سفر عمران خان به ایران؛ دستاوردها و دست‏‏ اندازها
ایران و پاکستان که تهدیدهای مشترک و منافع مشترکی دارند می توانند با عبور از برخی اختلافات و تشدید همکاری ها به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم و اقتصاد زمینه ساز امنیت پایدار منطقه ای باشند. عمران خان در سفر خود به تهران تاکید کرد که در هیچ ائتلاف منطقه ای علیه ایران  شرکت نمی کد. این مسئله حتی اگر صرفا یک تعارف دیپلماتیک نیز باشد نشان دهنده تمایل تهران و اسلام آباد برای گذار از ناامنی کنونی در مرزهای دو کشور است.
خودزنی ترامپ با چاشنی نفت!
تبعات اقدام ضد ایرانی کاخ سفید چه خواهد بود
اگرچه منازعه شکل گرفته میان ایران، آمریکا و دو مهره واشنگتن یعنی عربستان سعودی و امارات متحده عربی ظاهرا بر سر "نفت" می باشد، اما خصلت دربرگیرندگی این منازعه به گونه ای است که قطعا به حوزه های دیگر نیز تسری خواهد یافت. به عبارت بهتر، واشنگتن، ریاض و ابوظبی نباید انتظار داشته باشند که واکنش ایران نسبت به اقدام و کنش نفتی آنها صرفا در حوزه "انرژی و نفت" تبلور پیدا کند!
شکست؛ سهم آمریکا از سال 98
با همراهی و مقاومت مردم، موفقیت ها و پیروزی های محور مقاومت در منطقه ادامه خواهد یافت و تحریم آمریکا در حوزه نفتی با تدابیر مختلف سیاسی و اقتصادی شکست خواهد خورد و تحریم حوزه بانکی نیز با وجود از سرگیری سیاست حذف دلار در ارتباطات اقتصادی با همسایگان بی اثر خواهد شد و شکست سنگین، سهم آمریکا در سال 98 است.
در این سفر هیات سعودی پیشنهاد کرد که با هزینه بسیار نازلی نیازهای انرژی عراق را تامین کند مشروط بر اینکه بغداد از خرید انرژی برق و گاز از ایران خودداری کند.
تلاش های آمریکا و عربستان برای جدا کردن عراق از ایران موفق می شود؟
دکتر حسن هانی زاده در گفت و گو با بصیرت
سفر اخیر یک هیات بلند پایه سعودی به بغداد در چارچوب  تلاش این کشور برای ایجاد شکاف میان تهران و بغداد قابل ارزیابی است. در این سفر هیات سعودی پیشنهاد کرد که با هزینه بسیار نازلی نیازهای انرژی عراق را تامین کند مشروط بر اینکه بغداد از خرید انرژی برق و گاز از ایران خودداری کند. هر چند برخی جریان های عراقی تلاش دارند تا عراق را از دایره مذهبی خارج و این کشور را وارد دایره عربی کنند اما وجود مرجعیت و هوشمندی جریان های سیاسی عراق تمام این تلاش ها را نقش بر آب ساخت.
نتایج و ابعاد سفر نخست وزیر عراق به ایران چیست؟
عادل عبدالمهدی در تهران
افزایش مبادلات تجاری بین ایران و عراق در سال 97 یعنی همان زمانی که دونالد ترامپ فرمان تشدید تحریم اقتصادی ایران را صادر کرد، نشانگر این واقعیت است که تحریم ها مانع تجارت بین تهران و بغداد نشده و بکله افزایش چشمگیری داشته است.
دیپلمات فراموش شده
بررسی نوع برخورد لندن و تهران با دو پرونده  
انگلیس برای نجات جاسوس خود از چنگال عدالت، همه ابزارهای متعارف و غیرمتعارف را به خدمت گرفته اما جای بسی تاسف است که دیپلمات زندانی ما در اروپا گویا فراموش شده و حتی رسانه ها نیز به آن نمی پردازند. نشانه این وضعیت نبود حتی یک عکس مناسب از وی است. در صورتی که دستگاه دیپلماسی در برابر بازداشت و زندانی کردن دیپلماتی های ایرانی از موضع اقتدار رفتار نکند این مسئله تبدیل به یک رویه خطرناک می شود.
سفری برای ترسیم طلیعه پیروزی‌های بعدی محور مقاومت
بررسی ابعاد سفر بشار اسد به ایران در گفتگو با دکتر سیدرضا صدرالحسینی
سفر بشار اسد به ایران نشان دهنده این است که مردم سوریه قدردان هستند و این قدردانی برای پیوندهای آینده جبهه مقاومت موثر است. بدین مفهوم که نظام سیاسی سوریه با کمک جمهوری اسلامی ایران و مقاومت حزب الله توانسته است در دو عرصه میدانی و سیاسی به موفقیت‌های غیر قابل انکاری دست یابد و دیدار رئیس جمهور کشور سوریه با رهبر جبهه مقاومت اسلامی در سه سطح داخلی سوریه منطقه‌ای و بین المللی بسیار با اهمیت است.
تصمیم در تاریکی
نگاهی به استعفای ظریف از وزارت امور خارجه
یک منبع مطلع در وزارت امور خارجه با بیان اینکه آقای ظریف به‌علت روحیه حساسی که دارند گاهی تصمیمات دفعی می‌گیرند و با همان شخصیتی که از ایشان سراغ داریم گاهی از تصمیمات احساسی خود هم ناراحت می‌شوند، تأکید کرد: «در این مورد، طبق اطلاع اینجانب، به احتمال زیاد ایشان به دولت برمی‌گردد.» سوال اینجاست که آیا چنین جایگاه خطیری جای تصمیمات احساسی و دفعی است؟!
چرا اروپا غیرقابل اعتماد است؟
تحلیلی بر پیام راهبردی «گام دوم» از منظر سیاست خارجی
بهترین و جدیدترین سند برای اثبات غیرقابل اعتماد بودن اروپا، بیانیه اخیر آن موسوم به بیانیه «جمع بندی» است. این بیانیه در نیمه بهمن ماه و تنها به فاصله چند روز پس از اعلام راه اندازی ابزار اینستکس به عنوان کانالی مالی برای حفظ برجام، منتشر شد.
تفاوت سیاست خارجی ایران در دوران پهلوی و جمهوری اسلامی چیست؟
بررسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی در گفتگو با قنادباشی
واژه «استقلال» در شعار کلیدی و محوری انقلاب اسلامی، به معنی تأکید مردم ایران بر ضرورت پایان وابستگی و رهایی کشور از قید و بندهای مربوط به آن بود. در واقع مردم ایران با بکارگیری واژه «استقلال» در شعارهای خود، مخالفت شان را با سلطه آمریکا بر کلیه امور کشور، به‌ویژه بردستگاه سیاست‌خارجی، ابراز و اعلام می‌کردند.
پاسخ به 10 سوال درباره اینستکس
آنچه باید درباره ابزار تجاری اروپا بدانید
تروئیکای اروپایی اعلام کرد نام ساز و کار اعلامی اینستکس INSTEX یا مخفف Instrument in Support of Trade Exchange به معنای «ابزاری برای حمایت از تبادلات تجاری» است. اینستکس چگونه کار می کند؟ اصلی ترین مشکل اینستکس چیست؟
قبلی۳بعدی