بایسته ها و الزامات عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی(2)
تفکر ناب انقلاب اسلامی مبتنی بر شاخصه هایی چون استقلال، خوداتکایی، بهره از تعالیم بی نظیر دینی، تکیه بر منابع بومی در پیچیده ترین مقوله بشری یعنی جنگ تحمیلی و مسایل امنیتی امروز، از جمهوری اسلامی ایران یک نمونه مثال زدنی را به نمایش گذاشته است و غیبت این تفکر در عرصه اقتصادی آسیب های جدی به نشر اندیشه‌های انقلاب اسلامی در بین سایر ملل و در میان ملت ایران وارد ساخته است.
بایسته ها و الزامات عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی
برای اجرایی شدن هر برنامه‌ای، بایستی زمینه ها و الزامات آن از لحاظ فکری و نظری،روحی و روانی، ابزار و امکانات فراهم، و پیش بینی های لازم برای موانع و اشکالات احتمالی و تدابیر لازم برای رفع آنها اندیشیده شود. در غیر این صورت برنامه تنظیم شده موفق و نتیجه بخش اجرا نخواهد شد.
اجرای اقتصاد مقاومتی با مشارکت همگانی‌(دولت و مردم)
اقتصاد مقاومتی، تبلور خودباوری در تولید و خود اتکایی در مصرف
فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی در خانواده ایرانی
برای دفاع از همه داشته‌های گذشته و امروزمان،دین، باورها و عقایدمان، فرهنگ با سابقه و غنیّمان، باید از خود و خانواده خود شروع کنیم. شروع تغییر هر چند کوچک در فرهنگ اقتصادی خانواده باعث قطع وابستگی‌ها به اجانب و دشمنان می شود.
چگونگی تحقق اقتصاد مقاومتی
اقتصاد مقاومتی، اقتصادی غیر رانتی و مستقل از نفت است، مردم به جای دولت نقش اصلی را ایفا می کنند، تولید ثروت از طریق تکنولوژی و شرکت های دانش بنیان یکی از پایه های اصلی آن است، تولید کننده‌های داخلی توانمندی لازم برای رقابت با شرکت های خارجی را دارند. صرفه جویی و مصرف بهینه به فرهنگ عمومی تبدیل شده است و ده‌ها شاخصه دیگر
کشاورزی؛ صنعت زیربنا برای تحقق اقتصاد مقاومتی
نابودی بخش کشاورزی در هر کشور می‌تواند، خطر افزایش وابستگی و گسترش ناامنی به‌ خصوص در شرایط بحرانی مانند؛ زمان وقوع جنگ‌های گسترده را به شدت افزایش داده و حیات و سلامت مردم را در معرض خطر جدی قرار دهد.
اقتصاد وابسته؛ اقتصاد درون‌زا
مدل پیشرفت اقتصادی ایران در 37 سال گذشته:
بررسی فعالیت‌های اقتصادی 37 ساله دولت‌های ایران نشان می‌دهد که قانون برنامه راهبردی و مدونی برای پیش‌برد اقتصاد کشور وجود نداشته و درست به همین دلیل دولت‌ها با سلیقه شخصی و به صورت مقطعی در حوزه اقتصاد اعمال سیاست می‌نموده‌اند.
ایجاد شبکه تلویزیونی تخصصی با محوریت کشاورزی، کلید کمک به  اقتصاد مقاومتی
کشور ایران در تولید و صادرات بسیاری از محصولات کشاورزی مانند؛ زعفران، پسته، خاویار، زرشک، توت، انار، خرما، زردآلو، سیب، بادام، گردو، انواع سبزیجات، آجیل، انگور، نارنگی، پرتقال، عدس، شیر، عسل و برخی دیگر از اقلام، در ردیف اول تا دهم جهان قرار دارد.
تفاوتي ظريف اما کليدي در دو راهبرد اقتصادی
تاکيدات مکرر رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی حامل دو پيام است؛ اول از همه نشان از اهميت موضوع و دغدغه جدي ايشان نسبت به اين قضيه دارد و دوم آنکه نشان مي‌دهد متوليان امر آنگونه که بايد و شايد در اين قضيه جديت ندارند.
قبلی۲بعدی