گزارش «بصیرت» از رد کلیات بودجه سال 97 در صحن علنی مجلس شورای اسلامی
برای اولین بار در تاریخ بودجه نویسی کشور نمایندگان مردم به کلیات لایحه بودجه رای ندادند، قرائت گزارش تفریغ بودجه سال 95 و عدم اجرای قانون بودجه در این سال توسط دولت از اصلی‌ترین دلایل این موضوع بوده است.
بی توجهی به بخش «تعاون» و دوری از اقتصاد مردمی
امروز با توجه به مشکل معیشت و اشتغال که جامعه ایرانی را با مصائب جدی مواجه کرده است، اقتصاد تعاون به معنای واقعی کلمه اقتصاد مردمی است که می‌تواند بدون نیاز به حمایت‌های پولی دولتی که باعث افزایش نقدینگی و به دنبال آن تورم می‌شود، کشور را از رکود و بیکاری نجات دهد
جدیدترین مصوبه کمیسیون تلفیق:
عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ گفت: طبق مصوبه کمیسیون حقوق رؤسای قوا، وزرا و معاونان‌شان، نمایندگان مجلس و استانداران در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی‌کند.
سخنگوی دولت خبر داد
سخنگوی دولت با بیان اینکه حقوق مقامات برای سال آینده اضافه نخواهد شد، گفت: با تجهیز ۳۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان منابع، یک میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال ۹۷ ایجاد می‌شود.
شفاف‌سازی و نگاه ویژه به ظرفیت‌های داخلی از مشخصه‌های بودجه سال 97 است/قرارگاه سازندگی به دنبال امنیت پایدار است نه سود/سپاه برای فعالیت های اقتصادی خود مالیات می پردازد
علی قاسمی کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با «بصیرت» مطرح کرد:
نگاه سپاه در موضوع سازندگی نگاه امنیت پایدار است نه نگاه سودآوری و نفع شخصی، آن‌هایی که ادعا می‌کنند سپاه به دنبال سود آوری در اقتصاد است اشتباه می‌کنند.
سازمان نظام مهندسی بیشتر درگیر توزیع سهمیه هاست تا نظارت/حداقل‌ها در مسکن مهر رعایت شده، اما هر یک شرایط خاص خود را دارند
کارشناسان مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با «بصیرت» مطرح کردند:
دو زلزله در یک ماه گذشته و خسارت‌های بسیار زیاد بار دیگر زنگ خطر ایمن نبودن ساختمان‌ها و بافت فرسوده را به صدا درآورده است؛ ورای این موضوع، ابهامی که وجود دارد اینجاست که چرا ساختمان‌های نوساز فرو می‌ریزند؟
سرک به حساب‌ها فقط برای مردم و نه برای مسئولین!
به بهانه میم‌ی که فرار کرد!
شفافیت اقتصادی ملزوماتی دارد که اصلی‌ترین آن رصد و پایش دارایی‌ها و حساب‌های بانکی است و این مهم را نباید با برخوردی طبقاتی، جناحی و سیاسی دنبال کرد.
مالیات در کنار تخصیص هدفمند یارانه‌ راهی برای عدالت اقتصادی
در کشورهای مختلف برای عدم تشدید اختلاف طبقاتی، قوانین مالیاتی در کنار حقوق ویژه برای اقشار کم درآمد وضع می‌شود، اما در کشور ما تنها بخش اول این موضوع یعنی اخذ مالیات اجرایی شده و عملا سهم ثروتمندان و نیازمندان از خدمات دولت یکسان است.
افزایش جمعیت نیاز اقتصاد ایران
جمعیت ایران در دهه نود با روند رشد کم‌تری نسبت به سال‌های گذشته در حال افزایش است که بیم کاهش نیروی کار در سال‌های آتی را می‌دهد، در صورتیکه افزایش جمعیت عامل افزایش درآمد، تولید ملی است.
فرو ریختن دیوار تولید بر اثر هجوم کالاهای قاچاق
حجم بالای قاچاق کالا در سال‌های اخیر در کنار بی‌اعتنایی دولت به واحد‌های تولیدی داخلی باعث شده ضمن رکود بی‌سابقه در اقتصاد درآمدهای گمرکی نیز از آنچه که باید باشد بسیار فاصله بگیرد.
تحریم فناوری ارتباطات، فصل جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران
پس از برجام شرکت‌های بزرگ ارائه دهنده تکنولوژی اقدام به محدود سازی بخشی از خدمات خود برای کاربران ایرانی کردند، جالب اینجاست که این محدود سازی‌ها تنها برای اپلیکیشن‌های کاربردی رخ داده که ضمن نارضایتی مردم، زیان‌های مالی جدی به صاحبان کسب‌وکارهای نوین وارد کرده است.
سهمی ناچیز از توتال برجامی
از خصولتی‌ها به هیچ عنوان حمایت نمی‌کنم؛ البته به آنها آسیب نمی‌زنم و وظیفه دارم از حقوق و ادامه سرمایه‌گذاری آنها صیانت کنم؛ ولی آنها محور حمایت من به‌عنوان وزیر نفت نخواهند بود. من که نمی‌توانم فقط به یک طرف غش کنم و مانند یک قصابی باید گوشت و استخوان را درهم بفروشم و نمی‌توان گوشت را دست کسی داد و استخوان را دست کس دیگری داد.
قبلی۵بعدی