سه دلیل تغییر تاکتیک رژیم اسرائیل در حمله به سوریه
به نظر می رسد رژیم اسرائیل با هدف قرار دادن برخی پایگاه های قدیمی ارتش سوریه که متروکه بوده سعی دارد با اعلام اینکه پایگاه های نظامی ایارن در سوریه را هدف قرارداده به نوعی بازی روانی روی بیاورد. هدف این بازی نیز تحت فشار قرار دادن دمشق است.
اهداف سفر منطقه ای پمپئو و بولتون چه بود؟
گفتگو با دکتر ابوذر گوهری مقدم
درحالی‌که مقامات ارشد آمریکا به منطقه سفر می‌کنند تا توجیه‌گر سیاست‌های ترامپ باشند و متحدان را از حمایت واشنگتن مطمئن سازند؛ آنچه در عمل رخ می‌دهد با سیاست اعلامی آن‌ها همخوانی ندارد و منجر به سردرگمی دوستان آمریکا شده است.
ورشو؛ نشستی برای گرفتن عکس یادگاری
سریال ناکامی های آمریکا از شرم الشیخ تا ورشو
«ناصر قندیل»، سردبیر روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی با عنوان «پیمان جدید ورشو... اما علیه ایران» تاکید کرد، آمریکا یک بار دیگر اما این بار در موقعیتی ضعیف‌تر به تجربه شکست خورده ائتلاف‌سازی علیه ایران روی آورده است.
چرا مقام ارشد امنیتی‌سوریه به ریاض سفر کرد؟
در حالی که برخی منابع غیررسمی از چراغ سبز ریاض برای بازگشت دمشق به این اتحادیه خبر می دهند، بشار اسد نیز در گفت و گویی با یک روزنامه کویتی به این چراغ سبز واکنش مثبت نشان داد و گفت میان او و سران عربستان یک «درک بنیادین» وجود دارد.
چرا ایران با طالبان مذاکره می کند؟
تحولات افغانستان و تاثیر آن بر امنیت ملی ایران در گفتگو با پیرمحمد ملازهی
در حالی که داعش پس از شکست در سوریه و عراق در حال کوچ به افغانستان است، طالبان و داعش و حتی القاعده این ظرفیت را دارند که اختلافات مقطعی بر سر قدرت را کنار بگذارند و حول مسائل ایدئولوژیک متحد شوند. دخیل نکردن طالبان در قدرت، این ظرفیت را به وجود می آورد که میان آنها با داعش و القاعده همگرایی بوجود بیاید که این موضوع، تهدید برای امنیت ملی ایران را تشدید می کند.
دلایل تغییرات گسترده در کابینه سعودی
تغییرات اخیر کابینه عربستان بیشتر در راستای تثبیت قدرت بن سلمان و ترمیم چهره عربستان صورت گرفت. چرا که شکست های پی در پی بن سلمان به ویژه در مورد قتل خاشقجی و جنگ یمن نه تنها بن سلمان را یک جنایتکار معرفی کرده است بلکه آل سعود را نیز به عنوان حکومتی غیر مشروع مطرح کرده است. به همین دلیل پادشاه سعودی با این تغییرات ظاهری به دنبال فرار از این شکست ها است.
پنج نشانه منطقه ای از دست بالای محور مقاومت
تحولات اخیر در سطح منطقه حاکی از تغییراتی در معادلات مربوط به قطب بندی بین محور مقاومت و جبهه سازش می باشد. سیر این تحولات نشانگر افول سیاست های منطقه ای آمریکا و متحدانش خصوصا عربستان سعودی در برابر صعود جریان مقاومت با محوریت جمهوری اسلامی ایران است.
سفر مخفیانه 10 سال پس از «بوسه خداحافظی»
اهداف و نتایج سفر ترامپ به عراق
عضو پارلمان عراق، سفر ترامپ را مخالف عزت و احترام به مردم عراق و حاکمیت این کشور توصیف کرد و نوشت؛ اگر می دانستیم ترامپ می خواهد به عراق بیاید، مردم 30 میلیون کفش آماده می کردند!
خروج آمریکا از سوریه؛ ابعاد و احتمالات
بررسی برنامه های آمریکا در گفتگو با هادی محمدی
به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها در حال یک تغییر در راهبردهای خود هستند و قصد ندارند نیروهای خود را به طور گسترده از سطح منطقه خارج کنند، بلکه می‌خواهند هزینه حضور و شکست‌های خودشان را به طوری جبران کنند.
قمار نتانیاهو با انتخابات زودهنگام
بررسی دلایل انحلال پارلمان رژیم اسرائیل
نتانیاهو در وضعیت بسیار پیچیده ای قرار گرفته و فشارهای داخلی و منطقه ای وی را در آستانه شکست بزرگ سیاسی قرارداده اند. در واقع بحران های داخلی و منطقه ای باعث شده تا نتانیاهو مدعی شود که از انتخابات زودهنگام در فرودین ماه استقبال کرده و این مسئله را به عنوان نوعی راه حل برای فرار از مشکلات کنونی تعبیر کند. اما این وضعیت برای وی به مثابه نوعی قمار سیاسی است.
رابطه خروج آمریکا از سوریه با پیش بینی رهبر انقلاب
مقاومت؛ راهبرد همیشه پیروز
رئیس موسسه خاور نزدیک و تحلیل گر نظامی خلیج فارس در دبی، می گوید: «این رویایی بود که برای ایرانیان به واقعیت پیوسته است. ایران دیگر دولت ترامپ را جدی نخواهد گرفت. این دولت انزوا طلب است و دیگر تهدیدی اعمال نخواهد کرد و ایران در اقدامات خود جسورتر خواهد شد زیرا می داند که دولت ترامپ بیشتر عوعو می کند و گاز نمی گیرد.»
پنج سناریو درباره خروج آمریکا از سوریه
اعلام ناگهانی خروج آمریکا از سوریه، بدون شک با پیش بینی سناریوهای مختلف از جانب کاخ سفید بوده است. لذا محور مقاومت در منطقه باید با رصد و هوشیاری کامل، سناریوهای آمریکا را هرچند با پیچیدگی خاصی همراه باشد، خنثی نماید.
قبلی۵بعدی