طبق گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶، چهار شرکت زیرمجموعه وزارت نفت، بالغ بر ۱۴۱ هزار میلیارد تومان از درآمدهای بودجه ۹۶ را به خزانه واریز نکردند.
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۱۵۱۰ واحدی به ۲۰۵ هزار و ۲۸۷ واحد رسید.
گوشه ای از دستاورد های انقلاب اسلامی در 40 سال گذشته
گزارش توسعه انسانی یکی از مهمترین و معتبرترین گزارشهای اقتصادی و اجتماعی در جهان است که هرساله توسط دفتر توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) منتشر می شود. در این گزارش، شاخص توسعه انسانی (HDI) کشورها بر اساس معیارهای امید به زندگی، کیفیت نظام آموزشی، درآمد واقعی و سرانه درآمد ملی محاسبه می شود.
راهکار حل مشکلات اقتصادی کشور چیست؟آیا راهکاری برای با ارزش کردن ریال وجود دارد؟
اید پول و منابع خودمان را مقاوم‌سازی کنیم. خام‌فروشی نکنیم و دیگران را به خود وابسته کنیم و برای اقتصاد دیگران خطر باشیم. مبانی نظری خودمان را از آنها جدا کنیم و هدف‌گذاری استراتژیک ما باید این باشد که پول بی‌ارزش و تو سری خوری به نام ریال را آقای ریال بکنیم. یک روزی در سال 1365 مثلاً نمی‌توانستیم گلوله کلاشنیکف تولید کنیم، اما سی سال بعد در سال 1395 با ده‌ها نوع موشک بالستیک و غیر بالستیک برای قدرت‌های جهان کری می‌خوانیم.
دولت سالانه 40 هزار ميليارد تومان يارانه پنهان از طريق توزيع بنزين به خودروهاي شخصي و حدود 20 هزار ميليارد يارانه پنهان به خودروهاي كه خدمات عمومي ارائه مي دهند پرداخت ميكند.
سوئیفت چیست؟ این نهاد در تحریم های ایران چه نقشی داشت؟
سوئیفت (Swift)چیست؟ سوئیفت در لغت به معنای خیلی سریع است اما در واقع حروف اول عبارت " The Society For Worldwide Interbank Financial Telecommunication" به معنای انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین المللی است. مرکز این مؤسسه مالی در بلژیک است و به صورت تعاونی فعالیت می کند.
ماراتن بازسازی سوریه
از این رو مشارکت عمده این دو کشور در عرصه بازسازی سوریه علاوه بر پیشگیری از نفوذ و سهم خواهی سایر قدرت های منطقه که تا چندی پیش تسلیح کننده معارضان سوری بودند، موجب تثبیت و گسترش تاثیرگذاری جبهه مقاومت بر تحولات آینده سوریه و منطقه می شود.
مجموعه‌هایی که باید به این سیاست و تدابیر عمل کنند منتخب مردم هستند و مردم، دولت را انتخاب می‌کنند، این دولت افراد را به صورت وزیر معرفی می‌کند و وزرا از سوی نمایندگان مجلس که منتخب مردم هستند، رأی اعتماد می‌گیرند؛ فلذا منتخبان مردم هستند که در واقع باید پیاده‌کننده این سیاست‌ها و تدابیر باشند، پس این طور نیست که رهبر معظم انقلاب اگر کار یا تدبیری را از وزیری مطالبه کردند و آن وزیر به این خواسته بموقع پاسخ مثبت نداد، ایشان دست‌شان باز باشد که وزیر را جا‌به‌جا کنند،
امروز به نظر می‌رسد هنوز نتوانسته‌ایم مردم را نسبت به جنگ اقتصادی و اینکه چگونه می‌توانند برای برون‌رفت از این جنگ نقش‌آفرینی کنند، آگاه کنیم؛ اما به هرحال در جامعه لایه‌ها و اقشار مختلفی وجود دارد، دولت به طور حتم باید به اقشار آسیب‌پذیر توجه بیشتر داشته باشد، تولید را بیشتر و اقتصاد مقاومتی را پیاده‌سازی کند که امروز ضرورتش بیشتر از گذشته است.
دولت باید آرایش متناسب با جنگ اقتصادی بگیرد
یکی از مهمترین اولویت های فعلی کشور مبارزه با فساد است و این کار باید را ازبرخورد با دستگاه های دولتی که فساد اقتصادی دارندشروع شود ونسبت به آنها باید برخورد جدی صورت بگیرد.
ژاپن،چگونه ژاپن شد!
ژاپنی که نه نفت دارد، نه کشور پهناور و نه نیروی کار جوان؛ پاسخ به این سؤال عمل به راهبردِ نوین امروز ما یعنی اقتصاد مقاومتی به معنای واقعی است. اگر به تاریخ و شرایط جغرافیایی کشور ژاپن دقت کنید به لحاظ منابع طبیعی و نیز تاریخ سیاسی شرایط بغرنجی داشته است
قبلی۴بعدی