیه‌گر سیاست‌های ترامپ باشند و متحدان را از حمایت واشنگتن مطمئن سازند؛ آنچه در عمل رخ می‌دهد با سیاست اعلامی آن‌ها همخوانی ندارد و منجر به سردرگمی دوستان آمریکا شده است.
ورشو؛ نشستی برای گرفتن عکس یادگاری
سریال ناکامی های آمریکا از شرم الشیخ تا ورشو
«ناصر قندیل»، سردبیر روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی با عنوان «پیمان جدید ورشو... اما علیه ایران» تاکید کرد، آمریکا یک بار دیگر اما این بار در موقعیتی ضعیف‌تر به تجربه شکست خورده ائتلاف‌سازی علیه ایران روی آورده است.
چرا مقام ارشد امنیتی‌سوریه به ریاض سفر کرد؟
در حالی که برخی منابع غیررسمی از چراغ سبز ریاض برای بازگشت دمشق به این اتحادیه خبر می دهند، بشار اسد نیز در گفت و گویی با یک روزنامه کویتی به این چراغ سبز واکنش مثبت نشان داد و گفت میان او و سران عربستان یک «درک بنیادین» وجود دارد.
چرا ایران با طالبان مذاکره می کند؟
تحولات افغانستان و تاثیر آن بر امنیت ملی ایران در گفتگو با پیرمحمد ملازهی
در حالی که داعش پس از شکست در سوریه و عراق در حال کوچ به افغانستان است، طالبان و داعش و حتی القاعده این ظرفیت را دارند که اختلافات مقطعی بر سر قدرت را کنار بگذارند و حول مسائل ایدئولوژیک متحد شوند. دخیل نکردن طالبان در قدرت، این ظرفیت را به وجود می آورد که میان آنها با داعش و القاعده همگرایی بوجود بیاید که این موضوع، تهدید برای امنیت ملی ایران را تشدید می کند.
دلایل تغییرات گسترده در کابینه سعودی
تغییرات اخیر کابینه عربستان بیشتر در راستای تثبیت قدرت بن سلمان و ترمیم چهره عربستان صورت گرفت. چرا که شکست های پی در پی بن سلمان به ویژه در مورد قتل خاشقجی و جنگ یمن نه تنها بن سلمان را یک جنایتکار معرفی کرده است بلکه آل سعود را نیز به عنوان حکومتی غیر مشروع مطرح کرده است. به همین دلیل پادشاه سعودی با این تغییرات ظاهری به دنبال فرار از این شکست ها است.
قبلی۳بعدی