برایان هوک در خدمت گاو شیری
برایان هوک، ‌رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا که پس از نقض برجام از سوی ترامپ، مأمور تشدید فشار علیه جمهوری اسلامی ایران شده است، به تازگی با دعوت خبرنگاران به یک پایگاه نظامی در آمریکا، ‌با نمایش انواعی از تسلیحات نظامی سبک و سنگی مدعی شد، آنها تسلیحات نظامی ایرانی هستند که برای انصارالله یمن و طالبان افغانستان ارسال شده است.
رژیم صهیونیستی و پس لرزه های جنگ دو روزه غزه
بررسی آخرین تحولات فلسطین و رژیم صهیونیستی در گفتگو با سلمان رضوی
پیامد عملیات اخیر نوار غزه برای رژیم صهیونیستی هم شکست سیاسی بود و هم شکست نظامی. چرا که از یک‌سو عملیات ربایش شیخ نور برکه در خان یونس با کشته شدن فرمانده ارشد اسراییلی‌ها و زخمی شدن دیگر همراهان تیم ترور مواجه شد و از سوی دیگر پیامد سیاسی این عملیات استعفای دو وزیر و تشدید اختلافات درون کابینه‌ای بود.
ماموریت ژنرال بازنشسته آمریکا در ریاض چیست؟
پشت پرده انتصاب معمار ناتوی عربی به عنوان سفیر جدید آمریکا در عربستان
با توجه به علایق فکری و وابستگی های جریانی ابی زید می توان انتصاب او در مقام سفارت را نقطه آغازی بر شروع سیاست جدید دونالد ‌‌ترامپ در قبال نقش جدید شورای همکاری خلیج فارس در پیشبرد سیاست های منطقه ای آمریکا و تشکیل ناتوی عربی (Arab NATO) در جهت آنچه پروژه مهار ایران در منطقه نامیده می شود دانست.
بندر الحدیده ویتنام ائتلاف سعودی می شود؟
بررسی اهداف ائتلاف سعودی از حمله مجدد به ساحل غربی یمن
نیروهای انصارالله متخصص در جنگ های نامتقارن هستند و حتی در دهه 60 میلادی ارتش قدرتمند مصر در زمان جمال عبدالناصر در شمال یمن در برابر نیروهای حوثی شکست سختی متحمل شد به نوعی که این نبرد به ویتنام مصر معروف شد. بررسی کارنامه ائتلاف سعودی در 12 روز اول نبرد الحدیده نیز به خوبی تاییدی بر این گزاره است که انصارالله دست برتر را دارد.
مراسم اربعین؛ تجلی شکست توطئه تفرقه میان ایران و عراق
گفتگو با دکتر رضا میرابیان درباره وضعیت دولت جدید عراق و روابط تهران-بغداد
تمام تحرکاتی که در استان‌های شیعه‌نشین مانند بصره، آتش زدن مراکز و دفاتر حشدالشعبی و همچنین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران ایجاد کردند به دنبال این بودند که از این طریق شکل دیگر عراق را رودرروی جمهوری اسلامی ایران قرار دهند خوشبختانه از این طریق هم نتوانستند توفیقی حاصل کنند. بهترین دلیل آن این است که مردم عراق امسال به مراتب خونگرم‌تر و خیلی دوستانه‌تر از زائرین ایرانی استقبال کردند.
ناتوی عربی؛ رویا یا واقعیت؟
ایران نگرانی خاصی نسبت به ناتوی عربی ندارد، زیرا آمریکا و اسرائیل بیش از هر چیز در صدد ایجاد یک جنگ روانی با برجسته سازی پروژه ایران هراسی هستند تا ضمن ایجاد وحدت نسبی در صفوف اعراب، به تداوم اعمال فشار جهت انزوای سیاسی ایران بپردازند.
تاثیر پرونده خاشقجی بر جنگ یمن؛ چهار سناریو
درخواست وزیرخارجه آمریکا برای آتش بس در یمن بیشتر از آنکه در راستای منافع مردم یمن باشد در درجه اول برای تلطیف چهره دولت ترامپ در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا و در درجه دوم برای رهایی از تشدید فشارها پس از مرگ خاشقجی در مورد حمایت های ترامپ از بن سلمان در جنگ یمن است.
سهم اسد پیروزی سیاسی، مرکل و ماکرون؛ آجیل!
نگاهی به نشست چهار جانبه استانبول
غیبت ایران در استانبول نیز جای نگرانی ندارد. پاریس میزبان نخستین نشست های مربوط به سوریه بود که در اوایل بحران با نام مضحک «دوستان سوریه» تشکیل می شد و اعضای آن گروه های تروریستی و کشورهای حامی آنها و دستور جلسه نیز هماهنگی برای سرنگونی دولت دمشق بود. پس از 7 سال نبرد آنکه عقب نشینی کرده و در رسیدن به اهداف سیاست های خود ناکام بوده اروپاست.
یک سفر و 10 نکته؛ نتانیاهو در عمان به دنبال چه بود؟
پنجشنبه شب هفته گذشته یک هواپیمای مسافری، جمعی از بلندپایه ترین مقامات رژیم صهیونیستی به سرکردگی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم را از تل آویو به مسقط رساند. وقتی روز جمعه این هواپیما در تل آویو به زمین نشست، رسانه ها و مقامات رسمی دو طرف خبر این سفر محرمانه را آشکار کردند.
این سفر نوعی سیر و سلوک توام با ریاضت است که انسان را برای مدت کوتاهی از تعلقات دنیایی جدا کرده و انبساط و معنویتی کم‌نظیر برایش به ارمغان می‌آورد. نوع برخورد مردم عراق با زائران اربعین و پذیرایی رایگان و مخلصانه از این حجم انبوه مهمانان، در هیچ جای دنیا مورد مشابهی ندارد و در دنیای امروز که انسانیت قربانی روابط سرد و منفعت محور است، یک معجزه انسانی بشمار می رود.
حلقه مفقوده داستان خاشقجی به روایت سعودی
تحلیلی از نشریه آتلانتیک
روایت عربستان سعودی از قتل خاشقچی روایتی ناقص می باشد که جهت مقابله با سرزنش های ترکیه و قطر و جهت پایان دادن به انکار قتل خاشقچی تدارک دیده شده است.اگر چه در رسانه های سعودی به عنوان یک حرکت مسئولانه جشن گرفته شد و به خانواده خاشقچی نیز تسلیت گفته شد و این صرفا مصرف درون پادشاهی دارد. اما در خارج از عربستان این مساله تا مدت ها باقی خواهد ماند.
یک پرونده جنایی و 6 بازیگر
تحلیل چرایی نوع کنش گری کشورهای مختلف در پرونده خاشقجی
کشورهای مختلف در ماجرای خاشقجی رفتارهای متنوعی داشتند. آمریکا، عربستان، امارات، بحرین و مصر به همراه رژیم صهیونیستی در یک طرف به شدت علیه هرگونه انتساب این قتل به محمد بن سلمان موضع گیری کردند و معتقد بودند که این قتل ناخواسته و توسط عوامل خودسر بوده و کشورهای غیر از این محور نیز بر محکوم کردن بن سلمان تاکید کرده و خواستار برکناری وی شدند. آنچه مسلم است شرایط برای ریاض و خاندان سعودی به سادگی و سرعت عادی نخواهد شد و سایه این جنایت هولناک و احمقانه از سر دربار سعودی و شخص محمد بن سلمان کنار نخواهد رفت.
قبلی۵بعدی