جمع‌بندی تریبون چهارم

 در آستانه رحلت امام عظیم‌الشأن، موضوع چهارمین پرسش تریبون به روحیه انقلابی اختصاص دارد که در ادامه به جمع‌بندی پاسخ‌های شما گرامیان می‌پردازیم.

پیروی از ولایت ‌فقیه
پيروي از ولايت‌ فقيه تقریباً پاسخ 70 درصد از شما همراهان گرامی است که در کنار مسائل دیگر به آن اشاره کرده‌اید. «مسلم جعفري» از تركالكي، «غلامرضا غديري» از گيلان، «زهرا فتحي» از قزوين، «آرش بخشي‌پور صداپشته» از لاهيجان، «رسول سليماني» از زنجان، «ريحانه عباسي» از نقده، «داود مهرجو» از کرج، «منصوره بخشي» و «ليلا زارع دربرزي» از يزد، «خواجوي» از نجف‌آباد، «اصغرسلطانزاده يامچي» و «حميده محمدي کردعليوند» از خرم‌آباد، «هاشم حيدري‌نيا» از بهمئي، «مجيد فياضي‌پور» از دهدشت، «مرضيه احمدي» و «مصطفي اکبري» از داران، «جهانبان» از سردشت، «دادآفرين» از يزد، «عفت شريفي» از نجف‌آباد، «علي پورفتحي» از خرم‌آباد، «مسعود جوكار» از فسا، «جواد قاسمي» از خنداب، «شهبازي» از هرسين، «محمد‌مهدي خداويسي» از صحنه، «رضا گودرزي» از بروجرد، «محمد بانشي» از شيراز، «محمدهادي عرفاني» از باشت، «شعيب محمدي» از قزوين، «جهانشاه پروين» از گيلانغرب و «غلامرضا شرفبياني» از كردستان از جمله افرادی بودند که به این موضوع اشاره داشته و آن را لازمه حفظ روحیه انقلابی دانسته‌اند.

استکبارستیزی
استکبارستيزي مؤلفه دیگری است که در کنار ولایتمداری و موضوعات دیگر از سوی «محمد فرخي» از پاکدشت، «فاطمه پيرآلاگز» از سلدوز، «مهدي ميرزازاده» از آذرشهر و «فاطمه صالحي‌راد» از اروميه بیان شده است.

انس با شهدا و زنده‌ نگه داشتن شهادت
عده دیگری از همراهان گرامی نیز در کنار مسائل گفته شده، انس با شهدا و زنده نگه داشتن شهادت را لازمه این امر دانسته‌اند. افرادی چون «علي حيدرپور» از شبستر، «سيدعلي حسيني» از بجنورد، «موسي‌الرضا حيدري» و «علي مجيدي» از آذرشهر، «روح‌الله ابراهيمي» از ارسنجان، «حسن روشي» از رودان، «منيره درستيان» از صحنه، «پويان پناهپوري» از گچساران، «محمد صيام‌پور» از اصفهان و «محمدحسين محمدي» از لارستان به این موضوع اشاره کرده‌اند.

دوری از اشرافی‌گری
دوري از اشرافي‌گري و مهار لذت‌های دنیایی را «مجتبي صداقت» از آمل و «محمد زارعي برآبادي» از خواف بیان کرده‌اند.

پايبند بودن به اصول و مباني اسلامي
داشتن ایمان و پایبندی به اصول اسلام را هم «محمود رحيم‌آبادي» از سيستان‌وبلوچستان، «عليرضا رهدار» از زاهدان، خانم «کواري» از ارسنجان، «طاهر صالحي» از چهارمحال‌وبختياري، «الهام عباسقلي‌پور» از املش و «عيسي رحيمي‌نيا» از زاهدان گفته‌اند.

داشتن بصيرت
داشتن بصیرت هم از سوی «عليمراد غلامي» از ايلام، «اسداله منصوري» از کرمانشاه، «سيدمسعود قاضي» از قم و «فرمانيان» از سمنان مطرح شده است.

