از ترميم تا استيضاح کابينه
بررسي نظرات مخالفان و موافقان تداوم استيضاح توسط مجلس
تغييرات با آنچنان کندي و رعايت ملاحظاتي توسط دولت دنبال شد که مجلس مجبور شد تا از اختيارات قانوني خود بهره جسته و با کنار گذاشتن تعارفات و ملاحظات محافظه‌کارانه، وارد ميدان شده و از ابزار استيضاح براي ترميم کابينه استفاده نمايد.
يک نطق متفاوت و سه احتمال
حق‌اش بود آقاي رئيس‌جمهور، آقاي جهانگيري‌، آقاي نوبخت، آقاي سيف و آقاي نهاونديان استيضاح مي‌شدند ولي ما مجبوريم وزير اقتصاد را استيضاح کنيم، ما نامه داديم که آقاي رئيس‌جمهور تيم اقتصادي دولت را تغيير دهد اما اين کار را انجام نداد، شما بايد به مردم پاسخ دهيد، اگر مشکلات را نمي‌توانيد حل کنيد، حداقل با مردم هم‌نوا شويد
به دنبال حل مشکلات اقتصادي مردم
بررسی ابعاد «سوال از رییس جمهور» از نگاه نمایندگان مجلس
اگر سؤال از رئيس جمهور در شرايط صحيحي انجام گيرد به اعتماد عمومي مردم کمک مي کند. حال در هر صورت خيلي نبايد مسئله طرح سوال از رئيس جمهور را در شرايط سياسي دو قطبي و جناحي قرار داد. بايد سعي کرد از اين فضا به نفع کشور و مسائل کنوني استفاده کرد.
رييس‌جمهور در بهارستان
بررسي ابعاد سوال نمايندگان مجلس از رييس جمهور
مواجهه دولت و مجلس از جمله مسائلي است که مبتني بر تعامل و همگرايي بايد شکل گيرد تا حاصل آن کارآمدي نظام سياسي باشد. در اين ميان تعريف بندهايي حقوقي چون سوال از رييس‌جمهور نيز با هدف کارآمدي سازي نظام سياسي و تامين حقوق مردم در قانون لحاظ شده است. لذا عمل به قانون و بهره گرفتن از ابزارهاي قانوني نبايد منجر به ايجاد اختلاف در کشور گردد.
اظهار نظر خام از جایگاه نمایندگی!
اگر در نامه فرمانده سپاه اشاره شده است که آرزوي مذاکره را به گور خواهيد برد يک مفهوم بيشتر ندارد و آن اينکه آمريکا با فشار مي‌خواهد ايران را پاي ميز مذاکره بکشاند و پاسخ آن است که اگر تا آخر عمردولت فعلي و دولت هاي بعدي اين رويه ادامه پيدا کند، قطعا ايران تسليم فشار نخواهد شد.
لاريجاني در دوراهي انتخاب!
گفتگو با دکتر محمد دهقان، نايب رئيس فراکسيون نمايندگان ولايي مجلس
اگر دکتر لاريجاني در مجلس بخواهد بماند بايد يک طرف را انتخاب کند! اگر در وسط قرار گيرد به طوري که هم رأي اصلاح طلب‌ها و هم اصولگرايان را داشته باشد، در مجلس شدني نيست! ايشان بايد تکليف خود را روشن کند! ايشان خاستگاه اصولگرايي دارد لذا يا خودش را با اصولگرايان هماهنگ کند يا اين که دل را يکدل کند و در صف همراهان اصلاح‌طلبان قرار گيرد.
سیاست زدگی باعث شده است که یکی از مهمترین ملاک های رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی، میزان نزدیکی به جریانات سیاسی باشد. مهمترین بحث مطبوعات و رسانه های دو جریان شاخص سیاسی کشور در این روزها این است که وزاری پیشنهادی اصلاح طلب هستند یا اصولگرا؟ و اگر رویکردی بینابین دارند به کدام جریان نزدیک تر هستند؟
اما و اگرهای یک حاشیه در مراسم تحلیف
انتشار تصاویر عکس و سلفی گرفتن برخی نمایندگان با خانم موگرینی بدون رعایت عرف دیپلماتیک فارغ از نگاه جریانی و داخلی، اقدامی اشتباه و ناصواب است. اگرچه این حرکت یک خبط و خطا برای آن نمایندگان محسوب می شود ولی ارتباط دادن آن با عزت و غیرت ایرانی کار درستی نیست و نباید با دشمن برای زیر پا گذاشتن عزت ایران همگام شد.
نتایج انتخابات هیئت رئیسه مجلس
انتخابات هیئت رئیسه سال دوم مجلس برگزار شد و علی لاریجانی در جایگاه خود ابقا و مسعود پزشکیان و علی مطهری به عنوان نواب هیئت رئیسه مجلس دهم انتخاب شدند.
رئیس دیوان محاسبات کل کشور گفت: گزارش نتایج بررسی پرونده مربوط به حقوق های ناعادلانه یکشنبه آینده از طرف رئیس کل این دیوان ارائه می شود.
محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه(9.9.95) در وقت اداری جهت انجام تحقیقات، در دادسرا حضور یافت.
دبیر شورای نگهبان در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه، اظهار داشته است که نظر هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مانع رسیدگی مستقل مرجع قضایی به مواردی که دارای عناوین مجرمانه است نمی‌شود.
قبلی۲بعدی