احمد اشتیاقی، کارشناس مسائل‌اقتصادی با بررسی دلایل نوسان و افت شاخص بورس در هفته گذشته گفت: عموما شاخص بورس در ایران از چند چالش رنج می‌برد. موضوعاتی که بخشی از آن سیاسی و بخشی ناشی از سیاست‌گذاری‌های دولتی است. در بخش سیاسی گفتگو‌های رفع تحریم‌ها در وین و تاثیر این گفتگو‌ها در نوسان نرخ ارز و دیگری تعیین نرخ سودی است که بانک‌ها به سرمایه‌های کلان می‌دهند.
مهار تورم نیازمند کنترل کسری بودجه است/ ریشه های تورم در اقتصاد ایران/ آیا نرخ ارز ریشه تورم است؟
تورم، همان کاهش ارزش پول ملی است که روی تمام بازارها از جمله بازار ارز تاثیر داشته و منجر به افزایش نرخ ارز می شود.
کاهش نرخ دلار در بازار سرمایه پیش خور شده است/صعود شاخص متناسب با سایر متغییرهای کلان اقتصادی خواهد بود
با این حال صعود بازار و این‌كه باز هم بورس شاهد رشدهای بالا باشد منوط به بازگشت اعتماد و نقدینگی به بازار است كه طبیعتا تحقق این موضوع نیز زمانبر خواهد بود.
رشد شاخص بورس حباب يا واقعيت؟
حميد ميرمعيني کارشناس بازار سرمايه در گفتگو با بصيرت:
دولت طي يکسال اخير نشان داده بر آن است تا جريان نقدينگي به سمت بازار سرمايه هدايت شود، حتي تبليغات مختلفي هم براي اين کار انجام داده و تلاش هاي مختلفي صورت گرفته تا نظر مردم به بازار سرمايه جلب شود.
نقدینگی سرگردان و آینده اقتصاد ایران
نقدینگی به‌خودی‌خود پدیده‌ای منفی نیست و می‌تواند موجب گردش و رونق اقتصادی شود. نکته مهم این است که باید بین نقدینگی و رشد اقتصادی رابطه‌ای منطقی برقرار باشد! در صورتی‌که حجم نقدینگی از رشد اقتصادی بیشتر باشد، تورم و افزایش قیمت‌ها رخ خواهد داد.
معافیت مالیاتی مناطق آزاد فسادزاست
مدیر توسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد گفت: آنچه که در مناطق آزاد و ویژه تولید می‌شود، برای ورود به کشور باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند.
راهکاری جدید برای بازگشت ارز صادراتی
پیشنهاد جدید برای رفع تعهد ارزی از سوی بخش‌خصوصی به دولت ارائه شد. رئیس اتاق بازرگانی تهران پیشنهاد داد تا به‌جای ملزم کردن صادرکننده به برگشت ارز صادراتی به کشور، این ارز را در مقصد صادراتی از صادرکننده تحویل بگیرد. به‌رغم اینکه تاکنون راهکار چهارگانه‌ای از سوی بانک‌مرکزی به منظور رفع تعهد ارزی ارائه شده و به گفته صادرکنندگان، ۷۲ درصد ارز حاصل از صادرات نیز به‌واسطه همین راهکار‌ها به کشور بازگشته، اما مجددا پیشنهادی جدید برای رفع تعهد ارزی مطرح می‌شود.
بانک مرکزی:
بانک مرکزی اعلام کرد با تلاش‌های حوزه حقوقی این بانک، درخواست خواهان‌های آمریکایی در مورد شناسایی و اجرای رای دادگاه نیویورک در ایتالیا، رد شد.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه برخی تصور می کردند، در تحولات اخیر نرخ ارز از کنترل بانک مرکزی خارج می شود، گفت: با تدبیر بانک مرکزی و از طریق کنترل ریال، شاهد ثبات در بازار ارز هستیم و این مقدمه رشد اقتصادی است.
کارشناس بازار سرمایه پیش بینی کرد؛
شاخص کل بازار بورس در پایان معاملات دیروز به رقم ۳۷۵ هزار و ۵۴۷ واحد رسید که رقمی بی‌سابقه برای بازار سرمایه است.
مرکز پژوهش‌ها: تصویب لایحه بودجه ۹۹ تبعات زیادی دارد
مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به گزینه‌های پوشش کسری قابل توجه لایحه بودجه 99 اعلام کرد در صورت عدم انتخاب این گزینه‌ها، در هنگام اجرای بودجه، دولت با یک راهکار دیگر شامل فشار و اضطرار برای استقراض از بانک مرکزی و پذیرش تورم شدید ناشی از آن، یا تن دادن به معامله سیاسی، مواجه خواهد شد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به لزوم تجدیدنظر در معافیت‌های مالیاتی گفت: معافیت مناطق آزاد باید برداشته شود، چرا که گرفتن مالیات از مناطق آزاد شفافیت اطلاعاتی به دنبال دارد.
قبلی۵بعدی