هویت زنانه در غرب به بن بست رسیده است و برای آن بدیلی ندارند/ اسلام می تواند بهترین بدیل را برای هویت زنان ارائه دهد
گفتگوی بصیرت با دکتر اردبیلی آینده پژوه و محقق حوزه زنان و خانواده
هویت مستقل زن مسلمان از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به رسمیت شناخته شد، اما نکته ای که وجود دارد این است که ابعادش به درستی ترسیم نشده بود؛ یعنی تعریف عملی و عینی و کاربردی این هویت اتفاق نیفتاد و هنوز هم کاملا اتفاق نیفتاده است.
چهارشنبه سرخ یا چهارشنبه سیاه؟
حتی اگر با فلسفه جشن کهن چهارشنبه سوری موافق بود که به نظر از سوی بزرگان دینی مخالفتی با آن نشده است، اما آنچه امروز اتفاق می ‌افتد ربطی به آن مراسم قدیمی ندارد و اگر کسی امروز با این حرکات ضدعقل و ضدانسانی مخالفت می‌ کند نباید مخالف شادی و جشن معرفی شود.
جشن سینمایی گاوچران ها
نگاهی به نودمین مراسم اسکار
اسکار نه یک جشن سینمایی یا محفلی که به طور تخصصی با هنر و سینما سر و کار دارد، بلکه محلی است برای تبلیغ و لابی گری و قرائت پی در پی بیانیه های سیاسی و تبلیغ فرهنگ اصیل آمریکایی یعنی گاوچرانی و هفت تیرکشی! به همین دلیل هم هر سال از میزان مخاطبان این مراسم کاسته می شود و در مقابل، حجم انتقادات از آن افزایش می یابد.
الگوی زنان جهان در سیمای حضرت زهرا (س)
به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)؛
حضرت فاطمه زهرا (س) در کنار مجموعه صفات ایمانی و اعتقادی ایشان که مختص زن مسلمان است، در مقام یک زن ویژگی های عمومی دارند که برای تمام گروه ها قابلیت الگویی دارد.
حذف «سین» اسراف از سفره عید
براساس یک رسم دیرین که در ایران باستان رواج داشته است، 25 روز پیش از عید نوروز در میدان شهر 12 ستون از خشت خام بر پا می‌شد و بر ستونی گندم، بر ستونی جو و به ترتیب برنج، باقلا، کاجیله، ارزن، ذرت، لوبیا، نخود، کنجد، عدس و ماش می‌کاشتند و در ششمین روز فروردین با سرود و شادی این سبزه‌ها را می‌کندند و برای فرخندگی سال پیش رو به هر سو پخش می‌کردند.
کنسرت در گردونه اغراض سیاسی و ناآگاهی اجتماعی
لزوم توجه به مصالح فرهنگی و ملی در دادن مجوز به کنسرت ها از اهمیت برخوردار است و نگاه سیاسی به موضوعات فرهنگی از جمله کنسرت پتانسیل های این هنر را در جهت اهداف عالی زیر سوال می برد.
هجوم خوک و خرس نقره ای به ایران
«برلیناله» از جان ما چه می خواهد؟
جشنواره‌ برلین با برخورداری از سابقه و آوازه بلند و پشتوانه تبلیغاتی وسیع خود، شرایطی را به وجود آورده‌ که تنها نگاه‌ها و مضامین مطابق با منافع دولت‌های غربی امکان مطرح شدن پیدا کنند و در مقابل، آثار متفاوت را بایکوت کرده و زمینه‌ای را به وجود می‌آورند که فیلمسازهای مستقل، منزوی شوند.
نقش جوان مومن انقلابی در پیشرفت کشور
توجه به ایمان از آن جهت است که عنصر ایمان علت اصلی فشار دشمنان به نظام جمهوری اسلامی بوده است. این ایمان و اعتقادات محکم اسلامی بود که سبب شد انقلاب اسلامی به پیروزی برسد و حتی پیش از پیروزی انقلاب دسیسه های دشمنان را نقش بر آب کند و بالعکس هرجا که از اصل ایمان و اعتقاد دور افتادیم، شکست خوردیم. بر این اساس طبیعی است که دشمنان نظام همواره درصدد ضربه زدن به باورهای اعتقادی و ایمان ملت باشند و در این بین قشر جوان که نسل تعیین کننده در دست یافتن به اهداف انقلاب است بیش از همه در معرض آسیب و توطئه دشمنان قرار دارند.
شگفتی های حداقلی در جشنواره ای به شدت کوچک شده
گزارش تحلیلی "بصیرت" از جشنواره سی و ششم فیلم فجر :
جشنواره عجیب سی و ششم به پایان رسید. جشنواره ای که به شکلی عامدانه تلاش کرد کوچک شود و این تلقی را در ابعاد مختلف اجرایی، از کاخ جشنواره و سیاست گذاری هایش تا نحوه داوری و حواشی اش، پیاده نمود.
چرا نرده های مصلی نماز جمعه برچیده شد؟
در اقدامی ارزشمند بسیاری از ائمه جمعه خود پیش قدم شده و دستور جمع آوری نرده های موجود در مصلی را صادر نمودند. نرده ها در برهه ای نماد امنیت بود، اما اکنون دیگر با امنیت پایدار کشور دیگر باید برچیده شوند، لذا این اقدام نیز در برهه کنونی حرکتی بجا و نماد برایری مردم و مسئولان را دارد و می تواند الگوی مناسبی برای سایر مسئولان برای انجام اقدامات مشابه باشد.
در ادبیات باید انقلاب را به عنوان امر موجود و زنده به جوانان نشان دهیم، نه امر ماضی و تاریخی/ادبیات ما همپای انقلاب متحول نشده است
گفتگوی بصیرت با احمد شاکری منتقد و نویسنده ادبی؛
دلیلش این است که در ادبیات ما انقلاب پدید نیامده است. صدای انقلاب با نمایش انقلاب و با عمل انقلابی منتشر می شود. انقلاب رهبری دینی و خیزش مردمی را نشان داد و این نمایش از حضور، صدایش را به جهانیان رساند، اما نکته این است که وقتی پای ابزارهای هنری به میان می آید، ابزاری که باید این صدا را منعکس کند پدید نیامده است.
پیش نیاز های فرهنگی تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش
متأسفانه تحت تأثیر الگوهای وارداتی آموزشی، خانواده ایرانی مسیر موفقیت را یک مسیر از پیش تعیین شده و مشخص می داند. مسیری که منزلت اجتماعی را در پیمودن مقاطع تحصیلی و گرفتن مدرک دانشگاهی می بیند. لذا بدون توجه به نیازهای اخلاقی و اعتقادی فرزندان خود یعنی پرورش، تنها مطالبه ای که از نظام آموزشی دارند، فراهم کردن زمینه های بهتر آموزش است. چه بسا هستند خانواده هایی که با اجبار و صرف هزینه های بسیار سعی در ارتقا مدرک تحصیلی فرزند خود دارند. نمره گرایی و در مراتب بالاتر مدرک گرایی از آفات این ارزش گذاری غلط فرهنگی است.
قبلی۵بعدی