فرهنگ «صدور انقلاب اسلامی» در منظر امام خمینی(ره) (1)
«صدور انقلاب» عنوانی مهم در مکتب فکری حضرت امام(ره) بوده و در بیانات ایشان نیز پرتکرار و منسجم است. پرداختن به این موضوع می تواند بسیاری انحرافات در ابعاد داخلی و خارجی را حل کند و همچنین می تواند افقی واضح برای مسئولین نظام اسلامی در انجام مأموریت‌هایشان باشد.
خداوند دشمن را با عبارت ها و عناوین و نمادهای مختلفی بیان می کند، گاهی دشمن را شیطان، گاهی هوا و هوس، گاهی نفس ، گاهی مفسد و گاهی ظالم و مستکبر عنوان می کند، لذا اگر بخواهیم رسالت خویش در برخورد با دشمن را بیابیم لازم است مجموعه اهداف این دشمنان و رهنمودهای قرآنی را بدانیم.
مگر این چند روزه را دریابی
انتظار موعود در اديان آسمانی
يكي از فرزندان رسول خدا که هم نام ایشان است. در انديشة مسيحيان اين منجي آخرين، حضرت عيسي مسيح مي‌باشد كه در آخرالزمان برمي‌گردد. در ديدگاه يهوديان، آن شخصيت الهي و موعود امم «سرور ميكائيلي» و يا «ماشيح» و در نگاه زرتشتيان «سوشيانس» يعني نجات‌دهندة جهان مي‌باشد.
تقوا، دری به سوی بصیرت
بصیرت فقط از کثرت در عبادت بدست نمی‌آید. خواجه ربیع، عابد معروفی که بارگاه مجللی برایشان در مشهد درست شده و عده کثیری از زوار امام رضا (ع)به زیارت ایشان هم می‌روند؛ با اینکه در عبادت کردن،زبان زد خاص و عام بود؛ اما نتوانست حق را از باطل تشخیص دهد و حضرت سید الشهداء را در کربلا یاری کند.
مردان مردی که کمتر یاد می‌شوند
مردانی که با شعار «کلنا عباسک یا زینب» بدون کوچکترین توقعی، با شجاعت و ایثار تمام از همه هستی خود گذشته و به خطر دفاع از کیان اسلام و حرم اهل بیت(ع) صدها کیلومتر دورتر از شهر و دیارشان با ناپاکترین و وحشی ترین و پلیدترین انسان‌ها مشغول جنگ و جدال سرسختانه می باشند. مردان مردی که محبت تمامی مظاهر دنیا را از دل‌های نورانیشان زدوده و با عشق و دلدادگی نسبت به اهل بیت (علیهم السلام) از آرمان های بلند اسلام ناب محمدی و جبهه مقاومت دفاع می نمایند.
انقلاب و انتظار
انتظار، تجدید عهد با امام(عج) در لحظه لحظه های سخت غیبت
آیا تا به حال با خود اندیشیده ایم که ما در قبال امام غائب و مظلوممان چه وظیفه ای داریم؟ آیا صرف برگزاری مراسم جشن و سرور در نیمه شعبان در تعجیل ظهور امام زمان کفایت می کند؟ من به عنوان شیعه و محب امام زمان چقدر در تعجیل فرج امام زمان و زمینه سازی برای ظهور می توانم ایفای نقش نمایم؟ این‌ها سوالاتی هستند که ممکن است ذهن هر شیعه و محبی را به خود مشغول کند.
همه ارگان‌ها و نهادها، مراکز آموزشی و در کلان امر جامعه و خانواده و تک تک افراد جامعه باید تلاش نمایند تا در راستای تحقق جامعه‌ای اسلامی متکی بر داشته‌های داخلی و تربیت جوانانی مسلمان، معتقد، بردبار، متخصص، فداکار، سیاست‌های درست و سنجیده اتخاذ کنند.
آموزش فرزندانمان را جدی بگیریم/ سرفصل‌های ضروری برای زنگ انشاء مدارس
برای غلبه بر مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی و متقابلاً نهادینه‌سازی فرهنگ و ارزش‌های ایرانی، نه‌ تنها باید از موقعیت محیط آموزشی به درستی استفاده کرد، بلکه لازم است از تمام ابزارها و امکانات موجود و قابل دسترس به بهترین شکل ممکن برای آموزش فرزندانمان بهره ببریم.
خانواده سالم، آرامش و نشاط
ایمان مبنای اصلی همسانی همسر در اسلام دانسته شده است. ایمان یعنی رسیدن به آرامش روحی، جسمی، عاطفی، اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی. ایمان تنها تدین ظاهری نیست. در روایات ایمان را صداقت و امانتداری توصیف کرده‌اند.
قبلی۳بعدی