مقایسه تطبیقی مجالس دهم مشروطه و انقلاب اسلامی
با مقایسه تطبیقی میان دو مجلس دهم قبل و بعد از انقلاب اسلامی مشخص می شود که خاستگاه نمایندگان این دو مجلس با هم بسیار متفاوت است. هر چند فاصله تاریخی تشکیل این دو مجلس بیش از 80 سال است، اما آنچه این دو مجلس را از هم متفاوت کرده است، خاستگاه اقتصادی و طبقاتی نمایندگانی است که به این دو مجلس راه یافته اند. به طوری که 80 درصد نمایندگان مجلس دهم شورای ملی از طبقه ملاکین، کارمندان عالی رتبه دولت، بازاریان و تجار هستند.
مهمترين ضعف مجلس نهم، ضعف در نظارت بود
گفتگو با فاطمه آليا
به جز مسئله برجام که نظرات در مورد آن در مجلس متفاوت بود و چالشهايي را در مجلس به وجود آورد ، در بحث سياست خارجي مي‌توان نمره خوبي به مجلس نهم داد. روحيه استکبارستيزي مجلس نهم، مقاومت در برابر رژيم صهيونيستي، حمايت از مسلمانان يمن، عراق، افغانستان و سوريه از امتيازات مجلس نهم است. به طور کلي عملکرد مجلس نهم در بحث سياست خارجي به جز مسئله برجام عملکرد خوب و قابل قبولي است.
بررسي ضعف‌ها و قوت‌های مجلس نهم
گفتگو با رئيس کميسيون اقتصادي مجلس نهم
آغاز به کار مجلس نهم با اواخر دولت آقاي احمدي‌نژاد همزمان شد به طور کلي تعامل مجلس نهم با دولت نهم خيلي خوب نبود. کشمکش‌ها و بحثهايي که اتفاق افتاد باعث آزرده خاطر شدن حضرت آقا گرديد که اين اتفاق نبايد مي‌افتاد! اما در دوره آقاي روحاني رياست مجلس نهم تعامل خوبي با ايشان داشتند و سعي بر اين بود که تعامل خوبي صورت بگيرد. بسياري از نمايندگان نظارت و سوالات خود را انجام مي‌دادند اما در خيلي از موارد هيئت رئيسه سعي مي‌کرد مانع از هرگونه تنش شود.
اعتماد به برجام بی اعتمادی به اصحاب فتنه
آنها خواهان شکل‌گیری مجلسی یکدست و همسو با دولت هستند تا دولت یازدهم بتواند طرح‌ها و برنامه‌های خود را بدون هیچ مانعی و با دست بازتری اجرا کند. یکی از اتهاماتی که به مجلس نهم وارد می‌شود، موضوع تندروی و مخالفت با دولت است. به طور طبیعی قوه مجریه تمایل دارد برنامه‌های خود را بی‌هیچ خللی و با دیدگاه‌های یکسویه خود بدون پاسخگویی به نهادی اجرا کند؛ اما در نظام دموکراسی نهادهایی برای نظارت ایجاد شده‌اند که جایگاه مجلس در قانون اساسی ایران نیز افزون بر تصویب قوانین، چنین کارکردی را دارد.
رقابت بين عارف و لاريجاني خواهد بود
تحليل علي‌رضا زاکاني در باب رياست مجلس دهم:
مجلس آينده مجلسي است که تفوق يک فکر و جريان خاص در آن به صورت صد در صد وجود ندارد. و مجلسي هم هست که نه مجلس ششم است که بخواهد مقابل انقلاب اسلامي بايستد و نه مجلس غير همراه دولت. / لذا اگر اصولگرايي بخواهد بر مسير واگرايي حرکت کرده و اختلافات خود با دوستان آقاي لاريجاني را پر رنگ کرده و گزينه ديگري را مطرح نمايد، طرف مقابل با همگرايي پيروزي صحنه مجلس خواهد شد.
تفسیرهای نادرست از رأی مردم در انتخابات هفتم اسفند
آقای هاشمی در مجلس ششم آخرین نفر تهران بود که انصراف داد. وی در سال 84 نیز کاندیدای ریاست جمهوری بود که در برابر احمدی نژاد باخت. در سال 88 نیز کاندیدای آقای هاشمی یعنی میرحسین موسوی رأی نیاورد. اما این بار در مجلس خبرگان پنجم، آقای هاشمی رأی اول تهران را آورد. این تغییرات نشان از تغییر نگاه مردم ایران از مردم سالاری دینی به سمت غرب و آمریکا و انگلیس نیست.
مردم را بايد نسبت به اقدامات نفوذيان آگاه کرد
گفتگو با اعضاي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس
مردم بايد بدانند که چه کساني در داخل کشور با جيسون رضاييان در ارتباط بودند. بايد بدانند که چرا غرب آن همه اصرار داشت که بتواند جيسون رضاييان را با زندانيان ما که بدون هيچ جرمي در زندانهاي غرب به سر مي‌برند مبادله کند
خط ستيز و خط تعامل با استکبار
گفتگو با سيد اميرحسين قاضي زاده
عضو کميسيون اجتماعي مجلس: کساني که به دنبال رابطه با آمريکا هستند، براي اين که بتوانند عملکرد خود را در نظر مردم مشروع و مقبول جلوه دهند بايد چهره‌اي زيبا از قدرت و ثروت آمريکا جلوه‌گر کنند و از طرفي هم کاري کنند که جنايات و خيانات آمريکا به فراموشي سپرده شود. با اين دو روش سعي در بزک کردند چهره کريه آمريکا دارند
قبلی۴