دیگر نظرات
اعتمادبه‌نفس در برابر دشمنان را «عرفان عباسقلي‌پور» از املش، ايستادگي در مقابل جريان غيرانقلابي درون نظام را خانم «بهارلو» از قره بلطاق، شناخت دشمن را «مسلم محمودي» از سپيدان و اتکا به توان داخلي را «فهيمه فولادوند» از قم بیان کرده‌اند. «مجيد رحيمي» از اصفهان اعتقاد به ارتباط و فعاليت در پايگاه‌هاي بسيج و انجام کار بدون توقع را و «مسلم محمودي» از سپيدان سلامت فکري را بیان کرده‌اند. «سميرا فيروزي» از خرمدره خدمت صادقانه به نظام و چگونگي اقدام و عمل به آنچه انقلاب کرديم و رعايت عفت و حجاب را در این امر مؤثر دانسته و «مرتضي محمدي» از اسفرورين قزوين معتقد است، اول بايد از دستاوردهاي انقلاب اسلامي محافظت کرد، آنگاه خود به خود روحيه انقلابي به وجود مي‌آید. عملکرد انقلابي مسئولان کشور را «محسن قليچ» از شاهرود، تبيين دستاوردهاي انقلاب برای قشر جوان را «زارعي» از مريوان و «همايي» از ساوه مطرح کرده‌اند و «محمد کريم‌زاده» از اصفهان ايجاد روحيه مقاومت در جامعه را مؤثر دانسته است. «ميلاد حاج محمدي» از قزوين هم در این هم‌اندیشی همراه ما بوده است.
«محمدسعيد اديبي» معتقد است، شناخت هدف انقلاب اسلامي و جايگاه و نقش آن در بسترسازي حکومت جهاني اسلام بسیار اهمیت دارد. «احمد محمدي» از آبيک هم يادآوري اهداف بزرگ انقلاب و مسئوليت عظيمي را که شهدا و ايثارگران با فداکاري‌هاي خود به دوش ما گذاشته‌اند، در این زمینه مطرح کرده است. «محسن قاسمي» از نهاوند هم نظری مشابه دارد.
بازخواني و مرور اصول اصلي انقلاب اسلامي را هم «ابراهيم ترکمند» از بوئين‌زهرا بیان کرده است.
درک و بصيرت درست از اسلام انقلابي در مقابل اسلام سکولار و ارتجاعي را «روح‌اله نوروزي» مطرح کرده و «وحيد غلامي» از ايلام عمل به دستورات الهي و رجوع به کردار و گفتار مردان انقلابي همچون، امام(ره) را در این زمینه مؤثر دانسته است.
برندگان تریبون چهارم
«محمدسعيد اديبي» / «مسلم جعفري» از تركالكي 
 «مجتبي صداقت» از آمل
پرسش تریبون پنجم
برای پیروزی در جهاد کبیر چه باید کرد؟


(به مناسبت انتخاب شایسته آیت‌الله جنتی به ریاست مجلس خبرگان رهبری)
جنتی، بنده محبوب خداست
سخنش، خواسته‌های دل ماست
صاحب دانش و اخلاق و کمال
ساده‌زی، مرد وفا، اهل ولاست
دل به دنیا نسپرده، چو علی
فارغ از وسوسه و دام بلاست
عالمی صادق و دلداده حق
حرکاتش همگی، خوب و بجاست
حامی مملکت و رهبر و دین
دشمن مترف(۱) و یار ضعفاست
خار در چشم منافق‌صفتان
جنتی موهبت و لطف خداست
دوستش دارم و دل، برده ز من
ای «فرائی» سخن حق، چو طلاست
عبدالمجید فرائی
ـــــــ
۱ـ اشراف 
 باید بیایی آقا...!
آمده‌ام که برادری‌ام را ثابت کنم بعد عمری
آمده‌ام تا نگاه برنگیرم از دستان سخی‌تان آقا
... بلکه بیابم
قول می‌دهم دیگر آیه یأس نخوانم
دیگر نمی‌خواهم از اینجا مانده و از آنجا رانده باشم
می‌دانم هر کجا بروم آسمان همین رنگ است
می‌خواهم از دل بگویم شاید بر دل‌تان بنشیند 
آخر می‌گویند؛ «هر سخن کز دل بر‌آید لاجرم بر دل نشیند»
خیلی وقت است که قافیه را باخته‌ام؛‌ جا زده‌ام
دیگر مؤانستی نیست با دل
روزگار قمر در عقربی است
دریافته‌ام که به حرف نمی‌شود کاری کرد کارستان
مرد عمل می‌خواهد ...
می‌دانم دنیا محل گذر است
و در محل گذر نباید آشیانه ساخت؛ 
دل خوش کرد؛ 
رحل اقامت گسترد...
حاشا و کلّا... دیگر دل‌دل نمی‌کنم
مصمّم آماده‌ام تا در رکاب‌تان باشم!
دیگر شانه خالی نمی‌کنم از همراهی‌تان
می‌خواهم باشم تا باشید؛ تا بیایید عن قریب!
باید بیایی آقا... باید بیایی...!