علی مطهری دموکرات تر از جفرسون!
چرا درباره علت مشکلات کشور فرافکنی می شود؟
گویا در ایران برخی می خواهند از جفرسون هم دموکرات تر باشند! فرمانده ناو آمریکایی موشک شلیک می کند و 290 شهروند غیرنظامی ایران را در هوا تکه تکه می کند و مدال افتخار می گیرد. در ایران که اطراف آن مملو از پایگاه های نظامی آمریکایی است، نظامیان کشور به دلیل خودکفایی در صنعت موشکی از سوی نماینده مجلس ملامت می شوند!
دست شیطان
نگاهی به درخواست ترامپ برای مذاکره با ایران
هم شخصیت ترامپ و هم نحوه‌ عملکرد آن در قبال موضوعات مختلف بین‌المللی نشان می‌دهد که به قول و گفتار و حتی تعهدات وی هیچ اعتمادی نیست و او به هیچ چیز، جز تأمین منافع آمریکا نمی‌اندیشد. از این‌رو، در شرایط کنونی نباید خوش‌بینانه و ساده‌لوحانه با ابراز تمایل وی به دیدار با ایرانی‌ها برخورد کرد. آنچه به سوی ایران دراز شده، دست شیطان است.
از مکانیسم ماشه تا شکایت به دیوان لاهه
فرجام برجام
شکایت جمهوری اسلامی ایران از اقدام دولت آمریکا در خروج از توافق هسته ای به دادگاه لاهه، از ابعاد مختلفی قابل تحلیل و بررسی است. این شکایت در حالی صورت گرفته است که به دلیل تعبیه "مکانیسم ماشه " در برجام و دیگر بندها و مفاد گنجانده شده در این توافق ، عملا امکان ارائه این شکایت به کمیسیون مشترک برجام وجود نداشت.
ترامپ؛ صدای کلفت با شاخه ای نازک
درباره تهدیدها و لفاظی های جدید آمریکایی ها
تدی روزولت بیست و ششمین رئیس جمهور آمریکا جمله مشهوری دارد؛ یک رهبر خوب کسی است که به نرمی سخن می گوید اما چماقی بزرگ در دست دارد. اما ترامپ عکس این توصیه عمل می کند. شاخه ای نازک در دست دارد و عربده می کشد!
چرا آدرس سفیر انگلیس غلط است؟
رابطه اقتصاد ایران و شروط FATF
تنها دو گروه هستند که برای حل مشکلات اقتصادی کشور، امتیاز دادن به فلان قدرت خارجی یا رفتن زیر بلیط فلان نهاد به ظاهر بین المللی –بخوانید اهرم غربی ها- را تجویز می کنند. گروهی دانا که به خوبی می دانند این راه نه تنها مشکلات کشور را حل نمی کند بلکه لطمات جبران ناپذیری هم وارد می کند. گروه دوم نیز خوش خیالانی هستند که بجای کار و زحمت و تلاش طاقت فرسا و شبانه روزی برای حل مشکلات اقتصادی و شکوفایی آن، آسان ترین راه، یعنی امتیاز دادن را پیشنهاد می کنند.
منطق تصمیم گیری روسیه در سیاست خارجی
پوتین و احیای محتاطانه سنت ها
برخلاف نگاه های رایج، روسیه تمایلی به بازی های پیچیده در حوزه روابط بین الملل ندارد و ابهاماتی که گاه در سیاست خارجی کرملین دیده می شود، برآمده از این است که روس ها حرکتی تدریجی در حوزه بین الملل دارند و هنوز در برابر برخی مسائل پاسخ روشنی آماده نکرده اند، از جمله این که آیا در نهایت باید اروپامحور باشند یا به سوی شرق چرخش کنند؟ آنان پاسخ به این مسائل را به صورتی اقتضایی و عمل گرایانه دنبال می کنند.
چرا توافقات راهبردی تهران-مسکو روی کاغذ می ماند؟
اهمیت و دستاوردهای سفر ولایتی به روسیه و موانع پیش رو
برخی از مدیران میانی کشورهای روسیه و ایران تمایلی به توسعه روابط بین دو کشور ندارند و معمولاً رابطه با غرب را ترجیح می‌دهند. به همین دلیل عملاً دستوراتی را که به آنها ابلاغ می‌شود را به درستی اجرا نمی کنند و یا بر سر اجرایی شدن آن کارشکنی می‌کنند. مانع مهم وجود گرایش های غرب گرایانه در هر دو کشور به ویژه در ایران است. بسیاری از توافقنامه ها عملاً در حد توافقنامه بر روی کاغذ باقی مانده و این عده مانع از اجرایی شدن واقعی آن ها می‌شوند.
14 شرط ظریف برای پمپئو
سیاست خارجی آمریکا در بحران
اظهارات 31 اردیبهشت آقای پمپئو اوج توهم مقامات دولت کنونی آمریکا در مورد منطقه ما است. وزیر امور خارجه ایالات متحده در حالی برای مذاکره و تفاهم با جمهوری اسلامی ایران شرط تعیین می‌کند که جامعه بین‌المللی نسبت به اصل امکان مذاکره و تفاهم با دولت کنونی ایالات متحده برای هر موضوعی تردید جدی دارد.
سیاست اروپا در تحمیل یا تحمل برجام
سياست دومي که اين اتحاديه اتخاذ کرد را مي‌توان موضع‌گيري‌هاي سياسي نمادين در مقابل آمريکا قلمداد کرد، البته اين موضع‌گيري‌ها به گونه‌اي بود که ترامپ را هدف قرار مي‌داد و نه کل حاکميت آمريکا؛ صدور بيانيه بلافاصله بعد از خروج آمريکا از برجام را مي توان بخشي از اين سياست دانست.
برجام حاصل کدام تفکر است؟
در مجموع دولت در دو مرحله از برجام دو رفتار تبلیغاتی متفاوتی داشته است؛ الف: هنگام امضاء و اجرای برجام که موفقیت های آن را به دولت نسبت داد. ب: پس از ناکام بودن برجام تلاش شد که نظام و رهبری را شریک در این پروسه قلمداد کنند.اکنون دیگر بازی کردن نقش اپوزیسیون برای برجام از طرف دولت برای مردم قابل قبول نیست.
چرا گیت استون اینقدر از امام خمینی خشمگین است؟
گیت استون ظهور امام خمینی و پیروزی انقلاب اسلامی را آغاز جنگی فرهنگی میان اسلام و غرب معرفی می کند. جنگی تمام عیار که تنها در مرزهای ایران محدود نمانده و سایر کشورهای دنیا بخصوص منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا را از خود متاثر کرد.
تشخیص درست اما درمان غلط
پامپئو شروطی 12 گانه برای ایران وضع نموده و اعلام نمود که اروپایی ها با این تحلیل طرف آمریکایی موافق اند. اما چند دهه رابطه اروپا با ایران ثابت کرده است که چنین شروطی راه به جایی نبرده و ایران را تنها تشویق به روی آوردن به اعمال سیاست هایی خواهد کرد که قویا باب میل اسرائیل و عربستان و آمریکا نمی باشد.
قبلی۴بعدی