تصمیم در تاریکی
نگاهی به استعفای ظریف از وزارت امور خارجه
یک منبع مطلع در وزارت امور خارجه با بیان اینکه آقای ظریف به‌علت روحیه حساسی که دارند گاهی تصمیمات دفعی می‌گیرند و با همان شخصیتی که از ایشان سراغ داریم گاهی از تصمیمات احساسی خود هم ناراحت می‌شوند، تأکید کرد: «در این مورد، طبق اطلاع اینجانب، به احتمال زیاد ایشان به دولت برمی‌گردد.» سوال اینجاست که آیا چنین جایگاه خطیری جای تصمیمات احساسی و دفعی است؟!
چرا اروپا غیرقابل اعتماد است؟
تحلیلی بر پیام راهبردی «گام دوم» از منظر سیاست خارجی
بهترین و جدیدترین سند برای اثبات غیرقابل اعتماد بودن اروپا، بیانیه اخیر آن موسوم به بیانیه «جمع بندی» است. این بیانیه در نیمه بهمن ماه و تنها به فاصله چند روز پس از اعلام راه اندازی ابزار اینستکس به عنوان کانالی مالی برای حفظ برجام، منتشر شد.
تفاوت سیاست خارجی ایران در دوران پهلوی و جمهوری اسلامی چیست؟
بررسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی در گفتگو با قنادباشی
واژه «استقلال» در شعار کلیدی و محوری انقلاب اسلامی، به معنی تأکید مردم ایران بر ضرورت پایان وابستگی و رهایی کشور از قید و بندهای مربوط به آن بود. در واقع مردم ایران با بکارگیری واژه «استقلال» در شعارهای خود، مخالفت شان را با سلطه آمریکا بر کلیه امور کشور، به‌ویژه بردستگاه سیاست‌خارجی، ابراز و اعلام می‌کردند.
پاسخ به 10 سوال درباره اینستکس
آنچه باید درباره ابزار تجاری اروپا بدانید
تروئیکای اروپایی اعلام کرد نام ساز و کار اعلامی اینستکس INSTEX یا مخفف Instrument in Support of Trade Exchange به معنای «ابزاری برای حمایت از تبادلات تجاری» است. اینستکس چگونه کار می کند؟ اصلی ترین مشکل اینستکس چیست؟
SPV کانال مالی یا قطعه یک پازل بزرگ تر؟
پروژه پیچیده سازی SPV از سوی تروییکای اروپایی، باید به صورتی دقیق مورد تحلیل و رصد هوشمندانه دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان قرار گیرد. به عبارت بهتر، این رفتار و مواجهه دقیق ما با ساز و کار مالی ویژه اروپاست که مانع از تحمیل هزینه های متنی و فرامتنی در این خصوص خواهد شد.
تهران- بغداد و یک سفر ظریف
آنچه می تواند اثرات سفر آقای ظریف به عراق را تکمیل و تضمین کند، پیگیری مذاکرات و توافقات این سفر در دستگاه های دولتی است. بدون پیگیری مستمر و مجدانه، این توافقات به راحتی می توانند صرفاً به مذاکراتی تشریفاتی و روی کاغذ تبدیل شوند. تهران و بغداد علاوه بر پیوندهای عمیق فرهنگی و اعتقادی، توانمندی ها و نیازهای مرتبطی دارند که هر چه رابطه و مراوده میان دو کشور تقویت شود، فواید آن در تبادل توانمندی ها و رفع نیازها نمود بیشتری خواهد یافت.
تحریم ایران و دست خالی ترامپ
تحلیلی از اندیشکده بروکینگز
تهران دارای ابزارها و تجربیات قابل توجه در مدیرت بحران های بزرگ دارد. زیرا با اشکال مختلف فشار اقتصادی در طول عمر 40 ساله انقلاب اسلامی مواجه شد.
عبور از سد تحریم با دیپلماسی فعال منطقه‌ای
توسعه‌ مناسبات منطقه‌ای می‌تواند نسخه‌ای مطمئن و امیدبخش برای عبور از تنگناهای تحریمی باشد و به نظر می‌رسد تا زمانی که اینگونه امکانی در اختیار کشورمان قرار دارد،‌ تلاش‌های مجدانه‌ای باید برای تأمین منافع کشورمان از این کانال صورت گیرد نه اینکه تلاش شود تا با دادن امتیازهای نقد دیگر به دشمن و فشار برای تعمیم مدل برجام به حوزه‌های دیگر، به وعده‌های دروغ و توخالی دشمنان دل‌خوش کنیم.
5 نکته درباره جنجال موشکی آمریکا و اروپا
نگاهی به سیاست غرب برای تضعیف توان موشکی ایران
شورای امنیت سازمان ملل به درخواست کشورهای اروپایی و با حمایت آمریکا جلسه ای درباره برنامه موشکی ایران ترتیب داد که پشت درهای بسته برگزار شد و به نتیجه خاصی هم نرسید. هدف اروپا و آمریکا از جنجال اخیر چیست؟ راهکار مقابله با آن کدام است؟
چیستی و چرایی راهبرد «نگاه به شرق»
راهبرد «نگاه به شرق» در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در برهه‌های مختلف، با شدت و ضعف‌هایی، موردتوجه بوده است. با این حال، به نظر می‌رسد که در برهه‌ی کنونی، این راهبرد بیش از پیش موردتوجه قرار گرفته است.
7 نکته درباره توافقنامه پاریس
ارتباطات حقوقی پیچیده توافقنامه به گونه ای زیرکانه به هم پیوند خورده که پذیرش این تعهد، تعهدات الزام آور دیگری را سبب می شود که راه را برای تحریم های بیشتر بازمی کند همانطور که در اکثر بندها ابهاماتی وجود دارد و اساسا به همین دلیل توسط شورای نگهبان ایراداتی به آن گرفته شده و هنوز پاسخ آن ایرادات داده نشده است.
قبلی۲بعدی