حقوق اهل سنت در کارنامه انقلاب
با وقوع انقلاب اسلامی در ایران گام‌های مهمی در جهت احقاق حقوق مختلف ملت، اعم از زن و مرد و شیعه و سنی و ... برداشته شد و نگاهی متوازن و متعادل به حقوق آحاد ملت حاکم شد. در این میان، کارنامه‌ انقلاب در زمینه‌ توجه به حقوق مختلف هم‌وطنان اهل سنت، کارنامه‌ درخشانی است.
ری استارت؛ وندالیسم و دگراندیشی
دوگونه می‌توان به مسأله ری‌استارتی‌ها نگاه کرد؛ یکی اینکه اقدامات آنها را برخاسته از آشفتگی‌های درونی آنها دانست که این ریشه در برخی ناملایمات بیرونی و اوضاع نابسامانی دارد که فرد در زندگی با آن دست و پنجه نرم می‌کند، دیگر اینکه آن را عمقیق‌تر دید و آن را از سر عناد و دشمنی با نظام و هزینه‌تراشی برای آن دانست.
آشنای غریب
رسانه‌ها از اقدام حجت‌الاسلام آل‌هاشم مانند برداشتن نرده‌هایی که صف مسئولان را از مردم در نماز جمعه جدا می‌کرد، با عنوان «اقدام غافل‌گیرکننده» و خبرساز یاد کردند. اگرچه در اصل تحسین‌برانگیز بودن این اقدام هیچ شکی نیست، اما شاید اگر این اقدام تحسین‌برانگیز در اوایل انقلاب صورت می‌گرفت اینگونه موردتوجه و تحسین قرار نمی‌گرفت. بنابراین اکنون سؤال این است که چرا این اقدام اینگونه تحسین‌برانگیز شده است؟
ضرورت نگاه تحولی به ساختارها
در ریشه یابی اعتراضات اخیر:
ساختارهای اقتصادی موجود بیش از آنکه منجر به قوام تولید گردد، منتج به توزیع و واسطه گری شده است؛ سود هنگفت ناشی از واردات و دلالی شاهدی بر این مدعاست. اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور مانند دریافت مالیات، نظام بانکی و نحوه حمایت از تولید می تواند اقتصاد را از بانک محوری به تولید محوری سوق دهد. می توان با انسجام بین سازمانی، امور مربوط به بانک، بیمه، مالیات، بهداشت و... را تسهیل و در خدمت تولید قرار داد.
۲۶ دی‌ماه ۵۷ محمدرضا پهلوی خاک ایران را در حالی ترک کرد که تا زمان فوتش در بین ۶ کشور دنیا آواره و سرگردان بود.
ریشه های اقتصادی اعتراضات اخیر
در ریشه یابی علت این اعتراضات و عوامل دخیل در آن، چالشهای اقتصادی موجود درکشور را می توان ابتدایی ترین دلیل این موضوع دانست. مسائل و مشکلات اقتصادی موجود درکشور را می توان با دو سطح تحلیل(عوامل زمینه ساز و عوامل شتاب دهنده) مورد بررسی قرار داد.
همدلی به سود مدنیّت
در شرایطی که دولت با خواسته های مشروع معترضین همدلی می کند، بسیار ضروری است که معترضین نیز رفتار مدنی پیشه کنند و از راه حل های منطقی و کم هزینه پیروی نمایند. افزایش خشونت و درگیری ها یک بازی با حاصل جمع صفر است که منفعت آن را فقط رسانه های بیگانه می برند.
جدایی معترضان از ضد انقلاب
نا آرامی‌های اخیر در کشور که از تجمعات اعتراضی مربوط به مالباختگان مؤسسات مالی و معترضان به گرانی و بیکاری آغاز و با فرصت طلبی و موج سواری ضد انقلاب و بیگانه به آشوب و خرابکاری تبدیل شد، با جدا شدن صف معترضان اولیه، تعداد شرکت کنندگان در آن به شدت کاهش یافته و موج اول احساسی را پشت سر گذاشته است.
در دفاع از عناصر موجده انقلاب اسلامی
عناصر موجده انقلاب اسلامی همان عناصر ماندگارساز انقلاب نیز هستند که تمامی آنها را در حماسه‌هایی چون 9 دی می‌توان مشاهده کرد. عناصری چون؛ خدامحوری، ولایت مداری، دفاع از حق، غیرت دینی، حمیت ملی، انسجام اجتماعی و بصیرت سیاسی که حفظ و تقویت آنها وظیفه شرعی و ملی همگان است.
حماسه ای در راه است
اگر نگوییم هشدارهای امروز مقام معظم رهبری قاطعانه تر و کوبنده تر از سال 88 است، کمتر از آن نیست. لذا از نظر ملت ایران این سخنان اتمام حجت نظام به رویه هتاکی حرمت شکنان تلقی شده و انتظار دارند تا با تبعیت این افراد از ولایت و قانون، فتنه ای دیگر شکل نگیرد.
چرایی و چگونگی گرامیداشت حماسه نهم دی ماه
اگرچه در وقوع حماسه نهم دیماه در سراسر کشور و قبل از آن در هشتم دی ماه در گیلان، شور حسینی مردم همراه با شعور انقلابی هر دو نقش داشتند ولی بر ماست که با تعمیق بصیرت انقلابی در این ایام، فتنه های جدید را بشناسیم و در سال 88 توقف نکنیم. در گرامیداشت حماسه نهم دیماه بر همه خواص و اهل بصیرت فرض است که ماهیت فتنه های جدید را آشکار کنند.
استکبارستیزی جزء لاینفک فعالیت‌های دانشجویی در کشور ماست
رئیس سازمان بسیج دانشجویی در گفتگو با بصیرت:
پاسخگو کردن مسئولین به این که در مدت مسئولیتشان برای تحقق این آرمان‌ها و دفاع از منافع ملی چه کارهایی انجام داده اند، وظیفه اصلی و اولیه جنبش دانشجویی است. برای این که جنبش دانشجویی بتواند این کار را انجام دهد، الزاماتی را هم باید داشته باشد...
قبلی۵بعدی