آخرین تیر ترامپ در تاریکی
تاملی بر تشکیل گروه اقدام علیه ایران
اعلام تشکیل "گروه اقدام ایران" ، خبر تازه ای برای رصدگران فعالیت های ضد ایرانی آمریکا محسوب نمی شود، هر چند که پمپئو سعی دارد این موضوع را به مثابه یک "موج تبلیغاتی علیه ایران" مورد استفاده قرار دهد. تاکتیکی مقطعی و البته نخ نما که ماحصلی برای واشنگتن به همراه نخواهد داشت.
آیا «سیا» پهپاد تروریستی کاراکاس را به پرواز درآورد؟
پشت پرده ترور نافرجام رئیس جمهور ونزوئلا
سازمان سیا کارنامه ای قطور و البته سیاه از تلاش برای ترور مخالفان سیاست های واشنگتن در آمریکای لاتین دارد. طرح هایی که گاهی به نتیجه رسیده و ده ها برابر آن نیز بی نتیجه بوده است. آیا حمله پهپادی دیروز نیز یکی دیگر از این طرح های ناکام برای حل بحران ونزوئلا به روش یانکی ها بود؟
اگر پاسخ «سرزمین پست» را داده بودیم...
انفعال دیپلماتیک و گستاخی اروپا
خروج از انفعال و کشیدن خط بطلان به این نگاه تحقیرآمیز و گستاخ غربی به ایران، به هیچ عنوان کار سختی نیست. اروپایی ها خاطره برخوردهای مقتدرانه و انقلابی ما را در زمینه دیپلماتیک، گوشه ذهن خود دارند. ماجرای قهر و بازگشت خفت بار سفرای اروپایی در جنجال پرونده میکونوس یکی از آنهاست.
کابینه لندن و پس لرزه های برگزیت
چرا دو وزیر انگلیسی استعفا دادند؟
استعفای دو وزیر کلیدی در کابینه ترزا می باعث تشدید شکاف ها شده و حتی احتمال سقوط کابینه ترزا می نیز وجود دارد. در همین راستا جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس که پیش از این نیز بر لزوم استعفای «ترزا می» تاکید و از آمادگی خود برای پذیرش پست نخست وزیری خبر داده است.
یک بسته و پنج نکته
برجام نیمه جان و راه پیش رو
اروپایی ها اجرای بسته پیشنهادی خود را تقریباً به اواسط پاییز موکول کرده اند. آنان در واقع می خواهند با خرید زمان و ایجاد مزاحمت برای ایران توسط تحریم های جدید آمریکا، بیشترین امتیاز لازم را بدست آورده و کمترین امتیاز ممکن را بدهند.
پسابرجام از 4 منظر فنی
جلسه استماع مجلس نمایندگان آمریکا درباره توافق هسته ای
جیم والش عضو ارشد موسسه مطالعات امنیتی ماساچوست تنها کارشناس موافق برجام در جلسه استماع مجلس نمایندگان آمریکا بود. وی در بخش اصلی سخنان خود 4 نقد مخالفان برجام را ذکر کرده و با ذکر دلایل و ازائه شواهد آنها را رد می کند.
قرن بيستم عرصه تجاوزات ايالات متحده
مروري بر کارنامه حقوق بشر آمريکايي
«روژه گاردي» بر اين باور است که اراده سياسي ايالات متّحده براي سلطه جهاني نوعي همگوني است که از طريق مداخله مستقيم يا از طريق دست نشاندگان حائل، شديدترين تلفات انساني در سراسر تاريخ را به بار آورده و با بزرگ‌ترين قتل عام‌ها، يعني کشتار سرخپوستان شروع شده است، با بردگي و تبعيض نژادي سياهان، با حمايت از خونين‌ترين ديکتاتوري‌ها در آمريکاي لاتين ادامه يافته و بعد در ساير نقاط جهان، نظير حکومت موبوتو در افريقا و مارکوس در فيليپين و سرانجام با بمباران اتمي هيروشيما و کشتارهاي عراق نمايان شده است.
هدف آمریکا ایجاد اغتشاشات در ایران است
تغییراتی که مد نظر ترامپ است صحیح بوده اما وی در آن زیاده روی به خرج داده است. رژیم ایران به احتمال زیاد تن به پذیرش تمام آنها نخواهد داد. این بدان معناست که ما دوباره به گذشته برمی گردیم و تنها سناریوی قابل قبول می تواند شامل دو حالت باشد.یا اینکه آمریکا سیاست هایش را در قبال ایران تغییر دهد و یا اینکه رژیم ایران فرو بپاشد .من امیدوارم حالت دوم رخ دهد اما بعید بدانم و باید گفت که حالت اولی محتمل تر است.
آتش تهیه روانی برای جنگ اقتصادی علیه ایران
پیام اصلی این اقدام نمایندگان برای مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران هم این است که باید جدا از مذاکرات اروپایی، اقتصاد را مسئله اساسی کشور دانسته و جنگ اقتصادی دشمن را باور کرده و سرنوشت کشور را به برجام با آمریکا یا بدون آمریکا گره نزنند.
اهداف پشت پرده مایک پمپئو از تداوم رایزنی های برجامی با اروپا
اکثریت قریب به اتفاق تحلیلگران مسائل بین الملل بر این باورند که اظهارات پمپئو، نوعی پرده بردای علنی از رویکرد تقابلی مطلق کاخ سفید با نظام و ملت ایران و اعلام رسمی تلاش آنها برای براندازی نظام جمهوری اسلامی بوده است. این موضوع چه اندازه جدّی است؟
اشتباه استراتژیک خروج آمریکا از برجام
تحلیل مؤسسه رند از خروج امریکا از برجام
وبگاه مؤسسه رند، یکی از موثرترین و با نفوذترین کانون های فکری تأثیرگذار در حوزه تصمیم گیری امریکا، در مقاله ای به قلم، خانم دالیا داسا مدیر مرکز مطالعات این اندیشکده در امور خاورمیانه، به ارزیابی خروج آمریکا از برجام پرداخته است، که ترجمه کامل آن را می آوریم
نشست بروکسل و چشم انداز تعهدات اروپا به ایران
تروییکای اروپایی به دنبال چه هستند؟
کشورهای اروپایی به مذاکرات خود با ایالات متحده آمریکا و دولت ترامپ در خصوص چگونگی مواجهه با ایران در دوران فعلی ادامه می دهند. همین مسئله، ضریب بی اعتمادی ایران نسبت به اروپا را به صوررت تصاعدی افزایش داده است
قبلی۴بعدی