«بصیرت»، مسیر پیشرفت کشورهای عضو G20 را بررسی می‌کند
نتایج بررسی 9 اقتصاد بزرگ جهان نشان می‎‌دهد همگی آنها برای رسیدن به طبقه کشورهای توسعه یافته از سیاست حمایت از تولید داخلی استفاده کرده‌اند.
«بصیرت» نسخه‌ای برای برون رفت از بحران ارزی کشور ارائه می‌کند
«بورس ارز» راه حلی است که دولت می‌تواند در این مقطع از آن بهره ببرد، دلال‌ها، صراف‌ها و هر فروشنده دیگری می‎‌توانند در یک شرایط مساوی و بر مبنای اصل رقابت ارز را مانند کالا در این بازار عرضه کنند و متقاضیان ارز آزاد هم آن را تهیه کنند.
«بصیرت» بررسی می‌کند
به غیر از مزایای امنیتی پیام‌رسان‌های داخلی مانند حضور سرورها و حفظ کلان داده‌ها در کشور، امتیازات فنی مانند قابلیت پسندیدن در کانال، تماس صوتی و توانایی انجام تراکنش‌های بانکی هم در آنها وجود دارد.
پشت صحنه جلسه محرمانه برای تصویب لوایح چهارقلو
عضو کمیسیون برنامه و بودجه ضمن انتقاد از 4 لایحه اخیر دولت که با ادعای مبارزه با پولشویی تقدیم مجلس شده است، اظهار داشت: دفاع دولت از این لوایح و طرح موضوعاتی مانند اینکه می‌توانیم پیش از پیوستن به کنوانسیون پالرمو و یا FATF شرط‌های خودمان را بگذاریم به کلی دروغ است زیرا طبق کنوانسیون وین که مادر معاهدات جهانی است اعمال پیش شرط پیش از پیوستن دولت‌ها به کلی رد شده است.
منفعت طلبی یا مبارزه با قاچاق؟/ پشت پرده حضور مارلبرو در ایران
«بصیرت» اقدام مشکوک اعطای واردات و راه اندازی خط تولید سیگار مارلبرو را بررسی کرد
شرکت مارلبرو که صاحب امتیاز آن یک مجموعه صهیونیستی است قصد راه اندازی خط تولید و واردات رسمی به ایران را دارد. این در حالی است که توان تولید سیگار در کشورمان وجود دارد و احتیاجی به خط تولید جدید نیست.
خداحافظی با هواپیماهای پسابرجامی
گزارش «بصیرت» از روند ناکام خرید هواپیما طی سال‌های اخیر
با سنگ اندازی‌های ایالات متحده آمریکا و تعلل مسئولان وزارت راه و شهرسازی در تامین فاینانس‌ به کلی پرونده هواپیماهای پسابرجامی بسته شد؛ در کنار این شخص اول پیگیر خرید هواپیما در وزارت راه و شهرسازی بی‌سروصدا و مخفیانه از سمت خود استعفا داده و احتمال خروجش از کشور وجود دارد.
بحرانی به نام اینستاگرام
«بصیرت» از آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی یک اپلیکیشن گزارش می‌دهد
اپلیکیشن اینستاگرام که سومین شبکه مجازی پرطرفدار جهان است توانسته با رخنه در فضای مجازی ایران در کنار تلگرام حجم قابل توجهی از کاربران را جذب کند. اینستاگرام در حال حاضر خط مقدم ترویج مصرف‌گرایی و زندگی تجملی است در کنار این بسیاری از آسیب‌های اجتماعی به صورت گسترده در این فضا تبلیغ می‌شود.
اقتصاددانان در گفت‌وگو با «بصیرت» دلایل افزایش قیمت ارز را بررسی کردند:
قیمت ارز طی تنها 3 ماه با رشد بیش از 40 درصدی روبه رو بوده است، دولت برای کنترل این اوضاع اقدام به سیاست دستوری تک نرخی کردن دلار و یورو کرده که تاکنون موجب توقف خرید و فروش ارز در کشور شده است. کارشناسان این اقدامات را راه حل مشکل ریشه‌ای ارز نمی‌دانند.
از دست دادن کلان داده‌ها با استفاده از جستجوگر و پیام‌رسان غیر بومی
تداوم انحصاری بودن یک پیام‌رسان خاص بر گستره فضای مجازی باعث خروج کلان‌داده‌‎ها می‌شود که در این صورت به کلی حکمرانی شبکه کشور از بین می‌رود.
نگاهی به تحولات بازار ارز
گزارش میدانی «بصیرت» از بازار ارز
قیمت دلار و یورو طی تنها 72 ساعت با 30 درصد رشد مواجه شده است. دلار که در عصر روز شنبه 18 فرودین ماه 5000 تومان و یورو باقیمت 5900 معامله می‌شد در انتهای ساعات معاملاتی سه‌شنبه 21 فروردین به ترتیب 6000 و 7000 تومان فروخته شد.
غفلت از ظرفیت‌های گردشگری ایران
«بصیرت» بررسی می‌کند
صنعت گردشگری که در دهه‌های گذشته یکی از بخش‌های اصلی در تجارت و از منابع اصلی ایجاد ثروت در کشورهای در حال توسعه به شمار می‌رود، در کشور ما بر خلاف وعده های داده شده برای توسعه این صنعت و کسب ثروت و ایجاد اشتغال، به فراموشی سپرده شده و این ظرفیت در حد وعده باقی مانده است.
چند سالی است که به ویژه فرهنگ استفاده از کالای خارجی در کشور شایع شده است و در بیشتر مواقع مشاهده می کنیم که مردم تولیدات خارجی را به تولیدات داخلی ترجیح می هند و همین موضوع باعث شده تا بازار در تسخیر تولیدات خارجی باشد. شواهد حاکی از این است که اکثر کالاهای موجود در بازار چینی است و با توجه به تقاضای مصرف کنندگان ما بازار کشور در حال حاضر در قبضه چینی هاست.
قبلی۳بعدی