چرا آمریکا مرضیه هاشمی را زندانی کرده است؟
در حال حاضر این گمانه وجود دارد که مرضیه هاشمی به دلیل آخرین مستند خود یعنی «واقعیت های زندگی سیاهپوستان» دستگیر شده است . اگر چنین چیزی درست باشد و برجسته کردن آلام و مصیبت های زندگی سیاهان از طرف هم نژاد خودشان جرم است، پس بر جنایت آمریکایی ها در یمن که با بمب 227 کیلویی هدایت شونده شرکت آمریکایی لاکهید مارتین که بر سر اتوبوس مدرسه فرود آمد و در نتیجه چهل کودک بیگناه یمنی به خاک و خون کشیده شده­اند و قتل وحشیانه جمال خاشقچی چه نامی می­توان نهاد؟!
20 اشتباه محاسباتی آمریکا درباره ایران چیست؟
آمریکایی ها از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، دچار محاسبات غلط و اشتباه بودند. همین محاسبات نادرست، آنها را به اتخاذ و اجرای تصمیمات نادرست و غلط کشاند. تصمیماتی که نتایج آنها با آنچه آمریکایی ها محاسبه کرده و توقع داشتند، تفاوت فاحشی داشت. علت این محاسبات غلط در دو عامل نهفته است: 1- فاکتورها و عوامل معنوی جایی در این محاسبات ندارند 2- دشمن تا کنون موفق به شناخت درست مردم ایران نشده است.
رکورد شکنی تعطیلی دولت؛ به سیرک آمریکا خوش آمدید!
در حالی که ترامپ تقویت بازار کار را یکی از دستاوردهای بزرگ خود می‌داند اما این هرج و مرج می تواند نرخ بیکاری را در ماه­های آتی بالا ببرد. روز به روز بر تعداد کارمندان بیکار افزوده می­شود و رستوران­ها و مغازه­های اطراف ادارات دولتی خالی از مشتری شده­اند. به نوشته گاردین، این هرج و مرج تا بدان جا پیش رفته که خدمات شهری و جمع­آوری زباله نیز در برخی از مناطق متوقف شده است.
یکی از مظاهر افول آمریکا، بی اعتبار شدن ارزش‌های آمریکایی و غربی بویژه افول لیبرال دموکراسی است.رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود به مناسبت تسخیر لانه جاسوسی و روز دانش آموز در آبان 1397 فرمودند:«نه‌ فقط اقتدار معنوی و قدرت نرم خود آمریکا رو به افول است بلکه حتّی لیبرال‌دموکراسی را هم که پایه‌ی اساسی تمدّن غرب است، اینها بی‌آبرو کردند، دارند بی‌آبرو می‌کنند. چندین سال قبل از این یک جامعه‌شناس مطرح دنیا گفت وضعیّت کنونی آمریکا منتها الیه تکامل تاریخی بشر است و بشر دیگر از این بالاتر نمی‌تواند برود. همان آدم امروز حرفش را پس گرفته، می‌گوید «نه» و آرزو می‌کند چیزهای دیگری را. حالا صریحاً ممکن است نگوید من اشتباه کردم امّا حرفهای دیگری را دارد می‌زند، درست نقطه‌ مقابل آن حرفی که آن روز زده بود. خب این وضع آمریکا است.» ­
عقاید یک دلقک
شاید مهم ترین نکته سخنرانی پمپئو همان عنوان آن باشد. او آمریکا را «نیروی خیر» یا همان «فرشته نجات» برای منطقه و کل جهان می نامد. این ادعا را می توان بزرگ ترین دروغ ممکن در روزگار «اخبار جعلی» یا همان «فیک نیوز» دانست.
چوب کبریتِ خروج از سوریه و برج در حال سقوط آمریکا
نگاهی به بحران ناکارآمدی حکومت آمریکا
ترامپ با اتخاذ تصمیماتی سطحی –مانند خروج نیروهای خود از آمریکا- می کوشد مرهمی بر بحران ناکارآمدی حکومت آمریکا بگذارد اما این بحران عمیق تر از این حرفهاست. بقول آریانا هافینگتون نویسنده آمریکایی: « آمریکا مانند میان سالی است که همچنان تصوری 23 ساله از خود دارد، بی توجه به چین و چروک ها و نقاط طاسی که در آیینه می بیند و زانوی ضعیف و سرخرگ های مسدودی که هر لحظه می تواند باعث ایستادن قلبش از تپش شود.»
پشت پرده پیشنهاد H-SPV به ایران
چرا نباید پیشنهاد تحقیرآمیز اروپا را پذیرفت؟
اروپا با عقب نشینی در مقابل ترامپ تصمیم گرفته است تا تبادل اقتصادی خود با کشورمان را حتی در چهارچوب کانال ویژه مالی، تنها به شکل بشردوستانه (Humanitarian) ادامه دهد لذا طرح جدید اتحادیه اروپا H-SPV نامیده می شود!
خشم فرانسوی علیه عوارض سرمایه داری
اعتراضات و نا آرامی های اخیر فرانسه در گفتگو با دکتر حنیف غفاری
اعتراضات جاری در فرانسه، ماهیتی بنیادین و زیربنایی دارد. به عبارت بهتر، در اینجا ما با پدیده‌ای سطحی و روبنایی مواجه نیستیم. نوع رفتار معترضین، شعارهایی که آنها سر می دهند و خشمی که بر فضای تظاهرات حاکم است، نشان دهنده انفجار جامعه فرانسه و تمایل ذاتی آن مبنی بر گذار از وضعیت موجود جامعه است. از این رو، بی دلیل نیست که سه بار عقب نشینی مکرون در برابر معترضین منجر به پایان اعتراضات نشده است.
فقر و بی عدالتی، قاره سبز را زرد می کند؟
«فرانسه به دو بخش تقسیم شده است. یکی فرانسه ثروتمندان که دولت نیز با آن همراه است و یکی فرانسه فقرا که دولت نه تنها آنها را رها کرده بلکه سیاست هایی را در پیش گرفته است که فشار را بر این قشر افزایش داده و به سود ثروتمندان تمام می شود.»
پایان پرونده یک جنایتکار جنگی
بوش پدر چه میراثی از خود برجای گذاشت؟
روزی که سابقه و عملکرد او در دوره ریاست بر سیا (سال 1976 تا 1977) از حالت محرمانه خارج شود، میراث شوم بوش پدر بیش از آنچه امروز می دانیم، خواهد بود. پرونده سیاه و پر جنایت این سیاستمدار آمریکایی روز جمعه نهم آذر ماه در 94 سالگی بسته شد تا او نیز به کسانی همچون ریگان و سناتور مک کین بپیوندد.
غول های رسانه ای آمریکا شریک جنایت علیه مردم یمن هستند
گفتگوی اختصاصی بصیرت با جورج کاپاچیو نویسنده و فعال ضدجنگ آمریکا
نویسنده و فعال ضدجنگ آمریکایی در گفتگو با بصیرت: فکر می کنم که فقط یک درصد از هموطنان آمریکایی من واقعا در مورد آنچه که در یمن یا در مکان هایی مانند یمن اتفاق می افتد، آگاهی دارند. آیا مرگ از شدت گرسنگی نزدیک به یک صد هزار کودک در یمن برای آنها اهمیت دارد؟ امیدوارم این طور باشد!
قبلی۲بعدی