کار و کارگر از دیدگاه مقام معظم رهبری
پیغمبر دست صحابی را دید زمخت و پینه ‌بسته است؛ گفت: چرا دستت این ‌طور است؟ گفت: یا رسول اللّه! من با این دست كار می كنم. پیغمبر این دست را گرفت و بوسید و فرمود: «هذه ید لا تمسّه النار»؛ آتش، این دست را لمس نمی‌ كند. عمل صالح بالاتر از این؟!..... نفس كار ارزش دارد؛ غیر از اینكه «كار» وسیله‌ اعاشه و درآمد زندگی است؛ كه آن هم به جای خود مطلب مهم و عبادت دیگری است
ضرورت بازنگری در جشنواره های فجر
نگاهی به یک معضل فرهنگی
از اواسط دهه 70 رفته رفته ماهیت این جشنواره ها دگرگون شد. طوری که دیگر نمی توان آن ها را به عنوان رویدادی برای بزرگداشت دهه فجر دانست. پسوند «فجر» نیز فقط کارکرد تزیینی یافته و نه هویتی. یعنی در جشنواره هایی که در رشته های مختلف هنری و با عنوان «فجر» برگزار می شوند دیگر کمتر نشانی از گرایش به معیارهای انقلابی دیده می شود.
امام حسین(ع)الگوی بشریت
نهضت امام حسین (ع) به دلیل برخورداری از تمامی ارزش های مورد نیاز جامعه با حفظ پویایی و جاودانگی، توانایی پاسخ گویی به نیازهای گوناگون بشریت را دارد. به ویژه اینکه بشر امروز نیز با بدعت های جدیدی دست و پنجه نرم می کند و مفاهیم و ارزش های والای اسلام ناب محمدی آماج کینه توزی ها قرار گرفته است.
شعبان ماه دعا، ذکر و استغفار و مقدمه ورود به ماه پرفضیلت رمضان
ماه شعبان یکی از سه ماه پرفضیلتی است که انسانهای مومن می توانند از چشمه سار این ماه عزیز خوشه طهارت بچینند و دل را شستشو داده و به کمال برسند.
حمایت از کالای داخلی؛ فرهنگی که باید نهادینه شود
بهترین نسخه برای درمان اقتصاد کشور پایبندی به اقتصاد مقاومتی است .دال مرکزی گفتمان اقتصاد مقاومتی حمایت از تولید ملی است . حمایتی که درون زایی اقتصاد را نشان می دهد .این بحث نسخه منحصر به فرد برای ایران نیست، بلکه هر کشوری که امروز داعیه پیشرفت اقتصادی دارد از همین مسیر یعنی حمایت از کالای داخلی و تحمل سختی های ناشی از آن برای قدرتمند شدن اقتصاد ملی عبور کرده اند.
مبعث پرچم علم و معرفت را برافراشت
«جاهلیّت را یک امر مربوط به یک مقطع تاریخیِ مشخّص و معیّنی نباید دانست که بگوییم آن روز پیغمبر در مقابل جاهلیّت قرار داشت و آن روز گذشت؛ جاهلیّت مخصوص آن روز نیست؛ جاهلیّت ادامه دارد، همچنان‌که بعثت ادامه دارد»
بررسی جولان هالیوود در عربستان
گفتگوی بصیرت با سعید مستغاثی کارشناس و منتقد سینما؛
حضور عربستان در بازار هالیوود موید همان قضیه ایدئولوژیک بودن سینما است. امروزه عربستان در بخش اقتصادی و نظامی غرب حضور فعال دارد، حالا در بخش فرهنگی هم حضور فعال پیدا کرده است.
آوینی و هنر انقلاب اسلامی در یک قاب
به بهانه روز هنر انقلاب اسلامی :
عبارت «هنر انقلاب اسلامی» که در تقویم، همزمان با شهادت آوینی ثبت شده تنها یک اصطلاح یا عنوان برای توصیف سبک خاصی از هنر نیست، بلکه نمایه ای از یک سلوک فردی-اجتماعی است که در قالب آثار هنری تجلی می یابد.
کاهش ارتباطات اجتماعی علت اصلی گرایش افراطی به فضای مجازی است
گفتگوی بصیرت با دکتر محمدحسین ساعی کارشناس رسانه و ارتباطات؛
فرآیندهای جامعه به گونه ای ترتیب داده شوند که افراد اگر بیش از از اندازه و به صورت غیرکاربردی از ابزارهایی که در اختیارشان است استفاده کنند، از فرآیند پیشرفت در جامعه عقب بمانند و چون عقب می مانند به لحاظ ساختاری و نظام مند مجبور می شوند از هرچیزی از جمله شبکه های اجتماعی به صورت مناسب استفاده کنند
فرهنگ زیبایی یا زیبایی های فرهنگ ؟!
زمان با رشد افسارگسیخته استفاده زنان و دختران ایرانی از وسائل آرایشی، آمارهای مربوط به شاخه های فرهنگی این سرزمین، روز به روز در حال افول است؛ آماری که از کتاب خوانی و عدم استقبال زنان و دختران از رشته های علوم انسانی را شامل می شود تا موسیقی و سینما و دیگر هنرهایی که به عنوان شاخص، طراز فرهنگی یک جامعه را تعیین می کنند.
وضعیت سینما در سال 96
گزارش ویژه بصیرت ازسینمای ایران:
سینمای ایران در سال 96 به طور آشکاری دچار فقر در مضامین و عدم تنوع موضوعی بود. این فقر وقتی بغرنج و نگران کننده به نظر می رسد که فیلم های سی و ششمین جشنواره فجر که قرار است طی سال جاری به نمایش در آیند نیز به همین وضعیت دچار هستند.
10 رویداد فرهنگی مهم در سال ۹۶
فرهنگ و هنر ایران در سال 96 با فراز و فرودها و اتفاقات تلخ و شیرین بسیاری همراه بود. در این دوره نیز فضای فرهنگی کشورمان بر مدار بیم و امید گذشت و ستاره‌هایی درخشیدند و ستاره‌هایی خاموش شدند.
قبلی۴بعدی