جلیقه زردها پشت دیوار الیزه
تاملی بر ریشه ها و پیامدهای اعتراضات اخیر در فرانسه
سياست هاي نئوليبراليستي دو دهه گذشته در فرانسه به شدت حاشيه نشينان حومه هاي شهرهاي بزرگ را از متن زندگي اجتماعي و سياسي کشور جدا کرده است، اين مناطق در تمام اين سال ها هميشه آبستن اعتراضات خشونت آميزي بوده که ساختار سياسي اين کشور هنوز هيچ راه حلي را براي آن ها نيافته است.
کانادا؛ تاجر مرگ و مدعی حقوق بشر
نگاهی به قطعنامه ضد ایرانی اخیر
حقوق بشر همواره برای غرب به عنوان یک دستاویز در جهت تعیین نوع رفتار با بازیگران دیگر مطرح بوده است. در واقع کشورهایی که در راستای اهداف غرب حرکت می کنند و به نوعی پیرو سیاست های آن ها باشند در زمینه حقوق بشر هیچ دغدغه ای ندارند و آزادانه و بدون هراس می توانند به نقض گسترده حقوق بشر بپردازند.
آمریکا و پایان قدرت نرم
جوزف نای چندی پیش در مقاله ای که در پایگاه پراجکت سیندیکت منتشر شد، اذعان به فرسایش قدرت نرم امریکا نموده و می نویسد: «شواهد مشخص است. ریاست جمهوری دونالد ترامپ، باعث فرسایش قدرت نرم امریکا شده است. در رأی گیری موسسه گالوپ که در 134 کشور برگزار شده است تنها 30 درصد به مطلوبیت ایالت متحده تحت رهبری ترامپ رای داده اند که کاهش 120 امتیازی در مقایسه با دوران اوباما است.»
ایران تحریم‌پذیر نیست
به زعم کارشناسان حوزه انرژی و سیاست، دو دلیل عمده وجود دارد که آمریکا نتوانست فروش نفت ایران را به صفر برساند؛ یکی اینکه در وضعیت فعلی جهان نفت اضافی وجود ندارد و هر گونه حذف تولید نفت توازن بازار و به اصطلاح عرضه و تقاضا را به هم می‌ریزد و موجب افزایش قیمت نفت و فرآورده‌های آن، مانند بنزین می‌شود. دوم اینکه، آمریکا با مستثنی کردن هشت کشور عمده خریدار نفت ایران، استیصال خود را به نمایش گذاشت و پایه ساختمان تحریم ثانویه خود را سست کرد.
رفراندومِ زودهنگام ترامپ
بررسی اهمیت انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا
یکی از فاکتورهای مهم در انتخابات میان دوره ای کنگره، میزان محبوبیت و رضایت از عملکرد رئیس جمهور است. اکثریت مردم آمریکا از عملکرد دونالد ترامپ راضی نیستند. 52.9 درصد از مردم مخالف عملکرد ترامپ و 42.1 درصد موافق عملکرد وی هستند. این مسئله شاخص مهمی برای پیش بینی نتایج انتخابات میان دوره ای کنگره است.
آل سعود «حل کردن مخالفان در اسید» را از که آموخت؟+تصاویر
این ماجرای هولناک بازتاب گسترده ای در جهان داشت و افکار عمومی را به چند دهه قبل برد. جمال خاشقجی اولین صدای مخالفی نیست که جسدش در اسید حل شد. نخست وزیر کنگو و دو تن از وزرایش، معروف ترین چهره های سیاسی معاصر هستند که پس از قتل به دستور پادشاه بلژیک، جسدشان در اسید حل شد. داستان این قتل و مسائل مربوط به آن، تکان دهنده و بیشتر شبیه فیلم های ترسناک هالیوودی است!
تحریم سوئیفتی؛ شلیک به سلطه دلار
تنها چین و روسیه به دنبال جایگزینی برای سوئیفت نیستند. آلمان نیز گفته است باید سیستمی موازی سوئیفت، برای مبادلات بانکی طراحی و عملیاتی کرد. به قول روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز تصمیم آمیکا برای اعمال فشار بر ایران از طریق قطع دسترسی به سوئیف، سلطه دلار را به مخاطره جدی خواهد انداخت.
اهداف پنهان آمریکا از سند جدید مقابله با تروریسم
سند جدید مبارزه با تروریسم آمریکا هیچ گونه سنخیتی با واقعیات موجود ندارد و درصدد جلوه دادن تهدیدهای جدید علیه آمریکا برپایه ایران است. اعلام داعش به عنوان تهدید اصلی در این سند نشان از این برنامه دارد که آمریکا همچنان از این گروه به عنوان سمبلی استفاده خواهد کرد که از منافع آن در جهت مبارزه با تروریسم و مقابله با ایران در منطقه استفاده کند. هدف قراردان گروه های مقاومت و مقابله گسترده با آنان در سند جدید در بعد امنیتی پیش بینی شده و مورد تاکید قرار گرفته است.
راهبردها و سناریوهای چالش آفرینی ترامپ علیه ایران
در کنار 12 شرط معروف مایک پمپئو که می توان آن را در سه گزاره تعطیلی هسته ای ، تعطیلی موشکی و عدم کوچکترین فعالیت در منطقه خلاصه کرد، می توان به این نتیجه رسید که دولت آمریکا در قبال ایران دنبال جدایی و حتی دشمنی بین مردم و نظام جمهوری اسلامی است.
روایت سه زن از «سرزمین فرصت ها»
گزارش تکان دهنده تایم از آمریکای واقعی
تصویر زنی میانسال نشسته بر صندلی دانش آموزان در وسط کلاس با نگاهی که به دورها خیره شده و چیز زیادی نمی شود از آن فهمید، با این تیتر طولانی و غیرمتعارف؛ «من کارشناسی ارشد دارم و 16 سال است که تدریس می کنم، دو شغل اضافه هم دارم و پلاسمای خونم را هم اهدا می کنم تا بتوانم قبوضم را پرداخت کنم من یک معلم آمریکایی هستم».
باتوجه به اينکه ترامب آمادگي خود را براي مذاکره بدون پيش شرط اعلام کرد چرا جمهوري اسلامي ايران مخالفت کرده است؟
تابوت مک کین برای ترامپ چه پیامی دارد؟
روز شنبه مک کین سناتور جنگ طلب آمریکایی با آرزوهایش به خاک سپرده می شود. اگرچه شخصیت و سیاست های ترامپ چنان منفور است که حتی مک کین اجازه شرکت ترامپ در مراسم خاکسپاری خود را به وی نداده است، اما رئیس جمهور آمریکا می تواند از مرگ این سیاستمدار کهنه کار و هم حزبی خود، عبرت بگیرد.
قبلی۳بعدی